Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5
 

Medicina clasică față în față cu medicina naturistă

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#181
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Dincolo de teorie si explicatii filozofice cu yin si yang, hai sa privim aspectul practic din punct de vedere al omului de rand: medicina alternativa spre deosebire de medicina clasica nu poate fi aplicata pe scara larga in Romania. De ce?
1. Lipsa educatiei populatiei. Exista o duzina de fituici de propaganda naturista (incepand cu Formula As) care nu pot fi verificate din pdv. al celor care semneaza articolele (majoritatea fara pregatire medicala). Tin minte ca eram prin liceu cand maica-mea se apucase de o cura de dezintoxicare cu spanz pt ca asa scria in Formula As ca in final sa prezinte o multitudine de reactii adverse. Oamenii iau de bune povestile scrise acolo si cand sunt pusi in fata unor tratamente de x milioane, dureroase, mutilante sau cu multiple efecte secundare aleg o sacosa de ceaiuri si pulberi pt ca astea sunt mai ieftine, nu dor, asa au fost sfatuiti de vecinii din bloc etc. fara a se informa in prealabil. In Romania SFATUL este la putere, toate babele se pricep la medicina, este plin de pseudo-vindecatori. Daca tu, Danut, afirmi ca esti medic si ai ales medicina alternativa in cunostinta de cauza nu acelasi lucru se poate spune despre 99% din populatie. Am vazut o femeie cu neo mamar careia i se indicase radioterapie in scopul reducerii dimensiunilor tumorii in vederea tentarii unui tratament radical. Niste babe i-au spus ca de cancer se moare si medicii nu o pot trata dar sa-si puna nu stiu ce cataplasme cu baladai. Asa a si facut renuntand la RT iar ulterior a revenit in std. III, neoperabil. Exemplele pot continua...
2. Scolarizarea vindecatorilor. La fel ca si cu facultatile private, exista tot soiul de cursuri in urma carora se obtin cartoane. Spre deosebire de medicina clasica, scolarizarea vindecatorilor nu poate fi verificata. In conditiile in care medicii au 6 ani de facultate, rezidentiat, examen de specialitate, primariat - ani si ani de invatat in spate dupa curricule standard refuz sa cred ca un vraci dupa cursuri duminicale timp de cateva luni poate vindeca oameni mai ales cand nu are o baza (fiziologie, fiziopatologie). Desigur exista si vindecatori cu o indelungata experienta si studii medicale dar acestia sunt exceptia, nu regula. Si nu in ultimul rand, medicii pot fi trasi la raspundere, vindecatorii nu.
3. Nu exista o demarcatie neta a afectiunilor care pot fi tratate alternativ. Daca medicina alternativa reuseste sa controleze un diabet tip II asta nu inseamna ca va trata un insulino-dependent. Daca tratateaza un sindrom dispeptic, amelioreaza un ulcer...nu va trata si cancerul, hepatita virala, ciroza. Recunosc valoarea medicinii alternative (mama mea s-a vindecat de sindrom Meniere cu ajutorul acupuncturii) dar nu o consider panaceu universal.
4. Nu exista studii de referinta in domeniu (articole in jurnale medicale nu in reviste de duzina) - doar cercetari ale unor substante componente cu presupuse efecte.
5. Medicina alternativa trebuie sa completeze medicina alopata, nu sa o substituie (si asta nu intelege multa lume). Nu te opreste nimeni sa bei sucuri, ceaiuri sau mai stiu eu ce daca in acelasi timp iti iei si reteta (sau te pomenesti ca pastilele iti blocheaza canalele energetice?). Fiti siguri ca daca o broasca amazoniana secreta o substanta minune aceasta va fi cercetata.
6. Preventia si alimentatia sanatoasa sunt esentiale. Degeaba bea tanti X n'spe ceaiuri si ia 100 casete daca baga in ea en gros mezeluri de 2 lei, sucuri Clever si conserve la toate cele 3 mese.

Edited by rellyc, 19 December 2007 - 01:45.


#182
indianull

indianull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.03.2007

View Postbetz, on May 11 2007, 05:59, said:

Buna ziua ,
Cine are informatii despre produsele anti cancer (ex Tiang Xiang facut din extract de ciuperci japoneze) comercializate de Secom? A folosit cineva? Sunt rezultate? Am inteles ca au si produse naturale 100% antioxidante, produse care distrug celulele canceroase, etc.
Am gasit cateva info pe www.anticancer.ro insa nu prea sunt deloc pareri ale celor care au folosit astfel de produse si care au fost efectele.


As dori sa stiu acelasi lucru, daca folosit cineva si poate da detaliii

#183
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Vizavi de topic, răspunsul este: diferența principală între ele e că numai prima merită numele de "medicină". :) Restul, la coș, cu Mama Omida, preoții și toate celelalte minciuni.

#184
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

View Postdonjoe, on Feb 19 2008, 17:12, said:

Vizavi de topic, răspunsul este: diferența principală între ele e că numai prima merită numele de "medicină". :) Restul, la coș, cu Mama Omida, preoții și toate celelalte minciuni.


Ce bine le zici tu. Mai ales ca esti foarte in tema vis-a-vis de subiectul acesta. Spor la invatat.

#185
dsm_klein

dsm_klein

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2008

View PostDanut Ianc, on Feb 19 2008, 13:25, said:

Ce bine le zici tu. Mai ales ca esti foarte in tema vis-a-vis de subiectul acesta. Spor la invatat.

Am citit cu placere multe din postari.  Fiecare este liber sa aiba o opinie functie de experienta personala.
Inteleg ca multi dintre cei care au postat sunt bine informati (au cunostinte medicale) sau sunt chiar medici.  Totusi, a vorbi despre un subiect in necunostinta de cauza, numai din ce ai auzit, este cale lunga.

Medicina clasica (sa-i spunem ortodoxa sau alopata) este de fapt o medicina moderna.  Pana nu demult (200 de ani in urma) mai toate tratamentele se rezumau la sangerari si la toate bazaconiile alchimiste ca si "medicamente".   Termenul de medicina clasica se potriveste mai degraba pentru cea antica practicata de greci, romani sau de "colegii" lor mai departati, chinezii, indienii, medicina traditionala asiatica intr-un cuvant.  In Evul Mediu folosirea unei medicne stiintifice a fost oprita de biserica din motive stiute de genul "E pur si muove"

Ceece exista acum la noi - in Romania ("la noi sunt codri verzi de brad"......."si-atata jale-n casa"), medicina naturista exista (in forma actuala) din cauza aerului superior al autoritatilor medicale, care au negat aprioric existenta ei, care i-au bagat pumnul in gura, au injurat-o (doctoreste) si au dat-o pe usa afara.   Si uite asa medicina naturista s-a dezvoltat folcloric, fara prea multe baze stiintifice.

Nici cand erau bani cu carul pentru tot felul de proiecte, pe vremea lui Ceashca, nimeni nu a investit nimicutza in a gasi/folosi un remediu naturist.. cercetarea in sfera medicinei alternative a fost nula.

In acelasi timp insa baietii destepti (Cluj, Bucresti) care invatau acupunctura, erau vara-iarna la in sanatoriile de pe litoral si tratau pe valuta turistii occidentali.

E usor sa o injuri pe Omida, sau pe doctorii chinezi, sau pe oricine nu gandeste ca tine, numai ca este Oblio, si ca nu intelegi ce vrea sa spuna...  
Asta vine din orgoliu fara acoperire, de multe ori din necunostere, sau din complacerea intr-o paradigma, castigata cu greu este drept, insa devenita comoda si de unde iti poti permite sa injuri pe oricine...  Si toate acestea pentru ca exista doar un sistem (unul singur) care iti permite sa faci acest lucru.  Cand vor apare doua si vor incepe sa existe si argumente stiintifice, va fi poate mai greu.  De asta ne este si frica probabil.

Am sa revin cu exemple, daca va fi nevoie, din dorinta de a aduce, dupa puterile mele, un alt punct de vedere, poate putin mai constructiv.

Iar in legatura cu cancerul si medicina traditionala chineza (MTC), pot sa spun cu mana pe inima, ca nu am vazut nici un curs, manual, cercetare, sau lucrare in domeniu MTC care sa spuna ca Acupunctura sau fitoterapia chineza vindeca cancerul.  Se specifica foarte clar ca boala in discutie poate fi tratata numai complementar cu medicina alopata (iar speranta de viata se dubleza..simplu).  Faptul ca exista la vanzare remedii care spun ca vindeca cancerul este penntru ca negam totul si lumea a inceput sa se indoiasca de un NU continu.  De aceea le mai merge inca impstorilor.
Dar despre asta mai vorbim.

E pur si muove!

O zi minunata tuturor,

#186
dsm_klein

dsm_klein

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2008

View Postdonjoe, on Feb 19 2008, 10:12, said:

Vizavi de topic, răspunsul este: diferența principală între ele e că numai prima merită numele de "medicină". :) Restul, la coș, cu Mama Omida, preoții și toate celelalte minciuni.

Si pentru ca am vazut ca textele in engleza sunt acceptate si multi dintre forumisti se simt confortabil cu aceasta imi permit sa citez mai jos un fragment interesant din ( :

Energy Pathways.  
A third overarching energy system that seems to regulate the flow of specific energies within the body corresponds with the "energy pathways" referred to as meridians in traditional Chinese medicine and also described in a variety of other healing traditions. A study published in the Proceedings of the National Academy of Science in 1998 using functional Magnetic Resonance Imaging (fMRI) demonstrated that stimulating an acupuncture point in the toe (each acupuncture point is believed to sit on the line of and regulate the energy in a particular meridian) activated the exact areas of the brain that would be predicted by acupuncture theory, despite no known anatomical pathways connecting the toe to that brain region.45 A special camera that registers biophotons in the spectral range of 200 to 800 nanometers shows that when stimulated, the meridians generate light along channels that are identical to the descriptions of meridians found in the texts of traditional Chinese medicine.  The meridians and corresponding acupuncture points also exhibit other physical characteristics such as less electromagnetic resistance, enhanced ultrasound attenuation,48 and the conduction of light, infrared,  and microwaves. However because substantial investigation had failed to find exact physical correlates until Langevin and Yandow’s recent work on the relationship of the meridians to connective tissue planes, the meridian concept has been largely discounted by Western science. The meridian system (fourteen major meridians are generally described, but they are understood as segments of a single continuous energy system) does not, for instance, correspond with known structures in the circulatory, lymphatic, or nervous systems, nor are the meridians and acupuncture points even stable in their shape, size, or location on the skin.

din http://www.innersour...gy_medicine.htm

#187
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005

View Postrellyc, on Dec 19 2007, 01:24, said:

Dincolo de teorie si explicatii filozofice cu yin si yang, hai sa privim aspectul practic din punct de vedere al omului de rand: medicina alternativa spre deosebire de medicina clasica nu poate fi aplicata pe scara larga in Romania. De ce?
1. Lipsa educatiei populatiei. Exista o duzina de fituici de propaganda naturista (incepand cu Formula As) care nu pot fi verificate din pdv. al celor care semneaza articolele (majoritatea fara pregatire medicala). Tin minte ca eram prin liceu cand maica-mea se apucase de o cura de dezintoxicare cu spanz pt ca asa scria in Formula As ca in final sa prezinte o multitudine de reactii adverse. Oamenii iau de bune povestile scrise acolo si cand sunt pusi in fata unor tratamente de x milioane, dureroase, mutilante sau cu multiple efecte secundare aleg o sacosa de ceaiuri si pulberi pt ca astea sunt mai ieftine, nu dor, asa au fost sfatuiti de vecinii din bloc etc. fara a se informa in prealabil. In Romania SFATUL este la putere, toate babele se pricep la medicina, este plin de pseudo-vindecatori. Daca tu, Danut, afirmi ca esti medic si ai ales medicina alternativa in cunostinta de cauza nu acelasi lucru se poate spune despre 99% din populatie. Am vazut o femeie cu neo mamar careia i se indicase radioterapie in scopul reducerii dimensiunilor tumorii in vederea tentarii unui tratament radical. Niste babe i-au spus ca de cancer se moare si medicii nu o pot trata dar sa-si puna nu stiu ce cataplasme cu baladai. Asa a si facut renuntand la RT iar ulterior a revenit in std. III, neoperabil. Exemplele pot continua...
2. Scolarizarea vindecatorilor. La fel ca si cu facultatile private, exista tot soiul de cursuri in urma carora se obtin cartoane. Spre deosebire de medicina clasica, scolarizarea vindecatorilor nu poate fi verificata. In conditiile in care medicii au 6 ani de facultate, rezidentiat, examen de specialitate, primariat - ani si ani de invatat in spate dupa curricule standard refuz sa cred ca un vraci dupa cursuri duminicale timp de cateva luni poate vindeca oameni mai ales cand nu are o baza (fiziologie, fiziopatologie). Desigur exista si vindecatori cu o indelungata experienta si studii medicale dar acestia sunt exceptia, nu regula. Si nu in ultimul rand, medicii pot fi trasi la raspundere, vindecatorii nu.
3. Nu exista o demarcatie neta a afectiunilor care pot fi tratate alternativ. Daca medicina alternativa reuseste sa controleze un diabet tip II asta nu inseamna ca va trata un insulino-dependent. Daca tratateaza un sindrom dispeptic, amelioreaza un ulcer...nu va trata si cancerul, hepatita virala, ciroza. Recunosc valoarea medicinii alternative (mama mea s-a vindecat de sindrom Meniere cu ajutorul acupuncturii) dar nu o consider panaceu universal.
4. Nu exista studii de referinta in domeniu (articole in jurnale medicale nu in reviste de duzina) - doar cercetari ale unor substante componente cu presupuse efecte.
5. Medicina alternativa trebuie sa completeze medicina alopata, nu sa o substituie (si asta nu intelege multa lume). Nu te opreste nimeni sa bei sucuri, ceaiuri sau mai stiu eu ce daca in acelasi timp iti iei si reteta (sau te pomenesti ca pastilele iti blocheaza canalele energetice?). Fiti siguri ca daca o broasca amazoniana secreta o substanta minune aceasta va fi cercetata.
6. Preventia si alimentatia sanatoasa sunt esentiale. Degeaba bea tanti X n'spe ceaiuri si ia 100 casete daca baga in ea en gros mezeluri de 2 lei, sucuri Clever si conserve la toate cele 3 mese.

cancerul e cancer si nu-i bine sa te iei dupa sfaturi babesti
dar bolile cronice pot fi foarte bine tratate naturist cu rezultate foarte bune, desigur, la inceput tratamentul naturist se da concomitent cu cel alopat urmand ca doza medicamentelor sa fie redusa tot mai mult, chiar pana la eliminarea lor.
am pe cineva in familie medic care studiaza si medicina naturista si vrea sa continue pe aceasta ramura.
dar si asta-i adevarat, ca sunt putini care au calificare naturista credibila.

#188
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Poate fi doar o stire redactata in goana dupa senzational. Dar scenariul este veridic.
Anca Parghel s-a vindecat de cancer cu alge si polen

sau mai mute detalii

http://romantica.ro/...ura-de-slabire/

Edited by Mirovaia_Scorb, 29 April 2008 - 23:26.


#189
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ai uitat sa mentionezi ca s-a rugat sfintului nectarie, fara de care algele si polenul n-ar fi avut efect asupra cancerului. ce poate vindeca mai rapid cancerul de sin decit spalatu curului cu cafea? nimic si asta v-o spune anca parghel, de unde dracu o mai fi aparind toate ciudatele astea...

#190
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Cred ca era o metafora, sf nectarie a fost deci inventat pe moment.

#191
K-hole

K-hole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 06.03.2008
Eu cred că ar trebui să se pună o barieră uriașă între medicina NATURISTĂ și cea de vraci, șamani, etc. Medicina naturistă poate fi la fel de eficientă ca medicina clasică, un medicament bun poate fi "sintetizat" într-o plantă la fel de bine ca într-un laborator.

#192
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View PostMirovaia_Scorb, on May 5 2007, 00:42, said:

Consider că spre deosebire de o babă care culege mușețel, (eventual una din cele jegoase pe picioare, ce ce se roagă în fața icoanei, cum spunea Petre Țuțea), cercetătorul actual este inevitabil expus riscului de a pierde din vedere pădurea, fiindcă se pierde in amănunte analizând copacul .


View Postdays, on Nov 29 2007, 02:48, said:

Adica daca mi se arde un bec in casa schimb toata instalatia electrica ? Daca se sparge roata dreapta fata, le schimb pe toate 4? Am auzit multe de la oameni in cativa ani de medicina dar probabil ca nu voi inceta sa raman uimit de...astfel de idei.



Cred că banuiai mata ceva, da' te faci că nu înțelegi  :rolleyes:

Quote

1.1. Perspectiva epistemologică
Multe întrebări, perspective multiple și o lume interconectată.
Vom explora conceptul de arie curriculară dintr-o serie de
perspective. În secvența de față avem în vedere perspectiva
epistemologică.

În cadrul unui curs din anii 70, transmis la televizor4, J. Bronowski,
profesor britanic de antropologie, își întreabă auditoriul dacă
steaua Sirius ar putea influența un montaj electric.
Să presupunem că te afli printre studenții din sală.

Din perspectiva
primei tale specializări ai răspunde DA sau NU? Motivează acest
răspuns. Dar din perspectiva specializării pentru care te pregătești
în cadrul acestui program ce răspuns ai da?
Ce crezi că i-au răspuns lui Bronowski studenții fizicieni prezenți în
amfiteatru? Cum motivezi acest răspuns?


Profesorul britanic oferă o explicație pe care o parafrazăm în cele
ce urmează:

De vreme ce universul este interconectat, Sirius are
influență asupra aparatelor de măsură folosite. Din rațiuni
experimentale le ignorăm însă, considerându-le nule prin raportare
la valorile obținute. Aceasta este o convenție devenită realitate
incontestabilă.  
În general, în procesul cunoașterii, operăm o serie
de decupaje ale realității pentru a o putea investiga. Disciplinele
academice sunt un exemplu evident al unei fragmentări a realului
în scopul aprofundării cunoașterii acestuia. Acest tip de demers
cognitiv ne este atât de firesc încât adesea uităm artificialitatea
decupajului și naturalul lumii interconectate.

Mai exact, ămpreună cu tanti Mianna faveți și voi ce puteți ... decupați una alta, fără să mai știți de unde ați luat-o,
priviți cu lupa și aruncați apoi la coș. Oricum, lumea vă mulțumește și vă felicită  :first:  :coolspeak:

Edited by Mirovaia_Scorb, 01 July 2008 - 00:55.


#193
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

Un documentar ce nu trebuie pierdut,
pe TVR CULTURAL Duminică (mîine) la ora 12.00


Quote

Buddha albastru - în Rusia (THE BLUE BUDDHA ? IN RUSIA, Canada-Japonia, 2005)
duminică, 28 septembrie 2008, ora 12:00 pe TVR Cultural
Informații furnizate de Directia Programe  

  
* Uluitor documentar despre odiseea medicinei tradiționale Tibetane, de la rădăcinile sale din Tibet până la interesul pe care l-a suscitat pe plan mondial.
Ne sunt prezentate conceptele care stau la baza acestui sistem antic de vindecare. Aflăm și soarta celor 79 thangka ce alcătuiesc Atlasul de Medicină Tibetană, "instrumentul" mnemonic care codează întregul sistem de vindecare.

Edited by adadoi, 27 September 2008 - 11:14.
nu mai scrie cu litere uriase. cine vrea sa citeasca se apropie de monitor, nu sta in alta camera.


#194
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Eu sunt impotriva medicamentelor sintetizate de orice fel, folosite pe termen lung. Tot respectul pentru cele care iti salveaza viata, fiind folosite in medicina de urgenta, dar cele pe termen lung in boli de inima, cancer, artrita, diabet, scleroza, osteoporoza etc. nu fac decat sa-ti ofer o imbunatatire a sanatatii si nicidecum vindecare.

Prima mea problema este cum este tratat un om care prezinta una sau mai multe din problemele de mai sus si ajunge la unul sau, de regula, mai multi doctori. I se pune un diagnostic si i se da un pumn de pastile si de cele mai multe ori este trimis acasa. Dar nimeni(doctorul adica) nu-l intreaba cat doarme, unde munceste, cat munceste, cat de stresat este, cat si ce mananca, daca face miscare, caror substante este expus ... si lista este lunga. Se trateaza boala si nu bolnavul, se trateaza niste simptome si atat, nu se ajunge si la cauze.

Medicina moderna incearca sa extraga anumite chestii din context, se axeaza pe sintetizarea substantelor active din plante in special, dar si animale. Nu se iau in considerare si celelaltele substante care impreuna cu cele active sunt in proportii echilibrate, formate in miliarde de ani de catre natura, si au un anumit efect asupra corpului uman.

Personal cred ca pentru majoritatea bolilor, cele enumerate de mai sus, alimentatia, exercitiul fizic masurat si o atitudine pozitiva ar trebui sa fie medicamentele principale in scopul vindecarii, si nu doar a tratarii simptomelor. Medicamentele de sinteza ar trebui folosite doar pentru mentinerea unor factori de risc in anumite limite. Sunt nenumarate studii care arata aspectele pozitive, vindecatoare ale unei alimentatii holistice, de origine vegetala, cu anumite restrictii, pentru oamenii cu respectivele afectiuni, precum si multe studii care nu ofera nici o confirmare a actiunii medicamentelor,  suplimentelor nutritive, produsele industriei farmaceutice, pe termen lung.

Unul dintre studiile de acest tip ar fi cel condus de Caldwell B. Esselstyn, care a durat 20 de ani si a implicat 18 pacienti grav bolnavi de inima. Cu 8 ani inainte de studiu cei 18 pacienti au avut 49 de evenimente coronariene(3 de persoana), iar 20 de ani cat timp a durat studiul si au urmat dieta prescrisa de acest doctor au fost 0 evenimente coronariene. O dieta numai din plante, 8% grasimi + 40 mg Lovastatin(acest medicament a fost obligat sa-l foloseasca pentru a primi fonduri pentru studiu). Dar nimeni nu-l baga in seama pe el si multi altii, care au obtinut rezultate fenomenale doar prin dieta, marea majoritatea folosind medicamente doar pentru a reduce factorii de risc, datorita sumelor foarte mari de bani care sunt in industria farmaceutica.

...

#195
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View PostMirovaia_Scorb, on Apr 30 2008, 00:22, said:

Poate fi doar o stire redactata in goana dupa senzational. Dar scenariul este veridic.
Anca Parghel s-a vindecat de cancer cu alge si polen

sau mai mute detalii

http://romantica.ro/...ura-de-slabire/


Daca tot s-a redeschis topicul...

Postul de mai sus cred ca ar trebui sa atraga atentia multora prin deznodamantul pe care l-a avut.

#196
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Mîine, sîmbătă de la ora 12.00 pe TVR Cultural, va fi difuzată partea a doua documentarului Blue Buddha

Se poate urmări în reluare și de la ora 5.35 dimineața, sîmbătă spre duminică.

----------------------------------------------
Am înregistrat prima parte a documentarului despre medicina tibetană.
Varianta tradusă în română, va putea fi găsită și pe docs torrents ro, demonoid etc.

Varianta narată de David Suzuki poate fi urmărită și pe Google Video.


http://video.google....719623619744115

Quote

"Twelve hundred years ago the people of Tibet developed a comprehensive medical system. They understood how the mind affects the body. They knew subtle ways of changing the body's chemistry with medicines made from plants and minerals. They blessed their medicines in lengthy rituals. And they encoded this knowledge in a series of elaborate paintings called thangkas. Blue Buddha: Lost Secrets of Tibetan Medicine traces the odyssey of traditional Tibetan medicine from it's roots in ancient Tibet, to a worldwide interest in it's traditional medical wisdom. We meet several leading physicians in India, as the program introduces us to the basic concepts of this ancient system of healing. We also trace the fate of the 77 thangkas that comprise the Atlas of Tibetan Medicine, the great mnemonic device that encodes the entire system of healing. From the snows of Siberia and the Himalayas to the vital culture of Tibet in exile, in Dharamsala, India, this is a stunning look at where Tibetan medicine has come from. Blue Buddha: Lost Secrets of Tibetan Medicine focuses on the life of a Buddhist monk and a doctor who practices traditional Tibetan medicine in Siberia. It hasn't always been easy. At times he's been hounded by the KGB and forbidden to leave the country. Through it all he's kept his faith in the power of Buddhist medicine. This documentary follows Tuvan Lama, in his role as vital member of this remote community, as he treats his patients, conducts traditional rituals and passes on this vast medical heritage to the next generation. Just as Buddhism informs the rituals of this community, Tuvan Lama believes Buddhism and Tibetan Medicine go together, as they are inseparable. He believes one has to know the foundation of Buddhism in order to understand the foundations of the medicine. To his mind, it needs to be understood with the body, the mind, and the soul."

Văd la TV cum se vaită lumea: vai, la spitalul nu știu care dotarea este de tot rîsul. Nu sunt condiții elementare, aparatura este învechită.

În Republica Burația, medicina tradițională este practicată de un medic-călugăr modern. Se numește enchi-lama. În varianta difuzată pe TVR Cultural, se poate vedea cum folosind fitoterapia, enchi-lama îmbunătățește vizibil starea unei femei ce nu-și mai putea folosi mîinile și picioarele (banuiesc că suferea de scleroză în plăci). Pacienta încercase să se trateze la spital, dar medicii nu i-au dat nici o șansă de recuperare.
  Unei alte paciente cu o problemă dermatologică, i-a recomandat să-și detoxifice sîngele și ficatul.

Pentru diagnosticare, călugărul s-a specializat în studierea pulsului, metodă prin care obține multe informații esențiale. Dotarea este minimă, singurul dispozitiv electronic este doar un telefon mobil.

Pîna la urmă călugărul are aproximativ 30 de pacienți pe zi, din care pentru o parte este și mentor spiritual, el îndeplinid și rolul de oficiant religios.

Edited by Mirovaia_Scorb, 03 October 2008 - 19:35.


#197
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View Postandi_, on Oct 11 2008, 21:50, said:

un reportaj interesant despre medicina naturista.un inventator roman a descoperit un preparat din miere de albine folositor pt tratarea diferitelor tipuri de cancer si boli de inima .pt cei interesati va rog sa cititii articolul de pe site :

http://www.antena3.r...erul_55003.html
Poa să descopere mama remediului, GlaxoSmithKline și care or mai fi au ei grijă să nu piardă caimacul. Doar n-o să lase în voia sorții, miliarde de dolari investiți în cercetare. Chit că remediile oferite de ei nu sunt eficiente, investiția trebuie amortizată, volens-nolens, pretextul pentru care canceroșii vor da parale, vor fi citostaticele.
De exemplu vezi p-aici pe forum unii ce își fac cont și încep să susțină diverse idei. CItești ce scriu și la un moment dat... apare și un link  :lol: Sau îți dă un PM spre produsul lui minune, mai mult sau mai puțin eficient sau chiar un produs placebo.
Imediat intervin niște pioni, la fel de penibili ca spammerii. Că e vorba de mianna, adadoi nu are importanță, ei taie macaroana spammerului, pentru ca apoi să deschidă un topic pe aria de banări:Înregistrat pentru reclamă  :)
Sistemul medical alopat se autosusține (pe drept sau alteori nu). Spammerul și-a făcut cont cu un scop bine definit: la un moment dat să-și popularizeze produsul.

De ce nu ar putea fi puși sub lupă medicul sau farmacistul? Mergi să îți faci analizele, stai la coadă la un clinician, plătești, dacă e de stat, dai eventual și o atenție, că doar omu a învățat atîția ani (și nu de pe net). Dar este foarte la modă acum ca medicii să ia un 10% din valoarea analizei (bani oferiți de laboratoarele particulare). Asta doar ca un exemplu observat de mine timp de cîteva luni.

Apoi, triunghiul medic-farmacist-furnizor de medicamente. Presupun că se deschide un centru medical multiprofilat. Automat se creează o rețea, în care pionii care fac legătura între vîrfurile triunghiului, vor fi reprezentanții medicali și distribuitorii de medicamente. Fiecare din cele 3 vîrfuri își creează diverse acorduri economice și contracte de fidelitate cu ceilalți, depozitele ajută farmaciile cu mobilier, oferă marfă pe datorie, medicii trimit clienți către anumite farmacii.
În plus, nu sunt rare cazurile cînd distribuitorul vine la farmacist cu un storcător de fructe, un telefon cu receptor mobil, mai pe scurt unele atenții periodice.
La fel de bine spune și medicul sau farmacistul:

Quote

-Aș putea face un imprumut la firma dvs. pentru o mașină?
-Voi discuta cu directorul și probabil că nu va fi chiar greu, ca în baza unui contract de fidelitate pentru 24 de luni să vă oferim 400 milioane.

În concluzie, dacă pentru spammer este supraviețuire sau afacere, la fel este și pentru stimatele doamne adadoi sau mianna, în timp ce pentru patroni este deja opulență. În concluzie TOȚI umblă de-a bușilea după un profit mai mare sau mai mic.
De fapt nici nu are sens să acuz medicii sau farmaciștii. Recte, pot să compar sistemul medical alopat cu un eșafodaj pe care este periculos să te afli prea mult timp, fiindcă este atît de înclinat și intsabil, încît pînă la urmă vei aluneca. Să zicem că un non-conformist este atît de curios și se apleacă să se uite : de ce naiba cădem de pe postamentul ăsta? :) Pînă la urmă nu conducătorul (corporația) te va împiedica să miști pilonii și să revii întro poziție normală, cît gloata și în ultimă instanță forța împrejurărilor.
Într-adevăr, poate fi periculos să muți pilonii de unul singur. Concret, tu zici că te tratzezi cu medicină tibetană, dar ai parte doar de un placebo ineficient. Iar dacă ai fi luat citostatice o mai duceai cîțiva ani măcar.
Dar asta nu schimbă cu nimic că există metode cu adevărat eficiente și accesibile oricui, pe care medicii nu le vor populariza nici picați cu ceară.

Este ceva precum ploaia sau trăznetul, nu ai cum să i te împotrivești.
Am lucrat în sistemul comercial cu procent pe vînzare. Vine omul și îl inviți să ia loc.

Quote

-Cu ce vă putem servi?
-Aș dori ceva ce poate să facă asta și asta.
-Ah, nu avem acum, mergeți la vecinul
Păi dacă trimit lumea în altă parte nu mă dădea șeful afară încă din prima zi? Profitul e o "realitate", o vrabie pe care o ai  deja în mînă! De ce să să o schimbi pe cioara de pe gard  :P
Însă ce poate să facă un bolnav? Să caște bine ochii și urechile, disocierea de mulțimea de rînd și de mentalităților impuse de societatea de consum, doar vindecarea este de fapt o aventură  pe cont propriu, asta implicînd curaj și asumarea riscului.

Edited by Mirovaia_Scorb, 12 October 2008 - 17:24.


#198
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Sîmbătă sunt două documentare interesante.

Pe TVR Cultural de la 13.00 la 13.30 Pavilionul canceroșilor - Shanghai, secretul unei civilizații

Quote

*Miracolul vindecării bolii de cancer în China* Clubul convalescenților de cancer, Muzeul medicinii tradiționale chineze. Producător TV Radu Dănilă
Despre emisiune


Director imagine: Mihai Buzura
Redactor: Cristina Dănilă
Producător și regizor: Radu Dănilă

Radu Dănilă ne aduce din 4 octombrie un nou documentar: Shanghai, secretul unei civilizații. În fiecare sâmbătă de la ora 13 00, realizatorul vă invită la o călătorie fascinantă în Parisul Orientului, pentru a descoperi nu doar principalele obiective turistice dar și aspecte din viața locuitorilor, stilul lor de muncă.


Mai departe, de la 13.30 la 14.00  Medicina tradițională din America Latină (TRADITIONAL MEDICINE – Germania)  

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate