Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facultate in Franta , orase ieftine

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
Care sunt cele mai ieftine orase pentru studenti ?
Pe net am gasit Grenoble, Saint-Étienne, Pau, Montpellier. Voi ce parere aveti ?

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Orașele acolo unde studentul este admis la studii :)
Cu excepția Parisului, Nisa și Mentonului (unde stau toți semi-bogătașii care n-au primit rezidență în Monaco, așa că totul e mai scump), costurile sunt cam la fel, mai ales că sunt subsidizate în multe cazuri.
Grenoble și Montpellier merită dpdv al "raportului calitate/preț" la capitolul educație.

#3
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
mai este mitul  ( sau adevarul ) ca in sud viata si salariile sunt scazute fata de nord . Mai sunt si Lille , Toulouse etc

#4
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
În ordine, cele mai bune Universități din Franța sunt: tot ce găsești în Paris, ENS Lyon, Université Grenoble-Alpes, iar restul sunt la același nivel.

Nu recomand Paris, care a devenit un oraș mizerabil, cu zone desprinse din Africa. În Grenoble am stat câteva luni, e un oraș frumos și civilizat pe care-l recomand, mai ales pentru perioada de studii. Are un cost of living în jur de 900-1100 EUR / lună, cu cazarea pentru studenți inclusă.

În Lyon e aproximativ cu 50 EUR mai puțin, în general aceleași prețuri, depinde unde stai.

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Du-te la cea mai buna facultate unde iti faci cele mai bune relatii, nu in cel mai ieftin oras.
Parisul ofera multe alte avantaje culturale... daca e numai despre oras nu e prea mult de gindit dupa mine.

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postexydos, on 13 ianuarie 2018 - 01:58, said:

Care sunt cele mai ieftine orase pentru studenti ?
Cele care platesc cel mai prost. De ce intrebi?

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
A10,mama ce nik complcat,I-ai dat cu caramida la gingie initiatorului.1000 pe luna timp de x ani.   Mie imi suna a mangla ,ieftin la ce?  da nene acolo mergi gratis cu autubusu.Vrajeala.Si pate ai portar dedicate cand intri in cladire.

#8
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Cred ca cea mai ieftina chestie ar fi sa vorbesti in franceza la orice universitate din Iasi, Cluj, Timisoara ...
Act de cultura dom'le, act de cultura.

** daca Franta e un moft, vezi ce se intampla in Danemarca.

Edited by pelikanu, 13 January 2018 - 07:06.


#9
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View Postexydos, on 13 ianuarie 2018 - 01:58, said:

Care sunt cele mai ieftine orase pentru studenti ?
Pe net am gasit Grenoble, Saint-Étienne, Pau, Montpellier. Voi ce parere aveti ?

Daca acesta este un criteriu in care sa-ti alegi facultatea,iti recomand Metz ( Universite de Lorraine ).

#10
Fiat_lux

Fiat_lux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 06.01.2018

View Postexydos, on 13 ianuarie 2018 - 01:58, said:

Care sunt cele mai ieftine orase pentru studenti ?
Pe net am gasit Grenoble, Saint-Étienne, Pau, Montpellier. Voi ce parere aveti ?

De ce vrei sa faci facultate in Frana? Te vei stabili acolo dupa ce termini facultatea?

#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am avut o bursa de 5 luni (420 euro/luna !) in 2003 si am stat in Aix-en-Provence https://en.wikipedia...Aix-en-Provence, 35 km nord de Marsilia. Orasul e superb si nu foarte scump. Sunt mai multe universitati in oras, camine pentru studenti, magazine. Acum 15 ani (!) era o incintare sa iesi in oras, in parcuri, pe stradutele inguste ale orasului. In fiecare zi am desoperit ceva nou. Se poate merge usor in Marsilia, la Arles, la Monaco, la Nisa, la Avignon, orase de Provence splendide. Recomand !
Attached File  biserica st sauveur 8.jpg   281.35K   25 downloadsAttached File  parc Vendôme 1.jpg   641.13K   27 downloadsAttached File  Pavillon Vendôme 1.jpg   553.64K   27 downloadsAttached File  place de la mairie 2.jpg   288.71K   31 downloadsAttached File  sarbatoare aix 2.jpg   113.49K   29 downloads

Edited by ionut76, 13 January 2018 - 10:45.


#12
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postionut76, on 13 ianuarie 2018 - 10:42, said:

Eu am avut o bursa de 5 luni (420 euro/luna !) in 2003. Acum 15 ani (!)
Adevar graiesti, acum la cati studenti sunt, nici atat nu mai ofera.

#13
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View PostFiat_lux, on 13 ianuarie 2018 - 08:44, said:


De ce vrei sa faci facultate in Frana? Te vei stabili acolo dupa ce termini facultatea?
Pentru ca e usor de ajuns , avem alianta franceza care ne ajuta , trimit doar dosarul la 3 facultati si daca te accepta poti sa faci studiile, plus multi elevi dupa bac pleaca in Franta la facultate si parca se descurca. Cred ca va moi stabili dupa , nu obligatoriu in acelasi oras unde mi-am facut studiile. Nu am nevoie de oras scump ca Paris , Lyon. Vreau ceva ieftin si cat de cat cu studii ok in info ,  as putea avea 500 euro pe luna , mi-a povestit cineva (in primul an de studii)  cum cu 300 euro traieste in Montpellier , nu stiu cat e de adevarat : chiria 150 euro ( traieste singur)  .

View Postvrajitoruldinoz, on 13 ianuarie 2018 - 04:03, said:


Du-te la cea mai buna facultate unde iti faci cele mai bune relatii, nu in cel mai ieftin oras.
Parisul ofera multe alte avantaje culturale... daca e numai despre oras nu e prea mult de gindit dupa mine.
O sa dau la facultate in orase cu cativa colegi dar nu e cert ca vom nimeri in acelasi.
Facultile ( de stat ) sunt gratis . Stiu franceza destul de ok , cel putin B2 cunosc deci nu e problema deloc.

#14
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View Postpelikanu, on 13 ianuarie 2018 - 07:10, said:

Cred ca cea mai ieftina chestie ar fi sa vorbesti in franceza la orice universitate din Iasi, Cluj, Timisoara ...
Act de cultura dom'le, act de cultura.

** daca Franta e un moft, vezi ce se intampla in Danemarca.
Cred ca ai oarecare dreptate in unele domenii , dar in IT , in Cluj sau Timisoara inveti o gramada de chestii inutile la facultate , cel putin in Franta ai o gramada de internship-uri din primul an si nu inveti chiar tot de ce nu ai nevoie.

#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Vroiam sa spun ca criteriul de a alege o facultate e legat de maximizarea carierei, si asta se refera nu numai la stiinta acumulata ci si la valoare, nume, si cit d ebuni sint colegii tai care o sa te recoamde sau o sa te angajeze la un moment dat.

Iti spun asta din experienta personala. Eu sint intr-un domeniu in care toti colegii mei vine de la 5-6 univresitati mari si late (Berkeley, Stanford, UCLA, intr-o masua mai mica MIT, iar din Europa Leuven si Delft) iar eu vin de la o universitate decenta dar fara sufienta greutate in domeniu. E un dezavantaj, ia minim 10 ani de cariera ca sa treci peste el si sa-ti faci relatiile de la 0, numai ca unii n-auu nici norocul de inceep daca nu ii angajeaza nimeni.

Chestiile ca te duci la univresitate dupa unde sint prietenii tai sau ce marime are orasul sint aiureli care te pot costa mult in viitor.
De exemplu in IT primul lucru la care m-as uita sint citi absolventi din univresitatile respective lucreaza in companiile vestite in care se intra greu (Google, Facebook), citi merg la startupuri, merg la master in SUA etc.

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Vrajitorule, pleci de la prezumtia ca fac facultatea ca sa faca ceva, nu ca sa aiba o diploma "mai deocheata". Mai este pana acolo... momentan, nu mai este "pleaca fiu'miu la Cluj sa faca facultate", ci pleaca "la [introdu aici un oras vestic]". Dar ideile, apucaturile si "pachetul cu zacusca pentru student" raman. La fel si gandirea studentului +/- ce prinde pe "drum".


Iar initiatorul a spus din start: nu vrea performanta, nu vrea sa se deosebeasca, nu vrea sa faca ceva anume... vrea "ieftin".

Edited by dexterash, 14 January 2018 - 08:23.


#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Pai si ce crezi ca eu am fost mult mai destept la visrta lor? Tot asa eram si eu, nu intelegeam nimic. Bine, la vremea aia nu aveam nici optiuni.
Ma gindesc ca daca spune cineva, e o sansa, evident ca mica, sa se prinda ceva, macar putin.

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postexydos, on 13 ianuarie 2018 - 15:50, said:

Cred ca ai oarecare dreptate in unele domenii , dar in IT , in Cluj sau Timisoara inveti o gramada de chestii inutile la facultate , cel putin in Franta ai o gramada de internship-uri din primul an si nu inveti chiar tot de ce nu ai nevoie.

La facultate inveti adesea informatica, un domeniu preponderent teoretic, destul de rar intalnit pe piata muncii in afara de cercetare.

La locul de munca adesea practici programarea (intr-un domeniu relativ restrans, gen servicii web), nu prea seamana cu informatica teoretica.

Cum arata salariile in Franta in programare? Ramai macar cu cat ai ramane in tara (net) dupa cativa ani de experienta?

Edited by dani.user, 14 January 2018 - 11:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate