Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Culori specifice echipamentelor foto

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Marca/Aparatul/Obiectivul X scoate culori mai faine decat Y.

In ce masura va afecteaza acest aspect? A contribuit semnificativ la alegerea unui echipament in detrimentul altuia?

Ce profile (neutral, landscape, etc) alegeti deobicei in softul de editare? Personal prefer neutral/flat din aparat pentru a observa mai usor supraexpuneri si profile custom la editare.

#2
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Majoritatea se uita dupa acestea mai ales cei care folosesc exclusiv JPEG.

#3
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007
Aproximativ aceeasi poza, facuta de mine cu 2 aparate diferite( un Sony si un Nikon). Imi plac mai mult culorile din prima poza, cea cu Sony, si daca ar trebui sa aleg intre cele 2, as alege Sony-ul.

Attached Files



#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Tragand raw si jucandu-te cu wbul, saturatia, etc, nu poti scoate orice culoare cu orice camera?
In poza de mai sus sony e saturat, nikon e mai cuminte.

Edited by crokodilu, 13 January 2018 - 09:50.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Dupa joaca cu WB mai raman diferente mai mult sau mai putin subtile. Profilele alese influenteaza deasemenea mult. In LR cea mai mare diferenta am intalnit-o intre Adobe Standard si profile specifice camerei.

Tot in LR (probabil si in altele) exista slidere pentru a mai ajusta profilul intr-o directie sau alta. Apoi, profilul creat cu Color Checker mi s-a parut ca niveleaza diferentele dintre camere. Dar poate unora le place mai mult cum ies culorile unui brand fata de ce iese dupa corectia cu color checker.

#6
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcrokodilu, on 13 ianuarie 2018 - 09:49, said:

Tragand raw si jucandu-te cu wbul, saturatia, etc, nu poti scoate orice culoare cu orice camera?
In poza de mai sus sony e saturat, nikon e mai cuminte.
Nu este chiar asa. Pe RAW am avut intotdeauna mici diferente intre Nikon, Canon, Pentax, Fuji si Olympus. Daca folosesti un profil cu color checker s-ar putea sa se micsoreze si mai mult aceste diferente.
Din cele doua poze Nikon e mai aproape de realitate insa si el cam sare calul. Sony este pentru gustul celor cu desene animate japoneze (saturatie si contrast mare).

#7
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Nu cred ca in ziua de azi sunt multi cei care si aleg sistemul in functie de modul de redare a culorilor, cand sunt disponibile atatea setari prin care culorile pot fi modificate relativ usor atat in camera cat si in pp. Pentru un sistem dat am mai citit de multe ori pe net ca obiectivul X este deosebit pentru ca reda nu stiu cum culorile. Poate ca in vremea filmului a fost importanta aceasta caracteristica ... dar pe langa iso afisat care nu-i nativ, raw care nu-i raw original, obiective scumpe pentru care corectiile optice au fost inlocuite de corectii software, e o tema buna de discutii. Posted Image

Edited by edri, 14 January 2018 - 12:09.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Un articol complex pe tema asta: https://www.ludd.ltu...r/dcamprof.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate