Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Comercianti care accepta plata prin aplicatie proprie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017
As vrea ca pe acest topic sa identificam ce comercianti au aplicatii proprii pe telefon de unde poti face plata fara sa ai cardul fizic la tine. Mergi cu telefonul si ai si achitat.

Incep eu. Carrefour are o aplicatie in care te inregistrezi apoi "atasesi" un card. Cu ajutorul codului QR faci plata la casa de marcat. Au si un scaner si poti scana produsele sa vezi pretul. Chestia asta imi pare prea smechera. Daca nu cunsoti pretul unui produs, nu mai stai sa cauti de nebun un cititor de preturi. Scoti telefonul din buzunar si pac ai aflat pretul.

Partea cu scanerul de preturi direct in telefon este implementat si la Kaufland, insa nu la toate, asta ca sa nu spun ca se regaseste doar in vreo 3-4 magazine daca nu ma insel.

Edited by alex342, 12 January 2018 - 20:30.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005
Ca exista o baza de date cu pretul produselor, iar aplicatia are acces la aceasta baza de date este o chestie simplista.

Mie sa-mi explicati cum anume se leaga cardul de aplicatie, si cum sunt securizate datele.

Edited by MarianG, 12 January 2018 - 20:38.


#3
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
eu platesc cash.

#4
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

View PostMarianG, on 12 ianuarie 2018 - 20:38, said:

Ca exista o baza de date cu pretul produselor, iar aplicatia are acces la aceasta baza de date este o chestie simplista.

Da, este simplista. Si atunci de ce nu o implementeaza toate magazinele? Ar fi un pas inainte.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu vad nici un avantaj nici la una, nici la alta.

Este mai simplu sa platesti cu card contactless, decat cu telefonul.
Prefer magazinele "cinstite" unde am pretul afisat corect. Ex. Lidl si Selgross. Nu am nevoie de scanner ca sa aflu pretul pe buc/ Kg.

Edited by pasilla, 12 January 2018 - 20:41.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005

View Postalex342, on 12 ianuarie 2018 - 20:40, said:

Da, este simplista. Si atunci de ce nu o implementeaza toate magazinele? Ar fi un pas inainte.
vrei sa-ti dau motive tehnice sau motive financiare?

Spune-mi de securitatea cardului! Cum se transmit informatiile? Am nevoie de internet? Pachet de date mobile ? Ofera magazinul wireless ? ETC.

#7
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

View Postpasilla, on 12 ianuarie 2018 - 20:40, said:

Eu nu vad nici un avantaj nici la una, nici la alta.

Este mai simplu sa platesti cu card contactless, decat cu telefonul.
Prefer magazinele "cinstite" unde am pretul afisat corect. Ex. Lidl si Selgross. Nu am nevoie de scanner ca sa aflu pretul pe buc/ Kg.

Si daca nu ai cardul la tine? Nu e mai simplu sa se implementeze 1,2,3 metode prin care sa se faca plata? Poate azi nu am portofelul la mine ci doar telefonul. Insa vreau sa intru sa imi cumpar ceva.

View PostMarianG, on 12 ianuarie 2018 - 20:46, said:

vrei sa-ti dau motive tehnice sau motive financiare?

Spune-mi de securitatea cardului! Cum se transmit informatiile? Am nevoie de internet? Pachet de date mobile ? Ofera magazinul wireless ? ETC.

De obicei are comerciantul wifi. Kauflandul iti pune la dispozitie reteaua lui de wifi.

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008

View Postalex342, on 12 ianuarie 2018 - 20:29, said:

Partea cu scanerul de preturi direct in telefon este implementat si la Kaufland, insa nu la toate, asta ca sa nu spun ca se regaseste doar in vreo 3-4 magazine daca nu ma insel.
La inceput te puteai conecta cu aplicatia la wifi-ul lor in orice magazin si sa scanezi produsele, macar stiai cat ai de plata la final. Dupa cateva saptamani au scos asta, chiar daca esti conectat la reteaua lor. Pacat.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu iau niciodata telefonul cu mine in magazin, dar am grija sa am cardurile si ceva cash in caz de ...."pana de curent", pentru ca merg la cumparaturi , nu la...claca.
Pot sa fac pauza juma' de ora de FB, SP, Tinder, etc .

Prefer comerciantii care scriu pe eticheta cata carne contine "mezelul" respectiv, cata gheata are un produs congelat, cat este costul per kg al unei bucati de branza, etc.

Edited by pasilla, 12 January 2018 - 20:56.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005
Daca tot nu mai vorbim de carduri si vorbim de magazine, eu as prefa ca aplicatia sa aiba o harta a magazinului cu ce produse si unde se gasesc.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostMarianG, on 12 ianuarie 2018 - 20:56, said:

Daca tot nu mai vorbim de carduri si vorbim de magazine, eu as prefa ca aplicatia sa aiba o harta a magazinului cu ce produse si unde se gasesc.
Mai greu de implementat asa ceva, le-ar scade vanzarile, scad cumparaturile din impuls.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ochii vad, matul cere, buzunarul nu si nu

Edited by pasilla, 12 January 2018 - 21:05.


#13
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postwluf, on 12 ianuarie 2018 - 20:38, said:

eu platesc cash.

Daca esti rapid de picioare poti si fara cash :D

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgumball3000, on 12 ianuarie 2018 - 21:00, said:


Mai greu de implementat asa ceva, le-ar scade vanzarile, scad cumparaturile din impuls.
cum sa scada vanzarile cad eu gasesc produsul pe care il caut? Mai mult, lista aia de produse 'cautate' ramane la ei, deci ai o idee bine informata despre 'cerere'. Mult mai mult, daca interesul tau eate sa ai x vizitatori si nu 10X cumparatori ti-ai gresit domeniul de activitate. Oamenii cumpara dupa 'buzunar' nu dupa cat timp stau in magazin.

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostMarianG, on 12 ianuarie 2018 - 20:38, said:

Mie sa-mi explicati cum anume se leaga cardul de aplicatie, si cum sunt securizate datele.

Si mie mi se pare ceva dubios.
Am instalat-o de curiozitate pe aia Carrefour Pay, si am observat ca are un ecran propriu unde introduci datele cardului, inclusiv cvv-ul. Cateva probleme:

1. N-am mai intalnit nici o aplicatie cu asa ceva. Parca Amazon, dar carrefour Romania nu e amazon. Pana si Vodafone iti afiseaza un interstitial de la un procesator pe bune (mobilpay), si nu proceseaza ei. Este crima si pedeapsa sa primesti certificarile pentru asa ceva, nu-si bate nimeni capul.
2. Este ilegal (repet ILEGAL) sa stochezi cvv-ul intr-o aplicatie/baza de date. El trebuie folosit doar atunci cand il tasteaza posesorul cardului, ceea ce inseamna ca (daca pctul 1 ar fi ok), carrefour iti extrage chiar atunci niste bani de pe card, din care scade apoi cand scanezi, ceea ce e cam stupid, un fel de prepay.
3. Developerul aplicatiei e dubios, a facut doar 3 aplicatii pentru niste magazine romanesti.

Eu cred ca datele cardului ajung la niste negrisori de la firma respectiva care le tasteaza mai departe intr-un procesator real. Adica un fel de phishing dar fara prejudiciu.

Edited by don_dannielo, 12 January 2018 - 21:33.


#16
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

View Postdon_dannielo, on 12 ianuarie 2018 - 21:24, said:

Si mie mi se pare ceva dubios.
Am instalat-o de curiozitate pe aia Carrefour Pay, si am observat ca are un ecran propriu unde introduci datele cardului, inclusiv cvv. Cateva probleme:

1. N-am mai intalnit nici o aplicatie cu asa ceva. Pana si Vodafone iti afiseaza un interstitial de la un procesator pe bune (mobilpay), nu proceseaza ei.
2. Este ilegal (repet ILEGAL) sa stochezi cvv-ul intr-o aplicatie/baza de date. El trebuie folosit doar atunci cand il tasteaza posesorul cardului, ceea ce inseamna ca (daca pctul 1 ar fi ok), ca iti extrage chiar atunci niste bani de pe card, din care scade apoi cand scanezi, ceea ce e cam stupid, un fel de prepay.
3. Developerul aplicatiei e dubios, a facut doar 3 aplicatii pentru niste magazine romanesti.

Eu cred ca datele cardului ajung la niste negrisori de la firma respectiva care le tasteaza mai departe intr-un procesator real. Adica un fel de phishing dar fara prejudiciu.

S-ar putea sa ai dreptate.

Apropo de stocare date card, la uber cum functioneaza?

Edited by alex342, 12 January 2018 - 21:28.


#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postalex342, on 12 ianuarie 2018 - 21:28, said:

Apropo de stocare date card, la uber cum functioneaza?
Nu mai tin minte, dar la companii de miliarde de dolari nu-i problema sa proceseze singuri carduri.

#18
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Ilegal sa stochezi CVV2-ul zici? Repet, ILEGAL? :)) Conform carei legi?
Carrefour nu e chiar magazinul de la coltul strazii, in 2016 a avut peste 1.5 mld cifra de afaceri in RO.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate