Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Filmele Mitologice/Fantastice : se vor mai face in viitor?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
kroton

kroton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 09.01.2018
Genul Fantasy a capatat popularitate in cinematografe din 1939 odata cu aparitia filmului  The Wizard of Oz. Si astfel, multe povesti , poeme si romane fanteziste au inceput sa fie ecranizate:  The Thief of Bagdad (1940), Beauty and the Beast (1946), Sinbad the Sailor (1947), A Christmas Carol ,  The 7th Voyage of Sinbad,  Sadko Pe durata celui de-al doilea razboi mondial se faceau filme fantasy de natura Bangsiana.
The Seventh Seal din 1957 a fost ceva original si inovativ la vremea respectiva.
Tot prin anii 50 , Walt Disney si-a inceput debutul de a ecraniza povestile pline de magie  pentru copii in filme de animatie:  Alice in Wonderland , Sleeping Beauty, Beauty and the Beast,  Snow White, Bambi, Mary Poppins, Cinderella, Pinocchio, Peter Pan, Jungle Book.

Din anii 60 au fost ecranizate filmele mitologice , precum cele bazate pe mitologia greaca ca Jason and the Argonauts (1963), sau bazate pe mitologia arthuriana precum Camelot (1967). S-a lansat de astfel si moda filmelor fanteziste muzicale ca Chitty Chitty Bang Bang din 1968.

In anii 70 s-au facut foarte putine filme fanteziste, majoritatea axate mai mult pe Sinbad.
Anii 80' au fost o adevarata renastere a genului , fiind lansate filme ca Excalibur (1981),Clash of the Titans (1981), The NeverEnding Story (1984), Legend (1985), Conan the Barbarian (1982), Highlander(1986), The Princess Bride (1987),Willow (1988) , Time Bandits  precum si The Adventures of Baron Munchausen.

Se faceau la greu si filme cu Dracula de prin anii 20', de aia nu stiu exact pe care sa-l nominalizez, dar cel mai popular a fost Dracula din 1992.
Anii 90' au adus filme ca Hook si Jumanji, dar si serialele mitologice ca Xena si Hercules.


Anii 2000 au fost revolutionari pentru genul fantasy, asta datorita si evolutiei tehnologiei digitale capabila sa redea personaje fanteziste, magia si vrajile  in sine  si creaturi mitice cat mai realist, fara actori reali sau  costume si efecte  improvizate rudimentar : Harry Potter al autoarei  J.K. Rowling  , The Lord of the Rings,  Pirates of the Carribean, Shrek, The Twilight, Pan's Labyrinth
Trilogia The Lord of the Rings scrisa de J.R. Tolkien fiind poate cea mai apreciata serie de filme fantasy din istorie, Return of the King primind un numar record de premii Oscar.


In anii 2010, multe animatii Disney au fost ecranizate in format de filme cu actori reali si efecte vizuale computerizate: Cinderella, Beauty and the Beast, Alice in Wonderland, Jungle Book,  Oz the Great and Powerful, precum si alte multe filme separate ca Gulliver's Travels, Jack the Giant Slayer, Snow White and the Huntsman.
Au fost ecranizate si jocuri fantasy ca Prince of Persia si Warcraft.
Saga Harry Potter a continuat cu spin-off-ul  Fantastic Beasts and Where to Find Them, pe cand universul lui Tolkien a continuat cu trilogia The Hobbit.
De la o vreme se observa ca se fac foarte multe filme mitologice fiindca tehnologia digitala permite redarea zeilor, titanilor si creaturilor mitologice, precum Immortals, Clash of the Titans, Gods of Egypt, Percy Jackson, Hercules....ce-i drept, toate cam de proasta calitate.

Din 2011 a debutat serialul fantezist  Game of Thrones ecranizat dupa un roman mai recent scris de George Martin, prezentat insa dintr-o perspectiva mai matura, devenind cel mai popular si urmarit serial din istoria televiziunii.



Totusi, acum pe fondul dezvoltarii accelerate a tehnologiei si avand in vedere ca lumea se orienteaza tot mai mult spre SF,  se vor mai face filme Fanteziste?
Ma cam indoiesc ca in viitorul indepartat vor mai fi oameni care sa urmareasca filme cu orci, monstri, elfi, vrajitori, zei,  demoni si ingeri sau chiar sa mai citeasca carti de beletristica fantezista.

Vor abandona oamenii genul fantezist/mitologic in favoarea genului Stiintifico-Fantastic?  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/93RlS_Vi0C8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kroton, 12 January 2018 - 20:35.


#2
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
se vor face in functie de cat profit vor aduce.
pentru producatori nu mai conteaza calitatea daca isi scot banii.
deci ne vom astepta la raritati...

Edited by zyppster, 12 January 2018 - 20:37.


#3
kroton

kroton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 09.01.2018

 zyppster, on 12 ianuarie 2018 - 20:32, said:

se vor face in functie de cat profit vor aduce.
Pai profit aduc.
Problema e ca de la o vreme, toate au inceput sa fie de proasta calitate , ca si filmele SF

#4
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 23.09.2017
O lista cu ce ati vizionat voi si v-a placut ar fi interesant.

Edited by alex342, 12 January 2018 - 20:37.


#5
kroton

kroton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 09.01.2018
Sunt curios daca exista viata dupa Game of Thrones pentru genul asta  fiindca se incheie serialul in 2019!

 alex342, on 12 ianuarie 2018 - 20:36, said:

O lista cu ce ati vizionat voi si va placut ar fi interesant.
Eu le-am vizionat mai pe toate astea noi aparute dupa 2000.

De aia am si deschis topicul, sa vad ce putem vedea si inainte de 2000 cand nu erau efecte vizuale computerizate si cum improvizau regizorii in filmele fantasy.

#6
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 23.09.2017
Lord of the rings a fost o serie care a meritat cu varf si indesat.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daaaa, sigur cu subiecte "mitologice" din 2018.
Desigur si pe langa Lord of ring" si "Cei trei purcelusi".  Si "capra cu trei iezi". Moama ce crima s-a mai descris si in "capra...." doua zile am stat cu sufletu´ la gura ca poate n-a murit lupu si mai apare un sezon nou!

Edited by myshyk, 12 January 2018 - 20:46.


#8
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 23.09.2017
Da.
Sincer, de la o bune vreme incoace prefer filme care se distanteaza de tot de tehnologia actuala. Prefre filmele a caror actiune se intampla acum mii de ani. Gen Troia, 300, Gladiatorul etc.

Edited by alex342, 12 January 2018 - 20:48.


#9
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Fantasy: Lord of the rings (la ani lumina de orice altceva)
SF: Alien (prima parte)
Istoric: Kingdome of heaven
Biografie: The theory of everything
Comedie: Kingpin (1996)
Horror: Dracula (1992)

*ca sa raspund odata la toate topicele de ieri si de zilele viitoare.

#10
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Cand aud de filme fantastice, imi vin in minte doua filme din 2007:Busola de Aur si Pulbere de Stele.Pe primul nu l-am vazut, al doilea a fost un film bunicel, cu o cantitate acceptabila de efecte speciale si o poveste care te binedispune.De vizionat odată!

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu sunt un mare fan al filmelor mitologice...dar din pacate nu prea se mai fac cum se faceau inainte de anii 90
Pacat..mare pacat

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Acuma nene Kroton,daca nu citesti si ceva sf fantasy sa-ti puna imaginatia la lucru.Chiar nu stiu ce sa zic in continuarea dialogului.Citeste Heliconia de Brian Aldiss.Din cartille alea scoti un serial de moare lumea.

#13
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010
Shape of water

#14
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Vezi ce succes au vampirii și vîrcolacii din Amurg și nu-ți mai pui întrebări inutile.

#15
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Bre, cam faceti salata de genuri.
Nu e totuna Conan Barbarul si Troia sau sa nu mai zic Dracula sau Amurg sau Jumanji.
Da, au in comun ca nu ecranizeaza ''realitatea'' si nu-s SF, dar is cam diferite dpdv gen...
Filmele cu vampiri, mai vechi sau mai moderni, is un gen in sine.
Troia e un film de inspiratie istorica.

Am pus ceva referinte pe ''Seriale'' la ''Legend of the seeker''.
E drept insa ca o asemenea discutie sta mai bine la Dezbateri.

Edited by grrrrr, 05 February 2018 - 18:10.


#16
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Bine, atunci Shanara (cu elemente post-apocaliptice), Emerald City (cu elemente steam-punk) sau Grimm sau Supernatural sau Magicians sau....
E plin de fantasy, sau nu vedeți mitologicul din ele? Atunci alea cu Percy Jackson sau seria Thor sau Titanii sau Zeii Egiptului sau aia cu Exodul. Seria Stăpînul inelelor nu e fantasy? Recent am revăzut Compasul de aur, păcat că n-au făcut și partea a doua, îmi plăcea ideea cu "duhul". Pulbere de stele se pune?
Ce înțelegi tu prin fantasy? Exorcismul intră aici?
Hmm, și cică nu se mai fac...

LE
Uitam de Merlin, Harry Potter...
Cred că orice film în care apare supranaturalul, într-o formă sau alta, poate fi considerat fantasy. Pînă și Witchblade e fantasy, chiar dacă vrea să pară polițist.
Chiar, mi-am adus aminte de recentul tandem de polițiști om/orc, se pune la fantasy?

Edited by gepres, 12 February 2018 - 15:47.


#17
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Sunt unii care amesteca genurile, totusi in cazul asta conteaza tema dominanta.
Deci Shanara nu e post-apocaliptic, e fantasy.
Zeii Egiptului is fantasy.
Pulbere de stele e fantasy.
LOTR cum sa nu fie fantasy? E FANTASY incarnata.
Emerald sau Compasul, mnu stiu... mai degraba steam-punk-stuff/victorian...
Cred ca initiatorul - si majoritatea celor de aici - se refera la ''mythopoeic high fantasy''.
https://en.wikipedia...:Fantasy_genres
Adica lumi imaginare cu istorie, religie si chiar zei imaginari, fapturi imaginare, dezvoltare in general oprita la nivel medieval, (de regula multa) magie, putina stiinta sau mecanica, chestii d-astea.

Edited by grrrrr, 12 February 2018 - 15:48.


#18
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Mersi de link, nici nu m-am gîndit că sînt atîtea subgenuri fantasy!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate