Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Succesiune teren, probleme cu actele

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Buna ziua,

Va rog sa ma indrumati in urmatoarea problema.
In urma decesului matusii mele, vreau sa fac succesiunea, dar actele sunt la tatal meu acesta nefiind deacord sa m-i le dea, respectiv certificatul de deces, actele pe terenul detinut de matusa mea, actul casei etc ....
Eu vreau sa vand acest teren dar el nu este deacord.

Multumesc

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Tu ce calitate ai in succesiunea respectiva?
N-ai nici o tangenta cu averea matusii tale.
Tu poti vinde orice doresti,daca esti proprietar.
Cum adica vrei sa vinzi acel teren?Ce,este al tau?Sau crezi ca va fi al tau vreodata?

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
daca matusa n-are mostenitori, primii in ordine sunt parintii/fratii (cred).
tu ca nepot, atata timp cat ailalti de care ziceam mai sus sunt inca vii, nu
ai ce cauta in ecuatie si pretentiile pe care le poti emite sunt fix zero.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Mătușa n-are soț, copii, părinți în viață? Taică-tău e fratele ei?
De ce crezi că tu ești moștenitorul ei?

#5
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Tata este cumnatul ei. Am fost astazi la notar unde sunt depuse actele pentru succesiune, dar din motive financiare nu am facut-o anul trecut, si , notarul mi-a spus ca fiind unicul mostenitor nu se pune problema.

Matusa mea nu a fost casatorita , nu are sot nu are copii, ea fiind sora mamei mele, decedata si dansa

Mai am de dus la notar suma de 400 LEI si CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA PENTRU PERSOANE FIZICE, pentru ca a expirat acum o luna si mostenirea este a mea

Dar cum sa ma duc cu mainile in buzunar la primarie fara niciun act, doar certificatul expirat pe care mi la dat astazi notarul

 adisz, on 12 ianuarie 2018 - 15:41, said:

Tu ce calitate ai in succesiunea respectiva?
N-ai nici o tangenta cu averea matusii tale.
Tu poti vinde orice doresti,daca esti proprietar.
Cum adica vrei sa vinzi acel teren?Ce,este al tau?Sau crezi ca va fi al tau vreodata?
Sunt unicul mostenitor , matusa mea nu a avur sot, nu a avut copii fiind sora mamei mele, decedata si ea

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tatăl tău e moștenitor nu tu. Am dreptate ?

Edited by exceswater, 12 January 2018 - 16:01.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Încearcă să scoți un alt certificat de deces de la Starea civilă unde s-a eliberat primul. Spune că nu-l găsești și îți este necesar la dezbaterea succesiunii. Ai certificat de calitate de moștenitor? Îți va trebui un act care să dovedească motivul cererii și că ești îndreptățit să-l ceri.
Pentru ce mai avea mătușa se pot cere duplicate de la notarii care au încheiat actele de proprietate sau de la arhiva Camerei Județene a notarilor publici.


Dacă tot sunteți în relații proaste, fă-i o reclamație la poliție. Nu știu dacă ar avea succes dar poate îl sperii.

 exceswater, on 12 ianuarie 2018 - 16:00, said:

Tatăl tău e moștenitor nu tu. Am dreptate ?
Nu.
El e nepot după sora decedatei, tatăl e cumnat - nicio legătură de sânge.

Edited by althea, 12 January 2018 - 16:04.


#8
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

intrebare aproximativ off topic: - daca cineva (tatal initiatorului) - retine actele necesare derularii unei actiuni - succesiune de exemplu - nu exista nici o cale LEGALA prin care sa pota fi obligat la returnarea lor?

Edited by gabimilo1, 12 January 2018 - 16:13.


#9
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
@Althea, exact asta am facut astazi. Am fost in Ploiesti unde am cerut o copie dupa certificatul de deces.
Nu sunt in relatii proaste, este un om onest dar capos. Ce am patit cand am montat geam termopan la toata casa. Numai injurii si dracuieli iar cand a vazut in iarna cum a scazut factura la gaze de la 1000LEI la 300LEI  si-a montat si el. Numai ca nu intelege. Nu vreau sa ma duc cu Politia la el

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 althea, on 12 ianuarie 2018 - 16:03, said:

Dacă tot sunteți în relații proaste, fă-i o reclamație la poliție. Nu știu dacă ar avea succes dar poate îl sperii.
nu-mi vine sa cred ca ai scris asta.

@sarateanu2004a
din cate stiu eu tatal tau are dreptul la 1/4 din mostenirea pe care ar fi lasat-o mama ta (termenul parca era predecedata).

Edited by arg, 12 January 2018 - 16:24.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 arg, on 12 ianuarie 2018 - 16:18, said:

nu-mi vine sa cred ca ai scris asta.

@sarateanu2004a
din cate stiu eu tatal tau are dreptul la 1/4 din mostenirea pe care ar fi lasat-o mama ta (termenul parca era predecedata).

nu cred ca e asa, tatal are dreptul la averea pe care au facut-o impreuna..daca terenul mamei a fost mostenit de la sora ei, tatal nu are niciun drept

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 arg, on 12 ianuarie 2018 - 16:18, said:

nu-mi vine sa cred ca ai scris asta.
Mă scuzaț, da' eu sunt o fire mai practică. Nu toți părinții își merită ''titlul''. Așa putea fi și al lui.

 arg, on 12 ianuarie 2018 - 16:18, said:

@sarateanu2004a
din cate stiu eu tatal tau are dreptul la 1/4 din mostenirea pe care ar fi lasat-o mama ta (termenul parca era predecedata).
Mama pare că a murit înaintea surorii ei, de-aia e el unic moștenitor.

sarateanu, ori mai ai răbdare până-l lămurești (poate nu vrea să vinzi), ori i le șterpelești din casă (iar o să mă certe arg) ori încerci varianta cu notarii de care ți-am zis. Alte variante eu nu văd.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

Quote

Mama pare că a murit înaintea surorii ei, de-aia e el unic moștenitor.
complicate rau succesiunile astea.

acu' nu stim care e problema lui sarateanu senior, poate considera ca are dreptul la o parte, poate considera ca este al lui, poate nu are incredere in junior etc...

Quote

.... i le șterpelești din casă ....
ehe, chiar crezi ca "mosul" le tine pe masa?

Edited by arg, 12 January 2018 - 16:51.


#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș zice atunci să întrebi un notar sau un avocat. Dar așa în realitate nu aici pe forum. Zic eu că-i mai sănătos.

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 exceswater, on 12 ianuarie 2018 - 16:51, said:

Eu aș zice atunci să întrebi un notar sau un avocat. Dar așa în realitate nu aici pe forum.  
Și eu aș zice că nu-i un sfat rău cu notarul/avocatul, dar partea cu forumul e jignitoare. Dacă tu nu poți da sfaturi pe aria asta nu înseamnă că nimeni nu-i în stare.

#16
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Mama a decedat prima (mama fiind sora matusii mele), eu avand o executi silita de la banca partea mamei mele am renuntat la ea, la inceputul anului 2017 a decedat matusa mea (sora mamei mele).
Tatal meu, in luna octombrie , a dus toate actele la notar ca sa fac succesiunea, eu avand datoria la banca am mai amanat pana a scazut (datoria) sub valoarea de 7000 de lei.
Acum , cand i-am spus ca am de gand sa vand pamantul (vreau sa scap sa nu mai am poprirea pe salariu) el nu este deacord. Dar el in ecuatia asta nu are nici un rol. CLAR MI-A SPUS NOTARUL ASTAZI.  Dar mi-a fost rusine sa-i zic "Stiti dar nu vrea tata"

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
vezi tu, cei batrani stiu ceva cu pamantul, era singurul lucru care conta, daca aveai pamant erai bogat, gospodarie, argati etc.
ei eu am fost indoctrinat la fel, ca cel mai valoros lucru pe lumea asta e pamantul.

daca e un teren agricol bun nu-l vinde si mai ales daca ai mult, ca banii zboara repede.

@exceswater
Spoiler

Edited by arg, 12 January 2018 - 17:09.


#18
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Notarul, astazi, mi-a dat de la dosar doua pagini pe care trebuie sa le aduc datate cat mai recent si anume CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA PENTRU PERSOANE FIZICE si ADEVERINTA DE LA REGISTRUL AGRICOL din comuna respectiva
Dar banuiesc ca , acolo nu ma duc doar cu buletinul meu si atat

Terenul agicol are 4000 metri patrati

Arg ai dreptate, banii vor zbura imediat spre EXECUTOR

BTW, am dus astazi la notar copie dupa buletinul meu cu mutatia la noua locatie. Ca dupa ce fac succesiunea sa nu-mi trimita actele de proprietate tot la tata.
Dar , cred , cel mai bine este sa-i explic situatia. Poate ma ajuta cumva

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate