Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Prostia nu va fi iertată nici în veacul de acum, nici în cel ce va să vină!

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Adevărat, versetul Scripturii sună altfel:

Matei 12:31 De aceea vă spun: Orice păcat şi orice hulă vor fi iertate oamenilor, dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată.

Matei 12:32 Oricine va vorbi împotriva Fiului omului va fi iertat, dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor.

Dar ce este ”Duhul Sfânt” decât Duhul care a făcut, din niște pescari proști, niște predicatori de care împărații au ajuns să se teamă? Și ce se spune despre Duhul Sfânt decât că, atunci când vine în om, îl învață pe om toate lucrurile! Adică acel om devine un învățat, oricât de prost ar fi fost el mai înainte. Și cel mai bun exemplu pentru noi, românii, pentru că este și actual, este cazul părintelui Cleopa, călugărul în fața căruia s-au înclinat cu respect doctorii în teologie, deși nu avea nici o clasă!

Deci, cine nu este înțelept este prost și prostia doare totdeauna, după cum putem vedea zi de zi. Mai interesant este faptul că nu numai că doare acum, dar va durea mereu și NU VA FI IERTATĂ NICIODATĂ. Singura șansă este să te vindeci de prostie, căpătând înțelepciune, apoi ținându-te de ea. Deci, dreapta credință este a acelei biserici care îi mântuie pe proști de prostie. Culmea este că această biserică nu are sediul la Harvard, că Harvardul o fi el plin de știință, dar nu-i scutit de prostie. Că, dacă ai o carieră universitară de excepție, dar ai o viață personală de rahat... sigur nu ești înțelept și sigur te doare și nu vei fi iertat de această durere decât dacă te vei înțelepți și vei face ce trebuie, ca să le ai pe amândouă: cariera, dar și viața personală fericită.

De aceea mărturisesc, după proasta mea minte, că păcatul ce nu va fi iertat niciodată și care este numit ”hulă împotriva Duhului Sfânt” este păcatul prostiei. Și cine vrea să se mântuiască... să scape de el!

Edited by Dorel666, 12 January 2018 - 14:03.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Dorele, suferi de pacatul trufiei, tata...adica incerci sa te dai destept printre prosti, in loc sa faci fapte bune, placute lui Dumnezeu...singurele care te vor feri, eventual, de cazanul cu smoala.
  Pune mana si fa post si rugacine spre trezvie si fa ascultare pe la o manastire, poate ai o sansa.

Edited by rosix, 12 January 2018 - 14:11.


#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrosix, on 12 ianuarie 2018 - 14:10, said:

Dorele, suferi de pacatul trufiei, tata...adica incerci sa te dai destept printre prosti, in loc sa faci fapte bune, placute lui Dumnezeu...singurele care te vor feri, eventual, de cazanul cu smoala.
  Pune mana si fa post si rugacine spre trezvie si fa ascultare pe la o manastire, poate ai o sansa.

Prost aș fi să nu recunosc că sufăr de acest păcat! Pe domnia ta nu te supără deloc...?

#4
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Eu zic sa-l chemi pe Matei aici pe Softpedia sa explice ce vrut sa zică. Asta daca nu sunteți mai deștepți ca el si explicați voi.

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 12 ianuarie 2018 - 14:01, said:


De aceea mărturisesc, după proasta mea minte, că păcatul ce nu va fi iertat niciodată și care este numit ”hulă Ă®mpotriva Duhului Sfânt” este păcatul prostiei. Și cine vrea să se mântuiască... să scape de el!
Ai meditat mult inainte de a scoate din taste asemenea erezii?
Daca ar fi dupa mine as interzice prin lege citirea bibliei de catre anumite persoane.
Datorita unor interpreti din astia s-au nascut sectele.

Edited by dan1980_25, 12 January 2018 - 14:18.


#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcataspo, on 12 ianuarie 2018 - 14:17, said:

Eu zic sa-l chemi pe Matei aici pe Softpedia sa explice ce vrut sa zică. Asta daca nu sunteți mai deștepți ca el si explicați voi.


Ioan 18:23 Isus i-a răspuns: „Dacă am vorbit rău, arată ce am spus rău, dar, dacă am vorbit bine, de ce mă baţi?”

View Postdan1980_25, on 12 ianuarie 2018 - 14:17, said:

Ai meditat mult inainte de a scoate din taste asemenea erezii?
Daca ar fi dupa mine as interzice prin lege citirea bibliei de catre anumite persoane.
Datorita unor interpreti din astia s-au nascut sectele.

Ioan 18:23 Isus i-a răspuns: „Dacă am vorbit rău, arată ce am spus rău, dar, dacă am vorbit bine, de ce mă baţi?”

Edited by Dorel666, 12 January 2018 - 14:20.


#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Ne-am dat seama de mult, nu mai tre sa marturisesti nimic:))

#8
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
Dorele , am vazut ca ai deschis o gramada de topicuri pe tema religioasa...
Care este scopul tau?
Pe cine vrei sa convingi? Pe noi sau pe tine insuti?
Cu ce te ajuta pe tine ceea ce faci?

#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postexcentryc, on 12 ianuarie 2018 - 14:26, said:

Dorele , am vazut ca ai deschis o gramada de topicuri pe tema religioasa...
Care este scopul tau?
Pe cine vrei sa convingi? Pe noi sau pe tine insuti?
Cu ce te ajuta pe tine ceea ce faci?

Caut Adevărul.

#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Prostia nu e un pacat, ci un drept inalienabil al omului evlavios.

#11
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View PostDorel666, on 12 ianuarie 2018 - 14:27, said:


Caut Adevărul.
Înseamnă ca ai greșit chioșcul.

#12
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 12 ianuarie 2018 - 14:20, said:




Ioan 18:23 Isus i-a răspuns: „Dacă am vorbit rău, arată ce am spus rău, dar, dacă am vorbit bine, de ce mă baţi?”



Ioan 18:23 Isus i-a răspuns: „Dacă am vorbit rău, arată ce am spus rău, dar, dacă am vorbit bine, de ce mă baţi?”
Ti-am spus dar nu pricepi. Din puct de vedere teologc, nu exista pacatul prostiei. Cu atat mai mult sa spui ca pacatul impotriva Duhului Sfant e de fapt pacatul prostiei. Teologia defineste clar care e pacatul impotriva Duhului Sfant. Si nu, nu are legatura cu prostia. Ce spui tu acolo sunt inventii proprii, demne de o secta noua care nu are nici o legatura cu Hristos sau cu biserica ortodoxa.

#13
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2018 - 14:28, said:

Prostia nu e un pacat, ci un drept inalienabil al omului evlavios.

Pe vremea apostolilor, unii făceau din evlavie o sursă de câștig. Și te asigur eu că, prin prostie, nimeni  n-a câștigat nimic până acum, doar a pierdut. Așa că te înșeli: omul evlavios este oricum, dar în nici un caz prost!

1 Timotei 6:5 zadarnicile ciocniri de vorbe ale oamenilor stricaţi la minte, lipsiţi de adevăr şi care cred că evlavia este un izvor de câştig. Fereşte-te de astfel de oameni.

View Postdan1980_25, on 12 ianuarie 2018 - 14:31, said:

Ti-am spus dar nu pricepi. Din puct de vedere teologc, nu exista pacatul prostiei. Cu atat mai mult sa spui ca pacatul impotriva Duhului Sfant e de fapt pacatul prostiei. Teologia defineste clar care e pacatul impotriva Duhului Sfant. Si nu, nu are legatura cu prostia. Ce spui tu acolo sunt inventii proprii, demne de o secta noua care nu are nici o legatura cu Hristos sau cu biserica ortodoxa.

Prostia este un păcat universal, care a existat dintotdeauna și va exista veșnic. Și nu am zis că păcatul împotriva Duhului Sfânt este doar păcatul prostiei, ci că păcatul prostiei este unul împotriva Duhului Sfânt.

Și dacă păcatul prostiei nu are nici o legătură cu Hristos, de ce este trecut în Scriptură?

Proverbele 8:5 Învăţaţi-vă minte, proştilor, şi înţelepţiţi-vă, nebunilor!

Proverbele 1:22 „Până când veţi iubi prostia, proştilor? Până când le va plăcea batjocoritorilor batjocura şi vor urî nebunii ştiinţa?

Proverbele 1:32 Căci împotrivirea proştilor îi ucide şi liniştea nebunilor îi pierde,

Și de-aia îi ucide prostia, pe proști, fiindcă prostia nu-i păcat?!

View Postcataspo, on 12 ianuarie 2018 - 14:29, said:

Înseamnă ca ai greșit chioșcul.

Și domnia ta omul căruia să-i pese de mișto-uri.

#14
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 12 ianuarie 2018 - 14:01, said:

De aceea mărturisesc, după proasta mea minte, că păcatul ce nu va fi iertat niciodată și care este numit ”hulă împotriva Duhului Sfânt” este păcatul prostiei.
aberezi pe diagonală prin bălării.  :D

#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 12 ianuarie 2018 - 14:37, said:

aberezi pe diagonală prin bălării.  Posted Image

Ioan 18:23 Isus i-a răspuns: „Dacă am vorbit rău, arată ce am spus rău, dar, dacă am vorbit bine, de ce mă baţi?”

#16
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 12 ianuarie 2018 - 14:39, said:


Ioan 18:23...„Dacă am vorbit rău, arată ce am spus rău, dar, dacă am vorbit bine, de ce mă baţi?”
prostia este omeneasca si se poate ierta.

hula despre care ai citat, NU.

asta indica limpede ca prostia omeneasca n.e. hula impotriva Duhului.

#17
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005

View PostDorel666, on 12 ianuarie 2018 - 14:27, said:


Caut Adevărul.
Sa inteleg ca nu ai toate elemntele care sa intruneasca linistea ta ! Adica ai dubii?

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postexcentryc, on 12 ianuarie 2018 - 14:41, said:

Sa inteleg ca nu ai toate elemntele care sa intruneasca linistea ta ! Adica ai dubii?

Mai puține decât până acum dar, până nu se va muta muntele când voi zice eu să se mute da, am dubii și voi continua să am.

View PostDude_2nd, on 12 ianuarie 2018 - 14:40, said:

prostia este omeneasca si se poate ierta.

hula despre care ai citat, NU.

asta indica limpede ca prostia omeneasca n.e. hula impotriva Duhului.

Te înșeli: prostia nu se iartă, doar se vindecă. Altminteri, dacă nu te vindeci de ea, suporți consecințele ei în veci. Gândește-te, să mă ierți de exprimare, că vei rămânea în veci un bou. Crezi că te va mai pofti cineva în casa lui?

Sau să cred că domnia ta inviți toți proștii în casa dumitale și stai la masă cu ei, pentru că ești ”iertător”? Îngăduie-mi să nu cred că faci așa ceva!

Edited by Dorel666, 12 January 2018 - 14:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate