Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pareri despre achizitie PC

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
bobocea94

bobocea94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.03.2017
Va salut!

Doresc sa achizitionez urmatorul PC: https://www.pcgarage...shlist/3113610/



Pareri? Se poate mai bine (6700 ron buget)?

Multumesc!

#2
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Ca sa iti primesti raspunsuri cat mai eficiente raspunde la urmatoarele intrebari:

1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit PC-ul
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)

#3
bobocea94

bobocea94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.03.2017
1. Cand se va face achizitia   -  1,2 zile
2. La ce va fi folosit PC-ul  -  gaming
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)  - 6700, nu doresc monitor sau periferice
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)   - 24 inch
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem - nimic
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) - oricum

As vrea si pareri despre configuratia postata mai sus.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Per total pare ok.
Dar asteapta sa-ti confirme si veteranii ariei Hardware, si poate iti mai optimizeaza putin la placa de baza, memorie sau sursa ca sa-ti incapa un SSD de 512GB. Jocurile deja ocupa si 100 de GB, asa ca risti sa nu poti instala mai mult de 1-2 jocuri pe SSD inainte sa ramai fara spatiu.

#5
bobocea94

bobocea94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.03.2017
Ok, mai astept. Mersi!

Edited by bobocea94, 12 January 2018 - 13:24.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbobocea94, on 12 ianuarie 2018 - 13:06, said:

Pareri? Se poate mai bine (6700 ron buget)?


Eu zic ca pe moment cumpara doar 8Gb de memorie si diferenta o bagi intr-o 1070,in loc de 1060.Pe viitor poti pune inca 8Gb,daca consideri necesar.
De asemenea,cred ca un I5 este suficient (i5 8400).Mai bagi niste bani la pusculita (placa video).
Eu nu am SSD.Nici nu doresc sa cumpar asa ceva in viitorul mai mult sau mai putin apropiat.Ce sa zic?Crede-ma ca nu-i simt lipsa.Totul functioneaza perfect,sunt mai mult decat multumit cu "viteza de reactie" a calculatorului.Zboara,nu alta.Si este deja veteran,I5 3570.
Pentru asta,iti recomand in locul HDD-ului de 1 Tb,un Seagate FireCuda (am acest HDD) de 2 Tb cu cinci ani garantie.Ai spatiu suficient si pentru OS si pentru jocuri.

ps.
Sunt convins ca toti vor sari pe mine ca in secolul XXI nu se poate fara SSD.Ba uite ca se poate.

Edited by adisz, 12 January 2018 - 13:44.


#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Fugi de Seagate ăla! Am cumpărat unul identic de la Altex și la o lună a început să dea erori. Am pierdut și banii pe el, fiindcă service-ul a găsit pe el o mică "lovitură" și mi-au anulat garanția.
Am luat ulterior un Toshiba de 2TB care funcționează OK.

PS: și eu ziceam că SSD-ul e inutil, dar acum că-l am, n-aș mai sta fără unul.

Edited by ursamajor, 12 January 2018 - 14:05.


#8
bobocea94

bobocea94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.03.2017
Pareri despre configuratie?

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postadisz, on 12 ianuarie 2018 - 13:43, said:

Eu nu am SSD.Nici nu doresc sa cumpar asa ceva in viitorul mai mult sau mai putin apropiat.Ce sa zic?Crede-ma ca nu-i simt lipsa.
Dupa ce o sa ai un SSD (caci e evident ca nu ai avut) si ai sa revii la HDD ai sa si intelegi ce inseamna asta. Pana atunci, incearca sa accepti si posibilitati in afara bulei proprii.

#10
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017
Sursa mai puternica  insa  mai eftina si la fel de buna: https://www.pcgarage...us-bronze-650w/

View Postadisz, on 12 ianuarie 2018 - 13:43, said:

Eu zic ca pe moment cumpara doar 8Gb de memorie si diferenta o bagi intr-o 1070,in loc de 1060.Pe viitor poti pune inca 8Gb,daca consideri necesar.
Deja sunt jocuri care au la cerinte recomandate 12 GB de RAM,

Quote

Eu nu am SSD.Nici nu doresc sa cumpar asa ceva in viitorul mai mult sau mai putin apropiat.Ce sa zic?Crede-ma ca nu-i simt lipsa
Asa zic si eu despre ssd-urie pe sata si hdd-urile clasice, de cand sunt pe ssd NVMe

Quote

Sunt convins ca toti vor sari pe mine ca in secolul XXI nu se poate fara SSD.Ba uite ca se poate.
Daca iti permiti atunci nu se mai poate, daca nu-ti perimiti atunci se poate

Edited by navistar_eagle, 12 January 2018 - 14:46.


#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Eu nu as da 1750 de lei pe un amarat de GTX1060, ala deja e depasit in unele jocuri si pretul este oricum umflat, mergi pe GTX1070 sau 1070Ti, vezi ce gasesti mai avantajos ( sfat - nu te limita doar la pcgarage, ca-s preturile umflate de obicei ).   La un sistem de 6700 de lei in principal pentru jocuri e si pacat sa nu mearga jocurile cum trebuie. Se poate trai si cu un SSD obisnuit pe SATA de 250GB la 350 lei, nu-i neaparata nevoie de Samsung 960 EVO.

Alternativ, daca asta e bugetul absolut, se poate merge pe un Ryzen 5 1600 + placa de baza aferenta, diferenta de bani o bagi in placa video.  I7 e mai bun el in jocuri, dar nu foarte mult.

#12
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postmodoran, on 12 ianuarie 2018 - 17:16, said:

Eu nu as da 1750 de lei pe un amarat de GTX1060, ala deja e depasit in unele jocuri si pretul este oricum umflat, mergi pe GTX1070 sau 1070Ti, vezi ce gasesti mai avantajos ( sfat - nu te limita doar la pcgarage, ca-s preturile umflate de obicei ).  
Un GTX 1060 costa atat datorita efectelor secundare ale cererii si ofertei din domeniul bitcoin mining dar si data-miningului in general. Toate placile incepand de la seria 1070 in sus se folosesc
pentru bitcoin mining, efectiv suntem in epoca  digitala  "a cautarii de aur" precum erau cei din Vestul Americii in febra aurului. GTX 1080 si 1070 nu prea mai sunt pe stocuri , iar preturile lor au sarit cu peste 1000 de lei.
Aceasta face ca restul oamenilor care nu fac minerit sa se orienteze catre celelalte modele de placi video : GTX 1060 si 1050.Problema este sunt multi clienti care doresc aceste modele din cauzele
amintite anterior si sunt prea putin oferte pe piata, fapt ce duce la scupirea acestor modele cu 500-700 lei.
Acum cateve luni un GTX 1060 nu dapasea in general 1000 de lei

Si trendul este de scumpire in continuare, doarece ii favorizeaza foarte mult si pe productatorii de console de jocuri:Sony si Microsoft, deoarece o consola costa azi cat un GTX 1060
Iar acestia au in primul rand interes sa-si vand consolele.

Apoi cerea foarte mare pe piata de GTX-uri 1070/1080 au facut ca producatorii de memorii sa-si orienteze business-ul pentru a produce mai multe memorii de tip GDDRX decat memorii de tip DDRX. Asta inseamna ca si in privinta memoriilor DDR cererea sa fie mai mare ca oferta => scumpirea RAM-ului. Si trendul este in continuare pe crestere.

Edited by navistar_eagle, 13 January 2018 - 04:40.


#13
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

View Postbobocea94, on 12 ianuarie 2018 - 13:06, said:


Configuratia este ok. Peste 1-2 ani poate vei schimba placa video. Acum nu ai ce sa iei in banii aia decat un 1060. In concluzie este ok. 8gb este la limita. 16GB recomandat.
Sursa aia o am si eu. Nu o schimba. Te va tine pe putin 7-8-9-10 ani. Este platinum.

Poate plava video sa o schimbi, si anume sa iei un gigabyte.

Edited by alex342, 13 January 2018 - 13:53.


#14
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postalex342, on 13 ianuarie 2018 - 13:51, said:

Poate plava video sa o schimbi, si anume sa iei un gigabyte.
De ce ca si tu Gigabyte ? MSI faceau placi video cand tu inca nu erai nascut.

#15
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017
Era o parere strict personala. Nu am generalizat spunand ca un producator este mai cu mot ca altul.

#16
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postalex342, on 13 ianuarie 2018 - 14:58, said:

Era o parere strict personala. Nu am generalizat spunand ca un producator este mai cu mot ca altul.
Atunci de ce sa schimbi producatorul ales initial de initiator ?

#17
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

View Postnavistar_eagle, on 13 ianuarie 2018 - 15:33, said:

Atunci de ce sa schimbi producatorul ales initial de initiator ?


Omul a zis "Pareri?"

Eu mi-am zis parerea. Ai inteles acum?

#18
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postalex342, on 13 ianuarie 2018 - 15:43, said:

Omul a zis "Pareri?"

Eu mi-am zis parerea. Ai inteles acum?
Ai afirmat ca omul se schimbe placa. De ce ? Care este motivul schimbarii ?

Edited by navistar_eagle, 13 January 2018 - 16:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate