Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Nereguli la muncă și în regulamentul firmei

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014
Saluut.Am descoperit niste nereguli la locul de munca in legatura cu discriminarea,concedii,zilele libere si hartuire psihologica.Acestea apar in codul muncii dar in regulamentul intern sunt in regula.Se bat cap in cap.Dupa care sa ma iau?Ultima data cand am mentionat de codul muncii mi-au zis ca in regulamentul interior e in regula si ca nu se poate face nimic si ca sa imi vad de ''patratica'' mea..

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Ceva imi spune ca ai inteles ce ai dorit tu din Regulamentul Intern.

Ne poti da niste exemple?

Un regulament nu este peste o lege organica, ca idee.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Bun venit in lumea reala :D
Apropo", nu o sa cistigi, daca nu gasesti o cale sa te descurci singur.

#4
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

 Adm, on 12 ianuarie 2018 - 01:16, said:

Ceva imi spune ca ai inteles ce ai dorit tu din Regulamentul Intern.

Ne poti da niste exemple?

Un regulament nu este peste o lege organica, ca idee.
Pai..am primit un avertisment scris pentru ca m-am ''luat'' de o colega.Nu am jignit sau altceva.Trebuia sa trimita un mail pentru o sesizare dar de la departamentul respectiv nu prea se tin de treaba.Adica rezolva cand au ei chef..Raspunsul meu a fost ''sper sa o contacteze cat mai repede pe pacienta,desi...'' nu stiu cu ce am jignit sau ce prejudiciu am adus companiei sau cu ce aderanjat aia..

 crisstonne, on 12 ianuarie 2018 - 01:17, said:

Bun venit in lumea reala Posted Image
Apropo", nu o sa cistigi, daca nu gasesti o cale sa te descurci singur.
Raspunsul team leaderului a fost ca nu ne facem dreptate singuri..ce am gasit pana acum in codul muncii e in favoarea mea,dar..

 Adm, on 12 ianuarie 2018 - 01:16, said:

Ceva imi spune ca ai inteles ce ai dorit tu din Regulamentul Intern.

Ne poti da niste exemple?

Un regulament nu este peste o lege organica, ca idee.
Si legat de discriminare..celebrele nepotisme si pupincurism.Mai nou a aparut si mobbing printre probleme din cauza unei relatii

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Poti sa spui in limba română, hartuire :)

#6
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014
CO din cate am vazut in codul muncii se poate da pe 10 zile neintrerupte,la noi in regulament maxim 5

 crisstonne, on 12 ianuarie 2018 - 01:26, said:

Poti sa spui in limba română, hartuire Posted Image
Îngrădirea posibilităţii de exprimare a victimei: aceasta nu are posibilitatea de a-şi expune punctul de vedere în faţa şefilor; este întreruptă atunci când vorbeşte; colegii se adresează necuviincios, critică munca şi viaţa personală;
Desconsiderarea victimei în faţa colegilor: victima este vorbită de rău şi se lansează diverse zvonuri; este ridiculizată; se glumeşte pe seama originii, naţionalităţii şi vieţii particulare a victimei
Discreditarea profesională a victimei: victimei nu i se atribuie sarcini sau i se atribuie unele peste nivelul calificării sale sau sub nivelul calificării;

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Ma bucur ca explici :peacefingers:
Te uzezi pina la urma si intelegi, cauta oportunități pe cont propriu, altfel, o sa mori cu dreptatea in mina, nu o sa fie nimeni de vina, nici societatea, nici politicienii, nici familia, nimeni.

Poti sa ai diploma Mensa, daca dai de un patron cu ceafă groasa esti zero, ori de colegi la fel, cel putin in Romania, te lupti cu morile de vint.

Doar ca un sut in cur este un pas inainte, asa a fost la mine, am indentificat o nișă si am intrat pe ea, dupa altii trebuia sa mor.
Dar nu am avut chef sa mor.

Edited by crisstonne, 12 January 2018 - 01:53.


#8
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018
Imi dau seama ca tu esti la inceput cu serviciul, mai ai multe de vazut, acum smecheria s-a mutat la servici, nu mai e in cartier,  seful spinteca, seful taie, doar verbal, ca in rest, pl si caciula. Nu exista reguli, seful e cel care dicteaza.
Oriunde te-ai duce e la fel, iti spune unu care a schimbat vreo 8 locuri de munca intr-un timp scurt. Din aceleasi motive: sefisme, nereguli, stat peste program, mancatorie etc.

Edited by DeathRow, 12 January 2018 - 02:04.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Ori independent, ce te pricepi.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Bine ai venit in viata reala!Chiar de demonstrezi cuiva, tu pleci.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 BlueEyes93, on 12 ianuarie 2018 - 01:28, said:

CO din cate am vazut in codul muncii se poate da pe 10 zile neintrerupte,la noi in regulament maxim 5
Sigur, sigur așa scrie în regulamentul vostru sau doar așa se întâmplă în realitate? Pe hârtie da, e obligatoriu să fie programate 10 zile lucrătoare.
Art. 148
(1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.
........
(5) In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.

În afară de să te compătimim (sau nu :) ) fără exemple concrete n-avem despre ce vorbi.

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Regulamentul nu poate nicicum fi in afara legii, tre sa fie aprobat de itm si alte autoritati.Apoi, nu iti faci dreptate singur, exista sef, mergi si iti expui calm problema, asculti si argumentele celorlalti, etc.
Din experienta iti spun, ca in 90% din cazuri sau mai mult, cand apare o problema cu, colegii e de multe ori si vina ta.

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 fqx, on 12 ianuarie 2018 - 06:51, said:

Regulamentul... tre sa fie aprobat de itm si alte autoritati.
Nu trebuie aprobat de cineva din afara firmei. (dar trebuie sa respecte legislatia)

#14
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 DeathRow, on 12 ianuarie 2018 - 02:00, said:

Imi dau seama ca tu esti la inceput cu serviciul, mai ai multe de vazut, acum smecheria s-a mutat la servici, nu mai e in cartier,  seful spinteca, seful taie, doar verbal, ca in rest, pl si caciula. Nu exista reguli, seful e cel care dicteaza.
Oriunde te-ai duce e la fel, iti spune unu care a schimbat vreo 8 locuri de munca intr-un timp scurt. Din aceleasi motive: sefisme, nereguli, stat peste program, mancatorie etc.

Sa nu exageram, nu e chiar asa peste tot. La mine cel putin nu e asa.

Initiator, daca "te tine" si esti sigur ca ai dreptate, consulta-te cu un avocat pe spete de codul muncii si vezi ce zice, poti sa le faci sesizare la ITM, am impresia ca poti sa ceri si anularea avertismentului si sa mergi cu el sa te reprezinte in fata "sefilor". Dar stii ca cu astea nu o sa mai ai viata lunga acolo.

iar aia cu 10 zile chiar e obligatortie si trebuie sa o faci, dar oricum nu se respecta

Edited by spe_ripper, 12 January 2018 - 07:37.


#15
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

 DeathRow, on 12 ianuarie 2018 - 02:00, said:

Imi dau seama ca tu esti la inceput cu serviciul, mai ai multe de vazut, acum smecheria s-a mutat la servici, nu mai e in cartier,  seful spinteca, seful taie, doar verbal, ca in rest, pl si caciula. Nu exista reguli, seful e cel care dicteaza.
Oriunde te-ai duce e la fel, iti spune unu care a schimbat vreo 8 locuri de munca intr-un timp scurt. Din aceleasi motive: sefisme, nereguli, stat peste program, mancatorie etc.
Am mai lucrat si in alta parte dar nu era asa.Aici am facut un an..

 althea, on 12 ianuarie 2018 - 04:32, said:

Sigur, sigur așa scrie în regulamentul vostru sau doar așa se întâmplă în realitate? Pe hârtie da, e obligatoriu să fie programate 10 zile lucrătoare.
Art. 148
(1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.
........
(5) In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.

În afară de să te compătimim (sau nu Posted Image ) fără exemple concrete n-avem despre ce vorbi.
Stiu ca fost o colega sa isi ia 10 zile si nu a vrut sa ii dea pentru ca asa scrie in ROI.Voia pentru august,nu incurca cu nimic in perioada aia

 spe_ripper, on 12 ianuarie 2018 - 07:37, said:

Sa nu exageram, nu e chiar asa peste tot. La mine cel putin nu e asa.

Initiator, daca "te tine" si esti sigur ca ai dreptate, consulta-te cu un avocat pe spete de codul muncii si vezi ce zice, poti sa le faci sesizare la ITM, am impresia ca poti sa ceri si anularea avertismentului si sa mergi cu el sa te reprezinte in fata "sefilor". Dar stii ca cu astea nu o sa mai ai viata lunga acolo.

iar aia cu 10 zile chiar e obligatortie si trebuie sa o faci, dar oricum nu se respecta
Am incercat sa vorbesc si sa spun ce ma deranjeaza si raspunsul a fost : ''cui nu ii convine,poate pleca''

#16
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Nu ai inteles, daca esti asa corect, daca vrei sa schimbi lumea, daca te simti neindreptatit, daca iti gasesti alt job usor, daca nu mori de foame ca te dau astia afara, iti iei avocat si te duci peste ei sa contesti avertismentul si le sesizezi la ITM si ROI. DAR, ROI se semneaza parca de fiecare angajat la angajare. L-ai citit si cand te-ai angajat?

#17
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

 spe_ripper, on 12 ianuarie 2018 - 07:44, said:

Nu ai inteles, daca esti asa corect, daca vrei sa schimbi lumea, daca te simti neindreptatit, daca iti gasesti alt job usor, daca nu mori de foame ca te dau astia afara, iti iei avocat si te duci peste ei sa contesti avertismentul si le sesizezi la ITM si ROI. DAR, ROI se semneaza parca de fiecare angajat la angajare. L-ai citit si cand te-ai angajat?
Stiu ca normal trebuia prezentat la angajare si chiar despre asta vorbeam cu un coleg zilele trecute..La noi nu se ''practica''.Nu ne-a prezentat nimeni,nimic.Cand am intrebat de ROI unde il gasesc: ah,pai e in procedura,comunitatea noastra''.Din cate stiam trebuia sa fie si pus undeva in companie,;a vedere acel ROI.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 BlueEyes93, on 12 ianuarie 2018 - 07:40, said:

Stiu ca fost o colega sa isi ia 10 zile si nu a vrut sa ii dea pentru ca asa scrie in ROI.Voia pentru august,nu incurca cu nimic in perioada aia
Dacă așa scrie e ilegal, dar probabil s-a mințit. Pare că nu e o firmă mică deci nu cred că au proști așa mari la Resurse umane.

Fără reclamații la ITM nu se va schimba nimic.
Cu reclamații vă schimbați voi, în timp mai mai lung sau mai scurt, locul de muncă.

Edited by althea, 12 January 2018 - 07:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate