Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Credeți că puteți tâlcui corect Scriptura?

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Pentru că mulți de pe aici se laudă că ar tâlcui corect Scriptura, aș dori să vă arăt cine sunt cei care pot face aceasta:

Luca 8:10 El le-a răspuns: „Vouă v-a fost dat să cunoașteți tainele Împărăției lui Dumnezeu, dar celorlalți li se vorbește în pilde, ca, măcar că văd, să nu vadă și, măcar că aud, să nu înțeleagă.

Iar acum, dacă vreunul dintre voi consideră că face parte din categoria celor de mai sus, aș dori să justifice aici pe ce își bazează această pretenție.

Edited by Dorel666, 12 January 2018 - 00:35.


#2
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Eu sunt ateu convins, dar totusi dumnezo o trimis pe fiuso sa ne invete de cele sfinte, nu o carte bai crestinilor.

Edited by logy, 12 January 2018 - 00:52.


#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View PostDorel666, on 12 ianuarie 2018 - 00:31, said:


Luca 8:10 ...

La ora aia nici eu n-as fi putut scoate un aforism mai bun.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ce inseamna "Împărăţiei lui Dumnezeu"?

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Dorel,las-o Posted Image  numa dupa 20-21 scoti topicurile astea?Pot sa te intreb ce bei,mananci pana la ora asta?

#6
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017
OP, depinde pe cine întrebi.

#7
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Apropo talcuit, imi explica si mie careva prostia aia cu Avraam caruia ii cere God-ul sa-si ucida copilul?

Edited by LeopardSurd, 12 January 2018 - 04:50.


#8
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017
E greu să explici pilde dintr-o carte mutilată de-a lungul istoriei după bunul plac. La câte evanghelii au fost eliminate în funcție de regulile inventate ale bisericii...

#9
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Eu cred în Dumnezeu și în cele 10 porunci. Și cred că este bine să le respecți.

Dar răutatea umană a făcut ca religia să nu mai însemne, cel puțin pentru mine, mare lucru. O să semănăm exact cu fariseii care și-au facut magazine prin templuri. Totul este o afacere.

Și acum vine întrebarea mea: în urma Marii Schisme, cine deține codul sursă al creștinismului? Ortodocșii sau catolicii?

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostDorel666, on 12 ianuarie 2018 - 00:31, said:

Pentru că mulți de pe aici se laudă că ar tâlcui corect Scriptura, aș dori să vă arăt cine sunt cei care pot face aceasta:

Luca 8:10 El le-a răspuns: „Vouă v-a fost dat să cunoaşteţi tainele Împărăţiei lui Dumnezeu, dar celorlalţi li se vorbeşte în pilde, ca, măcar că văd, să nu vadă şi, măcar că aud, să nu înţeleagă.

Iar acum, dacă vreunul dintre voi consideră că face parte din categoria celor de mai sus, aș dori să justifice aici pe ce își bazează această pretenție.
Din cate vad eu tu te consideri unul din ei:)) Dai bataie.In citatul scris de tine, in caz ca nu ai inteles, scrie voua, nu scrie cui ia fost dat sa cunoasca.Fiecare religie/cult poate venii sa spuna ca este vorba de ei.Caz tipic in biblie, orice se poate interpreta dupa bunul plac:)

#11
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postcjo, on 12 ianuarie 2018 - 06:34, said:

Eu cred în Dumnezeu și în cele 10 porunci. Și cred că este bine să le respecți.

Dar răutatea umană a făcut ca religia să nu mai însemne, cel puțin pentru mine, mare lucru. O să semănăm exact cu fariseii care și-au facut magazine prin templuri. Totul este o afacere.

Și acum vine întrebarea mea: în urma Marii Schisme, cine deține codul sursă al creștinismului? Ortodocșii sau catolicii?

Pai si cine sunt primii farisei? Cine umbla cu Mercedes? Cine are magazin de lumanari si tot felul de chestii in manastiri si biserici? Cine cere enoriasilor "donatii" sa schimbe pardoseala bisericii inainte de slujba? Cine au taiat si spanzurat de-a lungul istoriei?

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
scriptura .. care scriptura? textul tradus si retradus, adaptat si coafat in functie de necesitatile vremurilor pe care le-a traversat, text departe de originalul primordial?
este ca si cum ai citi in engleza, "cuvintele" de pe gura unui actor care vorbeste in chineza, intr-un film cu bruzli .. ;)

#13
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View PostLeopardSurd, on 12 ianuarie 2018 - 04:50, said:

Apropo talcuit, imi explica si mie careva prostia aia cu Avraam caruia ii cere God-ul sa-si ucida copilul?
Aia nu e prostie !!! Prostie este ca nu intelegi Scriptura si interpretezi gresit !!! Dumnezeu l-a pus la incercare pe Avraam,sa vada credinta lui !!!!!!!!!!!!!!!!

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cu ce folos?

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
.

Edited by f300, 12 January 2018 - 08:53.


#16
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View PostDJPocaitul, on 12 ianuarie 2018 - 08:24, said:

Aia nu e prostie !!! Prostie este ca nu intelegi Scriptura si interpretezi gresit !!! Dumnezeu l-a pus la incercare pe Avraam,sa vada credinta lui !!!!!!!!!!!!!!!!

Am inteles, dar nu trebuie sa „răcnești”.

#17
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postcjo, on 12 ianuarie 2018 - 06:34, said:

Și acum vine întrebarea mea: în urma Marii Schisme, cine deține codul sursă al creștinismului? Ortodocșii sau catolicii?
evreii ! ...este "inventia" lor ! ...Posted Image

Edited by realduc, 12 January 2018 - 09:11.


#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcjo, on 12 ianuarie 2018 - 06:34, said:

Eu cred în Dumnezeu și în cele 10 porunci. Și cred că este bine să le respecți.

Dar răutatea umană a făcut ca religia să nu mai însemne, cel puțin pentru mine, mare lucru. O să semănăm exact cu fariseii care și-au facut magazine prin templuri. Totul este o afacere.

Și acum vine întrebarea mea: în urma Marii Schisme, cine deține codul sursă al creștinismului? Ortodocșii sau catolicii?
E simplu: vezi cine a respectat Tradiția și cine a adăugat târziu niște concepte, care nu se regăseau în ea. Ia vezi de exemplu, Filioque.

Edited by mario_bril, 12 January 2018 - 09:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate