Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

De ce sunt absolut necesare crucea și icoana!

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#55
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postcodesmm, on 12 ianuarie 2018 - 12:20, said:

Heliocentrismul este teoria că soarele este centrul sistemului solar. Teoria acceptata de instituțiile religioase era ca Pământul este centrul universului și toate corpurile cerești orbitează Ă®n jurul lui.  Nicolaus Copernic a prezentat un model matematic complet al unui sistem heliocentric, care a fost perfecționat apoi de Johannes Kepler.

De ce se numeste teorie a sistemului heliocentric? Si nu simplu. Fara cuvantul "teorie". Think 😉

#56
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View PostTravertin2_0, on 13 ianuarie 2018 - 12:54, said:

De ce se numeste teorie a sistemului heliocentric? Si nu simplu. Fara cuvantul "teorie". Think ��
Pentru ca atunci nu era o certitudine ci o teorie care era combatuta de biserica si erau aspru pedepsiti cei care sustineau ca nu pamantul este centrul universului.

#57
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,891
  • Înscris: 16.03.2004
Ce legătură are ceea ce voi discutați cu tema topicului? Teoria heliocentrică are legătură cu icoana sau cu crucea?

#58
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 15 ianuarie 2018 - 14:16, said:

Ce legătură are ceea ce voi discutați cu tema topicului? Teoria heliocentrică are legătură cu icoana sau cu crucea?

Are, oarecum. Pentru că, la fel cum Soarele se află în centrul sistemului solar, indiferent de faptul că oamenii cred sau nu cred asta, tot așa și crucea și icoana sunt în centrul vieții religioase creștine, chiar dacă cei ce se numesc pe ei înșiși creștini cred sau nu cred aceasta.

#59
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,891
  • Înscris: 16.03.2004
Crucea și icoana au înlocuit Persoana Domnului Isus.

#60
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 15 ianuarie 2018 - 14:34, said:

Crucea și icoana au înlocuit Persoana Domnului Isus.


Că zici dumneata?! Încă o dată te întreb: ai pretenții de prooroc, de Dumnezeu, de om infailibil?

#61
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,891
  • Înscris: 16.03.2004
Nu tu ai scris așa mai sus, că crucea și icoana sunt centrul vieții creștine?Posted Image

#62
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 15 ianuarie 2018 - 14:38, said:

Nu tu ai scris așa mai sus, că crucea și icoana sunt centrul vieții creștine?Posted Image

Da și repet, dacă dorești: crucea și icoana sunt centrul vieții creștine.

#63
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,891
  • Înscris: 16.03.2004
Și eu am făcut observația că Isus ar trebui să ocupe acest loc!

#64
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 15 ianuarie 2018 - 14:43, said:

Și eu am făcut observația că Isus ar trebui să ocupe acest loc!

Păi... nu vrea! Așa că spune-i Lui aceasta! Ceartă-L și spune-i să coboare ca să-L avem pe El, Mântuitor  nemijlocit, nu pe preoți, cruce și icoane.

#65
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,891
  • Înscris: 16.03.2004
Popii, crucile și icoanele vi le-ați pus voi și în felul ăsta L-ați detronat pe Isus înlocuindu-l cu satana,

#66
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDorel666, on 15 ianuarie 2018 - 14:45, said:

Păi... nu vrea! Așa că spune-i Lui aceasta! Ceartă-L și spune-i să coboare ca să-L avem pe El, Mântuitor  nemijlocit, nu pe preoți, cruce și icoane.
Deci tu vrei ceva tangibil, altfel nu se poate. Ca in Isaia 40: iei un lemn si rogi pe un mester sa-ti faca un idol, apoi te inchini inaintea acelui idol de lemn (da, stiu, in sensul de plecaciune blablabla) si te rogi lui.

De ce sunt absolut necesare crucea si icoana? Pentru ca nu crezi in Isus, de asta. Esti doar un pagan obsedat de idolii tai din lemn, aur si argint.


P.S. Vezi, asta patesti cand vii pe aria protestanta cu aberatii de astea cum ca ar fi necesare crucile si icoanele.

Edited by kruger, 15 January 2018 - 17:43.


#67
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 15 ianuarie 2018 - 16:04, said:

Popii, crucile și icoanele vi le-ați pus voi și în felul ăsta L-ați detronat pe Isus înlocuindu-l cu satana,

De ce? Că spui domnia ta? Te crezi prooroc? Te crezi infailibil? Trebuie să te credem pe cuvânt?! Eu am justificat cu Scriptura și în mod logic, pe când domnia ta arunci niște șabloane ce le-ai învățat pe de rost și crezi că spui adevărul...

View Postkruger, on 15 ianuarie 2018 - 17:42, said:

Deci tu vrei ceva tangibil, altfel nu se poate. Ca in Isaia 40: iei un lemn si rogi pe un mester sa-ti faca un idol, apoi te inchini inaintea acelui idol de lemn (da, stiu, in sensul de plecaciune blablabla) si te rogi lui.

De ce sunt absolut necesare crucea si icoana? Pentru ca nu crezi in Isus, de asta. Esti doar un pagan obsedat de idolii tai din lemn, aur si argint.


P.S. Vezi, asta patesti cand vii pe aria protestanta cu aberatii de astea cum ca ar fi necesare crucile si icoanele.

Dacă acolo scrie ”închinăciune” și știi că poate însemna fie supunere, fie plecăciune, cum știi care-i sensul corect? Ai dat cu banul sau ai simțit în urină? Sau poate ai dat în bobi...?

Taaare vă mai închinați voi, protestanții, la duhurile pithoniene! Și nu vă închinați în semn de plecăciune, ci chiar ascultati de ele!

Faptele apostolilor 16:16 Pe când ne duceam la locul de rugăciune, ne-a ieşit înainte o roabă, care avea un duh de ghicire. Prin ghicire, ea aducea mult câştig stăpânilor ei.

Edited by Dorel666, 15 January 2018 - 23:45.


#68
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDorel666, on 15 ianuarie 2018 - 23:41, said:

Dacă acolo scrie ”închinăciune” și știi că poate însemna fie supunere, fie plecăciune, cum știi care-i sensul corect? Ai dat cu banul sau ai simțit în urină? Sau poate ai dat în bobi...?



Faptele apostolilor 16:16 Pe când ne duceam la locul de rugăciune, ne-a ieşit înainte o roabă, care avea un duh de ghicire. Prin ghicire, ea aducea mult câştig stăpânilor ei.

e bine tradus cu rugaciune  ca si aici

17. Ilie era un om supus acelorasi slabiciuni ca si noi; si s'a rugat cu staruinta sa nu ploaie, si n'a plouat deloc in tara trei ani si sase luni.

inchinarea fiind un sinonim = echivalent care se accepta

insa

Si raspunzand, Iisus i-a zis: Mergi inapoia Mea, satano, caci scris este: "Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui Unuia sa-I slujesti". (Luc.4:8)
Domnul = Iēsou  iar Dumnezeu  Theos

Edited by husand, 26 December 2018 - 15:45.


#69
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Pentru cine e spalat pe creier, da, sunt necesare.

In realitate, nu sunt necesare deloc, nu te apara de nimic. Doar te cari degeaba cu ele.

#70
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsmartmanx, on 27 aprilie 2019 - 22:19, said:

Pentru cine e spalat pe creier, da, sunt necesare.

In realitate, nu sunt necesare deloc, nu te apara de nimic. Doar te cari degeaba cu ele.

Vorbesti in calitate de dumnezeu, sau doar te crezi intelept?

#71
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 29 aprilie 2019 - 16:15, said:


Vorbesti in calitate de dumnezeu, sau doar te crezi intelept?
Vorbeste in calitate de om iubit de Dumnezeu. Tu insa esti eretic si propui invataturile lui Satan.

#72
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 03 iulie 2019 - 15:26, said:

Vorbeste in calitate de om iubit de Dumnezeu. Tu insa esti eretic si propui invataturile lui Satan.

N-am priceput, ca a vorbit tastatura fara dumitale. Deci, cine vorbeste in calitate de om iubit de Dumneze? Dumneata sau altcineva?
Si de ce as fi eu eretic si ce invatatura a lui Satan propun?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate