Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

De ce sunt absolut necesare crucea și icoana!

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#37
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,403
  • Înscris: 26.04.2016

View PostDorel666, on 11 ianuarie 2018 - 22:55, said:



Acu o faci pe proorocul și Ă®nvățătorul nostru. Pari a ști toate tainele vieții și morții iar noi, proștii, ar trebui să te ascultăm orbește, că doar tu știi foarte bine ce spui... Dar nu-i deloc așa și spui tot ce ar spune și un copil născut ieri.



Pentru că nu moartea lui Petru a sfințit tot pământul, ci moartea lui Hristos!



Deci recunoști că icoana Ă®i reprezintă pe sfinții care au ajuns Ă®n ceruri! Iar dacă ai destulă minte să pricepi aceasta, ai destulă minte și să faci diferența dintre plecăciune (care este o formă de cinstire) și Ă®nchinare (care este supunere Ă®n fața cuiva). Și orice om cu judecată poate vedea că ortodocșii cinstesc sfinții, dar de ascultat ascultă (fiecare atât cât poate și Ă®l duce mintea) și, prin această ascultare, se Ă®nchină doar lui Dumnezeu.



Măi, Dark, ia ascultă ce spune Hristos:

Apocalipsa 1:18 Cel viu. Am fost mort, şi iată că sunt viu Ă®n vecii vecilor. Eu ţin cheile morţii şi ale Locuinţei morţilor.

Adică nu toți morții ajung la odihnă, Ă®n Locuința Morților, ci unii vor rămâne să bântuie și să se chinuie, fără a-și găsi loc de odihnă, decât dacă va vrea Hristos, Cel care are cheile celor două tipuri de existență de după moarte.



Chivotul, din punctul tău de vedere, era creația omului sau creația lui Dumnezeu?



Vorbești din experiență...?
Nu de alta dar poate binevoiesti sa imi si arati cum se inchinau evrei la ei. Eu stiu ca era folosit pentru altceva dar ......daca tu zici asa.

#38
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View PostDorel666, on 11 ianuarie 2018 - 22:55, said:

Acu o faci pe proorocul și învățătorul nostru. Pari a ști toate tainele vieții și morții iar noi, proștii, ar trebui să te ascultăm orbește, că doar tu știi foarte bine ce spui... Dar nu-i deloc așa și spui tot ce ar spune și un copil născut ieri.



Pentru că nu moartea lui Petru a sfințit tot pământul, ci moartea lui Hristos!



Deci recunoști că icoana îi reprezintă pe sfinții care au ajuns în ceruri! Iar dacă ai destulă minte să pricepi aceasta, ai destulă minte și să faci diferența dintre plecăciune (care este o formă de cinstire) și închinare (care este supunere în fața cuiva). Și orice om cu judecată poate vedea că ortodocșii cinstesc sfinții, dar de ascultat ascultă (fiecare atât cât poate și îl duce mintea) și, prin această ascultare, se închină doar lui Dumnezeu.



Măi, Dark, ia ascultă ce spune Hristos:

Apocalipsa 1:18 Cel viu. Am fost mort, şi iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu ţin cheile morţii şi ale Locuinţei morţilor.

Adică nu toți morții ajung la odihnă, în Locuința Morților, ci unii vor rămâne să bântuie și să se chinuie, fără a-și găsi loc de odihnă, decât dacă va vrea Hristos, Cel care are cheile celor două tipuri de existență de după moarte.



Chivotul, din punctul tău de vedere, era creația omului sau creația lui Dumnezeu?



Vorbești din experiență...?
In masura in care si postarile tale sunt din proprie experienta. Nu tie mila cand vezi ca "cei tari in cerbice văzând, nu văd şi, auzind, nu aud, nici nu înţeleg". Tot asa s-au purtat reprezentantii bisericii crestine cand in ciuda evidentei (oamenilor de stiinta), au sustinut ca pamantul nu este rotund si au ars pe rug pe cei care sustineau altceva decat au citit si au dedus ei din cartile lor.

#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcodesmm, on 12 ianuarie 2018 - 09:00, said:

Tot asa s-au purtat reprezentantii bisericii crestine cand in ciuda evidentei (oamenilor de stiinta), au sustinut ca pamantul nu este rotund si au ars pe rug pe cei care sustineau altceva decat au citit si au dedus ei din cartile lor.
Ești greșit informat, să știi.

#40
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,403
  • Înscris: 26.04.2016
In estul europei era bisserica ortodoxa . Acolo nu prea gandeau oameni ,o faceau popi dat fiind ca viata lor se invartea doar in jurul manastirilor si a biserici.
Problema e cu biserica catolica.

#41
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View Postmario_bril, on 12 ianuarie 2018 - 10:15, said:

Ești greșit informat, să știi.
Daca tu zici, n-am auzit nici de Giordano Bruno nici de Galileo Galilei, nici de lucrarea Comentariolus a lui Nicolaus Copernic in care face o descriere a modelului heliocentric al sistemului solar si nici de faptul ca biserica a condamnat heliocentrismul ca fiind „fals și contrar Scripturii” declarand toate acestea ca fiind erezii.

#42
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmariusr1976, on 12 ianuarie 2018 - 07:46, said:

Nu de alta dar poate binevoiesti sa imi si arati cum se inchinau evrei la ei. Eu stiu ca era folosit pentru altceva dar ......daca tu zici asa.

Dacă nu știi să faci diferența între plecăciunea în semn de respect și închinare, nu putem continua discuția.

View Postcodesmm, on 12 ianuarie 2018 - 09:00, said:

In masura in care si postarile tale sunt din proprie experienta. Nu tie mila cand vezi ca "cei tari in cerbice văzând, nu văd şi, auzind, nu aud, nici nu înţeleg". Tot asa s-au purtat reprezentantii bisericii crestine cand in ciuda evidentei (oamenilor de stiinta), au sustinut ca pamantul nu este rotund si au ars pe rug pe cei care sustineau altceva decat au citit si au dedus ei din cartile lor.

No offense, dai aici ai vorbit ca Abramburica...

View Postcodesmm, on 12 ianuarie 2018 - 11:16, said:

Daca tu zici, n-am auzit nici de Giordano Bruno nici de Galileo Galilei, nici de lucrarea Comentariolus a lui Nicolaus Copernic in care face o descriere a modelului heliocentric al sistemului solar si nici de faptul ca biserica a condamnat heliocentrismul ca fiind „fals și contrar Scripturii” declarand toate acestea ca fiind erezii.

Ce înțelegi domnia ta prin ”heliocentrism”?

#43
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Heliocentrismul este teoria că soarele este centrul sistemului solar. Teoria acceptata de instituțiile religioase era ca Pământul este centrul universului și toate corpurile cerești orbitează în jurul lui.  Nicolaus Copernic a prezentat un model matematic complet al unui sistem heliocentric, care a fost perfecționat apoi de Johannes Kepler.

#44
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcodesmm, on 12 ianuarie 2018 - 12:20, said:

Heliocentrismul este teoria că soarele este centrul sistemului solar. Teoria acceptata de instituțiile religioase era ca Pământul este centrul universului și toate corpurile cerești orbitează în jurul lui.  Nicolaus Copernic a prezentat un model matematic complet al unui sistem heliocentric, care a fost perfecționat apoi de Johannes Kepler.

Așa o fi dar, domnia ta, ai studiat această teorie?

#45
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Dar "domnia ta" iti dai seama in ce postura de pui si te expui?.

#46
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcodesmm, on 12 ianuarie 2018 - 13:18, said:

Dar "domnia ta" iti dai seama in ce postura de pui si te expui?.

În postura de prost? Sper că am reușit!

#47
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Nu un asemenea raspuns asteptam, aici sunt doar niste discutii pe care multi probabil le considera sterile si fara de rost. Incrancenarea nu foloseste la nimic daca nu se pot purta discutii normale, renuntarea este o idee mai buna.

#48
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcodesmm, on 12 ianuarie 2018 - 14:01, said:

Nu un asemenea raspuns asteptam, aici sunt doar niste discutii pe care multi probabil le considera sterile si fara de rost. Incrancenarea nu foloseste la nimic daca nu se pot purta discutii normale, renuntarea este o idee mai buna.

Nu a fost un mișto, ci un răspuns sincer. Nu te așteptai la un răspuns sincer?

#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcodesmm, on 12 ianuarie 2018 - 11:16, said:

Daca tu zici, n-am auzit nici de Giordano Bruno nici de Galileo Galilei, nici de lucrarea Comentariolus a lui Nicolaus Copernic in care face o descriere a modelului heliocentric al sistemului solar si nici de faptul ca biserica a condamnat heliocentrismul ca fiind „fals și contrar Scripturii” declarand toate acestea ca fiind erezii.
De condamnat, i-a condamnat Biserica, nimic de zis. Dar i-a condamnat ca eretici, nu i-a condamnat la moarte. Biserica doar a susținut că aceștia sunt eretici. De condamnat la moarte însă, a fost autoritatea statului, să știi.

#50
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Când creștinismul a devenit religie de stat, cei care propovăduiau învățături neacceptate de creștinism, au fost urmăriți și condamnați ca eretici. Inchizitia bisericii catolice se ocupa cu procesele ereticilor, cu înlăturarea și combaterea altor învățături care nu corespundeau intereselor și ideilor bisericii romano-catolice. Erau condamnate ca idei eretice si numai episcopii puteau să ia măsuri contra ereticilor. Transformarea inchiziției în instituție pentru acceptarea și păstrarea credinței s-a facut folosindu-se interpretări din biblie. Cel mai citat a fost teologul Augustin de Hipona care susținea că ereticii numai cu forța pot fi aduși pe calea cea bună spre biserică. Un alt pretext de condamnare au fost spusele lui Iisus ca: „Dacă nu rămîne cineva în Mine, este aruncat afară, ca mlădița neroditoare, și se usucă; apoi mlădițele uscate sînt strînse, aruncate în foc, și ard”. Inchiziția a aplicat aceste cuvinte din biblie cuvânt cu cuvânt, arzandu-i pe rug pe cei declarati eretici. Inchizitia includea inchizitia papala si inchizitia episcopala. Daca istoricii au gresit, imi cer scuze.

#51
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostDorel666, on 12 ianuarie 2018 - 11:36, said:


Dacă nu știi să faci diferența între plecăciunea în semn de respect și închinare, nu putem continua discuția.


Adica, poti sa explici ?
In fata crucii crestinii se apleaca sau se inchina ?


Evreii, chiar daca se aplecau in fata chivotului, in semn de respect, nu-l sarutau si nu-si faceau din el
bijuterii pe care sa le atarne de gat...

Si ce valoare au in fata ta porunca 2-a ?
(2) Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti;

#52
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,403
  • Înscris: 26.04.2016

View Postmario_bril, on 12 ianuarie 2018 - 14:24, said:


De condamnat, i-a condamnat Biserica, nimic de zis. Dar i-a condamnat ca eretici, nu i-a condamnat la moarte. Biserica doar a susținut că aceștia sunt eretici. De condamnat la moarte Ă®nsă, a fost autoritatea statului, să știi.
Cuvântul inchiziție îți spune ceva ?
Cred că ai glumit,sincer.

#53
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmariusr1976, on 12 ianuarie 2018 - 17:31, said:

Cuvântul inchiziție îți spune ceva ?
Cred că ai glumit,sincer.
Da îmi spune ceva: că era un tribunal ecleziastic care condamna ereziile și deci ereticii. Atât și nimic mai mult. De ce, dumitale îți spune altceva?

#54
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcodesmm, on 12 ianuarie 2018 - 15:12, said:

Când creștinismul a devenit religie de stat, cei care propovăduiau învățături neacceptate de creștinism, au fost urmăriți și condamnați ca eretici. Inchizitia bisericii catolice se ocupa cu procesele ereticilor, cu înlăturarea și combaterea altor învățături care nu corespundeau intereselor și ideilor bisericii romano-catolice. Erau condamnate ca idei eretice si numai episcopii puteau să ia măsuri contra ereticilor. Transformarea inchiziției în instituție pentru acceptarea și păstrarea credinței s-a facut folosindu-se interpretări din biblie. Cel mai citat a fost teologul Augustin de Hipona care susținea că ereticii numai cu forța pot fi aduși pe calea cea bună spre biserică. Un alt pretext de condamnare au fost spusele lui Iisus ca: „Dacă nu rămîne cineva în Mine, este aruncat afară, ca mlădița neroditoare, și se usucă; apoi mlădițele uscate sînt strînse, aruncate în foc, și ard”. Inchiziția a aplicat aceste cuvinte din biblie cuvânt cu cuvânt, arzandu-i pe rug pe cei declarati eretici. Inchizitia includea inchizitia papala si inchizitia episcopala. Daca istoricii au gresit, imi cer scuze.

Catolicii nu mai erau ortodocși pe vremea aceea și nu sunt nici acum.

View Postsalomee, on 12 ianuarie 2018 - 16:05, said:

Adica, poti sa explici ?
In fata crucii crestinii se apleaca sau se inchina ?


Evreii, chiar daca se aplecau in fata chivotului, in semn de respect, nu-l sarutau si nu-si faceau din el
bijuterii pe care sa le atarne de gat...

Si ce valoare au in fata ta porunca 2-a ?
(2) Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti;

Ți-am mai spus: confunzi închinarea cu semnul exterior de respect. Ca și cum ai spune că elevii de la cursurile de arte marțiale se închină în fața antrenorului, când îl salută cu fruntea până la pământ.

View Postmariusr1976, on 12 ianuarie 2018 - 17:31, said:

Cuvântul inchiziție îți spune ceva ?
Cred că ai glumit,sincer.

Cuvântul ”Dumnezeu” îți spune ceva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate