Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Insula Lindau, o bijuterie arhitectonica, must see!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
In aceasta toamna in drumul meu spre Mont Blanc m-am oprit pret de cateva ore venind de la Munchen la Lindau, un orasel la granita dintre Germania, Austria si Elvetia, nici nu stii de fapt in ce tara esti, aflat pe malul lacului Bodensee, sau Konstanz cum ii zic elvetienii.
Am vizitat de fapt centrul acestui oras si anume insula Lindau, care este legata de continent de un pod rutier si unul feroviar.
Am ajuns in jurul orei 10 la Lindau, am parcat masina imediat ce am ajuns pe insula in parcarea din dreapta de langa lac si apoi am luat-o la pas vioi in jurul insulei.
Am ajuns facand filmari si poze in centrul insulei unde se afla marina plina cu iahturi care de care mai frumoase si care are intrarea strajuita de un far si un leu ce te priveste de la inaltimea unei mari coloane.
Apoi am mers pe stradutele chochete din centru, am admirat picturile murale de pe vechea primarie si de pe alte cladiri foarte frumoase, de fapt oriunde te uiti vezi numai frumusete incepand cu aranjamentele florale si terminand cu cladirile vechi si foarte bine intretinute.
Din pacate nu am avut timp sa stam mai mult de trei ore, dar sper sa mai revin aici, am admirat din plin si sigurul zeppelin pe care l-am vazut pana acum in zbor si care face curse cu turisti pe deasupra lacului.

Attached Files


Edited by scoty, 06 January 2018 - 20:48.


#2
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Oglinda aia sferica e faina (penultima poza)! Oare de ce nu se fac si la noi tot asa?

Edited by Dihorul Razboinic, 06 January 2018 - 20:53.


#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Cersetori sunt acolo?

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostAldulescu, on 06 ianuarie 2018 - 20:59, said:

Cersetori sunt acolo?
Dar ce, vrei sa trimiti cativa?Posted Image

#5
Fiat_lux

Fiat_lux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 06.01.2018

View Postddaannii, on 06 ianuarie 2018 - 22:19, said:

Dar ce, vrei sa trimiti cativa?Posted Image

Poate nu vrea sa-i vada...

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Sunt doar in cautare de locatii turistice, europene, cu multi vizitatori care nu au cersetori.

#7
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Cum se numesc locuitorii insulei Lindau ?
Posted Image

#8
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostAldulescu, on 06 ianuarie 2018 - 22:35, said:

Sunt doar in cautare de locatii turistice, europene, cu multi vizitatori care nu au cersetori.
Chiar nu am văzut cersatori pe niciunde aici, iar locuitorii insulei Lindau se numesc nemți����

#9
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostDihorul Razboinic, on 06 ianuarie 2018 - 20:52, said:

Oglinda aia sferica e faina (penultima poza)! Oare de ce nu se fac si la noi tot asa?
exista o multime si la noi; se folosesc in locuri cu vizibilitate redusa- poate nu le-ai remarcat tu

Edited by bogwol, 09 January 2018 - 08:04.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,449
  • Înscris: 30.10.2003

View PostBenderbut, on 06 ianuarie 2018 - 23:28, said:

Cum se numesc locuitorii insulei Lindau ?
Posted Image
Aia sub 1.60 m se numesc lindici.

On topic: daca memoria nu ma inseala, unele restaurante au pauza de amiaza. Asa ca e bine sa cautati pe google.maps restaurantele care sunt deschise, in caz ca va e foame in jurul orei 14:00

#11
floricris

floricris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBursul, on 29 martie 2018 - 09:49, said:


On topic: daca memoria nu ma inseala, unele restaurante au pauza de amiaza. Asa ca e bine sa cautati pe google.maps restaurantele care sunt deschise, in caz ca va e foame in jurul orei 14:00

Weekendul trecut am  facut o excursie in Lindau si Friedrichshafen.
In Lindau, in centrul vechi, am ajuns putin dupa ora 2. Era destul de tarziu, a fost destul de anevoios sa gasim deschis un restaurant (decent).

Putin off-topic: in Friedrichshafen am vizitat  Zeppelin museum. Destul de interesant, puteti vedea o replica partiala a cabinei lui LZ129. Dar:
- tare putine explicatii in engleza.
- doamnele din staff-ul muzeului nu erau in stare sa zica nici o fraza extra-basic in alta limba decat germana
- shop-ul muzeului e absolut dezamagitor!

#12
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postfloricris, on 04 iunie 2018 - 11:27, said:


Putin off-topic: in Friedrichshafen am vizitat  Zeppelin museum. Destul de interesant, puteti vedea o replica partiala a cabinei lui LZ129. Dar:
- tare putine explicatii in engleza.
- doamnele din staff-ul muzeului nu erau in stare sa zica nici o fraza extra-basic in alta limba decat germana
- shop-ul muzeului e absolut dezamagitor!
Nici eu nu am fost impresionat; merita vazut doar daca esti prin zona. Destul de aiuritor si cu gasirea unui loc de parcare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate