Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Protestanții confundă Testamentul cu Moștenirea

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#37
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016

View PostDorel666, on 08 ianuarie 2018 - 02:15, said:



Poate Ă®ncerci să vorbești cu Dumnezeu și să-L Ă®ntrebi direct pe El de ce a poruncit ca preoții să aibă ”atârnături de haur” și de pietre prețioase, Ă®n formă de cruce, pe costumul lor preoțesc!



Pentru că doar adevărul te va face liber, după cum zice Hristos Ă®nsuși. Iar cine nu Ă®nțelege, nu poate ajunge la adevăr.



Folosești ”acareturi” din lemn și aștepți să ți le dea Dumnezeu și pe cele din aur și pietre prețioase. Când vei fi demn de ele, bineĂ®nțeles!
Hai bre ! Hai ca mi se insenina ziua.
Jos palaria pentru prostia colectiva.

#38
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postfqx, on 08 ianuarie 2018 - 07:02, said:


Cat despre logica, cam toti sint la fel, nu exista religie logica, totul se bazeaza pe credinta, nu pe logica.


Ai ceva dovezi cu privire la mizeriile pe care le scrii? Nu de alta, dar cei despre care vorbesti sunt majoritatea de peste 97%. Oi fi tu "miezul" si nu stim noi.

#39
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostTravertin2_0, on 08 ianuarie 2018 - 08:44, said:

Ai ceva dovezi cu privire la mizeriile pe care le scrii? Nu de alta, dar cei despre care vorbesti sunt majoritatea de peste 97%. Oi fi tu "miezul" si nu stim noi.
Ai ramas fara argumente si incepi cu insulte? Ce e logic in religie?Nu tot se bazeaza pe credinta?Toti cred ca exista un dumnezeu, desi nu l-au vazut niciodata, e credinta, nu e logica.Alceva ce vrei sa iti demonstrez, am scris ca asa cum 1 miliard de crestini cred in isus, tot asa alt miliard cred in mahomed, ce e de demonstrat in asta? faptu ca esti majoritat, nu inseamna si ca ai dreptate, pe langa asta avem drepturi egale, fie majoritari, fie minoritari, in plus mai gandestete la procentul ala de 97 %, cea mai credincioasa tara e Thailanda, cu 94 %, in china doar 7% sint credinciosi.Ia si citeste
https://www.cotidian...e-afla-romania/

#40
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postfqx, on 08 ianuarie 2018 - 09:41, said:


Ai ramas fara argumente si incepi cu insulte? Ce e logic in religie?Nu tot se bazeaza pe credinta?Toti cred ca exista un dumnezeu, desi nu l-au vazut niciodata, e credinta, nu e logica.Alceva ce vrei sa iti demonstrez, am scris ca asa cum 1 miliard de crestini cred in isus, tot asa alt miliard cred in mahomed, ce e de demonstrat in asta? faptu ca esti majoritat, nu inseamna si ca ai dreptate, pe langa asta avem drepturi egale, fie majoritari, fie minoritari, in plus mai gandestete la procentul ala de 97 %, cea mai credincioasa tara e Thailanda, cu 94 %, in china doar 7% sint credinciosi.Ia si citeste
https://www.cotidian...e-afla-romania/

Scuze, logicule.

http://www.businessi...own-in-china-14

The world’s largest Bible producer is Chinese.

http://www.china-mik...facts-religion/

#41
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostTravertin2_0, on 08 ianuarie 2018 - 10:32, said:

Scuze, logicule.

http://www.businessi...own-in-china-14

The world’s largest Bible producer is Chinese.

http://www.china-mik...facts-religion/
Faptul ca produc cele mai multe biblii nu inseamna ca le si citesc:)Le produc sa le exporte:) Asa bine au ajuns europenii crestini ca si bibliile le cumpara din china...

Edited by fqx, 08 January 2018 - 10:57.


#42
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postfqx, on 08 ianuarie 2018 - 10:57, said:


Faptul ca produc cele mai multe biblii nu inseamna ca le si citesc:)Le produc sa le exporte:) Asa bine au ajuns europenii crestini ca si bibliile le cumpara din china...

Eu am avut bunul simt sa citesc din link.ul pe care l.ai pus...


#43
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostTravertin2_0, on 08 ianuarie 2018 - 11:24, said:

Eu am avut bunul simt sa citesc din link.ul pe care l.ai pus...
Am citit si eu, ce voiai sa citesc, aste:
China has up to 300 million religious believers, according to a 2007 government-sponsored survey on spirituality and religion in China. The study disputed the long-standing official estimate of 100 million, a figure that has stood since the 1960’s. Buddhism, Taoism and Islam accounted for 67% of the believers.
Si daca ar fi 300 de milioane cum spune studiul, probabil comandat de vreao biserica, populatia chinei este de 1,379 miliarde, in 2016, deci tot mai raman 1 miliard de necredinciosi.Pana la 97% ai tai, mai e mult si bine:)) In plus, si daca chiar erau 97% cum zici tu, nu demonstreaza nimic, tot credinta ramane si nu logica.Tot crede si nu cerceta, e legea de baza a oricarei religii, ca daca te apuci sa cercetezi, s-ar putea sa descoperi ca nu e asa cum ti se spune:) Si atunci s-ar putea sa te opresti din cotizat si sa nu ii mai asculti:)

#44
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postfqx, on 08 ianuarie 2018 - 12:16, said:


Tot crede si nu cerceta, e legea de baza a oricarei religii, ca daca te apuci sa cercetezi, s-ar putea sa descoperi ca nu e asa cum ti se spune:)

Se vede ca si tu vorbesti din auzite. Stii ce imi place la voi, cei intelijenti? Ca aveti determinare. In rest nimic.
Nu scrie nicaieri in Biblie ce stii tu mai sus ca scrie si mai esti si ferm convins de asta. Nu, nu scrie asa ceva. Cauta si vei gasi ca nu scrie.

#45
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostTravertin2_0, on 08 ianuarie 2018 - 12:21, said:

Se vede ca si tu vorbesti din auzite. Stii ce imi place la voi, cei intelijenti? Ca aveti determinare. In rest nimic.
Nu scrie nicaieri in Biblie ce stii tu mai sus ca scrie si mai esti si ferm convins de asta. Nu, nu scrie asa ceva. Cauta si vei gasi ca nu scrie.
Dar ce ma intereseaza pe mine ce scrie in biblie?:) Biblia sau Amintiri din copilarie de Ion Creanga e tot una, doua carti si atat.
Nu ma tin inteligent, dar am parerea mea, si am dreptul sa o am, inchei aici discutia ca ne lungim 100 de pagini si tot nu rezolvam nimic.Daca crezi, bravo tie, insa tine cont ca si cei care nu cred, iti sint egali.

#46
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postfqx, on 08 ianuarie 2018 - 09:41, said:

Ai ramas fara argumente si incepi cu insulte? Ce e logic in religie?Nu tot se bazeaza pe credinta?Toti cred ca exista un dumnezeu, desi nu l-au vazut niciodata, e credinta, nu e logica.Alceva ce vrei sa iti demonstrez, am scris ca asa cum 1 miliard de crestini cred in isus, tot asa alt miliard cred in mahomed, ce e de demonstrat in asta? faptu ca esti majoritat, nu inseamna si ca ai dreptate, pe langa asta avem drepturi egale, fie majoritari, fie minoritari, in plus mai gandestete la procentul ala de 97 %, cea mai credincioasa tara e Thailanda, cu 94 %, in china doar 7% sint credinciosi.Ia si citeste
https://www.cotidian...e-afla-romania/

Însăși credința se bazează pe logică, înălțimea voastră!

View Postfqx, on 08 ianuarie 2018 - 07:02, said:

Adevarul nu il cunoaste nimeni, fiecare crede doar ca il cunoaste.Asa cum u miliard de crestini cred in isus, tot la fel 1 miliard de musulmani cred in mahomed, ambii zic ca cunosc adevarul...


Adevărul se bazează pe putere și predictibilitate asupra realității. Și mulți au acestea, deja!

Edited by Dorel666, 08 January 2018 - 12:42.


#47
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postfqx, on 08 ianuarie 2018 - 12:37, said:


Dar ce ma intereseaza pe mine ce scrie in biblie?:) Biblia sau Amintiri din copilarie de Ion Creanga e tot una, doua carti si atat.
Nu ma tin inteligent, dar am parerea mea, si am dreptul sa o am, inchei aici discutia ca ne lungim 100 de pagini si tot nu rezolvam nimic.Daca crezi, bravo tie, insa tine cont ca si cei care nu cred, iti sint egali.

Pai, daca nu ai deschis Biblia, de unde stii ce scrie? Si culmea, nu esti nici de acord cu ce scrie, dar tu nu ai habar ce scrie.

Mare e gradina!!!

#48
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
De unde stii ca nu am citito?Si ce conteaza ce scrie? E o carte ca oricare alta:) Continuati tu si cu dorel, ca va simtiti bine impreuna :))

#49
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postfqx, on 08 ianuarie 2018 - 13:07, said:

De unde stii ca nu am citito?Si ce conteaza ce scrie? E o carte ca oricare alta:) Continuati tu si cu dorel, ca va simtiti bine impreuna Posted Image)

Da, ne simțim bine, dar tu nu te simți bine. Te-ai întrebat de ce?

#50
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 16:56, said:

Din fericire și prin Harul lui Dumnezeu, noi vorbim Limba Română.

Da' Dumnezeu nu-i unu si acelasi pentru tot crestinu'?Exista Dumnezeu roman,neamt sau ecuadorian?

#51
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postadisz, on 08 ianuarie 2018 - 14:38, said:


Da' Dumnezeu nu-i unu si acelasi pentru tot crestinu'?Exista Dumnezeu roman,neamt sau ecuadorian?


Pai da saraci ca nu pot citi in ivrit..

דברים 6:4
יְהוָ֥ה אֱלֹהֵ֖ינוּ יְהוָ֥ה ׀ אֶחָֽד ׃.....

#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postadisz, on 08 ianuarie 2018 - 14:38, said:


Da' Dumnezeu nu-i unu si acelasi pentru tot crestinu'?Exista Dumnezeu roman,neamt sau ecuadorian?

Ba da, dar dacă sunt român, preferabil este să folosesc traducerea în română.

#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,920
  • Înscris: 16.03.2004
Chiar trebuia să faci topic nou pentru o așa inepție? Nu puteai să-ți exprimi ideea pe unul din topicurile deja create???

#54
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Ce este inepție? Să confunzi Testamentul cu Moștenirea în sine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate