Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Academia de politie.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
Imi cer scuze pentru repetarea acestui topic insa nici unul din topicurile existente nu-mi acopera aria de nelamuriri.

In cadrul Academiei de politie "Alexandru Ioan Cuza" sunt mai multe facultati.
Facultatea de Politie
Facultatea de Politie de Frontiera
Facultatea de Jandarmi
Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative
Facultatea de Pompieri
Faultatea de Arhivistica
C.N.A.I
C.P.D.O.S.P

As vrea sa stiu , efectiv, care este statutul finit pe care-l atinge studentul dupa parcurgerea acestor facultati. Nu vreau abateri filozofice de la subiect. Intentionez sa primesc un raspuns obiectiv, de pilda: Facultatea de Politie - ajungi sa fii Grivei
                                                                  Facultatea de Pompieri - Ajungi sa fii Pompier  

Iar in functie de raspunsurile Dumneavoastra, am sa vin si cu alte intrebari.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
pai tu in general esti ofiter si faci facultatea ca mai tarziu sa ai posibilitatea sa cresti in grad mai usor si mai efectiv. Cand o sa iesi din facultate o sa fi un nimic, asta doar daca ai cumva pile sau ceva. In rest esti un nimeni care trebuie sa pupe niste funduri ca sa urce.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Scrie pe site-ul fiecarei facultati.  Ce nu intelegi ?
Ex.
FACULTATEA DE ARHIVISTICĂ
Facultatea de Arhivistică este o institutie CIVILA de invatamant superior din cadrul Academiei de Politie „Alexandru Ioan Cuza”, care asigura formarea si perfectionarea personalului cu studii superioare pentru Arhivele Nationale.


FACULTATEA DE JANDARMI
Facultatea de Jandarmi pregătește ofițeri de jandarmi, licențiați în domeniul fundamental de ierarhizare (DFI) ”Științe sociale”, ramura de științe (RSI) ”Științe militare, informații și ordine”, domeniul de ierarhizare (DII) ”Științe militare, informații și ordine publică”, domeniul de licență (DL) ”Științe militare, informații și ordine publică”, specializarea ”Ordine și siguranță publică”, cu durata de 3 ani (180 de credite transferabile), învățământ de zi și fără frecvență.

#4
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Nu e evident? La un click distanta, exemplu:
http://www.academiad...iera/index.html

#5
69-bits

69-bits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.01.2018

View Postbusiness11, on 05 ianuarie 2018 - 14:28, said:

pai tu in general esti ofiter si faci facultatea ca mai tarziu sa ai posibilitatea sa cresti in grad mai usor si mai efectiv. Cand o sa iesi din facultate o sa fi un nimic, asta doar daca ai cumva pile sau ceva. In rest esti un nimeni care trebuie sa pupe niste funduri ca sa urce.

Nimicuri sunt aia iesit din Campina si din Surse externe. Cu Academia tot sef esti si la inceput si ii comanzi pe astia mici indiferent de cata vechime au la purtator. Ca ai ofiteri mai mari in grad, da, ai si tu un sef, dar nu esti ca ala de la Campina pe care il freaca toti de la a la z.

PS: La pompieri nu intri tu cu Academie in incendiu. In functie de grad stai la birou sau doar coordonezi stingerea incendiului. Greul il fac subofiterii.

#6
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
Corina, nu e deloc evident. Va rog sa nu mai faceti trimiteri la siteul acela ca l-am vizitat si sunt la fel de nelamurit.
Pasila, eu nu ti-am cerut sa-mi descri domeniul de activitate si algoritmul de pregatire, ca nu e deductibil statutul final, cel putin nu la toate  .Uite, eu am absolvit facultatea de Inginerie electrica si pe diploma imi scrie  ca sunt INGINER. Asta vreau sa stiu, atat de simplu. Nustiu in ce masura ati inteles intrebarea mea. Uite, ca sa simplific putin lucrurile , as vrea sa stiu , ce as ajunge, cel putin in acte dupa finalizarea facultatii de Stiinte Juridice si Administrative?

Edited by Vlad-, 05 January 2018 - 15:18.


#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Post69-bits, on 05 ianuarie 2018 - 15:08, said:

Nimicuri sunt aia iesit din Campina
la cimpina este scoala de subofiteri si daca nu ma insel, o sa ma informez pe la vecinii fosti gabori, cica ar fi ramas numai de ordine publica, vardisti de strada adica .. ;)

#8
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View PostVlad-, on 05 ianuarie 2018 - 15:14, said:

as vrea sa stiu , ce as ajunge, cel putin in acte dupa finalizarea facultatii de Stiinte Juridice si Administrative?

Ofiter de urmarire penala (cercetari penale, SICE, etc).

Facultatea de Politie - ofiter politie
Facultatea de Politie de Frontiera - ofiter politie frontiera (plus pasapoarte, imigrari, tot ce are treaba cu frontiera si vei fi repartizat undeva anume la sfarsit, in functie de locuri si medii)
Facultatea de Jandarmi - ofiter jandarmi
Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative - organ de cercetare penala (ofiter)
Facultatea de Pompieri - ofiter pompier
Faultatea de Arhivistica - arhivar (probabil tot ofiter).

Edited by warchilde, 05 January 2018 - 15:47.


#9
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
Ce inseamna sa fi ofiter jurist si cu ce se ocupa?

#10
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Jurist adică cei de la urmărire penală?

#11
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
Nu stiu, asta incerc sa aflu. A afirmat un purtator de cuvant al Academiei de Politie ca cei ce urmeaza Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative,  are sa devina, un ofiter jurist in cadrul inspectoratului judetian de politie. Si spre rusinea mea , nu prea inteleg mare lucru din aceasta, decat notiunea de jurist care practic e incununarea celor 4 ani de drept. Insa nu stiu domeniul de activitate al acestui ofiter jurist.

Edited by Vlad-, 05 January 2018 - 20:50.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostVlad-, on 05 ianuarie 2018 - 15:14, said:

Uite, eu am absolvit facultatea de Inginerie electrica si pe diploma imi scrie  ca sunt INGINER.
Scrie inginer dar intr-o specializare, un profil, nu creanga inginer!

View PostVlad-, on 05 ianuarie 2018 - 15:14, said:

ce as ajunge, cel putin in acte dupa finalizarea facultatii de Stiinte Juridice si Administrative?
Facultatea aia contine specializari. Ia vezi care-s, ele dau tonul, nu titlul facultatii.

https://www.edu.ro/s...HG 140-2017.pdf

#13
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
Dar nu are relevanta specializarea, eu vorbeam in mare de denumirea statutului. Iar din cate am inteles eu Facultatea de care amintesc nu are decat o singura specializare, si anume Stiinte Juridice, desi poate ma insel, si o mai fi si Stiinte Administrative.

Edited by Vlad-, 05 January 2018 - 21:15.


#14
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Posibil sa se refere la Juriștii poliției, cei ce reprezintă instituția atunci când este data in judecată, gen contestațiile împotriva proceselor verbale de contravenție.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostVlad-, on 05 ianuarie 2018 - 21:08, said:

Dar nu are relevanta specializarea
Ba are pentru ca pe diploma va scrie licentiat in acel domeniu (nu in numele facultatii). Si le ai in link cu subiect si predicat. Vorbim de Drept si Administratie publica. Orice jurist in tara asta trebuie sa absolve Dreptul. Indiferent unde. Ca politia are faculatatea lor, e alta poveste, vei fi jurist cu un grad din politie (si de aici poti urca in ierarhie) in cadrul ei. Cineva trebuie sa analizeze hartiile din perspectiva legala, trebuie sa apere unitatea in instanta de tot felul de reclamatii, abateri, nedreptati etc. Doar nu vrei sa mearga la proces ala de ordine si paza!

View PostVlad-, on 05 ianuarie 2018 - 21:08, said:

eu vorbeam in mare de denumirea statutului
Facultatea, in general, iti da o diploma de inginer ori licentiat ori urbanist intr-o specializare (conform art. 152 din legea educatiei). Atat. Cu ea la subsuoara un agajator iti ofera un post, te pune in meserie, in functie de cerintele lui cat si conform cu unele reglementari legislative. Asa ca nu cauta "statutul finit" la scoala ci la agajator. In cardul universitatii MAI e clar cine e angajatorul default (asta nu inseamna ca un absolvent de drept de aici nu poate fi in civilie avocat, procuror, judecator, poate la fel de bine) si care ti-e titulatura (doar nu vrei sa fii jandarm de la facultatea de politie cand ai de jandarmerie).

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2018 - 23:27.


#16
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Dupa parcurgerea facultatii de Pompieri, iei licenta ca Inginer de Instalatii, similar celor de la UTCB, Facultatea de Instalatii.

Suplimentar, esti ofiter ( prima data inferior apoi , dupa termenul legal, superior)  in MAI.

#17
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
Asa e Laurentiu, ai dreptate. Dar in ceea ce priveste Facultatea de Politie, ce ai putea sa-mi spui? Fiindca raspunsul acesta, cum ca dupa voi ajunge politist pare putin superficial. Te intreb fiindca dai impresia ca stii despre ce vorbesti. In schimb ma adresez si altor cunoscatori, sau poate absolventi a acestei facultati, care sa-mi poata spune cum decurg anii de studiu si ce specializari sunt.

Edited by Vlad-, 17 January 2018 - 17:01.


#18
ioana_maria88

ioana_maria88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2018
Buna! Ma poate ajuta cineva cu cartea de gramatica a lui Alexandru Petricica in format pdf? Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate