Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Spania sau România?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Tiger36

Tiger36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.07.2015
La cum îţi merge "papagalul" poţi rămâne în ţară.  Bagă-te în USR că acolo sunt "atotştiutorii" şi pui mâna la ridicarea ţării spre noi culmi. Bafta!Posted Image

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 05 ianuarie 2018 - 06:30, said:

Aia caută profesori de UK sau in cel mai rău caz USA, Australia, nu unul cu accent care nu știe limba.
Am un prieten, roman, care a lucrat vreo doi ani la Shenzen, la niste scoli private.
Acu' locuieste la Budapesta, e translator pe chineza - maghiara, chineza - engleza si  engleza - maghiara.

#39
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015

View Postbaliosss, on 04 ianuarie 2018 - 23:07, said:

Looool!

Nu exista diferente?
Spitalele lor arata ca un hotel de 5 stele din RO.
Au peste 15000 km de autostrada.
Birocratie aproape 0.
Mai spun?

N-or castiga ei prea mult insa gradul de civilizatie nu se compara.
O intrebare?ai lucrat in spania? ai avut residenta? nu ca turist...
Am plecat din mai multe motve,dar principalul a fost pentru copii

#40
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postvillacrown, on 05 ianuarie 2018 - 16:50, said:

O intrebare?ai lucrat in spania? ai avut residenta? nu ca turist...
Am plecat din mai multe motve,dar principalul a fost pentru copii
Da si da! Chiar si o iubita nativa, timp de vreo 3 ani.
Permisul auto e obtinut tot acolo.

Am si ceva rude foarte apropiate plecate de vreo 20 de ani.
Nu se mai intorc.

Edited by baliosss, 05 January 2018 - 16:59.


#41
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015

View Postbaliosss, on 05 ianuarie 2018 - 16:54, said:

Da si da! Chiar si o iubita nativa, timp de vreo 3 ani.
Permisul auto e obtinut tot acolo.

Am si ceva rude foarte apropiate plecate de vreo 20 de ani.
Nu se mai intorc.
Birocratie 0 ? poate la capsuni, dar daca vrei sa ti se echivaleze ceva diplome....
6 luni am asteptat pina fica mea a avut tarjeta sanitaria.pe fiul la fel.
15 000 de autostrada? unde ?
Dulces suenos amigo mio

#42
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
La mine a durat fix 4 zile eliberarea cardului de sanatate. Raducioiule, ai uitat limba romana de ai dat-o pe "tarjeta sanitaria"?

Ia si km de autostrada:
https://ro.wikipedia...

16 204 in 2014.

Edited by baliosss, 05 January 2018 - 17:25.


#43
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015

View Postbaliosss, on 05 ianuarie 2018 - 17:25, said:

La mine a durat fix 4 zile eliberarea cardului de sanatate. Raducioiule, ai uitat limba romana de ai dat-o pe "tarjeta sanitaria"?

Ia si km de autostrada:
https://ro.wikipedia...

16 204 in 2014.
offtopic .In spania este card de sanatate.Sunt nascut in Bv,nu am pasaport romanesc.multumit?
http://latribunadeca...ie-se-da-cuenta
sistemul de sanatate spaniol.poti folosi google traductor.sau ma rog cum se cheama la tine in sat.
Ontopic. Pentru cineva care este la filologie in Cluj nu recomand Spania ,Italia se alte tari calduroase.
Ex. Sistemul spaniol are 114 zile concediul de maternitate.poti da copilul la cresa la suma modica de 550 de euro .daca ai 2 ai reducere 900.
Sistemul de sanatate...https://politica.elpais.com/politica/2017/12/28/actualidad/1514460114_279334.html
Rederitor la romanii din Spania 75 % si-au luat apartament daca nu ar fi plin Romania.

#44
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Yeah, of course. Ai postat ca a murit cineva in spital. Alea, la ei, sunt exceptii.
De cazul Lucan ce parere ai?
Vrei sa cautam statistici la chestiile alea, Romania vs Spania.

Eu nu spun ca nu e mai bine in alte tari decat in Spania. Insa nu o poti compara cu Romania. Nu acum si cel mai probabil ca nici in urmatorii 20 de ani.

Ps: Despre km aia de autostrada asupra carora imi atrageai atentia de ce nu mai zici nimic? :)

Edited by baliosss, 05 January 2018 - 20:05.


#45
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Habar nu am cine este Raducioule nici Lucan.
Aveam un cunoscut era sef la Brembo.zicea vine neamtul da 100k si cere 100k de placute de frane.viine italianul si tot pe banii astia cere 200k de plaucte.spaniolul tot pe banii astia cere 500k.
Daca vrei sa vezi autostrazi dute in norditalia sau norvegia.
Am prins timp bun cind un salar era de 180000 pesetas chiria era de 25000 o bere era 175.
Acuma sunt apartamente in zaragoza de vanzare cu 35000 .nu esti curios?
4 camere +salon .50m2

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am fost in Spania de mai multe ori , in Catalunia in mod special, e frumos, e cald, multe pietre, nu am vazut pamant fizic ca si la noi, marea e mai agitata, nisipul e rosu la culoare si zgrunturos. Vara ? te topesti la propriu, aer conditionat peste tot, lumea bea si berea cu gheata. Libertate ? da, ai ceva libertate, am prins si festivalul focului, dadeau la copii de 5-6 ani pocnitori sa le arunce pe jos, probabil ca asa ii caleste. Ca si roman, chiar si turist cand aude de unde esti, se schimba omul la fata chiar daca tu vorbesti o engleza cu accent, nu prea ii intereseaza de soarta noastra si am vazut lucrul acesta la batrani si la tineri, poate ca am dat eu peste uscaciunile care sunt peste tot dar povestea aceasta ti-o poate confirma mai multi romani. In Romania te poti face profesoara de romana si ai sa castigi binisor, banii nu ti-i va da statul, ti-i vei castiga tu asa cum si-i castiga orice profesor, prin meditatii, nu stau sa fac calcule ca iar sare unul pe mine care sta cu alti 15 intr-o camera si zice ce bine e in strainatate. Du-te o perioada ca si turist, fa-ti o idee, ce ai sa citesti pe net oricum nu va reflecta realitatea pe care tu o vei simti. Sotia mea este educatoare si a facut meditatii pentru clasele 1-4 pe cand avea 20+ ani, isi cumparase o masina, zestre pusa deoparte, nu e saracie in Romania, doar lene, cine vrea sa munceasca, munceste si castiga. Nu este imoral sa oferi meditatii, majoritatea parintilor isi duc copii la meditatii.

#47
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View PostGradinarulUrban, on 06 ianuarie 2018 - 21:21, said:

, nu e saracie in Romania, doar lene, cine vrea sa munceasca, munceste si castiga.

Peste 20 de ani nu vor mai fi pensii in Romania.Vei umbla cu ibricul la cantina saracilor in fiecare zi.Atunci sa te aud vorbind,cand pensionarii se vor transforma in zombii.

#48
I_Oana

I_Oana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.01.2018
Profesoara de spaniola, hmmm, in Spania... Nu stiu cum mai sunt acum elevii nostri romani, ma refer la comportament in scoli, dar daca esti interesata de Spania, iti urez mult succes si sa ai parte de clase cu elevi cuminti si cu minti.Posted Image  Posted Image Altfel tara isi are frumusetile ei ca oricare alta, oamenii sunt zgomotosi si destul de petrecareti. Vei avea parte de multe sarbatori locale si nationale, mult soare si poate chiar prea mult, in sudul tarii. Mult succes in toate deciziile tale. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate