Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Spania sau România?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

 Testosteron, on 04 ianuarie 2018 - 18:44, said:

Casca ochii putin mai mari si o s-o vezi. Orice ti-as spune eu sau altcineva n-are nici o valoare.
De unde știi tu că n-are valoare? Că părerile tale n-au valoare pentru alții, e altceva. Așa că, dă-i drumu. Zi realitatea pe care nu o văd eu, că-s tare curios să știu mai multe despre ea.

#20
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Ajunge cat am zis. Nu ma mai obosesc, nu pentru tine in orice caz.

#21
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013
Mulțumesc oricum pentru răspuns.

#22
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Darkrai4102, on 04 ianuarie 2018 - 18:07, said:

De exemplu la Vodafone, pentru 20 de euro, primești 2 GB de net și 100 de minute.
Pai crezi ca este ca la noi? Internet gratis nelimitat din prostie? Salar mai mare, costuri mai mari.

Edited by YourFan, 04 January 2018 - 20:14.


#23
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 Testosteron, on 04 ianuarie 2018 - 18:28, said:

Mda, ca orice tanar visezi la cai verzi pe pereti si habar n-ai care este realitatea. Probabil ca pana la urma tot la cules capsuni vei ajunge.
Deci practic m-a bufnit rasu Posted Image

#24
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
am stat Zaragoza ciudad vreo 17 ani.pana in 2007 a fost bine.cauta ceva mai la nord

#25
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

 sSorsy, on 04 ianuarie 2018 - 20:07, said:

Deci practic m-a bufnit rasu Posted Image
Atât poate, atât zice. Oricum, eu apreciez timpul acordat pentru mesaje. Chiar dacă m-a lăsat cu dubii despre realitate. O fi o realitate paralelă? Cum e și cu statul paralel? Presupun că nu voi ști prea curând. Lăsând gluma la o parte, sunt conștient cum este în afară, cu chirii, costuri, să fii singur, cum este cu angajarea. Nu este ușor. Nu mă aștept la salarii de 500000+ și mai știu eu ce din primul job. Nici n-am spus așa ceva.

 villacrown, on 04 ianuarie 2018 - 20:08, said:

am stat Zaragoza ciudad vreo 17 ani.pana in 2007 a fost bine.cauta ceva mai la nord
Și ce ai făcut după 2007? Din ce cauză ai plecat? Ce orașe (medii spre mari) ar fi mai ok în zona de nord? (și de ce ai amintit de nord)?

Mulțumesc pentru răspunsuri.

#26
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
la nord ma refeream la Europa.pana in 2012 am lucrat.a dat firma in faliment a trebuit sa stau ca am avut proces.din 2015 sunt in Austria.Spania e buna ptr vacanta sau pentru invatat limba.pentru familie nu recomand

#27
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

 villacrown, on 04 ianuarie 2018 - 21:17, said:

la nord ma refeream la Europa.pana in 2012 am lucrat.a dat firma in faliment a trebuit sa stau ca am avut proces.din 2015 sunt in Austria.Spania e buna ptr vacanta sau pentru invatat limba.pentru familie nu recomand
Și cum te-ai acomodat în Austria? Cu limba cum ți-a fost? Ai învățat-o repede? M-am gândit și eu, printre altele, la Austria, dar mi-e de germană mai mult.

#28
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

 villacrown, on 04 ianuarie 2018 - 17:38, said:

In spania la Jonson Control linga Zaragoza un inginier spanio lua 1100 in mana.Din cluj nu  cred ca merita sa te muti in spania.mai ales prof de engleza.
Probabil ca si in Romania ia 500-550 in mana nu-i asa? Daca ai casa proprietate in Romania clar nu merita sa te muti. Parerea mea.

#29
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 jadcomp, on 04 ianuarie 2018 - 16:50, said:

Si tu crezi ca Spania e mult mai breaza?  Tot o tara latina este cu oameni foarte asemanatori ca mentalitate cu romanii, de aia s-au si integrat atat de bine. Ai fost acolo vreodata, macar ca turist? Vezi ce se intampla cu Catalonia? Cum ai spus si tu e un pic mai bine dar nu e chiar o diferenta uriasa.
Looool!

Nu exista diferente?
Spitalele lor arata ca un hotel de 5 stele din RO.
Au peste 15000 km de autostrada.
Birocratie aproape 0.
Mai spun?

N-or castiga ei prea mult insa gradul de civilizatie nu se compara.

#30
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Darkrai,vezi ca dupa facultate profesezi 2 ani dupa care dai defu{definitivatu} si devii professor cu acte pe bune.DACA INVETI ENGLEZA ,nu la cursuri de zici de x luni dupa facultate,si daca sant recunoscute Ue,mai vorbim.Ps sotia viseaza in engleza-nu vorbeste.LA SCHIMB DOCUMENTE RO-UK I SA PROPUS SA MEARGA IN SIST.EDUCATIONAL UK.no fnx.Mergi pe engleza sau limbi exotice.

Revin,ia fa o traducere in termeni tehnici pt. un viitor job Te descurci?Si vezi ca ce inveti e engleza BBC,pe strada,in viata e diferita rau

EI TE INTELEG BINE TU NU

#31
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

 MikeSpike, on 05 ianuarie 2018 - 02:21, said:

LA SCHIMB DOCUMENTE RO-UK I SA PROPUS SA MEARGA IN SIST.EDUCATIONAL UK.no fnx.Mergi pe engleza sau limbi exotice.

La ce te referi prin la schimb documente ro-uk? Ai putea fi un pic mai explicit? Și legat de cum vorbesc ei, sunt conștient de asta. Toate popoarele își stâlcesc limba maternă. Nici noi, românii, nu vorbim corect gramatical tot timpul. Că mai sunt și oamenii care folosesc un aspect îngrijit al limbii, aia e altceva, dar nu sunt decât rarisime cazurile. N-am avut posibilitatea de a vorbi cu nativi în ,,englezească'', dar urmăresc destul de mult conținut video în engleză (YouTube, filme, seriale etc.).

Edited by Darkrai4102, 05 January 2018 - 02:50.


#32
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
ECHIVALARE. aia pe bune cum ca ai facut ce ai facut in Ro la o facultate acreditata,recunoscuta.+++ Defu.Atunci esti profesor,daca nu suplinitor,joker-inlocuiesti pe altii .

#33
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

 MikeSpike, on 05 ianuarie 2018 - 03:30, said:

ECHIVALARE. aia pe bune cum ca ai facut ce ai facut in Ro la o facultate acreditata,recunoscuta.+++ Defu.Atunci esti profesor,daca nu suplinitor,joker-inlocuiesti pe altii .
Ca să înțeleg: ea a făcut/cerut echivalare pentru a preda în Anglia?

#34
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Da.Dar nu preda.Exact cum am facut echivalarea studiilor mele pe baza de originale,permis de conducere.SIMPLU,PRIN ROYAL MAIL.

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016

 Karhu, on 04 ianuarie 2018 - 16:41, said:


Din cate am citit pe net, in China se cauta profesori de engleza pt scoli private, salariul lunar e pe la 10.000 RMB, ceea ce nu-i rau deloc.

Aia caută profesori de UK sau in cel mai rău caz USA, Australia, nu unul cu accent care nu știe limba.

PS: chineza e singura varianta prin care poate sa spere ca nu e condamnat la o viața de mizerie.

Edited by vrajitoruldinoz, 05 January 2018 - 06:32.


#36
Iondepedeal2018

Iondepedeal2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.12.2017
mai bine i n spania de fapt oriunde e mai bine decat in Romania

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate