Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Spania sau România?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013
Pe scurt: clasa a XI-a, filologie. Am avut o tentativă de medicină, însă mi-a trecut de-ndată, căci nu era de mine. Am vrut multe altele și, de fiecare dată când mă răzgândeam, ajugeam la opțiunea de la care am plecat: Facultatea de Litere, și anume cea din Cluj, specializarea română-spaniolă. Dintotdeauna mi-am dorit să fiu profesor, am avut înclinație spre această meserie încă din clasele 1-4. Mereu căutam să explic ce era de neînțeles și să înțeleg tot ceea ce se întâmplă în jurul meu. O bună parte din această dorință se datorează și unor profesori foarte buni ce i-am avut în gimnaziu și acum în liceu, care m-au făcut să văd ce poți face cu pasiune și dedicare.

Cu toate acestea, realitățile de astăzi sunt destul de triste. Țara asta merge singură la vale; din rău în mai rău. O țară cu o mentalitate defectuoasă, din toate punctele de vedere. Promisiuni peste promisiuni din partea ,,preaiubitului'' partid, legi absurde și o indiferență fără margini. Toate acestea caracterizează țara și mă pun serios pe gânduri. De când mă știu mă vedeam predând limba română la un liceu din Cluj, însă contextul socio-politic actual au ,,sucit'' totul la 180°. Așa că, m-am gândit să merg în Spania după facultate. Dar ce să fac cu româna acolo, încât nimeni nu are nevoie de ea, iar spaniola o știu deja rezidenții țării. Specializarea asta nu mă ajută cu nimic acolo.

Interesându-mă un pic, am constatat că este o cerere constantă în ceea ce privește profesorii de limba engleză. Fie că sunt pentru sectorul școlar, ori bussines - pentru adulți este o necesitate permanentă. Nivelul meu de engleză este destul de ridicat și, de aceea, am considerat de cuviință să nu urmez la facultate engleza, ci să studiez ceva nou - spaniola - și să aprofundez româna. Acum însă consider a face engleză-spaniolă, ori română-engleză și spaniolă facultativ.

M-am interesat de remunerație și, asemeni României, nici în Spania nu este o situație prea strălucită. În sensul că se ajunge la o sumă în jurul a 1200-1500 de euro/lună, ceea ce pare a fi destul de puțin, mai ales pentru o țară europeană. Procesul de a deveni profesor acolo este destul de lung și anevoios, iar remunerația nu este destul de mare, precum m-aș fi așteptat. Stau și mă întreb: merită? Cu tot ceea ce ține de cheluieli și întreținere, m-aș învârti în jurul aceleiași sume în ambele țări.

Întreb: ce să fac? Să rămân în țara asta care moare înainte mea? Ar fi mai ,,la sigur'' asigurarea unui loc de muncă, iar câștigurile materiale ar fi cam aceleași ca cele pe care le-aș obține și în Spania, însă calitatea vieții... nu cred că are rost să mai spun. În România nici nu cred că există așa o noțiune. Clujul fiind mai dezvoltat și civilizat raportat la alte zone ale țării mă face să iau în considerare opțiunea de a rămâne. Pe de altă parte, a merge și a preda în Spania, deși n-ar fi ușor să mă integrez în sistem, ar fi o adevărată provocare, pe care sunt gata s-o accept. Dar merită? Tot acest efort pentru o situație materială nițel mai bună. Cei mai mulți români pentru asta pleacă. La mine ar fi cam aceeași situație. Ceea ce fac diferența sunt oamenii de acolo, calitatea vieții și civilizația. Ce să fac? Să rămân sau să plec? Ce altceva aș putea lucra, care să fie din această arie de activitate? Ori de pe urma căreia să obțin o remunerație mai mare, dar care să nu fie neapărat din aceeași sferă de activitate?

M-am întins un pic cam mult cu detaliile, și de aceea îmi cer scuze. Mulțumesc că ați avut răbdare să citiți ce am avut de spus. Numai bine!

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
[ https://i.imgur.com/6Pp6rmF.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spania, e cald si bine acum acolo, nu ca aici nu ar fi cald.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Clar spania merita, insa depinde de nivelul tau de spaniola, chiar daca o cunosti la nivel avansat, vei avea probleme cu regionalismele, accentul, etc, greu de crezut ca aia te iau direct ca profesor de spaniola, chiar daca poate duc lipsa de profezori, nu cred ca e vorba exact de profesori de limba materna, iar engleza chiar daca stii, nu poti preda daca nu ai atestat.Ai putea incerca sa te angajezi ca profesor in cluj si pe langa asta, o autorizatie de translator , o colaborare cu un centru de formare profesionala, poate cu o scoala privata, ceva meditatii.

#4
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

 fqx, on 04 ianuarie 2018 - 16:31, said:

Clar spania merita, insa depinde de nivelul tau de spaniola, chiar daca o cunosti la nivel avansat, vei avea probleme cu regionalismele, accentul, etc, greu de crezut ca aia te iau direct ca profesor de spaniola, chiar daca poate duc lipsa de profezori, nu cred ca e vorba exact de profesori de limba materna, iar engleza chiar daca stii, nu poti preda daca nu ai atestat.Ai putea incerca sa te angajezi ca profesor in cluj si pe langa asta, o autorizatie de translator , o colaborare cu un centru de formare profesionala, poate cu o scoala privata, ceva meditatii.

Este vorba de profesori de limba engleză. Spaniola urmează s-o studiez la facultate. Pe lângă aceasta, voi urma și modulul psiho-pedagogic, care îmi permite să predau.

Edited by Darkrai4102, 04 January 2018 - 16:33.


#5
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Spania.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 Darkrai4102, on 04 ianuarie 2018 - 16:33, said:

Este vorba de profesori de limba engleză. Spaniola urmează s-o studiez la facultate. Pe lângă aceasta, voi urma și modulul psiho-pedagogic, care îmi permite să predau.
Nu te ia nimeni de profesor de engleza fara o hartie care sa demonstreze ca poti preda.Mai bine studiezi engleza la facultate si spaniola in particular...

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 Darkrai4102, on 04 ianuarie 2018 - 16:06, said:

...
Din cate am citit pe net, in China se cauta profesori de engleza pt scoli private, salariul lunar e pe la 10.000 RMB, ceea ce nu-i rau deloc.

#8
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Si tu crezi ca Spania e mult mai breaza?  Tot o tara latina este cu oameni foarte asemanatori ca mentalitate cu romanii, de aia s-au si integrat atat de bine. Ai fost acolo vreodata, macar ca turist? Vezi ce se intampla cu Catalonia? Cum ai spus si tu e un pic mai bine dar nu e chiar o diferenta uriasa. Si de ce zici ca Romania moare? Nu moare deloc, se dezvolta constant, mai cu hopuri, mai cu poticniri dar merge inainte. Veniturile vor creste constant si la noi in urmatorii ani, e criza de oameni pe piata muncii, intra in paine acum generatiile nascute dupa 1997-1998 care sunt putin numeroase.

#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Karhu, on 04 ianuarie 2018 - 16:41, said:

in China se cauta profesori de engleza pt scoli private.
Eu stiam ca in China se moare de foame.

#10
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
In spania la Jonson Control linga Zaragoza un inginier spanio lua 1100 in mana.Din cluj nu  cred ca merita sa te muti in spania.mai ales prof de engleza.

#11
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
In spania nu mai umbla demult caini cu covrigi in coada.sezi bland.

#12
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

 fqx, on 04 ianuarie 2018 - 16:34, said:

Nu te ia nimeni de profesor de engleza fara o hartie care sa demonstreze ca poti preda.Mai bine studiezi engleza la facultate si spaniola in particular...
Cu modulul psiho-pedagogic pot preda. În asta constă acest modul; te învață să predai. Pot alege 3 limbi, dintre care una facultativ (în sensul că te învață cât să te faci înțeles).

 Karhu, on 04 ianuarie 2018 - 16:41, said:

Din cate am citit pe net, in China se cauta profesori de engleza pt scoli private, salariul lunar e pe la 10.000 RMB, ceea ce nu-i rau deloc.
La China nu m-aș fi gândit. Am mai căutat pe net și într-adevăr așa este. Deși nu mă prea atrage, acum nu știu ce să zic.

 jadcomp, on 04 ianuarie 2018 - 16:50, said:

Si tu crezi ca Spania e mult mai breaza?  Tot o tara latina este cu oameni foarte asemanatori ca mentalitate cu romanii, de aia s-au si integrat atat de bine. Ai fost acolo vreodata, macar ca turist? Vezi ce se intampla cu Catalonia? Cum ai spus si tu e un pic mai bine dar nu e chiar o diferenta uriasa. Si de ce zici ca Romania moare? Nu moare deloc, se dezvolta constant, mai cu hopuri, mai cu poticniri dar merge inainte. Veniturile vor creste constant si la noi in urmatorii ani, e criza de oameni pe piata muncii, intra in paine acum generatiile nascute dupa 1997-1998 care sunt putin numeroase.
Spre deosebire de România, Spania este o țară. O țară europeană, civilizată, cu un nivel de trai superior și cu altfel de oameni. Sunt altfel, mai relaxați, nu se stresează din orice cum facem noi.

 villacrown, on 04 ianuarie 2018 - 17:38, said:

In spania la Jonson Control linga Zaragoza un inginier spanio lua 1100 in mana.Din cluj nu  cred ca merita sa te muti in spania.mai ales prof de engleza.
Nu știu ce să spun despre asta... Salariile de la 1000 în sus înțeleg că sunt “modeste”. În sensul că îți faci treaba cu banii ăștia și poți trăi din ei. Dar la ce prețuri au multe chirii... Îmi vine greu a crede. Și serviciile de telefonie sunt un pic cam scumpe pentru ce oferă. De exemplu la Vodafone, pentru 20 de euro, primești 2 GB de net și 100 de minute. Nu-mi vine a crede. Dar așa o fi, acum nu știu.


Alte țări în care ar merita să emigrezi?

P.S.: Mulțumesc pentru răspunsuri

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Sincer, nu bag mana in foc, dar nu cred ca poti preda doar cu modulul ala, fara a avea o hartie care sa iti ateste cunostintele de limba engleza...mai documenteazate:P

#14
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

 fqx, on 04 ianuarie 2018 - 18:10, said:

Sincer, nu bag mana in foc, dar nu cred ca poti preda doar cu modulul ala, fara a avea o hartie care sa iti ateste cunostintele de limba engleza...mai documenteazate:P
Când termin facultatea, primesc diplomă și toate cele. Într-adevăr, am omis un fapt: se cere o certificare, TEFL (Teaching English as a Foreign Language). Se acordă în urma unui curs de 4 săptămâni.

#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Pai, documenteazate si pleaca daca vrei:P Cu siguranta Spania e mai dezvoltata/civilizata ca Romania.Si in tara ai sanse ca profesor de engleza, daca mai faci extra program, sint o gramada de centre de formare care cauta profesori, acitivitate pe care o faci pe langa programul de la scoala, plus meditatii.
Decizia nu o putem noi lua in locul tau, tu stii ce iti doresti si cat de adaptabil esti.

Edited by fqx, 04 January 2018 - 18:28.


#16
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Mda, ca orice tanar visezi la cai verzi pe pereti si habar n-ai care este realitatea. Probabil ca pana la urma tot la cules capsuni vei ajunge.

#17
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

 Testosteron, on 04 ianuarie 2018 - 18:28, said:

Mda, ca orice tanar visezi la cai verzi pe pereti si habar n-ai care este realitatea. Probabil ca pana la urma tot la cules capsuni vei ajunge.
Sunt realist. De aceea încerc să văd de pe acum ce opțiuni de viitor am și spre ce să mă orientez. Dacă ești amabil, spune-mi te rog, stimabile, care este așa-zisa realitate? Sunt curios. Aștept un răspuns.

#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 Darkrai4102, on 04 ianuarie 2018 - 18:31, said:

Sunt realist. De aceea încerc să văd de pe acum ce opțiuni de viitor am și spre ce să mă orientez. Dacă ești amabil, spune-mi te rog, stimabile, care este așa-zisa realitate? Sunt curios. Aștept un răspuns.

Casca ochii putin mai mari si o s-o vezi. Orice ti-as spune eu sau altcineva n-are nici o valoare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate