Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ceruit placa snowboard

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

de curand mi-am cumparat o placa snowboard - SH care avea ceva zgarieturi nu foarte grave ci care agatau putin.. am mers cu ea la decathlon si mi-au zis ca dureaza 6 zile deoarece sunt foarte ocupati.M-am dus pe raion si mi-am luat un kit de reparatie - cofix + ceara.

1. Am incalzit cofixul la lumanare si am astupat zgarieturle apoi am raschetat si nu s-au mai simtit.. apoi am dat cu smirgher fin si avea o oarecare aderenta.. prima data m-am speriat am crezut ca am zgariat-o si mai rau deoarece la trecerea cu palma peste ea pe anumite locuri avea o aderenta..
2. Am pus ceara am incins-o cu un fier de calcat vechi si am uniformizat-o apoi raschetat tot surplusul.. Am dat foarte putin cu o perie asemanatoare celei din decathlon dar foarte putin din frica sa nu stric ceara de pe ea..

Dimineata s-a facut lucioasa dupa ce s-a uscat ceara.. Intrebarea mea e daca am  facut bine., deoarece cand dau cu o picatura de apa si apoi dau cu palma nu e asa alunecoasa.. pe zapada poate sa fie altfel si sa nu am niciun fel de problema?

Multumesc

#2
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Daca ai lucrat bine, atunci cind treci cu palma peste suprafata trebuie sa ai senzatia de lipicios/unsuros. Abia la temperaturi scazute devine alunecoasa. Nu-ti fa iluzii, insa, cel tirziu dupa doua zile stratul de ceara se duce. Zgirieturile se astupa de fapt cu acelasi material, nu cu ceara

#3
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Zgarieturile le-am astupat cu cofix transparent

#4
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Habar n-am ce este cofix. Se folosesc fie bucatin din folie, fie granulat, ambele din polietilena

#5
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
A mers ca unsa placa.. deci am facut-o bine.. cam multa ceara dar s-a meritat..

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Zgarieturile se astupa cu un material plastic.

De obicei e ca un cablu de plastic (P-Tex) , care se topeste cu letconul, iar picaturile de plastic acopera respectivele gauri.
Curatati cu spirt (degresare) suprafata.
Dupa ce se usuca, trebuie luat la smilgheruit/raschetat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NA0vDNmNAEA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Decathlon nu mai primesc schiuri (ultima zi a fost Sambata, pt ca la ei e primavara).
Gasiti la ei ceara sub furma de calup si scrapper.

In loc de scapper puteti folosi un spaclu de rigips Posted Image


Apoi mai e ascutitul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qjyVHgw6S8c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate