Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

ceruit placa snowboard

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

de curand mi-am cumparat o placa snowboard - SH care avea ceva zgarieturi nu foarte grave ci care agatau putin.. am mers cu ea la decathlon si mi-au zis ca dureaza 6 zile deoarece sunt foarte ocupati.M-am dus pe raion si mi-am luat un kit de reparatie - cofix + ceara.

1. Am incalzit cofixul la lumanare si am astupat zgarieturle apoi am raschetat si nu s-au mai simtit.. apoi am dat cu smirgher fin si avea o oarecare aderenta.. prima data m-am speriat am crezut ca am zgariat-o si mai rau deoarece la trecerea cu palma peste ea pe anumite locuri avea o aderenta..
2. Am pus ceara am incins-o cu un fier de calcat vechi si am uniformizat-o apoi raschetat tot surplusul.. Am dat foarte putin cu o perie asemanatoare celei din decathlon dar foarte putin din frica sa nu stric ceara de pe ea..

Dimineata s-a facut lucioasa dupa ce s-a uscat ceara.. Intrebarea mea e daca am  facut bine., deoarece cand dau cu o picatura de apa si apoi dau cu palma nu e asa alunecoasa.. pe zapada poate sa fie altfel si sa nu am niciun fel de problema?

Multumesc

#2
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Daca ai lucrat bine, atunci cind treci cu palma peste suprafata trebuie sa ai senzatia de lipicios/unsuros. Abia la temperaturi scazute devine alunecoasa. Nu-ti fa iluzii, insa, cel tirziu dupa doua zile stratul de ceara se duce. Zgirieturile se astupa de fapt cu acelasi material, nu cu ceara

#3
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Zgarieturile le-am astupat cu cofix transparent

#4
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Habar n-am ce este cofix. Se folosesc fie bucatin din folie, fie granulat, ambele din polietilena

#5
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
A mers ca unsa placa.. deci am facut-o bine.. cam multa ceara dar s-a meritat..

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Zgarieturile se astupa cu un material plastic.

De obicei e ca un cablu de plastic (P-Tex) , care se topeste cu letconul, iar picaturile de plastic acopera respectivele gauri.
Curatati cu spirt (degresare) suprafata.
Dupa ce se usuca, trebuie luat la smilgheruit/raschetat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NA0vDNmNAEA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Decathlon nu mai primesc schiuri (ultima zi a fost Sambata, pt ca la ei e primavara).
Gasiti la ei ceara sub furma de calup si scrapper.

In loc de scapper puteti folosi un spaclu de rigips Posted Image


Apoi mai e ascutitul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qjyVHgw6S8c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate