Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intel CPU - Design flaw in fiecare procesor din ultimii 10 ani

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1561 replies to this topic

#37
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
1800x e alta mâncare de pește.e că ai cum ai compara un xeon cu 20 threaduri și turbo de max 2.4 ghz cu un i7. I7 normal că ar câștiga pentru noi, muritorii de rând. 1800x e un cpu destinat producției.

E făcut pentru aplicațiile multithread, nu pentru aplicațiile care știu să lucreze cu maxim 8 threaduri.

Competitorul lui 8700K este 1600X, nici macar 1700. 6c/12t.

#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Probabil problema e mult mai mica si efectul mult mai redus. Cit despre vinzarea actiunilor de catre CEO (atentiune, tin foil hat on), este o chestie absolut legala si transparenta. Ca romani obisnuiti cu coruptia generalizata probabil habar nu aveti ca un CEO care ar ascunde informatii de genul asta pentru profit ar intra la puscarie multi multi multi ani. SUA nu e Ferentari si parlamentul Rromanicii...

Iar AMD, pina la generatia noua de procesoare, erau mult in urma Intel, de-aia oamenii normali la cap preferau Intel. Foarte bine ca s-au trezit, competitia este necesara intr-o lume normala.

#39
VonBan

VonBan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.12.2017

View Postct03nut, on 03 ianuarie 2018 - 20:58, said:

Competitorul lui 8700K este 1600X, nici macar 1700. 6c/12t.
Cu greu, dar ai reusit inca de la inceputul anului sa depasesti o alta perla, pe care o gasesti in comentariile lui r3 1200, la garaj.
Attached File  Clipboard01.jpg   55.67K   77 downloads
Atentie la a doua propozitie, caci abia acolo intra maneaua pă sâstăm.

Edited by VonBan, 03 January 2018 - 21:35.


#40
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Pentru profani există o unealtă de verificare? Cum verific puterea de calcul existentă pentru a avea comparație ulterior? Cum verific dacă sistemele mele sunt afectate?

În cazul în care reducerea de performanță va fi dovedită și semnificativă va fi Intel pasibil de a fi dat în judecată?
Ca o analogie cu industria auto, ori face recall și repară sau schimbă pe cheltuiala sa procesoarele, ori plătește amenzi că VW!
Mă gândesc că firmele nu pot accepta riscuri de securitate sau reducerea performanței... Utilizatorul casnic poate nici nu observă!

Edited by nei-k, 03 January 2018 - 21:38.


#41
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Mister, nu stiu ce perla am scos, 1600x este competitorul lui 8700K. Adevarat, nu se aprope de performantele lui 8700 dar core per core, el este competitorul. Termina cu bullshitul. Sa ramanem on topic , vad ca ne indreptam catre altele..

#42
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 23.09.2017

View Postct03nut, on 03 ianuarie 2018 - 09:08, said:

Well, se pare ca ma voi indrepta spre AMD la urmatorul upgrade hardware...

Daca se materializeaza ce zic baietii astia...treaba e nasoala, Intel e trimis in epoca de piatra.

Nu exista workaround prin microcode iar impactul de performanta va fi de la -5 pana la -30 %.

https://www.theregis...pu_design_flaw/

Cine poate sa imi explice in termeni mai usor de inteles, de ce intel este trimis in epoca de piatra?
Ms

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu poate nimeni, deocamdata. Nu-s publice informatiile.

#44
VonBan

VonBan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.12.2017

View Postnei-k, on 03 ianuarie 2018 - 21:35, said:

Pentru profani există o unealtă de verificare? Cum verific puterea de calcul existență pentru a avea comparație ulterior? Cum verific dacă sistemele mele sunt afectate?
Rulezi acum niste benchuri cu ce te intereseaza si compari cu ce-o sa-ti iasa dupa patch.

#45
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006

View Postnei-k, on 03 ianuarie 2018 - 21:35, said:

Pentru profani există o unealtă de verificare? Cum verific puterea de calcul existență pentru a avea comparație ulterior? Cum verific dacă sistemele mele sunt afectate?

În cazul în care reducerea de performanță va fi dovedită și semnificativă va fi Intel pasibil de a fi dat în judecată?
Că o analogie cu industria auto, or face recall și repară sau schimbă pe cheltuiala sa procesoarele, ori plătește amenzi că VW

Ce sa iti plateasca? Nu e ca la VW unde ti s-a spus ca ai cumparat o masina euro V dar nici macar euro IV nu este...

Nimeni nu iti garanteaza anumite performante cand cumperi procesoarele. Spec-urile raman la fel. Daca erau trecute benchmarkuri sau ceva in fisa de vanzare...da..era o treaba.

Nici un CPU nu e identic, e loteria siliciului, nici macar astea locked de la intel. Am avut i5 4570 care vroia max 1.02 V ca sa sustina viteza pe toate nucleele (Sync all cores, Asus) si am avut i5 , acelasi model care vroia aproape 1.2 V ca sa sustina turbo pe toate nucleele.

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnei-k, on 03 ianuarie 2018 - 21:35, said:

Cum verific puterea de calcul existentă pentru a avea comparație ulterior?
Sunt destule aplicatii cpu benchmarck.

#47
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Și cine garantează că rezultatele sunt corecte? MTK păcălea aplicațiile de Bench în teste, la fel și VW. De ce n-ar face și Intel la fel?

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Aici nu tine doar de Intel daca se adevereste. Oricine poate exploata vulnerabilitatea pana cand kernelul nu te mai lasa.

#49
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Nu MediaTek pacalea rezultatele in benchuri prin sustinerea vitezelor ridicate cand detectau aplicatie de bench, ci producatorii, OnePlus, Samsung..etc..si erau de obicei pe Qualcomm.

#50
VonBan

VonBan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.12.2017

View PostMosotti, on 03 ianuarie 2018 - 21:19, said:

Cit despre vinzarea actiunilor de catre CEO (atentiune, tin foil hat on), este o chestie absolut legala si transparenta. Ca romani obisnuiti cu coruptia generalizata probabil habar nu aveti ca un CEO care ar ascunde informatii de genul asta pentru profit ar intra la puscarie multi multi multi ani. SUA nu e Ferentari si parlamentul Rromanicii...
Nu are post in care sa nu aduca osanale amedeului. Incearca sa le lege cum lega Cristoiu laserele de Soros. Deocamdata totul se rezuma la o simpla barfa a babelor de forum pe marginea unor articole mai mult sau mai putin umflate.

@ct03nut, desi va e drag sa numarati nucleele (pentru ca amedeul are) competitorul direct al lui 8700K este 1800X. Pentru profi exista HEDT.

#51
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postalex342, on 03 ianuarie 2018 - 21:38, said:

Cine poate sa imi explice in termeni mai usor de inteles, de ce intel este trimis in epoca de piatra?
Ms
Nu e trimis nimeni in epoca de piatra, sint doar exclamatii prapastioase. Cu placere.

#52
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Vulnerabilitatea e nasoala in special la serviciile cloud, hosting, etc. Daca am un VM hostat la amazon, e posibil sa aflu, de exemplu, parolele altor VM-uri hostate pe aceeasi masina fizica.

View PostMosotti, on 03 ianuarie 2018 - 21:49, said:

Nu e trimis nimeni in epoca de piatra, sint doar exclamatii prapastioase. Cu placere.

Prapastioasa nu este reducerea performantei ci vulnerabilitatea in sine, e severa, e cutitul in rana pentru intel dupa faza cu ME. Am numai intel si pana la faza asta..tot cu intel as fi mers. Daca se adevereste, si se pare ca da, e cuiul din cosciug pentru intel.

#53
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 23.09.2017

View PostMosotti, on 03 ianuarie 2018 - 21:49, said:

Nu e trimis nimeni in epoca de piatra, sint doar exclamatii prapastioase. Cu placere.

Intreb pt ca acum cateva luni mi-am schimbat calculatorul si procesorul este un intel.

#54
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006

View PostVonBan, on 03 ianuarie 2018 - 21:49, said:

Nu are post in care sa nu aduca osanale amedeului. Incearca sa le lege cum lega Cristoiu laserele de Soros. Deocamdata totul se rezuma la o simpla barfa a babelor de forum pe marginea unor articole mai mult sau mai putin umflate.

@ct03nut, desi va e drag sa numarati nucleele (pentru ca amedeul are) competitorul direct al lui 8700K este 1800X. Pentru profi exista HEDT.


Se pare ca esti gica contra. Eu am adus niste dovezi si ti-am zis ceva pertinent si documentat. Esti troll? Dovezi sau opreste-te din rahaturi.

Cand intel o sa scoata la sf anului , daca mai scoate, core i7 sau i9, cum s-o numi cu 8c/16t, cu cine se va bate ? Tot cu 1800x sau cum s-o numi cand apare Zen+.

Momentan, tot ce spui acolo este prin prisma pretului, 1800x si 8700k sunt cele mai scumpe procesoare mainstream de la producatori, in nici un caz 1800x n-a fost proiectat sa se ia in gura cu 8700k.

Edited by ct03nut, 03 January 2018 - 21:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate