Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Capote

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Jarnin

Jarnin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.07.2005
Am scris un articol pentru un site in care se pot regasi si parerile mele personale legate de film. Nu am scris articolu' sa ma dau mare si tare aici si nu urmaresc chestia asta. Am deschis topicul pentru ca sunt curios daca parerile mele coincid cu ale voastre.

Filmul prezinta viata lui Truman Capote, un scriitor in anii 50 care in urma citirii unui ziar decide sa scrie un articol despre modul in care oamenii dintr-un orasel reactioneaza cand  o crima sinistra are loc in comunitatea lor. Aflat in Kansas acesta incepe sa vorbeasca cu oamenii, cautand raspunsuri, dar dupa aflarea vestii ca criminalii au fost prinsi, decide ca ar fi bine sa discute si cu cei doi, astfel venindu-i ideea de a scrie o carte care avea sa puna fata in fata doua lumi diferite.
Dupa cum probabil v-ati dat seama subiectul filmului este foarte simplu, fiind prezentate de-a lungul celor aproape doua ore intamplari simple din punct de vedere al actiunii. Filmul incearca sa ofere o perspectiva asupra lucrurilor din punctul de vedere al scriitorului, fiind prezentat „chinul” fizic cat si spiritual prin care creeatorul trece pentru a-si termina/creea opera. Cam asta se intampla in mare in film, dialogurile dintre el si detinuti fiind foarte simple, lipsite de filozofie sau subinteles. Gandirea propriu-zisa a personajului principal nu este prezentata clar, publicul fiind lasat sa incerce sa-si imagineze ce se petrece cu adevarat in mintea lui. De asemenea personajul principal e foarte slab caracterizat nelasand publicul sa il inteleaga, sa se simta apropiat sau sa se confunde cu acesta deloc (ar fi fost si greu cu un asemenea om). Nu se creeaza nici un fel de apropiere intre public si personaje. Capote e un om destul de excentric care desi este descris de-alungul filmului ca fiind un geniu, nu arata nimic special in afara accentului caraghios, staturii si ochelarilor mari. Acesta nu are o filozofie de viata, nu are credinte, fiind un om care nu doreste decat sa scrie cartea cu orice pret, fara sa se gandeasca la consecinte. Desi trebuie sa recunosc ca Hoffman joaca bine, acesta e probabil singurul merit acordat filmului. Scenariul dupa cum am mentionat nu contine nici un dialog filozofic, nici macar interesant, publicului nedandu-i-se absolut nimic interesant mura-n gura. Drama personajului principal este prezentata foarte scurt si foarte ambiguu, publicul nestiind cu adevarat drama acestuia, pentru ca se petrece in mintea lui si pentru ca nu e exteorizata tocmai pe intelesul tuturor. Filmul e strict necomercial, fiind recomandat amatorilor operelor scrise de Capote sau celor care sunt interesati de viata acestuia (desi cred ca o sa fie dezamagiti). Desi filmul pretinde a fi biografic, nu este prezentata viata autorului in o varietate de stadii cum se face de regula intr-un astfel de film. In opinia mea un film biografic ar trebui sa contina mai multe perioade din viata personajului (copilarie, batranete, etc.) si nu numai o perioada relativ mica de timp (in cazul nostru cativa ani). Ciudat la film e ca drama adevarata incepe d-abia dupa terminarea filmului, aceasta fiind prezentata in cateva randuri inaintea genericului. De asemenea trebuie sa adaug ca „R”-ul filmului (Restricted, 16+) poate fi ignorat, singurul lucru violent in film fiind cele cateva pete de sange si cateva impuscaturi, nici o violenta extrema fiind prezenta deci sa nu va asteptati la prea multa actiune in sensul asta… Probabil pentru a fi oferita libertatea in limbaj si pentru o prezentare mai realista a crimelor acest rating a fost „ales” de studiouri. Compozitorul muzicii din Capote nu este cunoscut, filmul fiind de altfel unul cu buget mic. Regia pentru care filmul este de asemenea laudat (nominalizat la Oscar) nu oferta nimic special dar deja m-am obisnuit cu nominalizarea filmelor cu actiunea in anii „de glorie” asa ca nu comentez. Ce este sigur e ca nu va uimi pe nimeni regia acestul film.
In concluzie: Parerea mea personala e ca filmul continua sa fie laudat pentru prestatia lui Philip Seymour Hoffman (25th Hour) si mai ales pentru ca pentru americani Truman Capote a ramas o figura importanta, acesta fiind si prezentat la sfarsitul filmului ca fiind cel mai cunoscut scriitor american. Filmul cu siguranta nu va multumi oamenii in cautarea unei drame, nici pe cei ce vor sa vada un film psihologic (cum mai este descris el de unii) ci doar o mica categorie de oameni.

Edited by Jarnin, 21 February 2006 - 09:26.


#2
qmadd

qmadd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 20.10.2005

View PostJarnin, on Feb 21 2006, 09:13, said:

[b]Am scris un articol pentru un site in care ...

nu stiu daca eu sunt de vina dar eu am atipit de atat de multe ori la filmu asta incat cu greu pot afirma ca a fost un film cu o idee total mediocra..  si nu cred k e din cauza k as fi fost obosit..nu am putut totusi sa nu ma gandesc la altul care nu cred k are rost sal mai amintesc aici.. poate mai tz..intrebarea mea e si fara sa mai caut pe net..truman asta a fost pop...r??? (nu in sensu bun al cuvantului, daca are vreunu, scuze) pentru ca mie numai senzatia asta mia creat.. sau o am din cauza k inainte am facut greseala sa ma uit la brokeback mountain??!! oricum nici nu vreau sa aflu..
(tin sa aduc la cunostinta ca nu am nimic cu orientarile ... oamenilor )

prestatia actorilor a fost dupa asteptari..buna!
eu mash fi asteptat al mai multe de la actori, in sensul k numi dau seama de ce au acceptat sa joace in filmu asta??

nu recomand filmu asta nici ... nici dusmanilor (nici k as avea)
sami fie scuzata opinia va rog  :death:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate