Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ascutit patine

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
calinix

calinix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.07.2008
Buna ziua,

Stie cineva unde as putea ascuti patine in sibiu/tg. mures /cluj la cineva serios?

Am doua perechi si am fost cu ele la decathlon ca au primit aparat de ascutit, si surpriza, mi-au distrus santu de pe mijloc si mi le-au facut drept si acum imi fuge picioru de nu te mai poti da pe ele. M-am intors la ei si au zis ca asa ascute aparatu, ca le-au ascutit bine ca cica s-au si taiat cand le-au ascutit :)) Oricum, cert este ca le-am dus la o tura pe gheata si imi fugeau picioarele in lateral in ultimu hal, erau praf.
Acum, nu as vrea sa ma duc inapoi la ei ca se vede ca habar n-au si nu stiu nici sa regleze aparatu ala de ascutit, asa ca as dori sa stiu daca stie cineva unde se mai ascut patine :) Eventual, mi le-as ascuti singur, stiu ca este o panza speciala de se pune pe polizor si se pot ascuti, dar nu am gasit pe net (inca).

Revin cu poze mai tarziu.

O zi faina tuturor.

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
se face la piatra o raza mica, nu se face sant, iar piatra trebuie sa fie una fina altfel iti mananca lama imediat. Deci nu mai ascuti patine la toti nestiutorii ca iti rupi gatul

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
șlaif i se spunea ascutitului cand eram eu mic. numai ca pe langa acea piatra speciala si un polizor cu ghid (ca din mana nu reusesti sa faci santul drept) iti trebuie si o piatra de format pietre de polizor. daca lucrezi cat de cat mai mult la acel polizor, piatra de polizor o sa se uzeze si o sa-si piarda forma, n-o sa mai faca santul de forma care-ti trebuie. cu piatra de format pietre de polizor corectezi forma pietrei de polizor.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Santuri folosesc doar incepatorii. Ba chiar si incepatorii pot invata sa patineze cu patine fara sant.
Cel mai bine este sa te obisnuiesti sa mergi cu ele asa, daca vrei sa inveti cu adevarat sa patinezi si sa nu te "impiedici" cand executi anumite trick-uri. Din cauza acelor santuri risti chiar sa te accidentezi la executarea anumitor manevre, chiar si la o simpla franare prin rotire. Este bine sa le polizezi inclusiv acei zimti pentru "franare" (dacau au), deoarece sunt periculosi. Exista modalitati mai practice de a opri.
Te-ai speriat, deoarece acum patinele aluneca mai bine, adica asa cum ar trebui sa alunece niste patine. Parerea mea este sa le lasi asa.
La inceput este mai greu din cauza ca iti fug patinele in lateral si te vei alege cu febra musculara in timp ce te straduiesti sa nu lasi picioarele sa se indeparteze unul fata de celalat. Trebuie sa inveti cum sa "calci" usor pe fiecare patina si sa schimbi centrul de greutate. Echilibrul necesar se formeaza in cateva zile de antrenament, iar febra musculara trece.
Dupa ce inveti sa utilizezi patine fara sant, nu le vei mai putea suporta pe cele cu sant.

Edited by _-_, 29 December 2017 - 15:29.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 xcit, on 29 decembrie 2017 - 15:16, said:

...nu se face sant...
exista mai multe tipuri de a ascuti patina. pt artistice si hochei trebuie sant, mai adanc sau mai putin adanc.

Edited by Fane, 29 December 2017 - 15:22.


#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
am destui ani de hochei si nu se face sant, se da o raza interioara, dar muchiile trebuie sa taie ca briciul

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
nu stiu cat de bun este, dar uite ce am gasitȘ
https://seasonsport....-stick.html?l=r

#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
daca ii faci sant cum am vazut eu la unii, la prima frina ai zburat peste mantinela

raza la piatra se da cu diamantul, cel putin eu asta folosesc

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 xcit, on 29 decembrie 2017 - 15:25, said:

am destui ani de hochei si nu se face sant, se da o raza interioara, dar muchiile trebuie sa taie ca briciul

cam asta voiam sa zic si eu. suprafata e usor concava cu muchia dinspre interior un pic mai inalta. doar la cele de viteza stiam ca se face suprafata dreapta, dar tot cu muchia interoara usor mai inalta.

#10
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
ala nu e sant propriu zis fane, dar am inteles la ce te-ai referit....astia care ascut drept fara sant nu stiu sa dea raza la piatra si spun ca asa ascute aparatul....de aia zic, trebuie un ghidaj ca sa poti sa dai raza egala de la un capat la celalalt al lamei. Sunt meseriasi care ascut pe orizontala, eu nu pot, am ghidaj pe verticala si ascut de cel putin 30 de ani

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Ho,ho,ho.
Alo,Targu Mures-ul?Receptie.
Exista (sau a existat pana anul asta) un mic atelier de tocilarie (nu conteaza daca nu cunoasteti termenul) in zona Liceului Papiu Ilarian,cum urci dealul dinspre centru,pe dreapta,evident.Dar are/avea un program foarte "interesant".Pretul pentru o pereche de patine?O bagatela.

#12
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
In Sibiu era un mester tocilar,batran,dar mare meserias,pe strada Turnului.De la piata Cibin,pe stanga avea atelierul.Ascutea de toate...si patine...nu stiu daca mai traieste.Posted Image
Se mai pricepeau si cei care aveau patinoarul din Sibiu...nu stiu daca se mai deschide anul acesta.In ultimii ani am fost la patinoarul de la Cisnadie.
Si eu stiu ca "santul" normal trebuie sa fie foarte putin adanc,cu o usoara concavitate,dar muchiile sa fie ascutite.

Edited by danpet, 29 December 2017 - 16:02.


#13
calinix

calinix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.07.2008
Revin cu imagini:

Attached File  IMG_2111.JPG   222.65K   59 downloads

Attached File  IMG_2115.JPG   157.68K   58 downloads

Attached File  IMG_2113.JPG   177.42K   54 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate