Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Note 8 - discutii despre autonomie

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#55
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.05.2010
Ieri am vazut la cineva un note 8 cumparat la precomanda, in aplicatia phone info ii arata peste 150 de descarcari si ramasi: 3150 mah. Il lasa toata noaptea la incarcat, pe incarcare normala. Chestia asta cu 20-80% pare o prostie, te face doar sa incarci telefonul mai des si sa stai sa il urmaresti.

#56
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005
Mai dat gata ...pacat ca nu ai facut o poza sa vedem si noi parca e prea de tot ,daca mai ai posibilitate fa o poza !!!

#57
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005
Consum cu 2 cartele in 8 ore si oprit wireless de la orele 22-6 , 2% cu OREO.

#58
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005
Foarte multumit de Oreo...peste 5 ore ecran, 2 ore apeluri vocale  cu inregistrare apeluri, 2  cartele in ambele simuri Telekom si Orange.

Attached Files



#59
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,921
  • Înscris: 10.07.2014
Vad ca problema autonomiei revine ciclic in atentia noastra si as dori sa va expun cateva concluzii care sper ca unora le va fi de folos.

1.Incep cu cele doua fisiere de sistem fg_cycle si fg_fullcapnom care ne arata numarul de cicluri facute si capacitatea bateriei.Aceste fisiere nu au o masuratoare exacta,nici nu au cum,insa au cea mai buna aproximare fata de alte programe existente pe piata.

2.Din momentul in care bateria iese de pe poarta fabricii ea intra in procesul natural de degradare si este grabita de anumiti factori precum,temperatura(scazuta,ridicata),ciclurile de incarcare descarcare,descarcarea sub pragul de 5%,tinerea telefonului la incarcarea pe cablu toata noaptea,incarcarea rapida pe cablu.Toti acesti factori contribuie,cu cate putin fiecare la degradarea bateriei in timp.

3.Studiile aratate de-a lungul timpului ca bateriilor li.ion le este mult mai bine la o incarcare de la 40-80% si le prelungeste durata de exploatare,nu se comfirma si in cazul noilor baterii li.ion de la Samsung.Din ceea ce au aratat colegii cu cat o protejezi mai mult prin incarcari partiale cu atat ii grabesti procesul de degradare.Deci,nu le face rau incarcarea la 100%,chiar e recomandata,insa nu e bine sa descarcam total bateria,nu e bine sa o tinem mai mult in incarcator cand ledul verde ne avertizeaza ca s-a incarcat complet,nu e bine sa-l folosim cat timp se incarca in special in jocuri,sa-l tinem prea mult in frig....

4.Daca e sa facem o concluzie in urma experientei colegilor de pe acest topic,singura incarcare care nu modifica substantial capacitatea bateriei este incarcarea wireless.Nefiind conectata la incarcatorul pe cablu si supusa unei anumite tensiuni,bateria se comporta excelent.Chiar in cazul telefonului meu,bateria nu a mai continuat sa scada in valoarea nominala ci se mentine intr-o anumita plaja de valori 3040-3050mAh si asta in cazul incarcarii wireless normale.

5.Eu sper ca aceste cocluzii folosesc colegilor care doresc sa tina telefonul mai mult de 2ani dar totusi e bine sa nu exageram pe aceasta tema ci sa ne bucuram de tot ce poate oferi un astfel de gadget.Bateria se poate schimba si pe garantie la fel de bine poti plati costul de inlocuire,cine locuieste in Bucuresti e foarte bine cine nu,are la dispozitie servicii de curierat rapid pentru ESD.

Bucurati-va de telefon si nu lasati grija autonomiei sa va umbreasca experienta placuta pe care numai un Note8 ti-o poate oferi. 🤝🍻

Edited by lawrence74, 25 March 2018 - 10:03.


#60
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,921
  • Înscris: 10.07.2014
Am zis sa dau si exemple sa se inteleaga mai bine acest fenomen al uzurii.
-foto A-o baterie incarcata prin incarcare normala pe cablu cu incarcari partiale de 40-80%
-foto B-o baterie incarcata wireless normal

Edited by lawrence74, 25 March 2018 - 10:24.


#61
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007
Am luat telefonul de o luna si o saptamana (un S8) si l-am incarcat numai prin cablu 2 saptamani iar wear level-ul ajunsese la 93%.
De 3 saptamani am luat incarcator wireless, de atunci numai asa incarc telefonul, iar acum wear level-ul a ajuns la 98.23%.
Deci cred ca e adevarat, bateria se regenereaza si se pastreaza mai aproape de capacitatea maxima constructiva daca se incarca wireless.
O sa urmaresc bateria sa vad daca ajunge cat mai aproape de 100%, numai cu incarcare wireless.

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   57.44K   46 downloads


#62
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005
Confirm si eu am incarcat numai prin cablu , am cumparat zilele astea incarcator Wireless si a inceput si la mine sa creasca capacitatea de umplere a bateriei...expierentele astea probabil nici testerii de la Samsung nu le stiu ...daca le stiau erau publicate de ei.

Edited by gelu_dh, 25 March 2018 - 11:02.


#63
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.05.2010
In manualul de utilizare scrie sa deconectezi incarcatorul dupa incarcarea completa. Nici eu nu cred in varianta cu incarcare pana la 80-90%.Attached File  Screenshot_20180325-155139.jpg   51.24K   49 downloads

Edited by cipri_m78, 25 March 2018 - 14:55.


#64
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005
Se confirma,incarcarea prin wireles mareste capacitatea de incarcare a bateriei pierduta prin incarcarea prin cablu.Am incarcat prin cablu 6 luni bateria si am pierdut la 42 incarcari aproape 8%.De cateva zile am cumparat incarcator wireless si incarc numai cu el.Deja am 3 incarcari wireless {45 in total} si vedeti in poze cum se confirma cele spuse

Attached Files


Edited by gelu_dh, 27 March 2018 - 19:49.


#65
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,921
  • Înscris: 10.07.2014
@gelu de la ce procent incarci telefonul?

#66
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005
Odata l-am incarcat de la 15%-100% ,altadata de la 28-100% seara asta de la 68-100%....acu cu incarcarea wireless nu vreau sa-l scad sub 15%

#67
DEPA

DEPA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 10.04.2008
Al meu Note 8 are 41 battery discharge cycle, 96,36% battery health (3180/3300mAh) incarcat in halul urmator:
- mereu pe cablu
- mai mereu peste noapte (scos dimineata)
- niciodata fast charge
- am folosit incarcator Samsung de 1.55A (Galaxy Alpha sau S5 Mini)
- cateodata incarcat la acumulator extern Samsung care da max 2A
- niciodata scos de la incarcat inainte de 100%

#68
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
cam asa arata la mine dupa aprox 3 luni si jumatate. folosesc incarcarea wireless 99%. Attached File  Screenshot_20180328-101147.jpg   31.11K   111 downloads

#69
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 10.06.2008
Si-a mai revenit si la mine cu autonomia...

Attached Files


Edited by florin_trs, 28 March 2018 - 16:19.


#70
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007
Spuneam mai sus despre experienta mea legata de incarcarea wireless care regenereaza bateria.
Am facut ieri update la CRC7, asa ca s-a resetat nr. de reancarcari, iar acum wear level-ul a ajuns la 98,87%

Attached Files

  • Attached File  2.1.jpg   62.76K   58 downloads

Edited by xew, 01 April 2018 - 12:27.


#71
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005
Constat dupa mai multe zile dupa ce s-a asezat bine OREO ca bateria dupa 8-10 ore de noapte se duce undeva la 5-6%  fata de versiunea anterioara care se ducea undeva la 2-3% .

#72
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.05.2010
De ce nu revi inapoi la 7.1.1?, inca se poate. Eu am dezactivat update-ul, nu cred ca am sa-l mai fac. Niciodata nu a tinut bateria asa bine ca si acum, am drain pe noapte cu toate inchise 1-2 %. Media la sot la mine este de 6h-7h pe 4g si wifi. Acum a stat mai mult pe wifi in weekend, cu luminozitatea pe auto, nu i-am facut nimic sa scot sotul asta, nu arucati cu pietre, am si aplicatia fb instalata. Inainte sa fac screenshotul am oprit wifi si datele m. sa-l pun la incarcat.Attached File  Screenshot_20180329-133508.jpg   43.45K   57 downloadsAttached File  Screenshot_20180329-133513.jpg   20.71K   58 downloads

Edited by cipri_m78, 05 April 2018 - 08:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate