Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Sony RX100 IV - Problema senzor

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017
Salut,

De câteva zile în timp ce fotografiez îmi apare pe fotografie o dungă de culoare roșu-mov. Aceasta se mișcă o dată cu zoom-ul, dacă măresc zoom-ul această dungă coboară mai jos, dacă trec pe zoom digital, dunga nici nu mai apare.

Din ce am citit bănuiesc că este senzorul, voi ce părere aveți din fotografia atașată ce pare a fi? Cât ar fi costul înlocuirii senzorului?

Attached Files


Edited by Grady31, 28 December 2017 - 11:18.


#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
La cum arata e posibil sa fie senzorul.

Totusi, daca ar fi acesta, pozitia dungii nu ar trebui sa se schimbe in functie de zoom... Mai pune te rog cateva poze la diverse distante focale.

#3
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
Cam senzorul 95%.pe garantie.

#4
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017

View PostStefanSC, on 28 decembrie 2017 - 11:22, said:

La cum arata e posibil sa fie senzorul.
Totusi, daca ar fi acesta, pozitia dungii nu ar trebui sa se schimbe in functie de zoom... Mai pune te rog cateva poze la diverse distante focale.

Mulțumesc de răspunsul rapid. Momentan acestea le am descărcate.

Cei de la service (nu cei din poza) mi-au zis ca ei pot inlocui senzorul dar nu au cum să calibreze ulterior aparatul așadar m-au trimis la service-ul din poză unde din păcate în această perioadă nu fac reparații și nici constatări.

În poza cu service-ul este trecut pe zoom digital.

Attached Files



#5
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Nu cred ca ar fi senzorul. Pare a fi o lentila din obiectiv. Daca aveai probleme cu senzorul atunci aparea si la zoom digital.

#6
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017

View PostAl3xandru35, on 28 decembrie 2017 - 11:34, said:

Nu cred ca ar fi senzorul. Pare a fi o lentila din obiectiv. Daca aveai probleme cu senzorul atunci aparea si la zoom digital.

Concluzia cu senzorul este de la o constatare doar vizuală a unuia din băieții de la service. Să înțeleg că dacă nu apare la Zoom digital putem exclude senzorul ca problemă?

#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Nu. E posibil ca zoom-ul digital sa mascheze problema.

Cam 99.999% e senzorul. Daca ai toate actele in ordine si garantia valabila, trebuie rezolvat pe garantie.
Din experienta, e posibil sa incerce sa te vrajeasca sa platesti reparatia, ca ar fi din vina ta. Ramai pe pozitii Posted Image.

Edited by StefanSC, 28 December 2017 - 11:48.


#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Zoomul digital face crop din poza si astfel dunga iese din imaginea finala. Din cate vad, ochiometric, dunga are aceeasi pozitie in ambele poze deci ar fi de la senzor.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
O imagie raw ar trebui sa arate mai clar daca e senzorul sau nu.

#10
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017
Pe seară am să postez și o imagine RAW.

Are cineva idee care ar fi costul de înlocuire al unui senzor, o sumă aproximativă.

#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Cred ca e undeva la 25-40% din pretul de lista al camerei...

#12
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Fara zoom, dunga cat de mare e? Ca in prima poza, sau ca in a doua? Pentru ca intre cele doua poze, dunga are alte lungimi. In poza cu globul, e ditamai dunga, dar in poza cu aifonul, e mai micuta. Si in ambele este in acelasi loc. Fix in acelasi loc. Pozele le-ai facut pe ambele cu acelasi zoom?

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Poate e crăpat filtrul din fata senzorului.

#14
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017
Va atasez cateva cadre la distante diferite. Se observa si pe cadre RAW.

Attached Files


Edited by Grady31, 28 December 2017 - 23:44.


#15
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Inca o data, imi sustin teoria ca ar fi zgariata o lentila din obiectiv si nu senzorul, pentru ca in ultima imagine cu incarcatorul nu se mai vede. Si presupun ca asta e zoom optic, nu digital. Deci zgarietura se afla in partea de dreapta-jos la unei lentile, care se pare ca se misca mai aproape de obiectiv cu cat nivelul de zoom e mai mare. Asta e singura explicatie cu care pot sa vin doar din cateva poze.

#16
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017

View PostAl3xandru35, on 29 decembrie 2017 - 01:05, said:

Inca o data, imi sustin teoria ca ar fi zgariata o lentila din obiectiv si nu senzorul, pentru ca in ultima imagine cu incarcatorul nu se mai vede. Si presupun ca asta e zoom optic, nu digital. Deci zgarietura se afla in partea de dreapta-jos la unei lentile, care se pare ca se misca mai aproape de obiectiv cu cat nivelul de zoom e mai mare. Asta e singura explicatie cu care pot sa vin doar din cateva poze.

Ultima, cea in care dunga nu se vede, este cu zoom digital, celelalte, in care dunga se vede sunt făcute cu zoom optic. Pe viewfinder se poate vedea dunga insa este de culoare inchisa si se integreaza destul de bine cu imaginea, aproape neobservabila pana in momentul declansarii. In momentul in care setez aparatul pe video dunga efectiv dispare si nu mai este vizibila deloc.

Edited by Grady31, 29 December 2017 - 01:37.


#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Posibil ca pe video sa faca crop si dunga sa iasa din imaginea finala.
Ca sa scoatem obiectivul din ecuatie poti face o poza cu capacul pus.

Edited by crokodilu, 29 December 2017 - 09:38.


#18
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017

View Postcrokodilu, on 29 decembrie 2017 - 09:35, said:

Posibil ca pe video sa faca crop si dunga sa iasa din imaginea finala.
Ca sa scoatem obiectivul din ecuatie poti face o poza cu capacul pus.

Din pacate este un compact fara capac, ca sa iti faci o idee, am acoperit lentila.

Fotografiile sunt facute cu setari diferite. Chiar si cea in care la prima vedere nu se vede, dunga este acolo. Setarea la prima este 0.8",F1.8 ISO 12800 iar la cea de a doua 1/4 F.1.8 ISO AUTO.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate