Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Balcon retractabil motorizat !

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Misto, dar nu stiu cum arata o fenêtre dintr-asta la blocurile din Romania... :lol: Adica ar arata, ca nuca in perete.

#20
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Ca ai intrebat de unde stiu de pret, de pe net dar probabil ai sa-i contactezi si ai sa aflii exact.
Am presupus ca L e cel mai ieftin si deci am luat 11500, vad ca in textul de mai jos spune dolari, ieri gasisem acelasi interval de preturi dar euro, pe al site, in fine, tot scumput.
Marimea L e cat o usa standard, nu dubla, deci iese o persoana la o tigara.
"With the Bloomframe Balcony-On-Demand, a simple push of the button converts your window into a sturdy, steel-platformed outdoor area, so you can get a little more out of the surroundings. The only caveat: prices start at around $11,500 and top out at $14,500, with each job a custom build. On a positive note, however, it can be constructed to your exact sizing specifications."

Ideea e foarte faina, cu potential. O vad aplicata la o terasa inchis care vara se transforma in terasa deschisa si se mai si mareste, avand acest sistem perimetral.

#21
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
@initiator, nu cred ca tipul asta de balcon se preteaza ca solutie.. after-market sa zic asa.

Adica mai degraba vad solutia asta undeva unde le proiecteaza/monteaza dezvoltatorul de la bun inceput (cu negocierea de rigoare pentru X bucati), cu garantie de la dezvoltator, nu de la vreo firma care nu are sediu in Romania (aia poate dau faliment in Franta si tu habar n-ai).

S-ar putea efectiv nici sa nu se vanda "la bucata", ci numai pe comanda pentru proiecte.

Apoi intervine pretul...

Nu ne-ai zis in ce zona este apartamentul si ce suprafata are. Pentru ca acest balcon vad pe diverse site-uri ca te va curata de cel putin $11.500 (vezi aici, de exemplu: http://www.instash.c...cony-on-demand/).

Si una este sa dai 10K EUR pe un balcon la un apartament de 60mp in Dristor sau Militari, si alta este sa cochetezi cu aceasta idee pentru un apartament de 100mp la Piata Victoriei. Adica la un apartament prea mic sau intr-o zona prea marginasa, un astfel de balcon ar fi ca si cum as da 2.000 EUR la un Logan de 10K ca sa-i pun jante misto. Se poate, dar de ce?!?

O alta chestie este ca furnizorul in mod cert nu iti va permite sa instalezi jucaria singur (de asta si ziceam ca s-ar putea sa nu vanda la bucata, ca nu trimit aia mesteri din Franta sa instaleze una bucata balcon, decat daca mai dai si pe montaj vreo 5K).

In concluzie, eu zic ca la banii astia cumperi alt apartament care are deja balcon, si poate chiar o camera in plus. Eu in niciun caz nu as da 10K pe un balcon decat daca apartamentul in sine ar valora cel putin 200K si daca as avea 2 locuri de parcare.

#22
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pentru toată lumea cârcotașă care comentează pe-aici, balconul nu este pentru mine, eu nu locuiesc la București ci pentru un prieten care așa cum a zis un mucalit, când are chef omul o să iasă la o țigară sau să se uite la un meci de fotbal, pentru că priveliștea dă exact într-un teren de fotbal, nu spun care ! Banii nu sunt o problemă, la fel și aprobările pentru balconul retractabil dacă acesta va fi cumpărat de proprietarul apartamentului, blocul este nou construit deci terminați cu acuzațiile asupra mea ! Sunt absolut sigur că această idee va prinde și la noi, cred că va fi copiată de multe firme, atât pentru balcoane la mansarde pe acoperiș cât și pentru fațade, eu nu am nevoie de o astfel de idee pentru casa mea, am un hectar de teren și loc berechet să-mi construiesc câte balcoane fixe doresc ! Posted Image

#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
vezi ca pt iesit la tigara trebuie sa vada inainte din ce directie bare vantul sa nu-i bage fumul in casa.

#24
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Fane mai comentezi mult aiurea ? ești total paralel cu subiectul, dar cum nu te pot opri, spune o vorbă că nea Fane este și el om ! Posted Image

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 Viorelsolar, on 27 decembrie 2017 - 23:15, said:

și firma are nenumărate premii internaționale pentru această invenție !
Doar niste idioti pot premia alti idioti.

#26
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Și unde este idioțenia mă rog la acest balcon motorizat ? Unii care comentează aiurea sunt atât de înapoiați tehnic ca să nu spun altfel pentru că nu-mi explic de ce nu găsesc nimic senzațional la această idee practică, dar mă rog d”aia suntem țara cu cele mai multe WC-uri în fundul curții, de practici și deștepți ce suntem, dar în cazul nostru pe lângă prostie mai intervine și invidia, că dacă aceste balcoane ar fi costat 100€ bucata, să vezi ce poezii și ode se mai închinau  !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 28 December 2017 - 10:18.


#27
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Ai cerut o parere, ai obtinut mai multe. Ce conteaza ca nu esti de acord cu ele. Daca asta e viitorul,monteaza-l. De ce nu te faci distribuitor pe Romania. Cand va exploda afacerea poate iti vei permite un dulap frigoridic in care sa tii sticla de vin ca sa nu o scoti in soare pe balcon.

De la idee la practica si utilitate e cale lunga. E prea mult de discutat, nu avem legislatie pt asa ceva in primul rand (de ex. se modifica distanta intre cladiri cu balconul scos sau nu, se modifica compartimentarea interioara si suprafata) si structura ar trebui proiectata de la inceput  pentru sisteme din astea, nu facute modificari doar pentru ca simtul ingineresc ne spune ca merge si asa. Dar s-au facut si se fac constant modificari si ti ga nisme, asa ca asta nu e problema majora.
Totusi, daca firma aia e serioasa si se respecta nu ar vinde produsul oricui pentru a putea fi montat in regie proprie ci ar lucra doar cu oamenii sai sau cel putin cu un reprezentant care sa isi dea acceptul ca treaba iese conform standardelor pe care si le-a impus. Indifirent cata experienta in montaje are sau nu beneficiarul.

Edited by disturbed, 28 December 2017 - 10:30.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Senzational nu este, iesit din comun este, dar pentru ce ofera nu isi justifica banii, de asta nu cred ca va prinde. Un dezvoltator va pune in balanta pretul unui balcon fix si pretul balconului rabatabil...sincer, mie nu-mi place, nu-mi surade ideea sa ma inghesui pe bucatica aia. daca era o piscina...poate Posted Image

#29
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
@Viorel eu lucrez pentru unul dintre cei mai mari constructori din Europa, ce-i drept nu pe latura tehnica, nu sunt inginer constructor, ci avocat. Dar imi trec zilnic prin mana tone de contracte, oferte, proiecte, solutii si rapoarte tehnice etc., deci as putea spune ca stiu cu ce se mananca acest domeniu.

Asta ca sa intelegi cine sunt aia care debiteaza ineptiile pe aici.

Acest tip de fereastra este un cosmar de cost si fiabilitate, pe care eu, ca beneficiar, nu mi-as asuma sa il instalez in veci pururi decat pentru niste proiecte FOARTE specifice.

Trebuie sa intelegi ca ne exprimam dezacordul pentru ca balconul asta, desi poate interesant sau pertinent pentru proiecte imobiliare din Vest unde costa 300K o garsioniera, in Romania pur si simplu nu este fezabil, nici din punct de vedere al dezvoltatorului, nici din punct de vedere al consumatorului final.

Ai spus ca banii nu sunt o problema, dar aici nu vorbim despre bani, nu cred ca ai inteles treaba asta - vorbim despre RENTABILITATE, adica nu vorbim daca 10K de principiu sunt multi bani, ci daca merita 10K un astfel de balcon, intr-un apartament de 80K, ca sa iesi sa fumezi o tigara sau sa vezi un rahat de meci de fotbal (daca prietenul avea apartament vizavi de Santiago Bernabeu mai ziceam, dar asa dai 10K sa-i vezi pe descultii nostri cum cica joaca fotbal).

Intelegi problema?

Sau tu vroiai sa discutam la modul idealistic asa despre acest balcon? Da, la modul idealistic, mi se pare cool, si poate cu timpul o sa apara mai multi furnizori, o sa scada preturile, si o sa renteze si pentru Romania, dar momentan...

#30
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Viorelsolar, on 28 decembrie 2017 - 10:17, said:

Și unde este idioțenia mă rog la acest balcon motorizat ?
Chiar nu e nici o idiotenie.Mie mi-ar place un apartament Transformers,sa se stranga tot,sa se faca Lamborghini si sa plec cu el in concediu.

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Viorelsolar, on 27 decembrie 2017 - 23:58, said:

Da ! vechea meteahnă a rămânului cu drobu” de sare ! Dacă unii încă n-au înțeles mai nimic pentru că nici nu s-au sinchisit să citească pe site-ul francezilor, balconul ăla susține 350 kg/m2 , este imposibil să se depășească această încărcare, iar cu motoarele nu-i bai când ai garantate 20 mii de cicluri !. Aprobare și toate alea nu vor fi probleme pentru că putem obține acceptul constructorului la orice oră din zi sau din noapte, în definitiv balconul se transformă în aceleași uși termopan care le folosim acum, nu va sta tot timpul deschis  ! Posted Image
Si la ce e folositor ? Sau cu ce e mai folositor decat unul fix ?

#32
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
O singura remarca.  Din cunostintele mele, singurul stadion aflat langa spatii rezidentiale e Dinamo (pe care sa se si joace meciuri sa zicem interesante), care va fi darmat si se va construi altul la 100m mai in spate, unde e acum velodromul. Daca proiectul va fi precum il prezentau astia prin ziare, o sa fie acoperit, asa ca de la et. 3 nu mai vezi niciun meci. Oricum de banii isi ia prietenul abonament VIP vreun an - doi, iar dupa aceea o sa i se ia de fotbal.

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

 Baxon, on 28 decembrie 2017 - 10:43, said:

Si la ce e folositor ? Sau cu ce e mai folositor decat unul fix ?
la impresie artistica.

#34
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
In Paris  o garsoniera de 25 m2  e un mare lux, daca ii pui un astfel de balcon pretul creste senzational ..
Daca ai bani , ideea poti sa o implementezi oriunde , inclusiv in Romania, dar carcotasii intodeauna gasesc un pretext

#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Foarte tare ideea cu balconul asta.
Mie-mi place. Acum mai ramane sa-mi placa si pretul. Posted Image

#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ciine, on 28 decembrie 2017 - 12:18, said:

In Paris  o garsoniera de 25 m2  e un mare lux, daca ii pui un astfel de balcon pretul creste senzational ..
Daca ai bani , ideea poti sa o implementezi oriunde , inclusiv in Romania, dar carcotasii intodeauna gasesc un pretext
Nimeni nu zice ca nu se poate " implementa " , intrebarea e ce prost ar alege mizeria asta la pretul care e ?! Cred ca nici 0,0000000001 % nu e dispus sa arunce bani pe asa ceva .

Daca ai bani nu stai ca fraierul la bloc si daca-ti faci casa , 100% ai si curte deci balconul fix sau retractibil pica din start .

Edited by Baxon, 28 December 2017 - 13:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate