Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Mai merită să mergi în Anglia?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#19
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostTruculMagic, on 27 decembrie 2017 - 13:56, said:

Oriunde e mai bine decat in tara asta de mana 2-a.
Am prieteni care presteaza munci necalificati, tot automatizat, mai pierd vremea... fac de la 2000e in sus pe luna, vin de craciun cu cate 15-20k euro in buzunar acasa , aici nu strangi intr-un an nici un sfert.

pai este ilegal sa treci peste granita mai mult de 10k euro (chiar daca aici este vorba de UK). Indemni fata sa faca lucruri ilegale (si la scris si la viata....)....nu-i frumos !

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
Eu zic sa faci facultatea de Calculatoare si apoi pleci. Daca te duci acum, macar sa ai prieteni care sa te ajute o perioada si sa ai unde sa stai. De una singura sa pleci asa nu recomand.
Dupa ce termini Calculatoarele se termina si negocierile la Brexit si stii apoi cum sta treaba cu joburile in UE.

#21
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
In Anglia merita sa te duci doar daca n-ai ce face acasa si vrei sa-ti bati joc de tineretea si sanatatea ta. Este o tara care a evolutat dpdv economic TOCMAi pentru ca profita la greu de munca strainilor si din veniturile obtinute de pe urma acestora de la chirii la banii lasati prin magazine. Din 10 romani daca reusesc 1 sau 2 sa-si faca un rost acolo, si cum a mai scris cineva mai sus daca ai o calificare si te duce capul cat de cat, ca acolo nimeni nu sta sa-ti explice de 1o ori un lucru ca sa-l pricepi intr-un final a11a oara. Este o tara monotona, plina cu cladiri antice si peticiyte pe exterior ca sa para "moderne", ploua mai tot timpul, oamenii sunt reci neprimitori, domina banul sub toate formele si nu vezi un pahar cu apa daca este canicula afara si ti se face rau pe strada. Pe scurt, dpdv al meu, este o tara de rahat din toate punctele de vedere care-si bate joc de strainii care muncesc acolo sub falsul miraj al vietii boeme de acolo.
Sa-ti spun si despre englezu de rand, un singur cuvant "imputit" sub toate aspectele, prefera sa-si dea cu parfum decat sa se spele, ia apa de gura ca nu-l duce capul sa se spele pe dinti cu periuta, la tuns daca te duci si nimeresti dupa un englez exista riscul sa iei si paduchi, etc. Am prieteni care lucrau pe la spalatorii auto care-mi spuneau ca oameni mai "imputiti" ca ei n-au vazut (adunau din masina lor cate un sac de plastic de 40 de kile de mizerii), altii lucrau prin PUB-uri si mi-au spus ca sunt niste betivani, drogangii si curve notorii (ca ziua umbla la 4 ace si noaptea stau si vomita pe strazi de beti, pisati pe ei fiind si se babardesc prin toate cotloanele ca habar n-au ce fac) iar altii care lucrau un fel de ghizi turistici mi-au spus ca sunt atat de prosti ca habar n-aveau de istoria locurilor pe care le vizitau cu toate ca faceau parte din tara lor, de istoria lor si unde-i situata Anglia pe o harta. Sunt niste "pocnitori" de oameni, noroc cu strainii ca au ridicat acea tara ca ajungeau la coada vacii de prosti ce sunt. Sunt atat de prosti ca pe acolo este si o gluma, "cum deosebesti un englez intr-un mall?" englezu nu stie sa deosebeasca un gel de dus de un sampon si de prost ce este cumpara gelu de dus sa se spele pe cap cu el

Edited by pascali_daniel, 27 December 2017 - 14:20.


#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCassandraSavage, on 27 decembrie 2017 - 13:49, said:

Am fost la Automatică şi Informatică aplicată.

Fa un curs de programare si te vei putea intretine.

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
S.E merita!Posted Image
Si mai lasati deraq´corectia automata, ca au astia impresia ca sunt incult!

Edited by myshyk, 27 December 2017 - 14:13.


#24
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostCassandraSavage, on 27 decembrie 2017 - 13:32, said:

Am 19 ani , bac-ul luat şi mă gândeam poate am o şansă prin Anglia. Primul an de facultate l-am îngheţat din motive personale şi financiare. Mă gândeam am o şansă să îmi găsesc ceva pe acolo şi să strâng nişte bănuţi? Sau chiar să mă stabilesc acolo?(deşi cam greu după tot ce s-a întâmplat pe acolo) Engleză ştiu la nivel Avansat . Sunt o fire muncitoare, sociabilă şi mă adaptez rapid.Am mai muncit 3 veri (3 luni/vară ) prin diferite locuri şi am prins experienţă despre cum să te comporţi şi obligaţiile la locurile de muncă ( nu m-aş duce acolo fără să ştiu să fac nimic). Am mai avut o tentativă să plec după ce am luat bac-ul fiind acceptată la toate facultăţile din Uk la care am aplicat( 5) dar din motive financiare nu am putut să o duc la capăt. Am câţiva bani strânşi deci de bilet nu s-ar pune problema. Dar întrebarea mea este : se mai merită?
Cauta-ti un sponsor sau mai multi si mergi la facultate in UK. ;)

Sponsorul/ii pot fi din Romania sau din Anglia.

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postavenirv, on 27 decembrie 2017 - 14:01, said:


pai este ilegal sa treci peste granita mai mult de 10k euro (chiar daca aici este vorba de UK). Indemni fata sa faca lucruri ilegale (si la scris si la viata....)....nu-i frumos !

Ai auzit de conturi bancare ? Sau sa ii trimiti periodic pe prieteni acasa ? Eu am zis in general. La sfarsit de an dupa ce tragi linie ai cel putin 15k euro in buzunar.

PS: Sa mearga singura de capul ei e riscant si nu stiu cat o sa reuseasca. Dar cand ai prieteni care lucreaza deja in afara si pot sa iti gaseasca la ei acolo un loc de munca e foarte ok.

#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Casandro care esti "savaj" ...pai cu atata nestatornicie in ADN ne intrebi pe noi ?

#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
conteaza ce pretentii ai de la viata, daca doresti sa pleci ca sa castigi un ban dar te poate astepta o parte grea din viata ta, atunci merita. Daca ai dorinte de la viata si nu doresti sa fi un sclav la patron atunci nu prea o sa ai mari sanse si nici nu merita.

Cunosc oameni care au lucrat in Anglia pe santier care nu aveau alte pretentii de la viata decat sa isi stranga banul. Plateau 200lire pentru un pat cu inca 7 persoane in apartament, si cam tot ce putea strangea. O buna suma din bani o castiga la negru si strangea lunar sume maricele de bani. Omul strangea in 5 ani de zile putin peste 100.000 lire. Dar dupa astia 5 ani s-a intors acasa ca era rupt de munca si stand in conditii mizere. In schimb a reusit sa isi ridice o casa frumoasa in Romania si a ramas si cu niste bani. Pentru el a meritat sa plece astia 5 ani, intrebarea este daca esti pregatita pentru efortul asta.

Daca doresti sa pleci sa lucrezi civilizat intr-un birou sau ceva, plus sa ai un apartament frumos si civilizat, atunci nu merita Anglia pentru ca necalificata fiind nu o sa ai sanse. Mai degraba in Germania/Austria, dar aici intervine problema cu limba.

Cel mai important ar fi sa ai un job inainte sa pleci, sa nu ajungi acolo cu 300lire in buzunar si intr-o luna te intorci acasa sau ajungi si mai rau prin redlight cum au facut multe altele.

Edited by business11, 27 December 2017 - 14:37.


#28
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
initiator - inteleg ca o iei de la 0 si aici si in uk. merita.
nu e vorba doar de cati bani iti raman - si ti raman oricum mai bine acolo..
ai sansa sa ti traiesti tineretea un pic altfel. da, se bea greu, sunt comozi, nu gatesc sarmale..dar respecta cuvantul dat, spun buna ziua si zambesc  by default.  am stat ceva acolo, nu ti spun din auzite.
am intalnit eorm de multi romani, in restaurante, hoteluri ca sa ma refer la level entry..dar si in firme meri de avocatura si it..
cred ca sansa de a ti castiga painea in cea mai capitalista tara din europa la cca 20 de ani e remarcabila. du te, stai cativa ani, viziteaza tot ce poti, munceste, cumpara ce ti place, bea cu ei daca vrei, revino daca simti ca locul tau e aici. subliniez ca ai ce vedea si ce invata. fii deschisa, asta e esenta.
eu am revenit din motive de familie deocamdata. nu regret nici ca am fost acolo, nici ca am revenit.
bafta

#29
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postpascali_daniel, on 27 decembrie 2017 - 14:03, said:

noroc cu strainii ca au ridicat acea tara
Ai dreptate, noroc cu romanii, no?

#30
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostCassandraSavage, on 27 decembrie 2017 - 13:50, said:

Mai merită riscul să încerc să aplic acolo? Îmi este teamă după să nu am datorii la ei după faza cu ieşitul din UE.
Ce fel de "datorii la ei"?

#31
CassandraSavage

CassandraSavage

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.12.2017
De asemenea am o diplomă de tehnician în activităţi economice şi un atestat in managemant(nu ştiu dacă mă ajută acolo cu ceva). Stiu că o să fie greu, am mai fost departe de casă, pentru facultate şi stăteam în chirie. Părinţii mei s-au chinuit să mă ţină acolo, ei neavând ce să îşi pună pe masă doar ca să îmi fie mie bine.Chiar dacă munceam nici nu se simţea deoarece banii se cheltuie, pe intreţinere, pe mâncare(nu sunt genul care mănâncă mult,prietenii şi familia chiar îmi fac observaţie pe tema asta) pe transport( nu deţin permis, mă refer la abonamentele pt transportu în comun). Am avut un prieten în Anglia( fiind născut acolo şi mi-am dat seama cât de leneşi sunt şi chiar în momentele când purtam o conversaţie răspunsurile din partea lui erau seci, îmi povestea că la ei nu se face şcoală/adică le e lene lor să înveţe etc, nu vreau să o lungesc cu asta). Mă gândesc să urmez şi nişte cursuri dacă e posibil ori în ţară(dacă mă decid să plec peste câteva luni,desigur cursuri recunoscute în uk) sau să le urmez acolo. Prieteni (în care să am încredere) am 1 tot aşa plecat fără bac fără experienţă, fără nimic dar şi el stă într-o casă cu băieţi în plus în ziua de astăzi este riscant să îţi pui baza în cineva. Sau pot spune că am o rudă îndepărtată dar tot aşa plecată pe şantier. Fiecare a fost pus într-o situaţie mai dificilă unde trebuia să ia o decizie critică, de aceea am apelat la acest site, să vă aud părerile. Mulţumesc.

#32
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Am să-ți ofer un exemplu concret. Fiul meu este acolo, la Universitatea Sheffield. A aplicat pentru un credit de studii, l-a obținut fără probleme (aproape 10.000 de lire pe an). Problema este că are nevoie de circa 600 de lire pe lună pentru a plăti cazarea la cămin (450 de lire) și a se întreține extrem de modest cu 150 de lire. De muncit acolo nu se pune problema, întrucât nu ai timp. Examenele sunt foarte grele și ai nevoie să înveți continuu. Orice restanță înseamnă repetarea anului și deci anularea finanțării, desigur.
Mai ai nevoie de un certificat de engleză IELTS sau TOEFL, aceasta fiind una dintre cerințe. Apoi, ți se cere media de la bacalaureat, care ar trebui să fie una destul de mare.
Dacă ai posibilitatea asta, atunci îți recomand să o faci. Îți va fi mai ușor apoi să faci un master în Anglia, mult mai ușor decât dacă ai absolvit o universitate din România.

Edited by mario_bril, 27 December 2017 - 14:54.


#33
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postbusiness11, on 27 decembrie 2017 - 14:35, said:

In schimb a reusit sa isi ridice o casa frumoasa in Romania
Hopa, deci se intoarce inapoi la sclavia si minimu'  pe economie Posted Image

Edited by YourFan, 27 December 2017 - 14:56.


#34
CassandraSavage

CassandraSavage

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.12.2017

View Postpoadol, on 27 decembrie 2017 - 14:50, said:

Ce fel de "datorii la ei"?
Mă refer să nu te pună să plăteşti taxa de la facultate. Din auzite ştiu că după ce termini facultatea acolo trebuie să plăteşti un impozit la ei timp de câţiva ani( ca şi cum ar compensa cu faptul că ei ţi-au oferit facultate fără taxă)

#35
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Daca ai cu cine pleca (aka nu de una singura) si nu te mai intereseaza facultatea, atunci e o idee buna sa pleci.
Ce o fi dupa Brexit, nimeni nu stie, si mai bine pleci mai devreme decat mai tarziu.

Daca esti singura, mai bine stai in tara, o sa ti se para greu si apasator, cel putin pana prinzi putin radacini si iti faci niste prieteni.
Ca tara, orice ti-ar spune altii, evident ca nu se compara cu Romania. Din aproape toate punctele de vedere.

In alta ordine de idei, ar fi bine sa termini totusi o facultate intai, sau sa faci niste cursuri de calificare in IT. Ai totusi doar 19 ani, e pacat sa nu iti faci un viitor profesional, daca tot ai inceput.

Sunt 2 tipuri de romani in UK:

- cei care vin doar pentru bani, in general pe munca necalificata, sau pe posturi de muncitor - zidar, tinichiger, ingrijitor/ingrijitoare, etc.
Din cauza ca nu incearca sa se integreze, au probleme cu engleza, si alte motive, ajung sa se simta marginalizati de societate. In consecinta, ajung sa urasca tot, li se pare ca societatea e impotriva lor, vad doar jumatatea goala a paharului, si in concluzie tara si oamenii sunt de rahat si nicaieri nu e mai bine ca in Romania.

- ceilalti, care vin si stau in UK cu gandul de a se stabili si vad tara ca a doua casa.

Deci, depinde de ce vrei sa faci. Anglia e o tara ca oricare alta, nu se pune problema daca merita sau nu. Problema e cum vrei tu sa iti incepi drumul in viata.

Parerea mea este, asa cum am mai spus, sa iti termini intai studiile - daca nu arde si trebuie sa pleci neaparat. O sa iti fie mult mai bine in viitor. Evident, poti sa faci studiile si in UK, in ideea ca te angajezi apoi (si intr-adevar o sa ai un avantaj enorm) dar sunt scumpe si platesti apoi cativa ani creditul.

Edited by pexCom, 27 December 2017 - 15:01.


#36
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbusiness11, on 27 decembrie 2017 - 14:35, said:

conteaza ce pretentii ai de la viata, daca doresti sa pleci ca sa castigi un ban dar te poate astepta o parte grea din viata ta, atunci merita. Daca ai dorinte de la viata si nu doresti sa fi un sclav la patron atunci nu prea o sa ai mari sanse si nici nu merita.

Cunosc oameni care au lucrat in Anglia pe santier care nu aveau alte pretentii de la viata decat sa isi stranga banul. Plateau 200lire pentru un pat cu inca 7 persoane in apartament, si cam tot ce putea strangea. O buna suma din bani o castiga la negru si strangea lunar sume maricele de bani. Omul strangea in 5 ani de zile putin peste 100.000 lire. Dar dupa astia 5 ani s-a intors acasa ca era rupt de munca si stand in conditii mizere. In schimb a reusit sa isi ridice o casa frumoasa in Romania si a ramas si cu niste bani. Pentru el a meritat sa plece astia 5 ani, intrebarea este daca esti pregatita pentru efortul asta.

Daca doresti sa pleci sa lucrezi civilizat intr-un birou sau ceva, plus sa ai un apartament frumos si civilizat, atunci nu merita Anglia pentru ca necalificata fiind nu o sa ai sanse. Mai degraba in Germania/Austria, dar aici intervine problema cu limba.

Cel mai important ar fi sa ai un job inainte sa pleci, sa nu ajungi acolo cu 300lire in buzunar si intr-o luna te intorci acasa sau ajungi si mai rau prin redlight cum au facut multe altele.


Asa e, insa 100.000 nu faci intr-o viata in tara, dapoi in 5 ani.
Daca muncesti in tara nu esti sclav sau cum ? Crezi ca toti sunt patroni ? Cunosc o gramada care muncesc si nu isi primesc banii si nu le poate face nimic la sefi, ii schimba cu altii si tot asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate