Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

De ce te saracesc dentistii de bani?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Daca stai la bloc si nu iti platesti intretinerea intr-o luna, luna viitoare vei plati dublu probabil. Daca nici luna urmatoare nu platesti, suma creste. Daca nu platesti intretinerea 1 an de zile, trebuie sa iei bani de la banca, sa ajungi la zi.

Cam asa e si cu dintii, cand mergi la dentist doar cand te doare ceva sau cand nu mai ai cu ce manca.

#38
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
La noi mai e cum e, adica e inca scump fata de salariile medii din Romania, dar sa vezi prin SUA cum e, acolo daca faci parte din patura de jos, asta insemnand automat ca nu ai nici asigurare medicala mai de neam, sansele sa iti poti trata problemele cu dintii tind catre zero absolut. Partea "buna" e ca au fluor in apa mai peste tot, plus programe de educatie ceva mai eficiente in scoli decat la noi. Ma oripilez cand vad pusti, pre-adolescenti,  cu gura complet cariata, e o tragedie practic pentru ca nu e vorba doar de aspect dizgratios, problemele dentare cronice, carii, gingivita, etc. duc la probleme de sanatate mai tarziu foarte serioase. E un fel de inconstienta colectiva chestia asta in Romania, pentru ca daca pe timpuri comuniste mai exista o scuza, acum nu e nicio scuza ca vezi copii la 15-16 ani cu dantura compromisa forever :(

 poadol, on 27 decembrie 2017 - 14:15, said:

"Mai usor cu pianul pe scari."
Bineinteles ca platesti, mai mult sau mai putin in functie de ceea ce ai nevoie, asigurarea de sanatate.

Ori acela este un cost neglijabil?

Poate fi neglijabil costul cu asigurarea de sanatate doar in cazul unor interventii extrem de costisitoare sau atunci cand ai venituri mari = "indestulatoare". Posted Image

Absolut...si aproape oriunde, doar cele mai "comprehensive" asigurari de sanatate toate costurile la servicii stomatologice, de fapt e foarte rar sa vezi asigurari care sa acopere "in alb" , si daca o fac, probabil platesti zeci de mii pe an prima (in SUA spre exemplu).

Sotul meu lucreaza pentru o companie globala, am locuit prin multiple tari, in Danemarca spre exemplu cred ca aveau cel mai bun sistem, dar chiar si acolo, erau niste limite anuale, apoi am stat cativa ani si prin Cipru, asigurare cu Metlife care cuprindea foarte multe lucruri, iar la limitari bineinteles erau chestii oftamologice, stomatologice, psihologice + alte cateva, adica in principal psihiatrul si stomatologul pentru ca si cei de asigurari stiu ca poti foarte usor sa le lasi o caruta de bani pe serviciile lor :)

Aici unde suntem acum, Cehia, au un sistem foarte ciudat, desi contributiile sunt extrem de mari, aproape dublu fata de Cipru spre exemplu la salariu echivalent, asigurarile semi-private de aici au foarte putine chestii "incluse" , am ramasi suprinsi citind pamfletul sa vedem spre exemplu ca masajul, fizioterapia, sunt incluse in mare parte (job related?) dar igiena orala, tratamente stomatologice aproape deloc, cu exceptia tratamentelor profilactice de baza. Dar nu-i bai, ca cel putin aici preturile la dentisti sunt inca mici, e destinatie de top pentru britanici la turismul dentar, alaturi de Polonia, Bulgaria, Turcia si probabil si Romania.

#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 corina_geo, on 27 decembrie 2017 - 15:48, said:

dar sa vezi prin SUA cum e
Din ce am vazut (cu ochii mei, nu povesti) majoritatea americanilor au dantura ingrijita, curata si reparata, ca aspect mult peste cea a europenilor.

#40
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
A, si daca iti spun ca in SUA, poti lejer sa lasi la dentist cam cat ar costa in Bucuresti un apartament decent,  probabil o sa zici ca exagerez dar nu e deloc asa:
http://www.phoenixen...cost-of-implant

#41
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 Karhu, on 27 decembrie 2017 - 16:00, said:

Din ce am vazut (cu ochii mei, nu povesti) majoritatea americanilor au dantura ingrijita, curata si reparata, ca aspect mult peste cea a europenilor.

Absolut corect, si noi am locuit acolo cativa ani, si am ajuns la aceeasi concluzie, chiar si lumea mai "sarmana", adica vanzatorii de la Walmart sau taietorii de iarba, si era multi ca am stat in sudul Floridei, rareori vezi carii pe undeva...iar sa vezi oameni cu gura plina de carii, care in Romania e la ordinea zilei, cred ca doar pe la oameni homeless sau crackheads sa vezi in State.

Cum spuneam, fluorul din apa plus educatia impamantenita in domeniul asta dentar, contribuie la starea de fapt (plus probabil frica de facturile alea colosale in caz de Posted Image Posted Image ).

#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 corina_geo, on 27 decembrie 2017 - 16:07, said:

plus probabil frica de facturile alea colosale in caz de Posted Image Posted Image
Eh, nu-i dracu' atat de negru, un dental plan se invarte pe la 30-40-50 dolari/ luna.

 corina_geo, on 27 decembrie 2017 - 16:03, said:

A, si daca iti spun ca in SUA, poti lejer sa lasi la dentist cam cat ar costa in Bucuresti un apartament decent,  probabil o sa zici ca exagerez dar nu e deloc asa:
http://www.phoenixen...cost-of-implant
Pret fara asigurare ;)
Chiar si asa, e putin peste un salariu mediu, din acest punct de vedere raportul fiind cam acelasi cu cel din Ro.

#43
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

 zzhunt, on 27 decembrie 2017 - 14:04, said:

30 euro ce? surubul dar dintele? ala e facuta separat dupa ce se implanteaza surubul si trec 6 luni
Ti se i-a amprenta si tehnicianu iti face maseaua sau ce e acolo nevoie
nu exista implant dentar complet cu 30 dolari

Eu ma refeream la faptul ca sunt dentisti care vand separat surubul de titan de capa de vindecare, de ex. te aburesc ca te costa surubul 300 euro, tu zici ca ce afacere buna o sa faci daca te duci la el, apoi descoperi ca te mai costa 100 euro si capa aia, desi fabrica le vinde pe amandoua cu 30 euro.
Despre coroana nu comentez ca nu cunosc.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 Andreysc7, on 27 decembrie 2017 - 13:14, said:

pentru ca romanul e prost Posted Image In vestul europei unde asigurarea medicala conteaza si consultarile, plombele, operatiile sunt decontate de casele de asigurari, nu platesti nimic Posted Image .

D-aia strainii isi fac dintii in Ungaria si Romania

#45
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
La valoarea plãtitã și calitatea lucrãrii, sã cer bon m-aș simți ultimul rahat...

#46
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

 Tsunnnami, on 27 decembrie 2017 - 16:34, said:

D-aia strainii isi fac dintii in Ungaria si Romania

Nu totul e acoperit 100% Posted Image ce tine de estetic si chestii fancy nu sunt decontate Posted Image . De exemplu daca vrei dinti de ceramica sau mai stiu eu ce Posted Image. Eu ma refeream la chestiile ce tin de igiena, ingrijire si controale.

Edited by Andreysc7, 27 December 2017 - 16:45.


#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Tsunnnami, on 27 decembrie 2017 - 16:34, said:

D-aia strainii isi fac dintii in Ungaria si Romania
Isi fac implanturi sau punti ceramice, care nu-s acoperite nici in Vest de asigurarea obisnuita (de stat).

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 Karhu, on 27 decembrie 2017 - 16:50, said:

Isi fac implanturi sau punti ceramice, care nu-s acoperite nici in Vest de asigurarea obisnuita (de stat).


Ahaa, pai sa ma spal pe dinti nu-mi trebuie asigurare...

#49
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Tata la aproape 60 de ani nu are nici o carie, si nu s-a spalat niciodata pe dinti.
Mama la nici 40 de ani avea proteza... desi s-a spalat si se spala pe dinti... i

Eu am avut prima plomba pe dintii definitivi cand eram copil... prima extractie cand am dat BACul...
In prezent am toate masele puse, doar ce e intre canini mai e al meu...

Evident data fiind sanatatea orala precara, ma spal in draci, si ma duc cu regularitate la dentist!
............
Libertarzii care dau vina pe omul bolnav pt boala sa (autoironie???), sa se consoleze cu faptul ca a avea dantura in gura duce in primul rand la un succes economic mai mare...
Cine te angajeaza fara dinti? Creste stima de sine, scade rata depresiei si alcoolismului...

Apoi beneficii directe, nemestecarea corespunzatoare duce la probleme digestive si interne, agravand sanatatea pe termen lung...
........
Personal pretul stomatologului "de cartier" nu mi se pare mare... Pt o suta de lei cu sau fara chitanta care-i ramane dupa scaderea materialelor munceste juma de ora intens... indiferent ca e plomba sau extractie, te scobeste ala in gura pana face scurta la mana.

Fiind o meserie inalt calificata si avand alte cheltuieli complexe de amortizat (salariu asm, chirie, dotari)... nu mi se pare cine stie ce.
Unde mai pui ca majoritatea baga weekenduri in draci, ca atunci sunt liberi corporatristii...

Edited by Monstruozitate, 27 December 2017 - 17:13.


#50
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

 gumball3000, on 27 decembrie 2017 - 14:03, said:


Dar de ce esti fraier, ia-ti-l iei din Israel si ti-l pui tu singur acasa.

Nu e vorba de asta, ci de faptul ca stomatologul, ca si orice medic, dealtfel, nu mai au nicio legatura cu juramantul lui Hypocrate, ci mai mult cu un prestator de servicii. Pretul lucrarilor dentare, ca de asta am dat pretul de fabricatie ridicol de mic, nu au absolut nicio legatura cu tehnologia complexa care ar justifica  pretul ridicat, sau cu amortizarea cabinetului, sau a cursurilor facute, ma scuzati dar deja ma tavalesc pe jos doar sa-mi imaginez un dentist calculand ratele amortizarilor si alte chestii d-astea Posted Image

De fapt, este ca la bursa de flori din Olanda, cel care isi vinde produsul sau serviciul iese pe piata cu un pret mare. Apoi, asteapta. Daca nu vine nimeni, incepe sa-l scada. Si-l scade pana cand un client il considera acceptabil. Si atunci oferta se intalneste cu cererea. Ca de aia dentistul american isi permite sa ceara 4000 $ pe un implant ca americanul isi permite, la ce salariu de 4000 $/luna are. Si de asta pretul unui implant, la noi, e pe la 400 Euro, ca atat are salariul mediu romanul.

#51
Turbina-MiG21

Turbina-MiG21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.12.2017
Un motiv ar fi inflatia cea care mareste preturile.

#52
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
Ca e pe bune sau nu .... e in trend cu subiectul :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v9o-9IVHDTI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
Turbina-MiG21

Turbina-MiG21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.12.2017

 Andreysc7, on 27 decembrie 2017 - 17:13, said:

Ca e pe bune sau nu ....
Unii oameni de-ai lui Anghelescu habar nu aveau in ce an se aflau, sau in ce tara traiesc...nu stiu ce sa cred...

#54
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017

 draculescu, on 27 decembrie 2017 - 17:05, said:

Ca de aia dentistul american isi permite sa ceara 4000 $ pe un implant ca americanul isi permite, la ce salariu de 4000 $/luna are. Si de asta pretul unui implant, la noi, e pe la 400 Euro, ca atat are salariul mediu romanul.
Sunt situatii si situatii... probabil dentistul ala plateste cateva sute de dolari doar asigurarea / implant, care sa deconteze milioanele de dolari primite de pacient in eventualitatea unui malpraxis...
Si riscul moral ca in timpul frezarii cariei de sus sa atinga cu dosul incheieturii sanul unei feministe si sa ajunga din stomatolog bulangiu pradator sexual...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate