Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce te saracesc dentistii de bani?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015
De ce te saracesc stomatologii de bani?Sa zicem ca ai mai multe masele cariate sau mai multe lipsa si trebuie sa iti puna masea artificiala sau coronita atunci ajungi sa dai aproape tot salariul ...De ce nu exista decontari de la C.A.S la dentist si pentru adulti nu numai pentru copii?!Eu cand ma duc la medicul psihiatru(depresie,anxietate,TOC) ma consulta si imu da pastile gratuit si pastilele psihotrope costa foarte mult,se stie asta,de ce nu ar putea fi la fel si la medicul dentist?Adica ce,gura nu e asa de importanta precum psihicul sau alte specialitati?
Nu inteleg iarasi de ce tarifele sunt asa de mari iar un simplu consult adica uitat in gura la inceput,pac ti-a si cerut 50 -80 de lei.
Intrebarea mea este de ce?Nu toti isi oermit in zilele noastre un mers la dentist asta e adevarul si nu ar trebui sa fie asa,ca nu e cu nimic mai prejos dantura bolnava decat plamanii sau inima bolnava ba inca la dintu durerile sunt si mai insuportabile.
Pe voi.nu v-au saracit dentistii?
Deci de ce au asa preturi mari si de ce nu exista decontari de la C.A.S astfel incat sa fie gratis ca la psihiatru,ca la cardiolog ,ca la pneumolog ,urolig etc
Aceeasi problema este si cu psihologii(a nu se confunda psihologii cu medicii psihiatri)
Intrebarea mea este de ce?De ce ne"chelesc" de bani dentistii si psihologii?Dar dentistii mai ales.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru ca parintii au fost niste prosti si si-au indopat copiii cu sucuri si dulciuri ...si nici nu i-au spalat pe dinti .

Edited by JurasikMan, 27 December 2017 - 13:11.


#3
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Ai aici lista de furnizori de servicii de stomatologie decontate de CNAS:  http://www.cnas.ro/c...20.10.2017.xlsx

Si aici ai lista serviciilor si procentele de decontare pe fiecare procedura:
http://www.cnas.ro/c...17 ANEXA_14.pdf

Deci care e problema ta mai exact?

Ca nu este DentEstet-ul decontat de CNAS sau?

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
pentru ca romanul e prost :) In vestul europei unde asigurarea medicala conteaza si consultarile, plombele, operatiile sunt decontate de casele de asigurari, nu platesti nimic :) . La noi , cum romanul nu stie sa isi ceara drepturile, e alta poveste

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Sunt si dentisti ieftini care fac acelasi lucruri ca aia scumpi. Dar romanii sunt prosti si merg pe principiul ca ce e scump, e si bun. Am dat 150 de lei pe o plomba+ nerv scos. De 6 ani n-am nici-o problema cu dintele respectiv. O plomba fara scos de nerv m-a costat 80 de lei. Si am vreo 16 plombe in toata gura. Le-am adunat de-a lungul timpului. N-am avut probleme deloc cu ele.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 Andreysc7, on 27 decembrie 2017 - 13:14, said:

In vestul europei unde asigurarea medicala conteaza si consultarile, plombele, operatiile sunt decontate de casele de asigurari, nu platesti nimic Posted Image .
Eeeh, nu-i asa simplu. Depinde de casa de asigurari de stat sau privata ... dar depinde si de tara.

#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

 tchoara, on 27 decembrie 2017 - 13:12, said:

Ai aici lista de furnizori de servicii de stomatologie decontate de CNAS:  http://www.cnas.ro/c...20.10.2017.xlsx

Si aici ai lista serviciilor si procentele de decontare pe fiecare procedura:
http://www.cnas.ro/c...17 ANEXA_14.pdf

Deci care e problema ta mai exact?

Ca nu este DentEstet-ul decontat de CNAS sau?
Si pentru alte judete? Te rog

Edited by ccf_cristi, 27 December 2017 - 13:28.


#8
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Pentru ca la noi asigurarea de sanatate NU obliga omul sa se duca ANUAL la analize si consultatii medicale. In afara se merge pe preventie, in Romania se merge cu sila si ajungi la medic in situatii de urgenta.

 Andreysc7, on 27 decembrie 2017 - 13:14, said:

pentru ca romanul e prost Posted Image In vestul europei unde asigurarea medicala conteaza si consultarile, plombele, operatiile sunt decontate de casele de asigurari, nu platesti nimic Posted Image . La noi , cum romanul nu stie sa isi ceara drepturile, e alta poveste
Vezi ca nu stii ce mai scrii, in vestul ala de care specifici, daca esti asigurat TE OBLIGA statu'/respectiv privatu' sa te duci la analize, consultatii "planificate", in caz contrar PLATESTI actul medical daca nu te duci cand esti planificat si apar problemele medicale. Este mai ieftin pentru sistemul de sanatate sa-ti puna gratuit o plomba decat sa-ti faca o lucrare stomatologica complexa de genu sa-ti puna un dinte "pivot". In Romania oamenii baga in dintii aia toate jgheaburile pline cu E-uri, mananca mai ceva ca dihorii si castorii si pe urma au pretentia de la stat sa le faca dantura MOACA iar daca-i intrebi "cand au fost ultima data la stomatolog?" habar n-au nici cum MAI arata o periuta de dinti si pasta de dinti, dapai la medicul stomatolog iar medicul de familie este de dosarele X adica exista da' nimeni nu-l vede

Edited by pascali_daniel, 27 December 2017 - 13:36.


#9
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Voi ati vazut bon de la stomatolog?.....ca eu nu.....

#10
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 _Dadi_, on 27 decembrie 2017 - 13:33, said:

Voi ati vazut bon de la stomatolog?.....ca eu nu.....
Si nici n-ai sa vezi ca si asa au tarifele la 30-50% din pretul celor de afara, de vin strainii sa-si faca lucrari in Romania ca la ei daca au calcat pe bec si n-au respectat termenii asigurarii au dat de dracu cu actul medical respectiv. La noi INCA mai merge cu nepasarea si indiferenta fata de propria sanatate sub toate formele ei. La noi INCA se mai practica "peticeala"

PS - specific romanesc, sa vezi tupeu mioritic, sa ai pretentii sa-ti faca statul lucrarea moaca in timp ce tu ca cetatean ai rontzait toate draciile alimentare cu dintii aia ani si zeci de ani de zile si pe urma IN SFARSIT ai observat ca ai o problema stomatologica, in majoritatea cazurilor cand ai dantura ca si inexistenta adica un dinte rupt pe jumate si restul lipsa.

Edited by pascali_daniel, 27 December 2017 - 13:51.


#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
La noi e ieftin la dentist

Stai sa vezi prin afara cum e

Materialele sunt scumpe si foarte scumpe

De exemplu la un implant denar se foloseste titaniu care costa mult acel surub care se baga in os.

La anul as vrea sa imi fac 2 implanturi si cele mai ieftine le-am gasit la 2500 lei

Hai pt o plomba ar merge decontare dar ia gandeste-te ca daca ar fi pe gratis s-ar duce lumea gramada la implanturi iar daca cel mai ieftin implant e 500euro calculeaza si tu

#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 _Dadi_, on 27 decembrie 2017 - 13:33, said:

Voi ati vazut bon de la stomatolog?.....ca eu nu.....
eu da

#13
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 AlenTao, on 27 decembrie 2017 - 13:02, said:

Intrebarea mea este de ce?De ce ne"chelesc" de bani dentistii si psihologii?Dar dentistii mai ales.

Cand mergi la dentist odata la 3 cincinale bucura-te daca ai noroc si iti mai poate repara ceva in gura, indiferent cat te-ar costa.
Io dau in medie o suma mica la dentist pe an, sub 100Lei. Diferenta ii ca ma duc la dentist cand se pot face plombe  si alte interventii fara ca pulpa dintelui sa fie atinsa/afectata. Dentistul imi face programare, ma duc si in maxim 10 minute de cand am ajuns se ocupa de mine, in maxim 20-30 minute imi rezolva problemele care is deobicei simple, platesc si am plecat. Ne mai vedem peste vreo jumatate de an sau un an.
100-200Lei/an nu-i o suma care sa dea gaura in buzunarul nimanui, da romanul nu merge la dentist in primul rand de frica. Asta-i adevarul, se caca pe ei cand aud freza, bolunzesc cand vad seringa sau alte instumente, lesina sau rup manerele de la scaun cand medicul se apropie de ei. Chiar ca pe unii trebuie sa-i duci la psiholog inainte sa-i poti duce la dentist.Posted Image

#14
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 stmb, on 27 decembrie 2017 - 13:44, said:

Eu am vazut de cateva ori. Intradevar evaziunea in domeniu e la cote maxime,
N-ai cum sa tii tarifele stomatologice din Romania la un nivel mic daca n-ai face evaziune. DAca s-ar taia bon fiscal la toata lumea peste noapte s-ar dubla, chiar tripla multe servicii medicale care nu intra in asigurare. Ce ai prefera sa se uite un stomatolog in gura ta sa-ti ia 50 de lei consultatia si sa-ti spuna ca lucrarea te costa (sa zicem) 2500 de lei sau sa-ti taie bon fiscal sa-ti ia 100 de lei consultatia si peste 4000-4500 lei lucrarea? bineinteles "mandru" fiind ca esti un cetatean cu simt de raspundere si nu faci evaziune

Edited by pascali_daniel, 27 December 2017 - 13:50.


#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

 _Dadi_, on 27 decembrie 2017 - 13:33, said:

Voi ati vazut bon de la stomatolog?.....ca eu nu.....
Chitanta primesc eu.

#16
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006

 stmb, on 27 decembrie 2017 - 13:26, said:

Nu mai propaga mituri aiurea, problemele cu dantura nu vin de la sucuri si dulciuri si nici de la lipsa de spalat pe dinti .
Daca te duci prin sate sunt unii care nici nu stiu ca exista periuta si pasta de dinti si au dintii mai albi si mai sanatosi ca tine.
Problemele la dantura apar de la altele, de la anumite bacterii, de la anumite aciditati ale salivei, stomacului, etc... si pe care nu le domolesti deloc cu spalatul pe dinti, ala e doar asa, cat sa nu iti puta gura cand o deschizi in public.

Ca aia prin sate si baga sucuri si dulciuri cat baga "orasenii".

#17
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 AlenTao, on 27 decembrie 2017 - 13:02, said:

Eu cand ma duc la medicul psihiatru(depresie,anxietate,TOC) ma consulta si imu da pastile gratuit si pastilele psihotrope costa foarte mult,se stie asta,


Haha..pastilele psihotrope de care amintesti is foarte ieftine spre moca. Gen 10-20 lei 30 pastile. Lasa vrajeala..

Is scumpi dentistii in RO? Ia vezi prin vestul Europei unde te costa 20.000 de euro sa-ti faci toata gura..

#18
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Am in familie dentista, nu a dat niciun bon vreodata....de vreo 20 de ani....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate