Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Prabusirea Bitcoin: O noua criza financiara globala ?!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#91
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Whitey ai drepate, insă ce spui nu cred că se poate intâmpla prea curând, adică să rămână doar monezi neminabile si să fie si o impărtire echitabilă. Ce spui este total diferit ce ce e acum crypto, ar însemna să plece minerii la munca cu sapa iar bitcoin si restul minabilelor sa dispara. Nu văd deocamdată o aşa posibilitate decât efectiv o firmă să fie contractată de un guvern sau stat si să pună in aplicare asa ceva.

Edited by babarzotea, 15 February 2018 - 19:02.


#92
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
POS din cate inteleg eu va migra minerii in detinatori de noduri/masternoduri care nu mineaza, dar care sunt un fel de servere care sunt garantul sistemului. Aceste noduri nu vor fi alese la intamplare vor trebui sa intre cu o garantie in bani, sa fii verificat etc. Masternodurile pot fi rulate pe hardware foarte slab, gen Raspberry PI. Ca detinator de masternod ai ceva avantaje deci exista un incentive pentru fostii/mineri sau aorice alta persoana care vrea sa intre.

Vad ca Ethereum-ul are in plan sa treaca la POS prin protocolul Casper. Citez:
"
Indeed, ether miners currently consume approximately 2.5 TWh of electricity per year – a level of electricity equivalent to what nations like Mauritius or Gabon would consume in an entire year.
After Casper’s implemented, ether mining will die off, which means so, too, will ether miners’ growing energy consumption.
So while Bitcoin’s PoW protocol has the current #1 crypto’s network energy consumption levels set to continue jettisoning, Ethereum’s Casper update will help put an end to Ethereum’s smaller but still significant mining-related energy consumption."

Ca fapt divers e un roman lead pe dezvoltarea Casper.

Alte cateva monede care folosesc POS aici.

Edited by whitey, 16 February 2018 - 10:00.


#93
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Ei bine, ce va spuneam mai devreme de IOTA si masini e pe cale sa se intample : Volkswagen anunta un parteneriat cu IOTA la Bosch Connected World

Inregistrarea de la min 3

Attached File  2018-02-22 10_56_34-Johann Jungwirth on Twitter_ _Imagine every MaaS electric self-driving vehicle a.png   312.57K   17 downloads

#94
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Păi cumpăraţi multă iotă ca poate cândva o să-i schimbaţi in lei sau masini.
Sunt deja 10 ani de crypto si nimic nu s-a făcut palpabil, dolarul e tot la putere

#95
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
cmpărați iotă la greu căci cu asta veți rămâne.
cu nimik.

#96
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbabarzotea, on 23 februarie 2018 - 18:51, said:

Sunt deja 10 ani de crypto si nimic nu s-a făcut palpabil, dolarul e tot la putere

10 000 (da zece mii) bitcoin valorau mai demult doua pizza si acum valoreaza (+/-) 100 milioane de dolari. Mi se pare ca lucrurile s-au schimbat destul de palpabil.
Nu ca as sustine nebuneala actuala in vreun fel sau i-as da vreo sansa sa iasa ceva cu adevarat bun in forma asta.

#97
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
O doza de scepticism e foarte okay, nu știe nimeni ce va fi și cum va fi. Ce va spun e că blockchain-ul are valoare, rămâne și va fi folosit.

#98
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
eu cred ca se va duce in cap.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate