Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Prabusirea Bitcoin: O noua criza financiara globala ?!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostM4V3RiCk_, on 24 decembrie 2017 - 02:57, said:

Prabusirea Bitcoin: O noua criza financiara globala ?!

Nu, Bitcoin e o prostie, nu rfeprezinta NIMIC.
Nu vad ce criza sa se declanseze. Si Caritasul avea mai multa substanta in el

#20
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostM4V3RiCk_, on 24 decembrie 2017 - 04:11, said:


Ti se cam rupe cand bagi 10 milioane de dolari in echipment de minat si scoti 5 milioane bani albi si curati in bitcoini.
Daca mai si creste pretul la bitcoin intre timp, chiar ca ai dat lovitura pe spatele fraierilor !

Ca unii s-au apucat sa vanda terenuri, case sau mai stiu eu ce pe bitcoin -sunt pe principiul ca "banii nu au miros".
Li se rupe daca vand vreunui mafiot, general corupt dintr-o tara bananiera sau unui dictator.

Asta e bitcoin.

Pretenas...nu te mai uita la filme politiste...noaptea.

#21
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View PostM4V3RiCk_, on 24 decembrie 2017 - 03:29, said:



Inseamna ca nu esti in stare sa citesti un grafic.
Nu stiu care e pe langa

Fix in stirea care ai dat-o spune de 20 000$/unitate.


Cati bitcoini ?! ZERO !

Dar nu cred ca poate ignora cineva "evaporarea" a peste 100 de miliarde de dolari din economia mondiala in doar 5 zile.

Un "mizilic", nu?

Banii aia care s-au investit in bitcoini de unde credeti ca vin? De la pacanele?
Sau din munca "sclavilor" ??

Mai stiu eu de niste viteji care faceau misto in 2008 - ce, nu o sa ne afecteze !

Serios ?!

Eu as fi mai atent dpdv economic ce se intampla cu cripto-monedele, ca astea s-ar putea sa ne bage intr-o noua criza globala.
Nu e de gluma


Nu e vorba de 300 miliarde de dolari,e vorba doar de 16,7 milioane bitcoini. Sutele alea de miliarde nu le-a vazut nimeni. Asa ca pana la urma nu pierde nimeni nimic, pierde ce n-a avut niciodata.


#22
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ba, Mavericule, chill tata. Ti-ai bagat toata averea familiei in bitcoini si acum ti-e frica sa nu te alerge tactu' cu toporu' pe ulita satului?

#23
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
De ce tace presa din Romania in legatura cu salturile mortale ale monedei virtuale?
Cred ca unul din motive, cel principal, este ca oamenii din "bobor" nu au avut, nu au si nu vor avea vreodata investitii in moneda virtuala. Din categoria respectiva fac parte si eu. Nu fac parte din initiati si nici nu ma tenteaza. Poate gresesc dar e alegerea mea.

#24
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Mi-am sucit mințile sa va înțeleg frământările inutile ale voastre , care închideți ușa în nas colindătorilor ...în lipsa de mărunțiș !😀

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Avea sanse mai mari sa declanseze o criza globala scumpirea untului, decat are ieftinirea bitcoinului.

#26
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostM4V3RiCk_, on 24 decembrie 2017 - 03:40, said:

Restul...figure out ! Ca mi se rupe.

Si atunci pentru ce te agiti ca pestele pe uscat?

#27
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postshefu_de_combinat, on 24 decembrie 2017 - 03:21, said:

https://en.wikipedia...iki/Tulip_mania

E posibil ca noi ca specie sa fim complet incapabili de a invata din greseli majore.

Asa este. De 2000 de ani de cand se consemneaza istoria traim intr-un cerc vicios din care nu prea vad sa iesim. Cuplul de forte ce invarte acest cerc vicios sunt pe de-o parte faptul ca niste smekeri cenzureaza trecutul si de cealalta parte e prostimea ce-i place la nesfarsit sa fie mintita frumos.

Imi amintesc ca-n 2013 a fost un topic in aceasta arie legat de gestul scroafei de merkel de a confisca banii bancilor din Cipru. Atunci, una din mintile cele mai ascutite de pe acest forum a dat o replica buna (redau aproximativ): Ideal este sa n-ai nimic. Te doare in basca.

M-am intrebat de multe ori de unde atata fanatism la multi dintre noi de a acumula cantitati uriase de bani. Una din explicatii este ca la nivelul lor subconstient vor sa scape de grija zilei de maine. O himera dupa parerea mea, pentru ca banii nu pot controla nici sanatatea, nici destinul, nici siguranta zilei de maine. Concluzia mea cam este ca aceasta nesiguranta a zilei de maine este de fapt singura trasatura constanta cu care ne confruntam si ca singura atitudine rationala ce o putem adopta este sa ne obisnuim cu ea.

O alta concluzie este ca daca ai o suma de bani (mai ales mare), niciodata nu vor exista garantii ca nu o vei pierde. Dupa cum s-a vazut, nici bitcoinul nu e o garantie, dar nici daca i-ai ascunde in locul cel mai ascuns cu putinta: ori ii roade inflatia, speculatia, nationalizarea  statului sau piata.

Edited by cap_tepos, 24 December 2017 - 07:55.


#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Bitcoin e o bula, asta ar trebui sa fie clar oricui intelege ca e o resursa virtuala nereglementata, care are mari probleme.

Daca as avea bitcoin as vinde azi, rapid.

In rest, nu vad cum s-ar repercuta asupra economiei reale.
Banii nu se evapora, ei se transforma.

In cazul Bitcoin vorbim strict de cerere, care nu e legata de bunuri sau servicii.

#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcap_tepos, on 24 decembrie 2017 - 07:53, said:

O alta concluzie este ca daca ai o suma de bani (mai ales mare), niciodata nu vor exista garantii ca nu o vei pierde. Dupa cum s-a vazut, nici bitcoinul nu e o garantie, dar nici daca i-ai ascunde in locul cel mai ascuns cu putinta: ori ii roade inflatia, speculatia, nationalizarea  statului sau piata.
Esti un adevarat guru!

ps. Ai si subtitrarea in limba romana?

Edited by ericmario, 24 December 2017 - 08:01.


#30
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu stii care-i locul in care nu ajunge nici lumina?

Edited by don_dannielo, 24 December 2017 - 08:08.


#31
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,043
  • Înscris: 31.08.2006

View Postaltuser09, on 24 decembrie 2017 - 06:56, said:

De ce tace presa din Romania in legatura cu salturile mortale ale monedei virtuale?
.

  A vorbit saptamana asta despre bula bitcoin, Stelian Muscalu de la Digi 24, la emisiunea "Business Club". De altfel, e cam singurul post TV la care ar prinde o stire de-asta, fiindca la alte canale de stiri nici nu cred ca au de gand sa prezinte stiri despre bitcoin. Sincer, nu prea vad publicul captiv de la Romania TV sau A3, de exemplu, interesat de asa ceva. Fie vorba intre noi, voi va imaginati cumva pensionari mineri dotati cu ultraplaci video, disperati ca se duc la vale bitcoinii pentru care au trudit din greu si au platit pe masura la ENEL  ?

Edited by fansat, 24 December 2017 - 08:10.


#32
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015
stirea nu este mediatizata  probabil pt a nu influenta si mai mult declinul grav a monedei

moneda asta a nenorocit multi oameni

sa vedeti acum placi video de vanare pe olx .....

Edited by ionitam, 24 December 2017 - 08:15.


#33
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image O himeră a unor ''rechini :ninja: speculatori'', bitcoin = shitcoin ... :bye:

Posted Image Altă întrebare / nedumerire / nemulțumire ?

#34
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015
asta se aseamana foarte mult cu caritasul si fni-ul de la noi

dupa ce au pulverizat banii oamenilor dispar  ca magarii in ceata

#35
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Furaj, de cea mai proasta calitate, pentru cei dusi cu pluta.

#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostM4V3RiCk_, on 24 decembrie 2017 - 03:29, said:

Dar nu cred ca poate cineva "evaporarea" a peste 100 de miliarde de dolari din economia mondiala in doar 5 zile.

Nu cred ca intelegi nimic daca pui asa problema. O mica fractiune din bitcoini e tranzactionata. Nu poti sa extrapolezi ca toti bitcoinii (adica fiecare) valoreaza atit si cumva apar si dispar atitia bani cit variatia bitcoinului inmultita cu numarul bitcoinilor. La inceputul anului toti bicoinii valorau la pretul de atunci (sub 1000 pe bucata) sub 16 miliarde. De unde sa aibe 100 miliarde de pierdut acum? Doar din sperantele si imaginatia unora.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate