Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Construire in regie proprie

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#73
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Dar problema nu e de la pret. Problema era ca la momentul cand am construit eu nu iti aducea sau daca iti aducea nu trimitea nimeni pompa daca nu aveai 40-50mc. Si cum il urcai pe placa.Ala venea cu cifa ti-l punea gramada in fata casei si pleca, pana sa il cari tu u roaba pe placa se intarea jumatate. . Acum sunt pompe mari/mici si le deplaseaza si pentru 3-4mc cdeea ce e un avantaj enorm, au si cei mici acces la ele. Acum 10-12 ani doar cei ce faceau blocuri aveau acces la pompe. Cei ce faceau case, chiar care faceau de vanzare, tot la betoniera faceau si tot din lipsa pompelor nu din cauza pretului.
Pe la 200 de lei mc e acum. Dar e 100 de lei sa iti aduca 1 mc de agregat plus cimentul plus pierderi iesi la 170-180 la betoniera. Deci nu merita a te chinui.

Edited by PoeOvidiu, 26 December 2017 - 07:57.


#74
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Și totuși care este diferența ?

#75
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Vreo 20-30 de lei la mc iesi mai ieftin la betoniera. Nu merita. Ca banii aia ii dai tu pe altele (oameni, mancare. tuica etc).

Edited by PoeOvidiu, 26 December 2017 - 07:59.


#76
merlan

merlan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.01.2013
Pretul betonului aste undeva 260\280 mc +transportu ,indiferent care ar fi diferenta  de pret, betonul preparat la betoniera nul echivaleaza calitativ pe cel de la statie.Am turnat  sute de metri cubi de beton ,si preparat manual  cu betoniera de 320 l si adus de la statie,cat de strict poti sa faci dozaju ,tot nui ca cel de statie de la firme care se respecta.Cifele sunt echipate cu sistem GPS controlund adfel orce abatere de la traseu

#77
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pe unde se plimba ala cu cifa nu e treaba mea ca si client. Pe mine ma intereseaza sa ajunga la ora la care zice si sa aduca betonul de calitatea si in cantitatea platita. Aia cu GPS e pentru seful lui nu pentru client.
Nici la 300/mc nu merita chinul cu betoniera decat daca nu ai alternativa. Am bagat cu betoniera, stiu ce efort presupune, dar nu am avut alternativa. Pana la 2-3mc merge. Mai mult presupune efort mare, mai ales la palca unde daca vrei sa iese ok nu iti permiti sa faci pauze. Simti ca te lasa mainile, picioarele, respiratia dar mai ai de tras inca doua ore in acelasi ritm. Pe langa mine se construia de vanzare. Aia nu aveau stres. La jumatatea placii pauza o ora sa manance.

#78
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 PoeOvidiu, on 26 decembrie 2017 - 07:54, said:

Acum 10-12 ani doar cei ce faceau blocuri aveau acces la pompe. Cei ce faceau case, chiar care faceau de vanzare, tot la betoniera faceau si tot din lipsa pompelor nu din cauza pretului.

Am construit casa in 2006 si am avut si pompa .

 silesax, on 26 decembrie 2017 - 07:56, said:

Și totuși care este diferența ?
Diferenta de bani este infima , vorba lui Poe , insa as vrea sa vad cum il faci aditivat la betoniera si sa iasa ca cel de la statie ...

Am mai auzit pe unii ( inteligenti ) ca impermeabilizau betonul cu Pur de spalat vase ...

 raducut123, on 26 decembrie 2017 - 02:06, said:

Stimabililor, timpul acordat vouă este maxim...Din pacate sunteți dorei...Nu avem aceeași pregătire, nu avem aceleași aspirații.Legislația e aceeași.Puneti mâna si informati-vă....Noapte bună, doreilor!
Tu ar trebui sa iei o pauza si sa-ti vezi de nestiinta ta .

#79
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Mai greu cu aditivatul la betoniera. Ala cu pur il faceau ca sa nu se ingrase Posted Image

Oricum concluzia corecta cred ca atras-o initiatorul. Se poate construi in regie proprie, iesi la costuri mici dar implica mult efort si e recomandat sa ai un proiectant sa un diriginte de santier care sa te indrume si sa respecti proiectul in proportie de 100% iar unde vrei sa modofici ceva sa intrebi proiectantul inainte.  Betonul se poate face cu betoniera dar nu prea mai merita ca nu faci mare economie si iti mai si rupi spatele si mai bine iei de statie.
  Cam asta e concluzia dupa 5 pagini.  A, si inca ceva, inarmeaza-te cu multa rabdare, fa exercitii de stapanire a nervilor etc. o sa te ajute din plin.

Eu am facut o singura modificare fata de proiect si am chemat proiectantul sa intreb. O parte de terasa era prea aproape de sol si l-am chemat sa ii spun ca vreau sa bag umplutura sub ea sa nu o las in aer. Mi-a recomandat sa fac fundatie pe marginea ei si sa umplu cu refuz de ciur. Oricum armatura a ramas ca in proiect. o modificare care pare minora dar la care mi s-a parut normal sa intreb pe cel care a facut calculele cum sa fac acea modificare.

Edited by PoeOvidiu, 26 December 2017 - 20:44.


#80
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
@Ovidiu betonul NU se face cu betoniera.Esti un dorel, esti inginer, dar nu in domeniul constructiilor...Stai la tine la țară unde iti place, dar nu mai da sfaturi greșite.Imi pare rau ca pe aici sunt moderatori care nu intervin...
@baxton si tu ai pregatire in domeniu?Si tu ai facut o casă mobilată cu 210 euro/mp?Cum ati reusit măi?De cand va rog sa ne spuneți si nouă rețeta succesului vostru!

Edited by raducut123, 26 December 2017 - 21:46.


#81
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006

 raducut123, on 26 decembrie 2017 - 21:46, said:

@Ovidiu betonul NU se face cu betoniera.Esti un dorel, esti inginer, dar nu in domeniul constructiilor...Stai la tine la țară unde iti place, dar nu mai da sfaturi greșite.Imi pare rau ca pe aici sunt moderatori care nu intervin...
@baxton si tu ai pregatire in domeniu?Si tu ai facut o casă mobilată cu 210 euro/mp?Cum ati reusit măi?De cand va rog sa ne spuneți si nouă rețeta succesului vostru!
Tu esti singurul de pe aici care baga batul prin gard si insulta pe toata lumea, chiar daca nu ti-ai demonstrat in niciun fel maiestria in constructii.
La cat esti de nesimtit, as prefera sa ne vizitezi mai rar.

#82
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
@edihaler si tu esti vreun dorel care are impresia ca betonul  facut la betoniera e mai bun decat cel din statie?Nu e vorba sa-mi demonstrez maiestria in fata ta, atata timp cat voi contraziceti normativele.Iar despre ,,nesimtit", cred ca nu te-ai exprimat corect!Sau nu ai nici macar 12 clase...Nu cred ca ne cunoaștem sa-mi vorbesti astfel!!
Scuza-ma vad ca esti bucurestean...Explicabil.
Mai esti si moderator...te-au pupat vreo 2 cu like-uri....In asta se  masoara nivelul cunostintelor in domeniu?

Edited by raducut123, 27 December 2017 - 00:45.


#83
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Și tu dacă le zici la toți,, Dorel doreii"dai dovada de ce?

#84
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Pai atata timp cat contraziceti normativele in vigoare ce sa va zic?Vreti sa fac trimitere la ele?

#85
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Un Gica contra si nu ma refer la Sile.

Betonul se poate aditiva si la betoniera. Ok e Dorel la manete, dar daca respecta reteta totul este in regula. Se poate calcula lejer volumul de aditiv per betoniera ca doar se face acelasi lucru, operatorul repeta aceasi operatie cu aceleasi volume, iar marja de eroare va fi mica. De ce oare sunt aditivi de beton disponibili in comert la ambalaje pentru 1/2 de m3 sau mai putin? Daca nu se putea nu punea nimeni la vanzare.

Cum zice si Ovidiu daca stii sa citesti proiectul si il respecti va fi in regula si in plus o sa ai o mai mare incredere pentru ca stii cum este facuta de la cap la coada.
|Eu am ajuns sa fac casa in regie proprie dupa ce am trimis doua firme la plimbare, am fost ghinionist, poate, dar m-a ambitionat si mi-a luat trei ani pana sa ajung la acoperis, Nu m-a durut gura sa intreb oameni calificati, sa aduc ingineri constructori inaintea etapelor critice (in general la armare/cofrare).

#86
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Dar de betonul de la statie care nu este conform nu-si mai aduce nimeni aminte? :lol:

http://www.bihon.ro/...betoane/1446345
http://www.ebihorean...rde-118102.html

#87
silencerro

silencerro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.03.2007
Pfuuu, ce s-au imflamat spiritele.  Pacat , e Craciun, ar trebui sa bem cu totii un vin fiert, si sa luam o pauza de la agitatie....

Problema cu betonul e foarte simpla: Asa cum am scris in primul post, casa va fi la o distanta de aproximativ 15 km fata de statia de betoane. O cifa are aproximativ 9 mc de beton, iar daca luam in calcul ca am o panta destul de pronuntata care trebuie urcata ca sa se ajunga la santier, se pot pune aproximtiv 7.5 mc in ea,  ca sa urce fara probleme.
   Asadar, la turnarea beciului, la turnarea placii peste, etc, asa cum am zis deja, am comandat betonul de la statie. Nu cred ca este mult mai scump, avand in vedere ca pentru 15-17 mc de beton ar trebui sa lucram cu 2 betoniere minim 6 oameni, ca sa reusim sa il turnam intr-o zi. Nu cred ca este absolut deloc indicat sa faca cineva asa, atata timp cat are alternativa la indemana.
   Dar ce fac cand am de turnat niste stalpi, intre zidarie? Sau cand am de turnat niste buiandrugi? Credeti ca pot suna sa comand 2 mc de beton de la statie? Nu imi trimite nimeni, va spun eu. Acolo intervine betonul facut la betoniera. Iar dupa un timp, nu doar ca il faci folosind aceeasi masura, dar il vezi dupa ochi cat e de "gras" . Cand lucrezi pentru tine, respecti reteta, nu te zgarcesti la un cancioc in plus de material...
O sa va pun si niste poze,dar per total, turnarea betonului nu o consider problematica. Doar obositoare :)

#88
silencerro

silencerro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.03.2007

 kolfleading, on 22 decembrie 2017 - 20:16, said:

Undeva e o confuzie.

Instalația de ventilație din interiorul casei se face din tubulatura din tabla zincata (tubulatura spiro), pe alocuri se pot folosi segmente de tubulatura flexibila din foita de aluminiu.
Exista și țeava PVC plata, care se poate îngropa în sapa, dar este destul de scumpa și dacă se poate evita, e mai bine s-o eviți.

Pana aici nu ai nevoie de Awaduct.

Opțional, la un aparat de ventilație cu recuperare de căldură se poate atașa un puț canadian pe traseul de intrare a aerului.
Puțul canadian este un traseu de câteva zeci de metri de țeavă îngropată prin pământ, pe lângă casa, care încălzește aerul care intra iarna și răcorește aerul care intra vara.
Țeava Awaduct de care spui tu este pentru puțul canadian.

Am studiat problema putului canadian, dar nu doresc sa fac asa ceva.  De fapt, nu doresc sa fac un sistem de incalzire, doresc doar o ventilatie automata a casei. Ceva cat mai simplu,care sa imi aeriseasca casa in mod constant, nu sa o si incalzeasca. Adica o tubulatura, plus un aparat de ventilatie.
Pentru asa ceva, tubulatura trebuie sa fie flexibila, din tabla zincata?

#89
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Pe cateva din topicele acestui forum (IPAT-GPA, foraj puturi, constructii, termice/sobe) pe care le citesc de cativa ani sunt cativa ''teoriticieni'' buni de gura si bazati dpv al cunostintelor teoretice, care dau peste nas celorlalti, care vin de pe santier si nu din spatele unui birou, reprezentand un brand/firma.
La parter am IPAT. Teoretic, conform teoreticienilor, o diferenta intre tur si retur mai mare de doua grade, creeaza disconfort. Aceasta diferenta de 2 grade este asigurata doar de un un grup pompare amestec performand. Nu am GPA performand, dar nici disconfort! A fost un exemplu!
Un beneficiar priceput si hotarat, poate face fata constructiei in regie proprie, doar ca are nevoie de timp liber!

Legat de betoane, parerea mea ca betonul de statie este sfant, mai ales la placi! Fara discutie. Daca nu sunt conditii, atunci se apeleaza la planul B, betoniera!

#90
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 raducut123, on 27 decembrie 2017 - 00:31, said:

Pai atata timp cat contraziceti normativele in vigoare ce sa va zic?
Exista specificat in normativ ca e interzis, la constructia casei, sa folosesti betonul facut cu betoniera?

 raducut123, on 27 decembrie 2017 - 00:31, said:

Vreti sa fac trimitere la ele?
Da. Eu as dori un link spre partea din normative care specifica acest lucru. Multumesc Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate