Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

P+E rustic/mediteranean reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
639 replies to this topic

#613
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Pun niste poze cu placajul de zidarie aparenta. Mie imi place cum a iesit. La rosturi s-a folosit pana la urma duo contact

Attached File  20211128_153718.jpg   1.34MB   69 downloadsAttached File  20211128_153726.jpg   1.34MB   61 downloadsAttached File  20211128_153736.jpg   1.47MB   55 downloadsAttached File  20211128_153744.jpg   1.72MB   57 downloadsAttached File  20211128_153807.jpg   1.62MB   59 downloadsAttached File  20211128_153818.jpg   1.48MB   65 downloads

View Postviotl, on 28 noiembrie 2021 - 14:19, said:

Sta in rosturi si face mucegai.

Nu am gasit pe stoc gresia respectiva, problem solved :)

#614
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Oare de ce au aparut aceste "pete" pe sapa autonivelanta? Sa fie umezeala? Ca grosime cred ca are undeva in jur de 4-5mm, a fost turnata de cam 1 luna jumatate, dupa turnare am aerisit mult, au stat geamurile deschise zile intregi timp de aprox 1 luna. Poate sa nu se fi uscat inca? Este sapa cu uscare ultrarapida. Inainte de turnare am amorsat.
Sapa de egalizare a fost turnata in ianuarie, s-a gletuit in mai, tot anul au stat geamurile deschise cand am avut 10+ grade...
In septembrie am izolat exterior zidurile. Sa fi tras tencuiala si caramida si sapa de egalizare atata apa incat sa apara semnele astea? Nu am amorsat tencuiala inainte dd uzolatie, casa fiind tencuita interior exterior acum mai bine de un an...

Attached File  20211209_155253.jpg   779.18K   77 downloadsAttached File  20211209_155301.jpg   896.89K   67 downloads

Edited by mee_haitza, 10 December 2021 - 10:38.


#615
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
In conditiile in care probabil nu e uscata autonivelanta, plus apa din ziduri si placi/sapa care oricum exista inca in cantitate destul de mare, cred, cum ar trebui sa procedez pt a reduce umiditatea? Cea mai mare temere a mea e pt grinzile de lemn care nu sunt finisate si par ca au absorbit destul de multa apa...nu am incalzire. Am cumparat un dezumidificator care scoate cam 1-1.5 L pe zi. Am cumparat si o aeroterma de 3 kw... fara aeroterma am constant 7-8 grade si 70-75% umiditate.
De cand am luat dezumidificatorul acesta merge continuu si reduce umiditatea in incapere la 60-65%. Cu aeroterma mergand cam 1-2 ore pe zi cresc temp cam cu 2-3 grade in incapere. Dar nu am usi, asa ca valorile astea cam dispar pana a doua zi... nu am mai aerisit decat cand a fost mai cald cat de cat si umiditate afara sub 80%, sa zicem ca aerisesc intr-o singura zi, 1-2 ore/ saptamana, iar aeroterma si dezumidifucatorul le tot plimb dintr-o camera in alta...dezumidificatorul functioneaza 24/24 iar aeroterma 2/24. Procedez bine sau cum ar trebui sa fac?
Sa aerisesc mai des? Desapt viitoare ar trebui sa incep cu gresia...

#616
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
e bine, da-i inainte!  Posted Image

#617
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
O bordura de caramida la dus walk in sau o bancuta din caramida, sau zid de sprijin pt blat in bucatarie, sau gratar terasa se pot face peste gresia deja pusa pe jos, sau trebuie facute inainte de a monta gresia?

#618
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Esti sigur ca vrei bordura de caramida la dus walkin de care sa te lovesti tot timpul ?
Este suficienta o mica panta la gresie.

#619
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Am luat in calcul, in caz ca nu le iese panta mesterilor, ceva gen 5-10 cm

#620
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Attached File  Screenshot_20220131-141526_Drive.jpg   1.58MB   9 downloads

Gresia pe care am luat-o pt bai pe podea si perete la dus este imitatie de terracotta, nerectificata. Din instructiunile producatorului inteleg ca trebuie sa las rosturi de 4-5 cm. Am luat distantieri de 4 mm. Va arata aiurea? Pt chit am decis mapei kerapoxy CQ. Hidro cu mapei mapegum wps si adeziv mapei keraflex maxi s1...

Edited by mee_haitza, 31 January 2022 - 14:25.


#621
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
4-5mm nu cm....

#622
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017

View Postmee_haitza, on 21 ianuarie 2022 - 10:27, said:

O bordura de caramida la dus walk in sau o bancuta din caramida, sau zid de sprijin pt blat in bucatarie, sau gratar terasa se pot face peste gresia deja pusa pe jos, sau trebuie facute inainte de a monta gresia?

View Postmee_haitza, on 31 ianuarie 2022 - 14:21, said:

Attachment Screenshot_20220131-141526_Drive.jpg

Gresia pe care am luat-o pt bai pe podea si perete la dus este imitatie de terracotta, nerectificata. Din instructiunile producatorului inteleg ca trebuie sa las rosturi de 4-5 cm. Am luat distantieri de 4 mm. Va arata aiurea? Pt chit am decis mapei kerapoxy CQ. Hidro cu mapei mapegum wps si adeziv mapei keraflex maxi s1...


#623
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
Salut. As vre sa te intreb cum ai scapat de condesul din pod?

#624
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Nu am mai facut foc si am aerisit mult, cu geamurile rabatate se facea ceva curent, neavand astereala sub tigla plus multe spatii pe unde mai intra aerul. Cand mi s-a parut ca s-a uscat, am dat cu antimucegai, apoi antifungic/ignifugare din nou. dupa ce a parut ca s-au uscat si astea, am izolat podul. Partea cu antimucegaiul a fost CRUNTA.

#625
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Attached File  20220313_151154.jpg   273.9K   60 downloadsAttached File  20220313_151144.jpg   197.25K   60 downloads

Cum ar trebui sa procedez in situatia aceasta? La rigola de la dus au venit cu gresia la o distanta de cativa mm fata de buza metalica, iar pe alocuri peste buza metalica, chiar si cu  toata grosimea gresiei...cum etansez zonele astea? Adezivul e intarit, are deja 2-3 saptamani...

#626
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Sigilarea dintre rigola si gresie trebuia sa fie elastica (coeficienti de dilatare diferiti) - cu acelasi silicon sanitar pe care il bagi la colturi intre gresie si faianta sau faianta-faianta, aplicat dupa chituirea rosturilor.

Ca sa  rezolvi problema gresiei prea inalte verifica daca gratarul tau poate fi montat cu fata in jos (tipul de gratar care poate fi placat cu gresie).
Daca da, te joci cu bucatile de gresie cu care faci placarea gratarului ca sa ai suprafata la acelasi nivel cu gresia.
Nu va arata la fel de elegant ca atunci cand ai buza de inox a rigolei vizibila si paralela cu marginea de inox a gratarului dar daca tai si slefuiesti cu grija bucatile de gresie ar trebui sa arate acceptabil.

Daca nu e un gratar care poate fi placat cred ca poti sa incerci sa lipesti niste distantiere pe fundul grilei astfel incat sa aduci suprafata grilei la nivelul gresiei (sperand ca marginea gresiei e in acelasi plan pe laturile lungi ale rigolei).

In ambele cazuri va trebui sa slefuiesti cu grija muchia gresiei in jurul rigolei ca sa ai o linie continua pe fiecare latura si un luft uniform in jurul grilei (polizor cu viteza reglabila si disc pt polizat piatra).

#627
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Rigola este kessel linearis, care poate fi placata pe cealalta parte cu gresie



Attached File  Screenshot_20220314-174857_Chrome.jpg   111.39K   26 downloads

Ingrijorarea mea e mai mult privind sigilarea sa nu intre apa. Presupunand ca se curata cat de cat adezivul, cum procedez in zonele unde nu am rost intre gresie si buza, pt ca gresia vine peste buza, sau unde desi am rost, gresia tot vine in intregime peste nivelul buzei. As vrea sa chituiesc cu kerapoxy cq si sa folosesc sulicon adesil ac de la mapei...

Edited by mee_haitza, 14 March 2022 - 17:57.


#628
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
.

#629
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

View Postmee_haitza, on 14 martie 2022 - 17:55, said:

Rigola este kessel linearis, care poate fi placata pe cealalta parte cu gresie



Attachment Screenshot_20220314-174857_Chrome.jpg

Ingrijorarea mea e mai mult privind sigilarea sa nu intre apa. Presupunand ca se curata cat de cat adezivul, cum procedez in zonele unde nu am rost intre gresie si buza, pt ca gresia vine peste buza, sau unde desi am rost, gresia tot vine in intregime peste nivelul buzei. As vrea sa chituiesc cu kerapoxy cq si sa folosesc sulicon adesil ac de la mapei...

Cred ca ar trebui sa faci un luft intre buza rigolei si gresie, pe care sa il sigilezi cu ceva elastic. Adezivul de gresie e higroscopic si n-ar trebui sa fie expus direct la apa.
Eu am folosit siliconul sanitar de la Ceresit, CS25. Pare ok, arata neschimbat la 2-3 ani de la aplicare, nu da nici un semn de desprindere de pe suport.

Ai hidroizolatie continua in zona dusului? (fustita din membrana livrata cu rigola, lipita etans de restul membranei) )

#630
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Da, asta vreau sa fac si am inceput deja sa curat adezivul incat sa fac un rost adanc de cativa mm pr care sa il umplu fie cu chit epoxidic fie cu silicon mapesil ac.

Hidroizolatie am facut slava domnului. Am etansat cu eporip. Recomand. Am raschetat putin plasticul inainte, am presarat nisip de quartz dupa. Apoi am lipit gulerul cu care a venit rigola peste, cu mapegum am mai dat inca 2-3 maini de mapegum. In total sunt 3-4 straturi. 2 cu gletiera, restul cu rola. Am pus banda la colturi, intersectii... e data toata podeaua baii plus niste zone. La dus am dat peste tot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate