Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

P+E rustic/mediteranean reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
639 replies to this topic

#1
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Buna ziua, refac topicul https://forum.softpe...ranean-tgmures/ , deoarece am schimbat user-ul. sper ca nu e o problema

Asadar, P+E fara subsol, in Ardeal, caramida de 38, probabil brikston, izolatie vata de 10, tigla ceramica, posibil Creaton Balance.

Atasez planurile din nou, astfel cum le-am modificat, dupa vizare (dimensiuni si amplasament unele goluri).





In topicul initial unii colegi mi-au semnalat unele probleme legat de structura. Le multumesc inca o data pe aceasta cale si sper sa intervina si pe acest topic, daca e cazul. Problemele sesizate le-am inaintat structuristului, care a refacut planul de cofraj si armare, cu golurile asa cum le-am dorit eu, si sper, cu corectarea problemelor de structura. Cu mentiunea ca in privinta planurilor de arhitectura nu s-a facut corelarea cu structura (arhitectul mi-a spus ca oricum planurile de structura primeaza si pe acelea se uita constructorul), sperand totusi ca voi reusi sa obtin si planurile arhitectului corelate, atasez planul de cofraj si armare astfel cum le-a modificat structuristul




#2
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Si de ce nu ai continuat cu postarea asta pe vechiul topic? Am mai spus, sunt beneficiari care s-au razgandit si au modificat proiectele de n-spe ori...am avea la topice parasite fara numar.
Faptul ca ai schimbat proiectul sau userul nu inseamna ca trebuie sa schimbi si topicul, nu? Plus ca pe topicul vechi poate mai ai si alte informatii, nu are sens revenirea la niste discutii care pot fi evitate.

Ca si feedback, este posibil(cu niste modificari) ca la etaj sa transformi spalatoria in baia proprie a dormitorului alaturat, iar din baia aia imensa sa faci o baie mai mica si o spalatorie.

Edited by the_lion, 12 December 2017 - 20:31.


#3
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View Postmee_haitza, on 12 decembrie 2017 - 14:22, said:

Buna ziua, refac topicul https://forum.softpe...ranean-tgmures/ , deoarece am schimbat user-ul. sper ca nu e o problema

Asadar, P+E fara subsol, in Ardeal, caramida de 38, probabil brikston, izolatie vata de 10, tigla ceramica, posibil Creaton Balance.

Atasez planurile din nou, astfel cum le-am modificat, dupa vizare (dimensiuni si amplasament unele goluri).

Attachment plan fundatii.JPG
Attachment parter octombrie 2017 scanat_6 cu arcade.JPG
Attachment etaj octombrie 2017 scanat_5 fara baie.JPG

In topicul initial unii colegi mi-au semnalat unele probleme legat de structura. Le multumesc inca o data pe aceasta cale si sper sa intervina si pe acest topic, daca e cazul. Problemele sesizate le-am inaintat structuristului, care a refacut planul de cofraj si armare, cu golurile asa cum le-am dorit eu, si sper, cu corectarea problemelor de structura. Cu mentiunea ca in privinta planurilor de arhitectura nu s-a facut corelarea cu structura (arhitectul mi-a spus ca oricum planurile de structura primeaza si pe acelea se uita constructorul), sperand totusi ca voi reusi sa obtin si planurile arhitectului corelate, atasez planul de cofraj si armare astfel cum le-a modificat structuristul

Attachment plan cofraj planseu peste parter nou.JPG
Attachment plan armare planseu peste parter nou.JPG
Eu nu inteleg daca ai niste cadre din beton sau zidarie portanta,pentru ca e nici una nici alta.Daca erau cadre ar fi trebuit sa ai stalpi de min 30x30 si grinzi in jur de 25x45.Nu e cazul.Zidarie portanta iar nu e pentru ca nu respecta conditiile.Ai perete de 38 latime si centuri de 25 si 30 latime.Ceva nu se pupa.

#4
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017

View Postthe_lion, on 12 decembrie 2017 - 20:23, said:

Si de ce nu ai continuat cu postarea asta pe vechiul topic? Am mai spus, sunt beneficiari care s-au razgandit si au modificat proiectele de n-spe ori...am avea la topice parasite fara numar.
Faptul ca ai schimbat proiectul sau userul nu inseamna ca trebuie sa schimbi si topicul, nu? Plus ca pe topicul vechi poate mai ai si alte informatii, nu are sens revenirea la niste discutii care pot fi evitate.

Ca si feedback, este posibil(cu niste modificari) ca la etaj sa transformi spalatoria in baia proprie a dormitorului alaturat, iar din baia aia imensa sa faci o baie mai mica si o spalatorie.

Da, m-am gandit la varianta cu 2 bai sus, exact cum ai spus. Problema e ca uscatoria nu prea stiu unde sa o pun si cat spatiu sa ii aloc. Spre dreapta e estul si pe acea latura as vrea fereastra cat mai mare. Ma gandisem la o incapere de genul 1.5 x 1.5 in coltul dreapta sus, dar nu pot sa imi dau seama daca e de ajuns.

View Postadrian153, on 12 decembrie 2017 - 20:31, said:


Eu nu inteleg daca ai niste cadre din beton sau zidarie portanta,pentru ca e nici una nici alta.Daca erau cadre ar fi trebuit sa ai stalpi de min 30x30 si grinzi in jur de 25x45.Nu e cazul.Zidarie portanta iar nu e pentru ca nu respecta conditiile.Ai perete de 38 latime si centuri de 25 si 30 latime.Ceva nu se pupa.

Da, din discutiile cu inginerul si dirigintele am primit clasicul raspuns ca " e Ardeal nu Bucuresti si normativul e exagerat, nimeni in zona asta nu il respecta..." 😕

#5
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View Postmee_haitza, on 12 decembrie 2017 - 21:03, said:



Da, m-am gandit la varianta cu 2 bai sus, exact cum ai spus. Problema e ca uscatoria nu prea stiu unde sa o pun si cat spatiu sa ii aloc. Spre dreapta e estul si pe acea latura as vrea fereastra cat mai mare. Ma gandisem la o incapere de genul 1.5 x 1.5 in coltul dreapta sus, dar nu pot sa imi dau seama daca e de ajuns.



Da, din discutiile cu inginerul si dirigintele am primit clasicul raspuns ca " e Ardeal nu Bucuresti si normativul e exagerat, nimeni in zona asta nu il respecta..." 😕
Lasa asta cu normativul, tehnic nu e corect.Cum sa faci o centura de 25 sau 30 peste un zid de 38?Idem la stalpi.E ca si cum ti-ai lua haine xxl cand tu porti S.

#6
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nici nu pot sa ma uit pe mizeria aia de se numeste plan de cofrare si armare planseu....ti l-a dat cu liniile alea groase ca sa fie sigur ca nu intelege nimeni nimic sau?
Cum sa iti spuna arhitectul ca nu conteaza planurile de arhitectura? Cand iti e lumea mai draga constructorul se va uita pe arhitectura sau invers pe structura in functie de cum ii convine.... Adrian are dreptate cu latimea centurilor - trebuie sa aibe aceasi latime ca a peretului adica 38 cm... Daca ti-am zis deja atunci ma repet..... fa peretii portanti de minim 25 cm maxim 30 cm si cu diferenta de la caramida suplimenteaza termosistemul....
sfat prietenesc: Ai schimbat userul si topicul acum schimba si echipa de proiectare...mie mi se pare ca scopul lor este sa incaseze factura, nu sa faca treaba buna.

#7
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Va multumesc pentru raspunsuri. Chiar sunt in impas...

M-am apucat si eu sa caut, desi nefiind din domeniu, multe informatii le inteleg mai greu.
Vreau sa atasez ceva ce am gasit, care poate ajuta...

Attached File  CAIET_TEHNIC_2007_WNB.pdf   663.49K   30 downloads
Attached File  caiet tehnic centuri.JPG   197.68K   66 downloads

Nu rezulta ca centura poate avea minim 2/3 din 38 ?

Am vorbit cu dirigintele si acesta imi spune ca centura trebuie sa fie minim 25 iar diferenta de 13 cm se acopera cu termoizolatie...

Edited by mee_haitza, 13 December 2017 - 11:38.


#8
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View Postmee_haitza, on 13 decembrie 2017 - 11:25, said:

Va multumesc pentru raspunsuri. Chiar sunt in impas...

M-am apucat si eu sa caut, desi nefiind din domeniu, multe informatii le inteleg mai greu.
Vreau sa atasez ceva ce am gasit, care poate ajuta...

Attachment CAIET_TEHNIC_2007_WNB.pdf
Attachment caiet tehnic centuri.JPG

Nu rezulta ca centura poate avea minim 2/3 din 38 ?

Am vorbit cu dirigintele si acesta imi spune ca centura trebuie sa fie minim 25 iar diferenta de 13 cm se acopera cu termoizolatie...
H ( inaltimea ) = minim 2/3 din latime
H= min 2/3 *38= cca 26 cm

#9
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
Daca vrei neaparat un perete de 48 cm (38 caramida si 10 vata minerala) , aceasta grosime de perete si implicit izolare termica,o poti realiza,sau chiar imbunatati, prin realizarea unui perete alcatuit din 3 straturi,dispuse astfel,de la exterior spre interior : vata bazaltica la fatada 10 cm, caramida 25 cm,vata minerala/bazaltica 10 cm la interior,structura metalica si gipscarton.
PS: Cei de la Wienerberger au acest sistem dar nu este adaptat in totalitate la cerintele normativelor din tara noastra.

#10
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmee_haitza, on 13 decembrie 2017 - 11:25, said:

Va multumesc pentru raspunsuri. Chiar sunt in impas...

M-am apucat si eu sa caut, desi nefiind din domeniu, multe informatii le inteleg mai greu.
Vreau sa atasez ceva ce am gasit, care poate ajuta...

Attachment CAIET_TEHNIC_2007_WNB.pdf
Attachment caiet tehnic centuri.JPG

Nu rezulta ca centura poate avea minim 2/3 din 38 ?

Am vorbit cu dirigintele si acesta imi spune ca centura trebuie sa fie minim 25 iar diferenta de 13 cm se acopera cu termoizolatie...

Este ilogic sa folosești caramida de 38. Dacă o faci pentru izolare e inutil deoarece vata sau polistirenul sunt cu mult superioare din acest punct de vedere. Dacă o faci pentru rezistenta e la fel de inutil. Din punct de vedere costuri  iar da cu minus. Personal prefer structurile in cadre care îți permit o mai mare flexibilitate in compartimentare. La o structura in cadre poți merge liniștit pe caramida de 25 si izolație de 15 si obții un perete de 40 net superior ca izolație. Normativele le respecți pentru tine nu are sens sa îți furi căciula singur. Economia pe care o faci la structura este cea mai păguboasă si nesemnificativa valoric. Poți calcula costurile si o sa vezi.

#11
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017

View Postadrian153, on 13 decembrie 2017 - 16:08, said:

H ( inaltimea ) = minim 2/3 din latime
H= min 2/3 *38= cca 26 cm

Nu inteleg. In documentul acela, la pagina 6 unde am incercuit scrie

" sectiunea transversala a centurilor va satisface urm conditii:

aria egala sau mai mare de 500 cm2 - 25x20

latimea egala sau mai mare de 25 cm dar egala sau mai mare de 2/3 din grosimea peretelui

inaltimea egala sau mai mare de 20 cm "

Pe langa discutia cu centura, atasez cele semnalate de user-ul Brawnie (caruia ii multumesc) pe celalalt topic, care au fost confirmate la vremea aceea si de diriginte.
Sper ca la scara e rezolvat, celelalte nu prea imi dau seama, dar multe par lasate la fel...Cu privire la elevatie, structuristul si dirigintele mi-au spus ca in ardeal e suficient 30...

"Lasand la o parte "problemele" de ordin estetic dumneata ai o problema serioasa dpdv al structurii....
1. conform normativului elevatia fundatiei trebuie sa fie mai lata cu 5 cm de o parte si de alta a peretelui portant.... tu zici ca vrei caramida de 38 cm iar elevatia ta este de 30 cm !!!
2. distanta intre stalpisori pe deschiderea intre axele A si B este mai mare de 5 metri cat prevede normativul in cazul structurilor pe zidarie portanta
3. densitatea peretilor structurali de la etaj este prea mica (trebuie sa ai ceva mai multi pereti portanti la interior, de exemplu distanta intre peretele din ax 1 si cel de dupa axul 3 depaseste 5 metri- maximul prevazut de normativ)
4. peretele portant care desparte camera de garderoba (cel de 25 cm intre ax 4 si 3) nu are corespondent la parter...vad ca in planul de cofrare al placii apare o centura GM2 25x25 sub el - mult prea mica dpmdv ...acolo trebuie o grinda serioasa + cei doi stalpi care care marginesc acesta centura nu apar in plan parter si cel din dreapta centurii in plan etaj.
5. toti stalpisorii din axul 3 de la parter nu se mai regasesc la etaj
6. apar alti stalpisori la etaj care nu sunt la parter (cei de pe linia cu peretele de 25 cm amintit la pct.4)
7. stalpisorul din ax 3 cu C de la parter nu apare la etaj iar cel din ax 2 cu C apare la etaj dar nu mai apare la parter !
8. nisa de la peretele din ax B iar nu este ok ...peretele respectiv trebuie sa fie continuu pentru ca este de rezistenta.
9. ai goluri mai mari de 2.5 mp care nu sunt bordate de stalpisori (ex: usa de la intrare si usa de la balcon de 1.32*2.30 = 3.03 mp)
10. ce facem cu centura C2-25x25 din axul 3 intre axele B si C ca o sa dai cu capul in ea cand urci scara ?!?
11. grinda GM3 din axul B cica ar avea dimensiunea de 25x35 (25 latime / 35 inaltime) in cele 2 sectiuni prin cofraj eu vad inaltimea de 25 cm.... la fel si in cazul centurilor exterioare perimetrale C1 25x30 ...eu vad 25 grosime din sectiuni....sunt intradevar de 30 latime dar in cazul acesta notatia ar fi trebuit sa fie C1 30x25.
12. nu vad ciocuri la armaturile pozitionate la partea inferioara a placii
13.
14.
15.
n. "


Ce nu inteleg eu este de ce si la a 2-a incercare, desi am cerut expres, nu a pus stalpisor si de partea cealalta a usii catre terasa, unde deschiderea e mai mare de 2.5...Ca ma gandesc ca nu e mare lucru sa il adauge acolo...Nu stiu daca si ce calcule a facut, doar ca mi-a spus ca aceasta casa e usor atipica si trebuie gandit aparte, daca bine retin mi-a spus inclusiv ca trebuie gandit astfel incat in caz de ceva sa nu fie prea rigid si cumva sa fie controlat daca, ce si unde cedeaza...

La capatul stang al GM2 nu trebuie stalpisor? in capatul drept al GM4 nu trebuie stalpisor? la fel de o parte si alta a ferestrelor de 225 din living si a ferestrei de 225 din bucatarie? sau in coltul de la ora 13 al camerei de jos ce da spre terasa?

Eu intreb, ca nu ma pricep, va rog nu dati cu parul

Multumesc pentru raspunsuri

#12
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View Postmee_haitza, on 14 decembrie 2017 - 13:29, said:



Nu inteleg. In documentul acela, la pagina 6 unde am incercuit scrie

" sectiunea transversala a centurilor va satisface urm conditii:

aria egala sau mai mare de 500 cm2 - 25x20

latimea egala sau mai mare de 25 cm dar egala sau mai mare de 2/3 din grosimea peretelui

inaltimea egala sau mai mare de 20 cm "

Pe langa discutia cu centura, atasez cele semnalate de user-ul Brawnie (caruia ii multumesc) pe celalalt topic, care au fost confirmate la vremea aceea si de diriginte.
Sper ca la scara e rezolvat, celelalte nu prea imi dau seama, dar multe par lasate la fel...Cu privire la elevatie, structuristul si dirigintele mi-au spus ca in ardeal e suficient 30...

"Lasand la o parte "problemele" de ordin estetic dumneata ai o problema serioasa dpdv al structurii....
1. conform normativului elevatia fundatiei trebuie sa fie mai lata cu 5 cm de o parte si de alta a peretelui portant.... tu zici ca vrei caramida de 38 cm iar elevatia ta este de 30 cm !!!
2. distanta intre stalpisori pe deschiderea intre axele A si B este mai mare de 5 metri cat prevede normativul in cazul structurilor pe zidarie portanta
3. densitatea peretilor structurali de la etaj este prea mica (trebuie sa ai ceva mai multi pereti portanti la interior, de exemplu distanta intre peretele din ax 1 si cel de dupa axul 3 depaseste 5 metri- maximul prevazut de normativ)
4. peretele portant care desparte camera de garderoba (cel de 25 cm intre ax 4 si 3) nu are corespondent la parter...vad ca in planul de cofrare al placii apare o centura GM2 25x25 sub el - mult prea mica dpmdv ...acolo trebuie o grinda serioasa + cei doi stalpi care care marginesc acesta centura nu apar in plan parter si cel din dreapta centurii in plan etaj.
5. toti stalpisorii din axul 3 de la parter nu se mai regasesc la etaj
6. apar alti stalpisori la etaj care nu sunt la parter (cei de pe linia cu peretele de 25 cm amintit la pct.4)
7. stalpisorul din ax 3 cu C de la parter nu apare la etaj iar cel din ax 2 cu C apare la etaj dar nu mai apare la parter !
8. nisa de la peretele din ax B iar nu este ok ...peretele respectiv trebuie sa fie continuu pentru ca este de rezistenta.
9. ai goluri mai mari de 2.5 mp care nu sunt bordate de stalpisori (ex: usa de la intrare si usa de la balcon de 1.32*2.30 = 3.03 mp)
10. ce facem cu centura C2-25x25 din axul 3 intre axele B si C ca o sa dai cu capul in ea cand urci scara ?!?
11. grinda GM3 din axul B cica ar avea dimensiunea de 25x35 (25 latime / 35 inaltime) in cele 2 sectiuni prin cofraj eu vad inaltimea de 25 cm.... la fel si in cazul centurilor exterioare perimetrale C1 25x30 ...eu vad 25 grosime din sectiuni....sunt intradevar de 30 latime dar in cazul acesta notatia ar fi trebuit sa fie C1 30x25.
12. nu vad ciocuri la armaturile pozitionate la partea inferioara a placii
13.
14.
15.
n. "


Ce nu inteleg eu este de ce si la a 2-a incercare, desi am cerut expres, nu a pus stalpisor si de partea cealalta a usii catre terasa, unde deschiderea e mai mare de 2.5...Ca ma gandesc ca nu e mare lucru sa il adauge acolo...Nu stiu daca si ce calcule a facut, doar ca mi-a spus ca aceasta casa e usor atipica si trebuie gandit aparte, daca bine retin mi-a spus inclusiv ca trebuie gandit astfel incat in caz de ceva sa nu fie prea rigid si cumva sa fie controlat daca, ce si unde cedeaza...

La capatul stang al GM2 nu trebuie stalpisor? in capatul drept al GM4 nu trebuie stalpisor? la fel de o parte si alta a ferestrelor de 225 din living si a ferestrei de 225 din bucatarie? sau in coltul de la ora 13 al camerei de jos ce da spre terasa?

Eu intreb, ca nu ma pricep, va rog nu dati cu parul

Multumesc pentru raspunsuri
Ce ti-a spus proiectantul se numeste pe romaneste " gargara ieftina" . Daca " gandea" asa cum zice el, facea ceva cu cap....dar ce se vede e facut cu c..... Ce mari calcule sa faci la o casa p+1 unde toate iti rezulta din conditii minime constructive ( dimensiunea stalpilor,armarea stalpilor si dispunerea lor,dimensiunile centurilor si armarea lor etc).
Ce e asa de "atipic" la o casa p+1 sub forma de patrat?E cea mai simpla si banala cladire.

Edited by adrian153, 14 December 2017 - 22:02.


#13
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
stalpisorul GM4 din axul B ia din golul usiiPosted Image

#14
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
am alocat spatiu pt uscatorie in baia principala si am transformat celalalt spatiu in a 2-a baie. Ar fi ok asa?

Urmeaza zilele astea sa ma intalnesc cu un nou inginer sa vedem ce modificari putem face pt a fi respectate toate, sau cat mai multe cerinte ale normativului. revin cu planurile revizuite in curand.

Multumesc pt feedback!


Edited by mee_haitza, 15 January 2018 - 14:35.


#15
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Nimeni nimic?

Este oare suficient spatiul alocat pt uscatorie? Doar pt rufe, fara masina de spalat.

De asemenea, spuneti-mi va rog, pt o inaltime a living-ului de 2.80, care ar fi inaltimea ferestrelor maxima, pt hp=90 ? Cat e minimul ce poate fi lasat de la fereastra la tavan?
Cat de jos mai pot cobora cu hp?
Multi cu care am discutat mi-au recomandat sa merg pe inaltime standard a parapetului de sub fereastra, cu calorifer normal sub ea, sa ma feresc de ferestre care coboara prea jos, pt ca sunt scumpe caloriferele acelea inguste si sunt ineficiente... Ma gandeam sa merg pe ferestre inalte de 140 la etaj (inaltimea camerei 270) si 180 la parter (inaltimea camerei 280)

#16
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmee_haitza, on 17 ianuarie 2018 - 14:06, said:

Nimeni nimic?
Nu :D

View Postmee_haitza, on 17 ianuarie 2018 - 14:06, said:

Este oare suficient spatiul alocat pt uscatorie? Doar pt rufe, fara masina de spalat.
Cunosc o camera de 5mp in care se afla MSR, uscator, hidrofor mic, CT fara boiler extern si rafturi. Are si geam la hp 115.

View Postmee_haitza, on 17 ianuarie 2018 - 14:06, said:

De asemenea, spuneti-mi va rog, pt o inaltime a living-ului de 2.80, care ar fi inaltimea ferestrelor maxima, pt hp=90 ?
Nu prea iti iasa 2.80. Doar fara tavane rigips. La mine a iesit 2.70. Inalimea maxima poate fi pana in centura.

View Postmee_haitza, on 17 ianuarie 2018 - 14:06, said:

Cat e minimul ce poate fi lasat de la fereastra la tavan?
Vezi mai sus.

View Postmee_haitza, on 17 ianuarie 2018 - 14:06, said:

Cat de jos mai pot cobora cu hp?
"coborî" cu î din i cand cuvantul se termina cu acest sunet. Sau cand incepe, sau cand e format din construcii gen "reîncepere"
Cat vrei. Eu am facut totusi un rand de caramida ca sa nu curga sapa afara. Vin cu poza daca nu intelegi.

View Postmee_haitza, on 17 ianuarie 2018 - 14:06, said:

Multi cu care am discutat mi-au recomandat sa merg pe inaltime standard a parapetului de sub fereastra, cu calorifer normal sub ea, sa ma feresc de ferestre care coboara prea jos, pt ca sunt scumpe caloriferele acelea inguste si sunt ineficiente... Ma gandeam sa merg pe ferestre inalte de 140 la etaj (inaltimea camerei 270) si 180 la parter (inaltimea camerei 280)
Daca faci IPAT scapi de aceste restrictii.

#17
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Multumesc pt raspuns. M-am grabit. Dar pt o inaltime de 160 a ferestrei? Care e rolul tavanului de rigips si care ar fi grosimea lui? Ma incadrez cu calorifer de dimensiuni normale si spatiu suficient pt galerie perdea?

IPAT nu vreau sa pun (din ce am citit ar fi teoria cu ridicatul prafului - care nu se pupa cu alergia mea, samd)

In legatura cu acea "uscatorie" pe mine ma intereseaza daca pot sa ma desfasor intr-o incapere de aprox 1 x 1.5, doar cu niste sfori, pt uscarea hainelor. Stiu ca pare usor a imparti altfel baia aia mare, dar alinierea ferestrelor cu cele de la parter si modul cum e organizata bucataria, cat mai ales vecinatatile si felul cum bate soarele ma cam "obliga" sa plasez astfel zonele in baia respectiva. Sau poate nu imi dau eu seama de una-alta...

De asemenea, credeti ca e o problema ca am baia peste bucatarie? Din ce am vazut, majoritatea au bucataria sub dormitor... Eu am vrut sa am zona de dormit cat mai departe de surse de zgomote (baie) Posted Image sau surse de radiatii (bucataria)...

Edited by mee_haitza, 18 January 2018 - 09:20.


#18
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmee_haitza, on 18 ianuarie 2018 - 09:16, said:

Dar pt o inaltime de 160 a ferestrei? Ma incadrez cu calorifer de dimensiuni normale si spatiu suficient pt galerie perdea?
La 2.7m utili iti mai raman 20cm pentru galerie perdea, cu hp90. Cam putin, eu am pus galeria la 20cm in jos de la tavan. Dar poti monta radiatoare "normale" de 60cm inaltime.

View Postmee_haitza, on 18 ianuarie 2018 - 09:16, said:

Care e rolul tavanului de rigips si care ar fi grosimea lui?
Rol de finisare a tavanului. Tavanele se pot finisa cu tencuiala (inclusiv cele din lemn, vezi jurnal lenny13) dar se cam stramba mesterii, sau cu ghips-carton(rigips). Sistemul asta din urma ocupa minim 7cm (sper sa nu gresesc), eu am lasat 10 pentru calcule. Daca ar fi sa mai fac odata nu as mai face cu rigips.

View Postmee_haitza, on 18 ianuarie 2018 - 09:16, said:

IPAT nu vreau sa pun (din ce am citit ar fi teoria cu ridicatul prafului - care nu se pupa cu alergia mea, samd)
Daca este dimensionat corect, casa izolata corespunzator, nu ar trebui sa se simta podeaua calda in functionare normala. Vezi impresii pe jurnalul lui kpk1 (la finalizate). Eu nu am simtit un asa sistem, ci doar unele facute dupa ureche in care se baga 50 de grade. Podeaua se simte bine calda si e crapata in mai multe locuri (gresie). Nici vorba de praf care se ridica.

View Postmee_haitza, on 18 ianuarie 2018 - 09:16, said:

In legatura cu acea "uscatorie" pe mine ma intereseaza daca pot sa ma desfasor intr-o incapere de aprox 1 x 1.5, doar cu niste sfori, pt uscarea hainelor. Stiu ca pare usor a imparti altfel baia aia mare, dar alinierea ferestrelor cu cele de la parter si modul cum e organizata bucataria, cat mai ales vecinatatile si felul cum bate soarele ma cam "obliga" sa plasez astfel zonele in baia respectiva. Sau poate nu imi dau eu seama de una-alta...
Spatiul e cam limitat acolo. Nu cred ca iti incape un uscator de haine pliabil. Probabil doua mai mici, unul in stanga cum intrii si unul sub geam. Eu usuc hainele afara Posted Image

View Postmee_haitza, on 18 ianuarie 2018 - 09:16, said:

De asemenea, credeti ca e o problema ca am baia peste bucatarie? Din ce am vazut, majoritatea au bucataria sub dormitor... Eu am vrut sa am zona de dormit cat mai departe de surse de zgomote (baie) Posted Image sau surse de radiatii (bucataria)...
Nu pot sa iti dau un raspuns caci eu nu am asa. Baile mele sunt una peste alta si nu au pereti comuni cu camere. De obicei nu prea se gateste noaptea, nu? Posted Image Mi se pare o risipa uriasa de spatiu la bai. Din puncul meu de vedere 6mp sunt suficienti. La mine in 6mp incap: cabina 0.9x.09, cada 1.5x1.2, chiuveta normala, wc, radiator portprosob 800/1800 si geam de 0.98m latime. Acum e casa ta (tu vei sta in ea, nu arhitectul), faci cum consideri tu mai bine. Te gandesti foarte bine cu sursele de zgomot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate