Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Ne trebuie cu adevarat facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
In momentul de fata sunt anul 2 la Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii, Universitatea din Bucuresti, si incep sa ma indoiesc de utilitatea facultatilor, vad in asta doar inca un motiv sa mai tragi de timp pana incepi serios cu munca, ori sa iei viata in maini. Daca in primul an eram incantat de ce putea sa imi ofere, acum o simt depasita, si asa observ si celelalte facultati. Deci sunt curios de parerea voastra, ne trebuie cu adevarat facultate?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru unele meserii da iar pentru altele nu. Generalizarea nu ajuta.

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 Sekene, on 11 decembrie 2017 - 05:52, said:

Deci sunt curios de parerea voastra, ne trebuie cu adevarat facultate?

Da.
In facultate iti maresti potentialul
La facultate stii ce stiu ceilalti colegi de breasla, stii ce-au invatat si cum gandesc
La facultate ti se maresc orizonturile relatiilor, prietenilor, cunostintelor profesionale
La facultate cunosti profesori si daca esti istet te vor lua si ei in seama
La facultate iti masori puterile cu competitia

#4
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Raspunsul este: Da, dar nu cea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii.

#5
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Daca tot esti la Jurnalism, Mihai Gadea a terminat Facultatea de Teologie si este jurnalist. Ma intreb cat de mult il ajuta Facultatea de Teologie la ce face el acum.

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
As desfiinta toate facultătile private.au făcut cel mai mult rău tarii .

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Atat timp cat vrei sa urmezi domeniul studiat, da, trebuie facultate. Problema e ca 80 % fac afcultatea ca e la moda nu ca vor sa faca o meserie din domeniul studiat. Sa mai zaca 4-5 ani pe banii parintilor.

#8
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Sa presupunem ca esti pasionat de un domeniu si esti autodidact. Daca ai ceva neclaritati, poti sa platesti un profesor cateva ore sa iti raspunda la intrebari. In acest caz, care mai este diferenta ca asculti cursurile profesorului pe youtube sau in sala de curs ? Sau ii studiezi cartile si nu ii scrii cursurile dupa dictare la facultate ?

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Sekene, on 11 decembrie 2017 - 05:52, said:

Deci sunt curios de parerea voastra, ne trebuie cu adevarat facultate?

Nu ne trebuie cu adevarat dar. in lipsa ei, le dam motive escrocilor corporatisti sa ne plateasca cu salariul minim. Asa, cu facultate, e posibil sa mai luam 100-200 lei in plus, peste salariul minim.

#10
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 Sekene, on 11 decembrie 2017 - 05:52, said:

In momentul de fata sunt anul 2 la Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii, Universitatea din Bucuresti, si incep sa ma indoiesc de utilitatea facultatilor,
Considera ca ti-ai pierdut timpu' pana acum cu facultatea aia? Ai pe cineva sa te angajeze dupa ce o termini pe un post de profil? Daca NU atunci lucrator comercial scrie pe tine, sluga cu studii superioare la patron sau somer cu studii superioare. Invatati o meserie din care sa va scoateti traiu si mai lasati la o parte "rasinile" cu studiile superioare ca nu degeaba facultatea este facultativa, daca chiar iti trebuia in viata era ceva cu "obligativa". Meserii ca tehnician centrale termice, tehnician masini de spalat si electrocasnice mici, tehnician frigotehnist, tehnician electronist si de tehnica de calcul (IT), meseriile din constructii  toate astea sunt meserii care va permit sa nu depindeti de nimeni dpdv financiar, sa nu stati la pomana salariala a unui prostanac de patron si cei cel mai important este ca va ofera sa aveti viata familiala nu sa stati ca "desteptii"  la munca de dimineata pana seara. Te duci la unu ii bagi freon in frigider si i-ai luat 200 de lei in cateva minute, te duci la altu ii umpli cu aer vasul de expansiune din centrala cu o pompa de bicicleta si iai luat 50 de lei tot in cateva minute, te duci la unu ii cureti pompa de mizerii din masina de spalat si l-ai ciupit de 50-100 de lei. Te duci la unu ii faci o lucrare cu pus gresie si faianta si iai luat cateva "bastoane" bune pe 2-3 zile de munca. Toate exemplele astea sunt pentru lucrarile banale ca-n functie de complexitatea lor iese si banu'. De exemplu ca sa schimbi la unu compresorul de la frigider ala costa vreo 200 de lei si-ti mai tragi si tu partea vreo 200-300 de lei, cuva la o masina de spalat tot pe acolo si exemplele pot continua. Mi-au cerut odata unii sa-mi schimbe modulu electronic de la masina de spalat 350 de lei (sa astept si vreo saptamana) in situatia in care am facut comanda de piese pe net, m-am dus la un electronist sa mi le schimbe si toata treaba m-a costat 120 de lei (toata chestia a durat vreo 3 zile). Astea sunt meserii fffoarte banoase daca stii sa-ti faci "baza" cu clienti si nu te arunci la bani prostind omul ca ala o sa-ti faca plata da' de venit la tine sigur nu mai vine si nici nu o sa te recomande mai departe

Edited by pascali_daniel, 11 December 2017 - 07:43.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
@"Ne trebuie cu adevarat facultate?"
- ai prefera sa te opereze un dorel cu 5 clase (2 de a I-a si 3 de a II-a)
- etc...

Edited by arg, 11 December 2017 - 08:04.


#12
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 arg, on 11 decembrie 2017 - 08:03, said:

@"Ne trebuie cu adevarat facultate?"
- ai prefera sa te opereze un dorel cu 5 clase (2 de a I-a si 3 de a II-a)
- etc...
Nici macar n-ai fost atent la ce facultate este el student. Ce are sula cu prefectura? asa si cu tine. El termina in plm jurnalism facultate care anual scoate mii de studenti pe banda rulanta atat la stat cat si la privat si tu spui de medicina facultate care dupa absolvire abia daca ajung 100-200 medici rezidenti ca si aia pleaca in afara dupa ce le-a platit statul studiile si nu le cere banii pe studii inapoi de parca s-au nascut invatati cu studii in medicina si se duc sa profeseze in afara iar apoi statul se plange ca pleaca doctorii din Romania. Pai pleaca ca esti prost ca stat si nu obligi acel absolvent sa profeseze in Romania MINIM durata studiilor in ani iar daca vrea sa plece mai devreme sa scoata banu sa plateasca studiile

Edited by pascali_daniel, 11 December 2017 - 08:11.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
@pascali_daniel
in titlu nu este trecut jurnalism...

problema lui este ca nu a inteles nimic din facultatea aia.... din vina lui sau a profesorilor...

iar daca citesti atent ce a postat o vezi ca intreaba si de alte facultati...

vezi ca meseriileaalea foarte banoase sunt pe moment, iei tu 200lei pe nu-s ce manopera dar nu faci asta zi de zi ci ai noroc daca gasesti un "gurster" pe saptamana... nu asa scoti mii de lei/luna

Edited by arg, 11 December 2017 - 08:22.


#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Trebuie ...da' sa nu fie Spiru Haret !

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 PlatonX, on 11 decembrie 2017 - 07:01, said:

Daca tot esti la Jurnalism, Mihai Gadea a terminat Facultatea de Teologie si este jurnalist. Ma intreb cat de mult il ajuta Facultatea de Teologie la ce face el acum.
Se roaga pentru Dragnea...

 silesax, on 11 decembrie 2017 - 07:06, said:

As desfiinta toate facultătile private.au făcut cel mai mult rău tarii .
Corect.

Cum au spus si colegii, unele facultati sunt degeaba, asa ca sa zici si tu ca ai facultate. Alte facultati sunt absolut necesare pentru a profesa in meserie, iar astea sunt in general facultatiile cu profil real in marea majoritate.

Edited by tehnics, 11 December 2017 - 08:27.


#16
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
nu pot sa dau reply la posturi de pe telefon dar o sa raspund aici.
eu cred ca te duci la facultate cand deja teoretic pana la terminarea liceului sau știi deja ce vrei sa faci in viata, de curand citisem ca meserii de profesioanala se platesc cu mii de euro peste hotare si chiar si la noi, dar nimeni nu vrea la munca.
eu nu ma refeream la facultăți ca si medicina, arhitectură sau de genul.
din cum am vazut de curand pe net, jurnalismul este una din meseriile care in 15-25 ani o sa fie facute de programe/roboti.
Eu sunt la jurnalism dar la specializarea de Publicitate/Advertising, ce faci cu ea sau unde te angajezi: agentii de Publicitate ( alea care gandesc reclamele, branding, rebranding, afise, postere, evenimente). *In cadrul facultății sunt 3 specializari : Jurnalism, Comunicare si Relatii publice si Publicitate. Daca ma gandesc bine nu recomand niciuna din ele, in domeniile mentionate am gasit in domeniu oamenii care au terminat, litere, filosofie, teologie, sociologie, si probabil multe altele. Avantajul pe care il gasesc este ca te ajuta sa intri in contact cu oameni din domeniu si incerca sa te ajute sa obtii un loc de munca pe specializarea terminată.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica pentru a sta la panda la usa Parlamentului sau a DNA-ului, cu microfonul in mana asteptand sa iasa nu stiu cine de acolo, pentru a-i pune intrebari idioate, iti trebuie facultate?
Sau pentru a striga dupa unul pe care-l duce Politia incatusat pentru ca  si-a violat-o pe ma-sa ca n-a mai vrut aia sa-i dea din pensia ei bani de bautura si tigari, " de ce-ai violat-o" sau "iti pare rau de ce-ai facut" , tot facultate iti trebuie?Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#18
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
Photo myshyk
7 minutes ago
Adica pentru a sta la panda la usa Parlamentului sau a DNA-ului, cu microfonul in mana asteptand sa iasa nu stiu cine de acolo, pentru a-i pune intrebari idioate, iti trebuie facultate?
Sau pentru a striga dupa unul pe care-l duce Politia incatusat pentru ca  si-a violat-o pe ma-sa ca n-a mai vrut aia sa-i dea din pensia ei bani de bautura si tigari, " de ce-ai violat-o" sau "iti pare rau de ce-ai facut" , tot facultate iti trebuie?

ca sa iti spun exact ce am vazut si eu ca fac aia la jurnalism, dar foarte bine punctat.
Inveti sa redactezi stiri, iti faci relații in domeniu, te invata sa ti camera, înveți istoria mass mediei, se chinuie sa sa iti formeze iti deschida capul ca dupa ce termini sa nu te apuci de fake news ( sa vezi cine preda la noi cursurile de fake news, cei de la Romania tv. 😂😂), deci ce poti sa inveti in direct muncind in domeniu inveti in 5 ani de studii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate