Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Rosmar Hreasca - masina viitorului.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#37
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011

View PostUgho, on 09 decembrie 2017 - 20:05, said:

Vom produce, pentru prima data în lume, un vehicul care va deveni, în teren accidentat, cel mai bun din lume. Vom lua acelasi vehicul si vom atinge cu el, în linie dreapta, cea mai mare viteza din lume, la sol.
Mergi pe camp si dai peste o turma de oi.Posted Image Apoi mergi cu vehiculul cu 1000km la ora prin padure. Acolo cum naiba atingi cea mai mare viteza din lume la sol ca eu nu inteleg. Ca nu-i autostrada. Daca dai peste o scroafa cu purcei, cum ii ocolesti ?Posted Image Posted Image

#38
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMotanu13, on 09 decembrie 2017 - 22:45, said:

Daca dai peste o scroafa cu purcei, cum ii ocolesti ?Posted Image Posted Image

N-auzi ca decelereaza la mai mult de 35g? Eu sunt curios ce material rezista la solicitari in conditii din astea. Uite ce se intampla la "numai" 200 km/h cand apare o oprire brusca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vFYHovJEUBg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ann0nyym0us, 09 December 2017 - 22:48.


#39
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
Nu pare chiar inutila inventia. Poate se va putea implementa la vehicule offroad, cand o roata sau doua raman impotmolite intr-o groapa, apesi pe buton si roata culiseaza afara din groapa. Este de apreciat incercarea de-a face ceva nou, daca toti ne-am gandi sa inventam ceva, pana la urma cineva sigur ar trage lozul castigator.

#40
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostUgho, on 09 decembrie 2017 - 22:35, said:

"Bãtãlia pe forțele G va fi viitorul. Metoda de deplasare descoperitã de mine va fi aplicatã tuturor vehiculelor, de la roabã pânã la avion. Încerc sã demonstrez cã se poate trece de la 5,5 G la 35 G

Adevaru' ii ca o roaba 10G ii chiar necesara.
Totusi, cine o sa circule cu jucariile alea "superluminice", ca la 5G deja iei somn?

#41
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postedy_wheazel, on 09 decembrie 2017 - 23:36, said:

Adevaru' ii ca o roaba 10G ii chiar necesara.
Totusi, cine o sa circule cu jucariile alea "superluminice", ca la 5G deja iei somn?
Posted Image  Mai scade, pune 3-4 .

Gluma aia nu va atinge nicio viteza. Asa e cu inventatorii astia din spatele casei Posted Image , maine poimaine scoate si un perpetuum mobile

Edited by AMAN_SER, 09 December 2017 - 23:43.


#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
L-am vazut la salonul auto. Acolo inca nu-i venise ideea cu miile de km pe ora. O tinea doar pe aia cu acceleratia si terenul accidentat. Toata branza sunt de fapt niste pistoane orizontale montate intre roti si caroserie care imping cu forta caroseria inainte. Aplicabilitate pe strada e zero ca ai o acceleratie mare pe o distanta f scurta si cam atat (ca si cand te-ar lovi unul din spate la fiecare plecare de pe loc) dar interesant in teren accidentat pe vehicule autonome sau comandate de la distanta.

Edited by underb, 10 December 2017 - 00:43.


#43
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Cei de la Fun sunt invidiosi ca n-au asa un topic amuzant :lol:

On: intr-adevar la off-road ar putea fi utila ideea, daca poti sa creezi destula aderenta ca sa tragi dupa tine magaoaia. Dar de aici pana la aberatii de genul "putem aplica ideea de la roaba pana la avion", mai e o cale muuuunga. Si nenea asta zice de un mers liniar al draciei, dar nu ne explica si cum o sa aiba loc. Ca pistoanele alea trebuie sa mai si revina la pozitia initiala...

#44
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
E principiul Munchausen. Te scoti singur din mlastina cu cal cu tot tragandu-te de par.

#45
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postsorin61, on 09 decembrie 2017 - 22:42, said:

Principiul se foloseste deja cu succes. La schi. Unde schiorul infige betele in sol si se propulseaza cu ele, exact cum vrea cetateanul asta sa faca cu acele pripoane/ancore/ventuze ce or fi ele.


Stiu ca citatul nu e al tau ci din estnews.
Eminescu, 1886, La steaua. Teoria relativitatii pe intelesul tuturor. "Geniul" Einstein a luat niste idei care circulau de vreo 20 de ani cel putin si a declarat ca ii apartin.

Iar eminescu a furat,o de la altii. Ideea e mult mai veche, apare in textele vedice indiene. Eminescu a aflat de asta la o bauta la Berlin.
Anyway,  ma duc sa fierb niste fasole. Ma gandesc ca de nu schimb apa, sa vezi acceleratii, aere comprimate, ce Forte g am sa desvolt

#46
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostDany_Darke, on 09 decembrie 2017 - 22:26, said:

din ce observ, omului ii lipseste conceptul de vid, adica nu il intelege pe deplin
Nu ii lipseste deloc, il are bine fixat in cap.
Imi aduc aminte de clipul ala (nu il gasesc) in care un reporter il intreaba pe un fotbalist roman ce e ala vid.
Fotbalistul: Aaaaa ... aaaa ... aa ... aaaaaaa .... aaaa... aaaaaaaa ... aaa... Am in cap dar nu imi vine acuma.

#47
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

View PostUgho, on 09 decembrie 2017 - 19:35, said:

Adrian Roşca a câştigat medalia de aur la UGAL Invent, un concurs internaţional de inventică organizat la Galaţi de Universitatea „Dunărea de Jos“, la care au participat peste 100 de inventatori.
Prima oara am crezut ca e concursul Galeo Invent.
Imi aduce aminte de regretatul inventator Lorin Fortuna in lupta cu Bafometos
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m0CRM1TfhOM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Waw...multumesc, mi-ai facut weekendul cu personajul asta. :)

#49
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Bafometos... Posted Image Posted Image Posted Image

#50
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Are un nume, de zici ca.i mancare de post.

#51
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,547
  • Înscris: 02.10.2009
Ce idiot...

Nu demult vine la mine un prieten din Ro sa-mi arate o inventie. Ci-ca unul destept, cu capul mare vrea sa dezvolte o idee mare. Cand aud de nume, suna cunoscut... Cand aude nevasta-mea, hopa e fostu sef, mare om, sef de atelier proiectare timp de x zeci de ani, fost sef de promotie...
Ideea era atat de cretina ca unui om obsnuit cu bun simtul, nici macar cu tehnica ar fi refuzat sa o asculte mai mult de 10 secunde  de prezentare (ca si in cazul de fata)
Intrebarea este cum ajung oamenii astia- la un moment dat apreciati de colectiv sau societate- sa faca asemenea gafe, sa scoata asa enormitati fara legatura cu practica. Care sa fie realitatea, si-au pierdut simtul masurii, s-au damblagit la cap, e goana dupa publicitate?
Asta a muncit din greu la creatura aia care nu e buna de nimic, poate decat a evidentia care din audienta e cretin si care inca nu.

Cred ca am mai spus si alta data: unde sunt aplicate sutele de inventii romanesti premiate cu medalii de aur la saloanele interne si internationale? Cum se acorda premiile si de cine?

Edited by Rosebud09, 11 December 2017 - 22:07.


#52
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Pai cum unde sunt? Ca orice produs romanesc, acesta este foarte scump, pentru ca, nu-i asa, fiind romanesc este minunat, genial, extraordinar, natural, pieptanat, periat spalat, uscat, manjit si spalat iarasi etc! Asa ca toate alea putrezesc in sertare ca si multe alte produse agro zootehnice care putrezesc la propriu in lazi ca oamenii e prosti si nu stiu sa aprecieze si sa plateasca pretul "corect" pe ele.

#53
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostRosebud09, on 11 decembrie 2017 - 22:06, said:



Cred ca am mai spus si alta data: unde sunt aplicate sutele de inventii romanesti premiate cu medalii de aur la saloanele interne si internationale? Cum se acorda premiile si de cine?

pentru ca auzi ca a luat medalia de aur la nu's ce simpozion, cenaclu, adunare sau mai stiu eu ce.
ce nu se stie, e ca din cei 200 de participanti, 60 au plecat acasa cu medalie de au, 139 cu cea de argint si unu cu mentiunea speciala a juriului. pur si simplu toata lumea primeste cate ceva, acoilo o medali,e diploma, cupa, ceva de palmares. doar simpla prezenta iti garanteaza o tidula buna de pus in rama si sa te lauzi dupa 10 ani cu un perete intreg de hartie de toaleta.


iar noi, prostimea acasa, credem ca e ca in sport, medalie de aur, argint, bronza si restul flueira din buze.

#54
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,547
  • Înscris: 02.10.2009
Nici in sport nu e intotdeauna, depinde de sport.
Odata, un bun coleg s-a suparat pe mine ca am indraznit sa pomenesc intr-o sedinta de bilant ca la ramura lui de sport (tehnic) se pot da X medalii de aur, Y de bronz, intrucat regulamentul era bazat pe barem: ai peste 90 p din 100, pac aur, etc. Campion era unul singur, ce-i drept, acela cu cel mai mare punctaj.
El avea aur... (bravo lui de altfel, great man, dar ii convenea sa se stie ca e primul)

Majoritatea oamenilor din jur si probabil din societate mai pe larg nu stiau faza asta, ca pot fi si 5 medalii de aur la aceeasi categorie...

N-a mai vorbit cu mine de atunci.

Edited by Rosebud09, 12 December 2017 - 00:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate