Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Nu inteleg acest bitcoin

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 OneStop, on 11 decembrie 2017 - 20:02, said:

Adica e ceva, dar nu e ceva.

E ceva care ar putea funcționa într-o lume perfectă, în care nimeni n-ar încerca să se îmbogățească de pe urma altora. Dacă am ajuns la nivelul ăla, rămâne de văzut. Eu zic că nu.

Cei care așteaptă să se îmbogățească de pe urma bitcoin și n-au investiții extraordinar mari (majoritatea românilor care au cumpărat), mizează pe faptul că ăia câțiva care dețin cantități considerabile din monedă nu vor cădea de acord să o prăbușească și să facă o tonă de bani din asta. Ăia n-au nici o obligație sau constrângere legală să nu facă asta și nu vor avea parte de repercursiuni. Singura "repercursiune" va fi că vor fi doar mai bogați decât sunt acum printr-o acțiune ce le va lua câteva minute.

Din motivul ăsta, e idealistă ideea că ar putea funcționa o monedă nereglementată în niciun fel.

#56
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016

 wluf, on 11 decembrie 2017 - 10:45, said:

intrebarea e daca il poti vinde.
de cumparat il poti cumpara, dar de vandut?

Tu chiar nu intelegi cum functioneaza o piata?
De unde crezi ca vine pretul bicoinului?



Quote

ce faci cu el? ce cumperi cu el? nika.

Sint magazine care accepta bitcoin, dar cel mai important: cumperi 13000$ cu o bucata.

#57
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
de unde vine valoarea de jdemii de dolari?

cumpara lumea innebunita si scade cantitatea ce se doreste a fi vanduta?

asi, ...

#58
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Eu am vandut pana acum in jur de 0.3 BTC si n-am avut nici o problema in a-i vinde, deci nu inteleg de unde atata scepticism. Am transferat lejer BTC de pe exchange pe wallet-ul clientului, confirmarile au durat 20-30min, si banii virati au fost trimisi prin banca pe contul meu. Problema cea mai mare a fost cu bancile nu cu BTC-ul, bancile fiind diferite si transferul fiind facut dupaamiaza, abia a doua zi am primit banii, dar asta e o problema bancara, daca aveam cum sa primesc banii in 30min cum s-a trimis bitcoin-ul era ceva, dar nah, banci, birocratie, proceduri... Acum, ca tot se apropie sarbatorile si BTC este sus, am scos un 0.1 de la naftalina si maine ma vad cu un client sa il vand pentru cash. Piece of cake Posted Image Also, cand am fost la protest si am trecut pe Magheru am descoperit un service de telefoane/magazin gsm care accepta plata cu bitcoin, cred ca o sa trec pe la ei sa vad ce au pe acolo, poate gasesc ceva de care am nevoie si numai de-al dracu ce sunt o sa platesc cu smartphone-ul in bitcoin Posted Image

Attached Files



#59
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 wluf, on 11 decembrie 2017 - 21:20, said:

de unde vine valoarea de jdemii de dolari?
cumpara lumea innebunita si scade cantitatea ce se doreste a fi vanduta?
asi, ...

Cerere, ofertă, și putere de procesare (durata tranzacțiilor).

Te duci la piață, ai de vândut portocale. Ai cantitate arhisuficientă de portocale, sunt magice, nu se strică. Vin clienți, se face coadă. Portocale ai, dar nu le poți distribui mai repede, fiecare client așteptând ca tu să împachetezi portocalele, să dai restul. Se face coadă mult prea mare. Nu poți angaja alt vânzător, că n-ai loc pe tarabă. Care e rezultatul care ți-ar aduce ție profit, dar ar mulțumi și clienții? Mărirea prețului. L-ai mări până ai vedea că începe să scadă coada, dar nu suficient de mult încât să nu mai ai clienți, indiferent dacă ai ajunge să vinzi portocalele cu $2000 bucata.

Dacă valoarea Bitcoin ar fi rămas la pragul inițial, ar fi existat un backlog uriaș, iar o tranzacție ar fi durat luni de zile. Iar faptul că valoarea a crescut atât de mult, nu a făcut altceva decât să aducă și mai mulți clienți, văzând cumpărarea Bitcoin ca o oportunitate de a face profit. Adică prețul a trebuit să se ducă chiar mai sus, pentru a putea face față cererii.

 rola_ocb, on 11 decembrie 2017 - 21:37, said:

Eu am vandut pana acum in jur de 0.3 BTC si n-am avut nici o problema in a-i vinde, deci nu inteleg de unde atata scepticism.

Scepticismul nu e neapărat la utilizarea lui. Aia e oricum limitată. Trăiește o săptămână doar cu Bitcoin. Scepticismul meu e la Bitcoin ca investiție. Să cumperi și să-i ții acolo, în speranța că va ajunge la un milion/Bitcoin, și să-ți iei Mercedes din ăia $500 sau cât ai cumpărat tu inițial. Aia nu cred că se va întâmpla pentru majoritatea. Că iei de sume mici, nu-i bai, dar sunt sigur că sunt oameni care-și transformă jumătate de salariu în Bitcoin.

Edited by SmurfK, 11 December 2017 - 21:43.


#60
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 wluf, on 11 decembrie 2017 - 21:20, said:

de unde vine valoarea de jdemii de dolari?

cumpara lumea innebunita si scade cantitatea ce se doreste a fi vanduta?

asi, ...
Cand avem mai multi cumparatori decat vanzatori creste pretul pentru ca bitcoin-ul vandut ieftin se epuizeaza si raman doar cei care vand la preturi mai ridicate, si cand creste foarte sus intr-un termen scurt lumea incepe sa vanda ca sa scoata profit, si cumparatorii sunt indecisi daca sa cumpere la un pret asa de mare, asa ca vom avea mai multi vanzatori decat cumparatori si pretul va scadea. Asta este valabil la orice piata, cryptomonezile au doar fluctuatii ceva mai mari, in rest e o piata ca oricare alta, bazata pe cerere/oferta.

#61
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

 rola_ocb, on 11 decembrie 2017 - 21:37, said:

Eu am vandut pana acum in jur de 0.3 BTC si n-am avut nici o problema in a-i vinde

Dubiul celor mai multor persoane nu ar fi ca ai reusit sa "vinzi", dar ca ai facut-o exact la valoarea foarte ridicata mentionata in cele mai multe locuri, si nu a trebuit sa vinzi (foarte) ieftin pentru a reusi sa "scapi" de ei. Nici eu nu cred ca e cazul de o asemenea ingrijorare, dar cred ca asta e nelamurirea multor oameni.

#62
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 SmurfK, on 11 decembrie 2017 - 21:43, said:

Scepticismul nu e neapărat la utilizarea lui. Aia e oricum limitată. Trăiește o săptămână doar cu Bitcoin. Scepticismul meu e la Bitcoin ca investiție. Să cumperi și să-i ții acolo, în speranța că va ajunge la un milion/Bitcoin, și să-ți iei Mercedes din ăia $500 sau cât ai cumpărat tu inițial. Aia nu cred că se va întâmpla pentru majoritatea. Că iei de sume mici, nu-i bai, dar sunt sigur că sunt oameni care-și transformă jumătate de salariu în Bitcoin.

Bitcoin-ul ca investitie intr-adevar mi se pare si mie o tampenie la ora actuala pentru ca nu are loc de crestere asa de mare + tehnologia invechita, ca investitie m-as orienta mai degraba spre altcoins (care au fluctuatii mult mai mari/dese) dar si acolo e cu dus si intors daca vrei sa joci la termen lung (eu nu ma risc). Totusi, eu sunt unul dintre cei care si-au bagat aproape jumatate de salariu in BTC timp de mai multe luni la rand (cand era 1500-2500$), diferenta fiind ca eu faceam/fac day trading cu cate 7-8 altcoins diferite ceea ce imi asigura un castig substantial si constant.

 mihai96alex, on 11 decembrie 2017 - 21:45, said:

Dubiul celor mai multor persoane nu ar fi ca ai reusit sa "vinzi", dar ca ai facut-o exact la valoarea foarte ridicata mentionata in cele mai multe locuri, si nu a trebuit sa vinzi (foarte) ieftin pentru a reusi sa "scapi" de ei. Nici eu nu cred ca e cazul de o asemenea ingrijorare, dar cred ca asta e nelamurirea multor oameni.

In general nu e problema sa ii vinzi la pret bun daca analizezi toate variantele, inclusiv localbitcoins, desi un plus minus 5-10% ar fi de asteptat, in functie de comisioanele fiecaruia. Eu deocamdata sunt in situatia inversa, cea in care am gasit pe cineva care vrea sa cumpere BTC de la mine si eu stabilesc pretul, deci as putea cere si un comision, dar nu va fi cazul pentru ca vreau sa ii pastrez ca clienti si pe viitor deci voi vinde la pretul pietei. Posted Image

Edited by rola_ocb, 11 December 2017 - 22:06.


#63
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Problema cu altcoins e că apar ca ciupercile după ploaie. Bitcoin, la origine, a fost un sistem axat pe încredere. Adică, tu știi că pentru tranzacția ta, un procesor lucrează o operație. Mă întreb câte din altcoins-uri nu sunt doar scriptic. Cei care le-au inventat le generează din aer și le distribuie cumpărătorilor, care le tranzacționează între ei într-un mediu virtual, fără a exista un algoritm de generare/tranzacționare cum e în cazul Bitcoin, ci doar unul de distribuire.

Nu ar fi greu să faci ceva de genul, un "Fakecoin". Ai putea simula toate cele, farmat, tranzacționat.

 rola_ocb, on 11 decembrie 2017 - 21:52, said:

ceea ce imi asigura un castig substantial si constant.

În sensul de câștig în valută internațională, sau în criptomonede? Adică retragi o sumă consistentă odată la două-trei luni, sau îi ții acolo și-i plimbi dintr-un loc în altul și ai echivalentul a $10.000 în criptomonede? Pentru că asta simt că-i capcana multora. Rămân cu criptomonede și sunt descurajați să le retragă, pentru că o fac la un preț mai mic decât cel de achiziție. Ori asta nu înseamnă mare lucru, pentru că în momentul în care Bitcoin-ul se duce în pustiu, se duc toate celelalte.

#64
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 SmurfK, on 11 decembrie 2017 - 22:04, said:

În sensul de câștig în valută internațională, sau în criptomonede? Adică retragi o sumă consistentă odată la două-trei luni, sau îi ții acolo și-i plimbi dintr-un loc în altul și ai echivalentul a $10.000 în criptomonede? Pentru că asta simt că-i capcana multora. Rămân cu criptomonede și sunt descurajați să le retragă, pentru că o fac la un preț mai mic decât cel de achiziție. Ori asta nu înseamnă mare lucru, pentru că în momentul în care Bitcoin-ul se duce în pustiu, se duc toate celelalte.

Ambele variante, imi cresc portofoliul de crypto si scot si cash din cand in cand. Investitia initiala oricum e scoasa deja, deocamdata ma joc si multiplic profitul

#65
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
Despre profit vb .... cateva sute amarate de lei ... hai o mie.

#66
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017

 rola_ocb, on 11 decembrie 2017 - 21:37, said:

Eu am vandut pana acum in jur de 0.3 BTC

Sigur un director de la Enel si-a facut vila cu cat ai platit tu energia electrica.

#67
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 wluf, on 13 decembrie 2017 - 19:36, said:

Despre profit vb .... cateva sute amarate de lei... hai o mie.
Este un motiv pentru care se numeste day trading. Il faci zilnic si in functie de investitia initiala, experienta si putin noroc, intr-adevar poti sa faci cateva sute amarate de lei... hai o mie. Pe zi.

 OneStop, on 13 decembrie 2017 - 20:50, said:

Sigur un director de la Enel si-a facut vila cu cat ai platit tu energia electrica.
Ai un 0.1BTC daca imi arati unde am scris eu pe forumul asta ca minez BTC sau orice alta cryptomoneda. Un trader nu este obligatoriu si miner.

Edited by rola_ocb, 13 December 2017 - 21:44.


#68
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017

 rola_ocb, on 13 decembrie 2017 - 21:44, said:




Ai un 0.1BTC

Ai dreptate. Dar tot esti deprimat.

#69
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 OneStop, on 13 decembrie 2017 - 22:00, said:


Ai dreptate. Dar tot esti deprimat.
Can't have it all. Exista si probleme care nu se pot rezolva cu portofelul.

#70
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 corina_geo, on 08 decembrie 2017 - 23:51, said:



Posted Image

Si cine il opreste pe alt destept sa "inventeze" propriul xxx Coin?
Sunt deja cu mult peste 1000 de criptomonede...
Una e chiar "inventată" chiar pentru bănci.
Mă rog. De un START-Up.

Mai nou vor s-o folosească si firmele de "money transfer" este chiar moneda de care vorbeam in postul anterior. Riple (XRP)
Nu e o monedă minabilă, acum circula doar 1/3 din unități. Lunar se eliberează in piață 1 000 000 000 unități, până se eliberează toate cele 100 000 000 000 unități iar rulajul zilnic este foarte mare, fapt ce o aduce in top 3 pe
https://coinmarketcap.com

Edited by StudioOne, 15 January 2018 - 01:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate