Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

curatat termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
JoKeR_88

JoKeR_88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.09.2007
Salutare,

Acum vreun an blocul in care stau cu chirie a fost izolat. Doreii care au renovat au spoit geamurile foarte rau si as vrea sa le curat. Am incercat cu apa si cu o solutie din Dedeman, dar nu s-au curatat.

Aveti idee cu ce le-as putea curata, fara sa afectez tamplaria si geamurile?

Multzam!

Attached Files



#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
Din poze pare ca este adeziv pentru polistiren, si asta se lua cu apa calda si o carpa.
Tu cu ce ai incercat?

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vezi ca geamurile se scot din rame. Spun asta ca sa nu cazi ca prostul (de la ce etaj ai fi stand tu) incercand sa speli geamurile si ramele.
De regula mozoleala aia se ia cu apa calda si cu o carpa sau burete de bucatarie. Umezesti bine bine si apoi incepi sa freci.
Daca nu merge, incearca cu apa calda si otet alb in amestec 50/50%.

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 JoKeR_88, on 08 decembrie 2017 - 18:24, said:

.... Doreii care au renovat au spoit geamurile foarte rau si as vrea sa le curat. .......
pt faptul ca toti sint " Dorei " n-ai merita un raspuns .
Pt cum arata geamurile , este vina ta ...sa nu spun mai mult .
Trebuia sa te implici , sa vezi cind se face lucrarea , sa-ti izolezi geamurile sau sa platesti pt izolarea lor . Nu te-a interesat ...probabil era sub demnitatea ta sa vorbesti cu muncitorii .
....
Acum , apa calda ,eventual otet ,  buretei de bucatarie ( partea aspra ) , un spaclu si spor la frecat . Dupa operatiune , merge un ulei , ceva de genul , pt a estompa albeata care ramine inevitabil .

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
De un an stai asa si acum de Craciun vrei sa cureti?
Chimic plus mecanic.
Insa ca nou nu mai poti acum.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 86-APP, on 08 decembrie 2017 - 19:08, said:

pt faptul ca toti sint " Dorei " n-ai merita un raspuns .

Toti is niste Dorei , ce sari asa in sus , si tu lucrezi ca aia ? Esti Dorel ?
Doreii aia trebuia sa lucre cu grija si sa puna folie pe geamuri daca-s narozi si lucra cu picioarele ....

La curatare foloseste o carpa de bumbac si lasa la inmuiat resturile de tencuiala de pe rame , NU incerca cu burete de bucatarie c-o sa zgari iremediabil colantul de pe rame !!

Edited by Baxon, 08 December 2017 - 19:41.


#7
JoKeR_88

JoKeR_88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.09.2007

 86-APP, on 08 decembrie 2017 - 19:08, said:


pt faptul ca toti sint " Dorei " n-ai merita un raspuns .
Pt cum arata geamurile , este vina ta ...sa nu spun mai mult .
Trebuia sa te implici , sa vezi cind se face lucrarea , sa-ti izolezi geamurile sau sa platesti pt izolarea lor . Nu te-a interesat ...probabil era sub demnitatea ta sa vorbesti cu muncitorii .
....
Acum , apa calda ,eventual otet ,  buretei de bucatarie ( partea aspra ) , un spaclu si spor la frecat . Dupa operatiune , merge un ulei , ceva de genul , pt a estompa albeata care ramine inevitabil .

E usor sa critici...ideea e ca stau cu chirie si habar nu aveam ce trebuie facut si nici nu m-a interesat foarte mult pe moment, aveam alte griji atunci. Mai era si treaba proprietarului, insa asta e alta poveste.
In fine, ideea e ca nu pare a fi adeziv, pare un fel de ciment. Am incercat si cu apa si otet, dar fara prea mult succes.

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Baxon, on 08 decembrie 2017 - 19:40, said:

Toti is niste Dorei , ce sari asa in sus , si tu lucrezi ca aia ? Esti Dorel ?
Doreii aia trebuia sa lucre cu grija si sa puna folie pe geamuri daca-s narozi si lucra cu picioarele ....
........
Aia au facut ce aveau de facut si atit . Daca in deviz nu intra , si nu intra izolarea gemurilor , soarta . N-au platit pt asa ceva , nu s-a facut .
Tu faci munca voluntara ? Ai idee cit timp dureaza si cit costa izolarea ?
( ca idee , vinerea trecuta am zugravit un hol . Izolarea imi lua jumatate de zi , + citeva benzi , folie ...asa ca am decis sa-mi bag picioarele . Am zugravit asa , eu amator , si am preferat sa curat. Am fost mai rapid asa , am terminat pina seara , si a doua zi , ...la gata aranjat .

 JoKeR_88, on 08 decembrie 2017 - 19:44, said:

....
In fine, ideea e ca nu pare a fi adeziv, pare un fel de ciment. Am incercat si cu apa si otet, dar fara prea mult succes.
cauta ceva solutii acide care ataca" cimentul "

Attached Files


Edited by 86-APP, 08 December 2017 - 20:07.


#9
JoKeR_88

JoKeR_88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.09.2007

 86-APP, on 08 decembrie 2017 - 20:06, said:

cauta ceva solutii acide care ataca" cimentul "

Ok, o sa incerc cu recomandarile voastre, sper sa se ia. Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate