Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Cum sa NU scrii un document text

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

*
POPULAR

Multi considera ca stiu cum sa foloseasca un editor text, insa adesea rezultatele sunt de slaba calitate. Editoarele gen Microsoft Word sau LibreOffice nu sunt doar masini de scris ce permit o editare mai facila, ele ofera multe facilitati cu scopul de a ne usura munca.

Mai jos sunt cateva situatii pe care le-am intalnit frecvent citind diverse materiale, alaturi de indicatii despre cum s-ar putea proceda mai bine.

1) Nu apasa ENTER pentru a incepe un rand nou
De ce? Editorul de text isi da seama ca, atunci cand un cuvant nu mai incape pe randul curent, acesta trebuie mutat pe randul urmator. Mai mult, daca schimbam dimensiunea textului, editorul va repozitiona automat continutul. Daca introducem manual ENTER la fiecare final de rand, poate arata decent pe moment, dar cand schimba dimensiunea textului se strica tot, ajungand sa apara randuri formate doar din 2-3 cuvinte.

2) Nu folosi tasta SPACE pentru a centra textul pe ecran
De ce? Te chinui degeaba si nici nu reusesti sa centrezi adecvat. Mai toate editoarele ofera un buton pentru a centra textul.

Attached File  2.png   44.86K   204 downloads

3) Nu apasa ENTER de 20x daca vrei sa incepi o noua pagina
De ce? Fiindca imediat ce inserezi text deasupra locatiei curente vei decala tot textul. Foloseste Page Break ce ii spune editorului sa inceapa o noua pagina din acel punct, dar ii permite sa mai ocupe din spatiu de pe pagina curenta daca se introduce text mai sus.

4) Nu edita de mana fiecare (sub)titlu
De ce? Dureaza mult si e usor de gresit. Daca apoi te razgandesti si vrei sa afisezi diferit titlurile, nu e prea frumos sa le iei din nou pe toate 50 la mana.

Solutia e simpla si in acest caz. Editoarele organizeaza documentele dupa o structura logica, nu le vad ca o simpla colectie de cuvinte. Documentele sunt astfel formate din paragrafe, titluri, si, ocazional alte elemente (mai un tabel, mai o figura, etc.). Paragrafele sunt colectii de propozitii si sunt delimitate cu ajutorul tastei ENTER. Adica, cat timp scriem fara sa apasam ENTER, suntem in cadrul aceluiasi paragraf.

Pentru fiecare tip de continut, editoarele asociaza diverse stiluri. Mai exact, avem un stil pentru paragrafe, un stil pentru titluri, unul pentru subtitluri (mai multe nivele). Vrei sa marcam un text ca fiind titlu? Ii asociem stilul adecvat:

Attached File  4.png   27.71K   199 downloads

Nu ne place cum arata titlul? Schimbam stilul si se actualizeaza automat toate titlurile ce au stilul asociat.

Attached File  4-2.png   26.74K   131 downloads

5) Nu folosi SPACE sau TAB pentru a introduce aliniate
De ce? E anevoios, usor de gresit (intr-o parte apasam de 3x SPACE, in alta parte apasam de 4x sau uitam de tot) si greu de modificat ulterior. Am mentionat mai sus de stiluri. Acestea permit definirea unei indentari atat pentru tot paragraful, cat si doar pentru primul rand din acesta. Se specifica o dimensiune exact (1 inch in acest exemplu, desigur se poate exprima si in cm).

Attached File  5-1.png   20.06K   129 downloads

Attached File  5-2.png   84.93K   182 downloads

6) Nu mariti dimensiunea fontului daca textul e prea mic pe ecran
De ce? Dimensiunea caracterlor stabileste cat de mari vor fi acestea la tiparire. Daca editorul de text le afiseaza prea mici pentru a fi comod de citit/editat, dati ZOOM din editor. Schimbati dimensiunea fontului doar cand aveti un motiv intemeiat pentru a face asta.

7) Nu realizati un cuprins de mana
De ce? E anevoios si foarte greu de actualizat. Cati nu s-au chinuit sa actualizeze cuprinsul de mana pe masura ce scriau o teza de licenta de exemplu. In plus, putini stiu sa introduca punctele separatoare cu precizie, ajungandu-se la o aspect vizual oribil precum cel de mai jos:

Attached File  7-1.png   3.74K   199 downloads

Care-i solutia? Multe editoare stiu genera automat un cuprins, folosindu-se de stilurile asociate pentru a identifica titlurile si subtitlurile. Mai mult, numara automat paginile si le si actualizeaza automat!

Attached File  7-2.png   12.15K   189 downloads

Attached File  7-3.png   49K   181 downloads

8) Incercati sa nu modificati raportul lungime/latime al unei poze cand o inserati
De ce? Arata nenatural, chiar urat.

Attached File  8.png   108.24K   187 downloads

9) Incercati sa folositi imagini de rezolutie inalta (sau vectoriale)
De ce? Rezolutia scazuta se observa imediat aratand ca imaginea nu se prea potriveste cu restul textului.

Attached File  9.png   89.59K   245 downloads

10) Nu introduceti toate liniile posibile atunci cand introduceti un tabel
De ce? Ingreuneaza considerabil citirea. Multora li se pare normal ca atunci cand introduc un tabel sa deseneze in jurul sau toate liniile posibile. Mai mult, unii chiar impun acest lucru atunci cand definesc stilurile necesare pentru redactarea unor lucrari.

Daca avem dreptul de a decide stilul, fara a supara pe nimeni, e bun de stiut ca un tabel arata mult mai bine cand e mai aerisit:

Attached File  10.png   17.43K   325 downloads


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cred ca cineva te-a suparat recent cu treaba asta.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Nu chiar recent, e suparare "acumulata" dealungul mai multor ani. Recent am gasit timp sa ma "descarc".

Edited by dani.user, 07 December 2017 - 22:42.


#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,257
  • Înscris: 06.01.2007
Nici eu nu stiu sa editez corect un document word. Cand sunt nevoit, imi cam bat capul cu toate astea.
Prefer Excelul, l-am invatat mai bine, dar nu pot crea documente mai complicate in excel.
Asta si din motiv ca mai toate documentele pe care le fac, au tabele destul de complexe si n-am invatat inca care-i regula in word, ma chinuie rau tabelele alea in word.
:)
Asadar mi se pare binevenite cateva hinturi.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru treburi complexe exista solutii mai complexe, gen LaTeX. Tabelele sunt greu de facut si acolo, dar se pot obtine rezultate deosebite: https://tex.stackexc...l-table-samples

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdani.user, on 07 decembrie 2017 - 22:29, said:


Ion are cei mai multi bani.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,257
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdani.user, on 07 decembrie 2017 - 22:46, said:

Pentru treburi complexe exista solutii mai complexe, gen LaTeX. Tabelele sunt greu de facut si acolo, dar se pot obtine rezultate deosebite: https://tex.stackexc...l-table-samples
Mai bine facem propaganda la firmament sa ne bage si noua latex pe forum.
Eu am tot incercat, dejaba.

Latex sau ceva similar.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Am propus mai demult.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdani.user, on 07 decembrie 2017 - 22:29, said:

1) Nu apasa ENTER pentru a incepe un rand nou
De ce? Editorul de text isi da seama ca, atunci cand un cuvant nu mai incape pe randul curent, acesta trebuie mutat pe randul urmator. Mai mult, daca schimbam dimensiunea textului, editorul va repozitiona automat continutul. Daca introducem manual ENTER la fiecare final de rand, poate arata decent pe moment, dar cand schimba dimensiunea textului se strica tot, ajungand sa apara randuri formate doar din 2-3 cuvinte.


dar ce ar trebui sa apas pentru a incepe un rand nou?

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu trebuie sa apesi pe nimic. Doar continui sa scrii. Cursorul text va trece automat pe randul urmator, iar paragraful distribuit automat pe mai multe randuri se va rearanja in functie de modificarea proprietatilor paginii, fontului etc.
Doar anumite editoare speciale (cum ar fi cele utilizate pentru scrierea sursei un program) sau prin setarea manuala a anumitor proprietati ale randului/ paragrafului se poate impiedica trecerea cursorului pe randul urmator (util, de exemplu, pentru redactarea anumitor pagini de web in editoare specializate).
Insa intr-un editor de text/ procesor de documente obisnuit se intampla ceea ce am scris mai sus.
In anumite editoare text exista optiunea "word wrap" (sau similara) pentru incadrarea automata a textului in zona vizibila. De regula, aceasta incadrare se intampla fara introducerea automata a caracterelor de control (CR/ LF, CR) care marcheaza sfarsitul de rand, in functie de conventia DOS sau UNIX/ Mac.

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Nimic... se rupe singur.
In realitate Wordul cu stiluri etc nu e chair usor, putini stiu sa foloseasca (Excelul e si mai greu) iar Latex e deja mult prea mult pentru omul obisnuit.

#12
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Am avut de-a face candva (e adevarat, prin 2002) cu un tabel facut de cineva in Word. Nu mi-as fi putut inchipui asa ceva daca nu vedeam. Tabel facut din Underscore si Colon in intregime.
A trebuit sa fac tabelul in Excel de la zero, nu aveam cum sa folosesc nimic din el. Groaznic.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Post_-_, on 08 decembrie 2017 - 08:18, said:

Nu trebuie sa apesi pe nimic. Doar continui sa scrii. Cursorul text va trece automat pe randul urmator, iar paragraful distribuit automat pe mai multe randuri se va rearanja in functie de modificarea proprietatilor paginii, fontului etc.

dar daca totusi consider ca ideea pe care vreau sa o expun merita sa fie separata de restul si sa inceapa pe un rand nou, ce ar trebui sa apas?

#14
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

Quote

1) Nu apasa ENTER pentru a incepe un rand nou
De ce? Editorul de text isi da seama ca, atunci cand un cuvant nu mai incape pe randul curent, acesta trebuie mutat pe randul urmator. Mai mult, daca schimbam dimensiunea textului, editorul va repozitiona automat continutul. Daca introducem manual ENTER la fiecare final de rand, poate arata decent pe moment, dar cand schimba dimensiunea textului se strica tot, ajungand sa apara randuri formate doar din 2-3 cuvinte.
Asta pt ca atunci cand apesi ENTER nu crezi o linie noua ci un nou paragraf. Daca vrei linie noua apesi SHIFT-ENTER.

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Post_Smiley_, on 08 decembrie 2017 - 13:03, said:

dar daca totusi consider ca ideea pe care vreau sa o expun merita sa fie separata de restul si sa inceapa pe un rand nou, ce ar trebui sa apas?

In anumite editoare de texte functioneaza combinatia de mai sus (Shift+CR) pentru intreruperea randului (line break) fara a trece la un nou paragraf.

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 08 decembrie 2017 - 08:19, said:

In realitate Wordul cu stiluri etc nu e chair usor, putini stiu sa foloseasca

Deseori cand vorbim de documente mai lungi de vreo pagina-doua, utilizatorul le scrie pentru a le oferi cuiva: vreun referat la scoala, vreo lucrare de licenta, ceva documentatie la locul de munca, etc.

Ce se intampla acum in multe cazuri?

Cine solicita documentul specifica o serie de reguli de redactare: ce font, ce dimensiune a sa, cat sa fie marginile, spatierea dintre randuri, etc. Fiecare utilizator pierde apoi timp chinuindu-se sa le respecte, cu mai mult sau mai putin succes.

Cum ar fi mai usor pentru toata lumea?

Cine solicita documentul, in special in cazul in care se asteapta sa primeasca multe astfel de documente, ar putea specifica toate acele reguli intr-un sablon. Utilizatorii aplica apoi sablonul si isi vad de treaba, concentrandu-se pe continut, formatarea aplicandu-se automat.

#17
dolly_c

dolly_c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.06.2017

 dani.user, on 07 decembrie 2017 - 22:29, said:

Multi considera ca stiu cum sa foloseasca un editor text, insa adesea rezultatele sunt de slaba calitate. Editoarele gen Microsoft Word sau LibreOffice nu sunt doar masini de scris ce permit o editare mai facila, ele ofera multe facilitati cu scopul de a ne usura munca.
Mai jos sunt cateva situatii pe care le-am intalnit frecvent citind diverse materiale, alaturi de indicatii despre cum s-ar putea proceda mai bine. [...]
Vad ca mereu va vin idei foarte bune si foarte instructive pentru unii utilizatori ai acestui forum, care poate mai si lucreaza cate ceva, nu numai citesc pe aici. Pentru cei care lucreaza ceva, articolul postat de dvs este foarte instructiv! Acum cand scriu aici, 12 utilizatori (inclusiv eu) citesc acest topic. Word este cel mai folosit procesor de texte la ora actuala, iar informatiile oferite de dvs sunt foarte utile!

Edited by Ravy, 13 October 2021 - 12:21.


#18
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Subiectul mi se pare util, dar abordat cam amatoricește. După mintea mea, lucrurile stau cam așa:
  • Tasta Enter se folosește pentru introducerea unui nou paragraf. Procesorul de text (MS Word sau clonele lui) știe să detecteze marginea paginii și trece automat scrierea pe rîndul următor, în funcție de setările de despărțire în silabe (hyphenation + language). Atenție la regulile ortografice: nu se lasă spațiu înainte de semnele de punctuație, dar se lasă spațiu după ele, în cadrul paragrafului, nu se lasă spațiu după paranteză deschisa sau înainte de paranteză închisă. Ceea ce delimitează cuvintele este caracterul spațiu (sau Tab, mai rar). Nerespectarea acestor reguli elementare poate duce la formatări hidoase.
  • Nu există niciun motiv pentru a apăsa tasta Space de două sau mai multe ori consecutiv. Procesorul de text are instrumente pentru aliniere pentru paragrafe (la stînga, la dreapta, la centru sau aliniere la ambele margini), tabularea expresiilor (cu diverse alinieri) sau indentarea paragrafelor.
  • Pentru forțarea unei pagini noi, în funcție de necesități, trebuie folosit Page Brake (Ctrl Enter) sau Section Brake (Next Page). În multe situații, crearea unei noi secțiuni pe pagina următoare este obligatorie. Pentru schimbarea header-ului sau footer-ului, pentru schimbarea orientării paginii (portrait / landscape), pentru schimbarea mărimii paginii (ex.: A4 / A3), etc.
  • Utilizează stilurile predefinite sau creează-ți propriile stiluri. Aici e o poveste puțin mai lungă, dar ideea e că folosirea stilurilor nu este grea și are avantaje serioase: schimbarea formatării întregului document cu cîteva click-uri, posibilitatea creării și actualizării cuprinsului, automat, împărțirea în capitole numerotate automat și altele. Merită studiat!
  • Vezi punctul 4. Creează-ți propriul stil de paragraf cu indentarea primului rînd.
  • Utilizează funcția Zoom a procesorului de text pentru o redactare Zen. Ctrl rolă (de mouse) poate face minuni (cel puțin, în MS Word). Mărirea fontului nu este o opțiune!
  • Pentru crearea cuprinsului automat (Table of Content) cel mai indicat este să formatăm documentul, utilizînd stiluri (vezi punctul 4). Totuși, există și alte metode pentru crearea (sau adăugarea la) cuprinsului automat. De exemplu, prin marcarea unui paragraf (titlu, de obicei) ca fiind de nivelul dorit (vezi References).
  • Schimbarea raportului dimensiunilor dintre lățime și înălțime ale (Aspect ratio) imaginilor alterează grav mesajul. Pentru redimensionarea corectă a imaginilor, cel mai simplu este să apeși tasta Shift și să tragi de un colț al imaginii în sensul dorit.
  • No comment. Ba nu! În cazul formulelor matematice, utilizează cu încredere editorul de ecuații din Word (Insert -> Equation).
  • Liniile tabelelor (borders), în anumite situații pot fi eliminate complet. De exemplu, dacă vrei să scrii pe același rînd, un cuvînt aliniat la stînga iar celălalt aliniat la dreapta (ex.: dată și semnătură), o idee ar fi să creezi un tabel cu o linie și două coloane, aliniezi fiecare cuvînt cum vrei, în cadrul celulei și elimini liniile tabelului.
Părerea mea! Nu dați cu paru'!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate