Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

#reactOS

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
marcelpopescu80

marcelpopescu80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.12.2017

View Postmarius_fenchea, on 08 decembrie 2017 - 15:11, said:

Fiindca poate! De aia ar instala si mai este inca un aspect - nu in toate domeniile in Linux exista aplicatie echivalenta.


Deci tu ai pus React OS - si iti merge pana acum ok? Asta sa inteleg de aici? Cu ce aplicatie te uiti la Youtube?
Opera si mai este una K-meleon (cred ca a lui ca n-am instalat-o). Chrome mi-a dat o eroare si s-a restartat brusc sistemul (banuiesc ca si sursa mea ar avea probleme) .Sunt multumit de cum merge, mi se pare mai bun decat XP-ul pe platformele mai vechi si ce-mi place la el este ca nu trebuie sa rulez alte aplicatii ca sa mearga aplicatiile de Windows. Oricum sistemu ala vroiam sa-l dau pomana pe la sat cand ma duc la niste vecini saraci cu multi copii

Edited by marcelpopescu80, 08 December 2017 - 15:36.


#20
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Pune te rog si configuratia completa a sistemului tau! Inca ceva s-ar putea ca Firefox si Seamonkey sa mearga mai bine decat Chrome, ai procesor compatibil cu SSE 2?

#21
marcelpopescu80

marcelpopescu80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.12.2017

View Postmarius_fenchea, on 08 decembrie 2017 - 15:53, said:

Pune te rog si configuratia completa a sistemului tau! Inca ceva s-ar putea ca Firefox si Seamonkey sa mearga mai bine decat Chrome, ai procesor compatibil cu SSE 2?
Am scris-o mai sus Athlon 2800+, cu 1GB DDR1, HDD 80GB IDE. Nu are SSE2
MMX instructions
Extensions to MMX
3DNow! technology
Extensions to 3DNow!
SSE / Streaming SIMD Extensions

PS acum mi-am dat seama de unde a aparut eroarea in Chrome, mi-ai scris-o tu.. nu are SSE2

Edited by marcelpopescu80, 08 December 2017 - 15:57.


#22
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Chrome portable 34 este ultima varianta functionala!

#23
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View Postmarcelpopescu80, on 08 decembrie 2017 - 14:44, said:

Pai a punctat bine, da' Android-ul are aplicatii. De ce si-ar instala cineva o varianta de Linux si sa se uite la el daca duce lipsa de aplicatii? Batalia o sa se dea intre Android si Windows ... si dpdv al meu la cum evolueaza Windows 10 sunt sanse mari sa dispara de pe piata, merge greu, cere resurse de sistem si este inadmisibil sa ajungi la niste sisteme cu procesoare de N core cu zeci de giga de memorie ram si giga buni de memorie video si sa nu poti vedea cum trebuie un 4k care pe alte platforme cu resurse mai putine se vede fara probleme si fara lagguri. In urma cu multi ani, cand s-a lansat Android-ul cineva din media a lansat o afirmatie de genu "o sa insemne inceputul sfarsitului Windows" si partial incepe sa se adevereasca.
Referitor la solutii experimentale stiai ca pe un sistem cu DDR1, placa video de 128MB pe AGP si procesor single core cu sistemul ala vad un mkv mult mai bine si fara laguri decat l-as vedea pe platforma (solutia) "pe bani" Windows?... la fel si youtube, merge brici chiar si pe clipuri HD si...culmea... nu-mi da atentionarea aia de pe chrome ca a expirat XP-ul

486? Windows 98? :)

#24
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Ce Win 98?! Nu este un comp chiar bun cel cu Athlon XP 28000+ pentru anul 2001-2002 si nu ai vrea sa stii cate astfel de computere se afla inca in prima linie in scoli si primarii de la te mitri ce comune marginase...

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmarcelpopescu80, on 08 decembrie 2017 - 15:30, said:

ce-mi place la el este ca nu trebuie sa rulez alte aplicatii ca sa mearga aplicatiile de Windows.

De curiozitate, despre ce aplicatii de Windows e vorba?

#26
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008

View Postdani.user, on 08 decembrie 2017 - 18:54, said:

De curiozitate, despre ce aplicatii de Windows e vorba?

De curiozitate daca ai avea sa spunem un Solid Works 2003 care iti merge foarte bine pe WIN XP si nu mai vrei ca firma sa te cheltuiesti cu licenta poti folosi acelasi PC pe care l-ai folosit si s-a amortizat de cand lumea in Sistemul de Operare React OS.
Apoi sunt unele programe si aplicatii contabile, care merg bine in ZP dar nu merg sau au functionalitate limitata in WIN 7 - si userii nu vor sa schimbe PC-ul pentru ca ....ei stiu ca nu au nevoie de mai mult decat atat. etc.
Cum spunea cineva mai sus sunt spe mii de argumente intre care inclusiv lipsa de fonduri si faptul ca nimeni nu mai da bani odata dotata o sala de info sa mai schimbe ceva in urmatorii 15 ani....scolile, noua lege a Primariillor care le-a pemis sa isi dea singuri salarii fara numar a facut ca toate investitiile sa fie blocate.

#27
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008

View Poststlk, on 07 decembrie 2017 - 23:21, said:

Se misca greu la capitolul imbunatatiri! Nu merita instalat decat de test! Nu prea ai ce face pe el!
Daca vrei altceva in afara de Windows si Linux (distributii directe) mai bine folosesti
Phoenix OS (Android)
sau Remix OS PC (Android)

La astea 2- SO-uri cred ca ai minimum System Requirements mult mai sus ca si la ReactOS si de aici diferenta intre ele, in plus daca este Home User cred ca poate trece pe Aandroid dar daca ami face si ceva cu niste programele care sunt native windows nu o sa faca miscarea asta.
Apropos cat de stabile sunt astea 2 SO -uri in comparatie cu Lubuntu?

#28
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Sunt stabile, se misca bine, dar cer mai multe resurse comparativ cu Lxde (Lubuntu sau alt distro cu Lxde):
CPU dual core la 2 GHz
2 GB RAM
8 GB spațiu liber pe hdd;

#29
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Deci tot mai bine Lubuntu - Xubuntu sau derivate sau ReactOS.....pentru HW la limta...

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmarius_fenchea, on 11 decembrie 2017 - 11:26, said:

De curiozitate daca ai avea sa spunem un Solid Works 2003 care iti merge foarte bine pe WIN XP si nu mai vrei ca firma sa te cheltuiesti cu licenta poti folosi acelasi PC pe care l-ai folosit si s-a amortizat de cand lumea in Sistemul de Operare React OS.
Apoi sunt unele programe si aplicatii contabile, care merg bine in ZP dar nu merg sau au functionalitate limitata in WIN 7 - si userii nu vor sa schimbe PC-ul pentru ca ....ei stiu ca nu au nevoie de mai mult decat atat. etc.

In cazurile astea, dintre cele doua, tot XP-ul l-as alege daca oricum era licentiat pe calculatorul in cauza. E mai umblat prin lume, nu ca react care e practic un fel de experiment.

Edited by dani.user, 11 December 2017 - 18:54.


#31
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
https://www.romanste.../pale-moon-sse/ pentru cei care cauta browsere non SSE una dintre alternative.....mai sunt si altele.....asta merge pe ReactOS si WIN XP SP3 sau orice alt XP

#32
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
ReactOS nu a ajuns inca la stadiul unde te poti baza pe el, pentru compatibilitate cu aplicatii de WIndows XP pentru sisteme x64 este mai indicat rularea in masina virtuala.

#33
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
https://www.tecmint....ide-and-review/ - Review la ReactOS
si inca un review mai scurt: https://www.techadvi...os-047-3330962/

Edited by marius_fenchea, 15 March 2018 - 11:57.


#34
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Si inca un review - arata promitator pentru utilizatorii de Hardware Lagacy sau absolete care inca insista sa le foloseasca: https://www.linuxins...tory/83578.html
Inca ceva, lista cu toate aplicatiile care au fost testate si merg/ nu merg inca (si ce eroare dau) https://www.reactos....Tests_for_0.4.0

Edited by marius_fenchea, 15 March 2018 - 12:43.


#35
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
https://www.networkw...of-windows.html - destuil de multe review-uri pozitive, ma bag sa il testez....

#36
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
La pomul laudat sa nu te duci cu sacul...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate