Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Infundatul nasului

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011
Sufar si eu de o problema care ma deranjeaza enorm in ultima vreme.

De cate ori ma duc in pat, mi se infunda nasul si nu reusesc sa aflu raspunsul de ce. Prima teorie ar fi praful, dar asternuturile se schimba saptamanal, plus pernele stau cam toata ziua la aerisit.

In schimb cand stau pe canapea intins sau stiu eu unde, nu am nici cea mai mica problema. Cum ma pun in pat mi se infunda nasul deodata, dar haios este ca nu se intampla zilnic.

Am intrebat la magazine de mobila daca cunosc problema asta, nu au auzit. Ma gandesc ca nu are rost sa ma duc la doctor pentru asa ceva, poate are cineva idee.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ciudat! Se infunda total sau pe rand cate o nara? Noaptea cum continua? Numai iarna? Umiditatea cum e? Ai deviatie de sept sau probleme ORL cronice?

Poate fi de origine alergica. Schimba camera, patul, paturile, perna etc...aeriseste des!

Edited by arab, 07 December 2017 - 13:17.


#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011

 arab, on 07 decembrie 2017 - 13:15, said:

Ciudat! Se infunda total sau pe rand cate o nara? Noaptea cum continua?

amandoua si cand ma trezesc nasul este desfundat si curat.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Totusi cum adormi cu el infundat total, ca e nasol. Mirosul scade si el cat e infiundat? Poate fi pe fond nervos, ceva anxietate?

Edited by arab, 07 December 2017 - 13:22.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Rinita alergica si rinita in balans.
Am suferit toata copilaria mea.

Mergi la un ORList.

Din pacate nu scapi usor:
- ardere mucoasa cornete nazale
- taiere cornete nazazle
- eventuala corectare deviatie de sept

Distractie...

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
posibil sa ai alergie la acarieni. sau la detergentul/balsamul cu care speli asternuturile. care sunt prezente pe pat, dar pe canapea nu.
pernele cu ce sunt umplute ? salteaua patului din ce este confectionata, cat de noua sau veche este, o aspiri periodic cu aspiratorul ?
ce este diferit sau in plus in dormitor, fata de camera cu canapeaua, ai (mai multe) covoare, perdele, draperii, jaluzele, carti, plante ?

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 business11, on 07 decembrie 2017 - 13:07, said:

Sufar si eu de o problema care ma deranjeaza enorm in ultima vreme.
De cate ori ma duc in pat, mi se infunda nasul si nu reusesc sa aflu raspunsul de ce. Prima teorie ar fi praful, dar asternuturile se schimba saptamanal, plus pernele stau cam toata ziua la aerisit.

Posibil sa ai alergie la praf, acarieni sau la unul sau mai multe din chimicalele cu care sunt vopsite asternuturile actuale, la mirosul buretelui din saltea, la surse de mucegai din casa - ex: gunoi nedus de cateva zile, un cos cu fructe care e in camera sau aproape de camera, etc. N-ai sa crezi dar si substantele cu care sunt tratate fructele din hipermarket (ex portocalele) sunt alergice pentru om daca te apuci sa le respiri.  Apoi, aproape in toate cazurile de deviatie de sept, se infunda cel putin o nara, apoi si a doua care trebuie sa preia fortzat tot fluxul de aer in timpul somnului.  Nara afectata de deviatie de sept se poate determina usor (odata prin examinarea nasului in oglinda - va rezulta un nas stramb intr-o parte) apoi prin controlul fluxului de aer pe fiecare nara, in cea care intra mai greu, e obturata de osul nazal stramb.

Edited by rosix, 07 December 2017 - 13:56.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Aerul prea uscat? Se intampla indiferent de anotimp?

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011
alergii nu am, am fost testat chiar si la praf.

Acum vad doua lucruri noi scrise de voi:
1. Rinita alergica si rinita in balans.
2. Aerul prea uscat?

O sa verific zilele urmatoare cum este cu aerul, in ultimul caz trebuie sa ma duc la ORL.

#10
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
eu am avut o afectiune trasa la indigo doar ca mie mi se infunda nasul cand eram in patul ....altuia ( vorbesc serios, cand ma duceam la un prieten acasa si intram in casa mi se infunda nasul instantaneu) .  am pus pe seama patului, a sobei, a rufelor la care lucra sotia lui ( croitoreasa) .... nimic, si totusi vorbim aici despre ceva verificat aproape 2 ani, cel putin o data pe saptamana.
Pe 5 octombrie 2016, am ajuns la dentist cu ceva probleme dentare ( mici!!!) iar dentistul mi-a zis clar: Incisivul din fata de sus trebuie scos NEAPARAT!!!!
-De ce???
-sub el este o infectie mare care mananca din os fara sa stiti, uitati, se vede in radiografie. Asa era, parea ca osul din jurul dintelui incepe sa dispara. Am scos dintele desi NU MA DUREA SI NU SE MISCA .La urmatoarea vizita in casa prietenului meu, nu mi s-a mai infundat nasul si nici de atunci incoace, niciodata. Intre timp infectia s-a rezolvat, in locul dintelui extras a aparut un implant si totul este acum ok. Verificati-va dantura , mai ales partea de sus dar nu numai.

  sanatate maxima!

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 business11, on 07 decembrie 2017 - 14:08, said:

O sa verific zilele urmatoare cum este cu aerul, in ultimul caz trebuie sa ma duc la ORL.

In timpul somnului omul nu respira un aer curat. Nu e vorba numai de praful din camera ci si mirosul de saltea si de perna care fiind vorba de sintetice, nu e de neglijat.  Apoi, exista pe piata lenjerii oribile care put clar a colorant, au un miros de coperta de permis noua.

Nu te lua dupa testele de alergeni, ca nu are nici drk sursele chimice (sintetice) pe care le ai intr-o camera sa te testeze cu ele sa vada daca te apuca rinita sau altele.
Si un simplu obiect de plastic daca ai adus in camera si miroase a plastic, te poate conduce la o rinita alergica.
Primele care ar trebui luate la mirosit in camera sunt urmatoarele:  perna, salteaua, lenjeria... apoi alte surse.

Edited by rosix, 07 December 2017 - 14:18.


#12
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Si eu am probleme asemanatoare de multa vreme. Ultima data am fost la medicul de familie care mi-a spus ca am rinita alergica. Singurul argument pentru acest diagnostic a fost faptul ca foarte multa lume sufera de asa ceva.
Voi ce spuneti, ce investigatie poate sa confirme sau nu aceasta afectiune? Dupa cum am aflat testele cutanate pot sa dea rezultate fals pozitive.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate