Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

[cum] completare rapida formulare POSTA

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
in atasament sunt doua fisiere pdf editabile, luate de pe site posta, unul pentru buletin expeditie si unul pentru mandat postal.

este cineva in stare [ca posta nu este ...] sa faca din cele doua formulare unul singur, la care sa fie suficient sa scrii O DATA datele destinatarului si ale expeditorului, si sa tipareasca totul fata verso pe un A4?

formularul online pe care il are posta pentru acest lucru, in acest moment, scrie si un cod de bare si e musai sa treci acolo masa coletului, ca nu se tipareste fara sa o scrii.

daca o scrii insa, la posta ti se spune ca nu e bine calculat tariful si ca trebuie sa mai scrii un buletin de expeditie cu mana ...

sper ca se gaseste un coleg priceput sa inteleaga ce il rog si sa dea o mana de ajutor,

merci.,

Attached Files



#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar nu asa se face. Pe site-ul postei romane, completezi un formular web-based si apoi iti genereaza buletinul de expeditie si mandatul dintr-una. Tu bagi datele o singura data. La greutate cam trebuie sa stii cat e. Pui estimativ pana la pragul superior. Tariful e acelasi, De ex. in loc de 1.457 kg, pui 2 kg.

Edited by Ion_de_la_Raion, 07 December 2017 - 10:23.


#3
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
este foarte corect ceea ce spui, insa acel formular (awb) se tipareste cu cod de bare si cu masa ce o indici si cu tariful nu stiu care.
chestia este ca daca te duci la posta cu coletul si cu awb-ul listat, functionara iti zice ca ea nu poate scana codul de bare si ca tariful pe care il calculeaza ea este altul decat cel listat din aplicatie.

deja de doua ori m-a pus sa mai scriu de mana un buletin de expeditie.

datele le mai scrie si ea inca o data, cu tastatura, in loc sa preia toata info scanand codul de bare.

am cont la ei, si foloseam si inainte formularele online, dar de cateva zile acelea au disparut si a aparut asta cu awb ...


ps: da-mi te rog link la formularele de care zici.

eu asta folosesc:

https://www.posta-ro...-formulare.html

awb.posta-romana.ro

Edited by wluf, 07 December 2017 - 10:36.


#4
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
caut loc de  munca asa ca te pot ajuta

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
http://awb.posta-romana.ro/

Trebuie sa-ti faci cont si apoi iti pune datele tale care se repeta automat. Dupa ce iti faci cont, generezi AWB-ul din http://awb.posta-romana.ro/awb/new

Eu asa fac, functionara de la posta a macanit, a sunat la centru, dar e aplicatia lor, sa se descurce si sa faca ordine intre departamente, eu, ca si client, nu am nicio vina.

#6
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
Pai exact ca tine procedez si eu! Si eu am cont si exact acolo completez formularul. Si la mine macane functionara insa tot eu pic de fraier si mai scriu o data de mana la ghiseu.

Edited by wluf, 07 December 2017 - 11:40.


#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Tine-te bine, spune ca o reclami.

#8
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
mai merg luni cu formularul listat de la site posta, si mai incerc ...
csf, ncsf

#9
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
nu inteleg cum functioneaza posta asta.
cei de la ghiseu nu stiu ce se implementeaza?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate