Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Merita cumparat Mini Countryman all 4 2011

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Ma intereseaza parerea voastra in legatura cu achizitia unui autoturism Mini Countryman din 2011:

https://www.bestauto...uto/3671766.htm ? Cred ca au motor BMW.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Atat timp cat vitezometrul ala e in mijloc si trebuie sa-ti iei privirea de pe drum ca sa verifici viteza, eu as zice pas. Am un coleg care a tras o tura cu un Mini din asta si se plangea de chestia asta.

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Are motor? Cã nu zice nica de el...?

#4
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Dar fiabilitatea jucariilor astora cum e? Ei se lauda ca-s din clasa SUV, ca si BMW X1. Ce probleme ar avea in timp?

Motorul zice numai ca-i diesel aici, am vazut in alta parte alt anunt al aceluiasi vanzator https://www.olx.ro/o...l4-ID9pdwd.html, unde specifica ca-i din 2013 si are motor diesel 1.6 dar is motorizate cu motoare de BMW dupa cate stiu.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Bursul, on 07 decembrie 2017 - 09:31, said:

Atat timp cat vitezometrul ala e in mijloc si trebuie sa-ti iei privirea de pe drum ca sa verifici viteza, eu as zice pas. Am un coleg care a tras o tura cu un Mini din asta si se plangea de chestia asta.
mergi doar pe turometru....
am facut scoala pe un chevrolet matiz (cadranele in mijloc), asa am invat sa merg doar dupa ureche: cum suna motorul si in ce viteza e masina..

Edited by arg, 07 December 2017 - 09:50.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 arg, on 07 decembrie 2017 - 09:49, said:

mergi doar pe turometru....
am facut scoala pe un chevrolet matiz (cadranele in mijloc), asa am invat sa merg doar dupa ureche: cum suna motorul si in ce viteza e masina..

Te completez putin (am Spark cu ceasuri in mijloc): nu e deranjant in mijloc. Plus ca nu te uiti la viteza cand se merge bara la bara.

On topic: detaliile sunt 0 (zero). In afara de estetica (si pare ok), nu ai informatii. N-as da nici 1.000E pe el.

#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Probabil poti sa obtii viteza afisata digital in fata...
Mini nu merita decat daca iti place in mod deosebit design-ul lor.

#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
este o "masina faina" ! ... ptr fetite ! ... no offence !  :)
parea mea strict personala !

#9
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
parere personala. Consuma mult(masina grea), total incomoda(dpdv al vizibilitatii), service indoielnic, piese fffff scumpe. design executat de un copil stangaci cu mana in gips.

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Motorul e ok, e 1.6 de la PSA.
De restul ce sa zic...dupa gusturi.
Preturi normal ca sunt mari...doar e Mini...nu Logan...:)

Personal n-as cumpara o asemena masina doar pentru faptul ca e scumpa...ca altceva nu impresioneaza cu nimic.

Englezii o cumpara din traditie....indienii sa para si ei ceva mai "realizati"...

#11
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

 paul_bh, on 07 decembrie 2017 - 09:47, said:

Motorul zice numai ca-i diesel aici, am vazut in alta parte alt anunt al aceluiasi vanzator https://www.olx.ro/o...l4-ID9pdwd.html, unde specifica ca-i din 2013 si are motor diesel 1.6 dar is motorizate cu motoare de BMW dupa cate stiu.

Pana in 2009 din cate stiu s-a folosit motor de origine PSA. Vad ca asta e din 2013.

Edited by paul_kelso, 07 December 2017 - 11:02.


#12
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Așa Cum au spus colegii , e 1.6 Hdi de la PSA, unul dintre cele mai fiabile motoare diesel din piață. Comsum extrem de rezonabil, dacă a fost întreținut corespunzător nu îți va face probleme. Eu, personal, nu as da banii pe Mini. ..indiferent care dintre ele este. As accepta, totuși,  cu mare plăcere,  unul cadou.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 SILE802002, on 07 decembrie 2017 - 11:04, said:

.... As accepta, totuși,  cu mare plăcere,  unul cadou.
si intamplator sa fie in stare execelenta, cu revizia facuta, consumabilele tocmai schimbate si eventual cu plinul facut...
(am uitat de rovineta, rca si casco)

Edited by arg, 07 December 2017 - 11:21.


#14
enike00

enike00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.09.2014
Are tehnologia mai veche de la BMW, intretinere scumpa, masina de statement. In bugetul asta gasesti Nissan Qashqai, cea mai vanduta masina din clasa ei.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
O problema des intalnita la modelele astea ( si cam la toate Mini ) este cutia de viteze care se defecteaza si ca s-o dai jos s-o reconditionezi/schimbi , trebuie sa desfaci jumatate din masina - cost de manopera enorm .

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Countryman este mai mare decat Mini clasic, are 4 usi. Mie personal imi place dar nu l-as lua din cauza pretului.
Cred ca e o masina care da bine la imaginea posesorului sau "de fite" cum se mai spune.

#17
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Nu as spune chiar de fite, e asa o masina cu personalitate. Nu pot spune ca ma dau in vant dupa mini, dar are un desingn interesant (apropo ca cineva spunea ca ar fi facut de unul cu mana in ghips).

#18
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Eu mi-am permis  sa-l asociez cu designul facut de un copil stangaci cu mana in gips, dar daca te uiti mai bine la poza vanzatorului, masina asta parca are bot de broscoi retardat. Si imi permit sa-i dau dreptate colegului care ti-a sugerat Nissan Quasqai. O masina exceptionala si extrem de fiabila.

Edited by costin001, 07 December 2017 - 16:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate