Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie maxim 5500 EUR

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
moletti

moletti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 14.12.2014
Salutare tuturor!

As avea nevoie de niste sfaturi din partea voastra cu privire la o achizitie auto.

Buget: maxim 5500 de euro pentru achizitie (mai pastrez 500 pentru cheltuielile imediat urmatoare).

Motorizare: prefer benzina - voi folosi masina in oras si predominant in weekend. Nici vorba sa ma apropii de 10.000 km pe an, poate nici de 7.000.

Transmisie: nu am preferinte, dar as opta pt manuala, din perspectiva costurilor.

Modele preferate (sunt deschis si la alte optiuni, eu aici pun top 3, in ordinea preferintei):
1. Clasa medie (sau cum s-o numi), in care banuiesc ca o sa am optiuni cu peste 150.000km si vechime peste 7-8 ani: Golf V, Seat Leon, Megane 3.
2. Clasa mica, unde as putea alege ceva mai nou, sub 100.000km: Fiesta, Ibiza, Fabia.

Intrebari:
1. pe care dintre variantele de mai sus recomandati sa merg? i.e., clasa mica sau medie? Merita ceva mai nou dar mai mic si mai zgomotos? Nu am copii, doar prietena, deci nu avem nevoie de spatiu.
2. aveti idee de probleme des intalnite la vreun model ales de mine? Trebuie sa ma feresc de vreun anume model/motorizare? Care motorizari sunt mai fiabile?
3. am o cunostinta de incredere in Franta care se ocupa “cu masini”. Avand in vedere bugetul, are rost sa fac un drum pana acolo sa caut sau e piata romaneasca suficienta?
4. ma tenteaza sa iau ceva de la dasweltauto, ma atrage garantia de un an, dar preturile sunt piperate si modelele limitate. Ce parere aveti?

Va super multumesc pentru sfaturi!

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Golf 5, Megane si ce ai mai spus la punctul 1 fac parte din clasa compacta. Clasa medie e pleaca mai sus ca dimensiuni. La banii aia iti recomand o Corolla de prin 2008, 1.6 benzina sau o Octavia.

Edited by dan1980_25, 06 December 2017 - 23:20.


#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
masina ta se devalorizeaza galopant! ...
hai sa punem 1000 EUR/an ! ... service, benzina, asigurare inca 1000 ! ...
cam cat te dai cu taxi de 2000 EUR ? ... :)

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 realduc, on 06 decembrie 2017 - 23:30, said:

masina ta se devalorizeaza galopant! ...
hai sa punem 1000 EUR/an ! ... service, benzina, asigurare inca 1000 ! ...
cam cat te dai cu taxi de 2000 EUR ? ... Posted Image


Asa, si ?

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
in taxi pot sa-mi "butonez" prietena, sa fiu chiar baut, sa "ma dau pe net" ... etc !
dealtfel, a zis ca foloseste masina doar in week-end si face putini km anual ! ...
este o investitie de om sarac ! ... banii aia ar putea produce ceva ! ... Posted Image
yo in locu' lui mi-as cumpara o Harley-Davidson, SH ! ... investitie adevarata ! ... Posted Image

Edited by realduc, 06 December 2017 - 23:45.


#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am doua Octavia 1 diesel . Un ALH de 90 CP cu Euro 3 si un AXR de 101 CP , euro 4 fara filtru de particule . Ambele excelente . Luate din tara , cate un singur proprietar .  Una are AC , cealalta Clima . Una 2006 , cealalta 2008. Vopsea originala din bara in bara . Ne ntelegem pe la 4500 cu fiecare . Iti alegi . Ambele carte servis , una 167000 si cealalta 164000 km. Nu se vinde decat una singura . Cealalta ramane .

Edited by JurasikMan, 06 December 2017 - 23:51.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 realduc, on 06 decembrie 2017 - 23:41, said:

in taxi pot sa-mi "butonez" prietena, sa fiu chiar baut, sa "ma dau pe net" ... etc !
dealtfel, a zis ca foloseste masina doar in week-end si face putini km anual ! ...
este o investitie de om sarac ! ... banii aia ar putea produce ceva ! ... Posted Image
yo in locu' lui mi-as cumpara o Harley-Davidson, SH ! ... investitie adevarata ! ... Posted Image


N-ai nici o treaba cu masinile, nici nu stiu de ce postezi pe aceasta arie. Adica motocicleta care are o multime de avantaje si e folosita de cei care au acest hobby o recomanzi, dar o masina care nu ar trebui sa lipseasca de la nici o casa, nu e deloc ok, nu-i asa ?

 JurasikMan, on 06 decembrie 2017 - 23:50, said:

Am doua Octavia 1 diesel . Un ALH de 90 CP cu Euro 3 si un AXR de 101 CP , euro 4 fara filtru de particule . Ambele excelente . Luate din tara , cate un singur proprietar .  Una are AC , cealalta Clima . Una 2006 , cealalta 2008. Vopsea originala din bara in bara . Ne ntelegem pe la 4500 cu fiecare . Iti alegi . Ambele carte servis , una 167000 si cealalta 164000 km. Nu se vinde decat una singura . Cealalta ramane .


La cum le-ai laudat, credeam ca iti mai cumperi doua. De pret nu mai zic nimic.

Edited by TruculMagic, 07 December 2017 - 00:12.


#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Recomand Golf 5 care e clasa compacta. Nu e nici mica si nici medie, e la mijloc si se incadreaza bine si in aglomeratie dar si la drum lung.

Edited by Kroghy, 07 December 2017 - 07:08.


#9
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 realduc, on 06 decembrie 2017 - 23:41, said:

in taxi pot sa-mi "butonez" prietena, sa fiu chiar baut, sa "ma dau pe net" ... etc !
dealtfel, a zis ca foloseste masina doar in week-end si face putini km anual ! ...
este o investitie de om sarac ! ... banii aia ar putea produce ceva ! ... Posted Image
yo in locu' lui mi-as cumpara o Harley-Davidson, SH ! ... investitie adevarata ! ... Posted Image

Tu, in locul lui, "butonezi" prin taxiuri. Ai 18 ani? Daca da, ne-am dat dracu'!
Pt initiator: ceva luat de nou din Romania e de luat in seama. La banii astia e masina in stare buna.

#10
moletti

moletti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 14.12.2014
Merci mult baieti.
Din ce am citit pana aici, am inteles ca mai bine m-as orienta spre clasa compacta (scuze, dar evit raspunsurile off-topic, n-am timp sa explic cat de sarac sunt si nici nu-mi cumpar masina cu gandul la devalorizare).
Acum, revin cu intrebarile din primul post: sa ma orientez la vreo motorizare anume? Recomandati clasicele mpi sau fsi? Incerc sa ma feresc de cel de 1.2 de la VW, am inteles ca e prea lenes. Dar ce stiti de 1.4/1.6? Dar cele turbo, merita? Ma tefer la cele de la vw.

 JurasikMan, on 06 decembrie 2017 - 23:50, said:

Am doua Octavia 1 diesel . Un ALH de 90 CP cu Euro 3 si un AXR de 101 CP , euro 4 fara filtru de particule . Ambele excelente . Luate din tara , cate un singur proprietar .  Una are AC , cealalta Clima . Una 2006 , cealalta 2008. Vopsea originala din bara in bara . Ne ntelegem pe la 4500 cu fiecare . Iti alegi . Ambele carte servis , una 167000 si cealalta 164000 km. Nu se vinde decat una singura . Cealalta ramane .
Multumesc, nu vreau diesel.

Edited by moletti, 07 December 2017 - 08:35.


#11
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 realduc, on 06 decembrie 2017 - 23:41, said:

in taxi pot sa-mi "butonez" prietena, sa fiu chiar baut, sa "ma dau pe net" ... etc !
dealtfel, a zis ca foloseste masina doar in week-end si face putini km anual ! ...
este o investitie de om sarac ! ... banii aia ar putea produce ceva ! ... Posted Image
yo in locu' lui mi-as cumpara o Harley-Davidson, SH ! ... investitie adevarata ! ... Posted Image
daca ai avea prietena ai "butona"dar e doar o fantezie a ta in taxi...mai ales sa te vada si taximetristu" va f..e ala pe amandoi...auzi la el harley davidson ai vazut prea multe filme americane...pustiulica Posted Image))

Edited by baubig, 07 December 2017 - 09:45.


#12
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Motoarele la clasa compacta sub 90CP sunt cam lesinate/puturoase.
1.4 tsi de la VW știu ca sunt cam problematice.
eu as lua o clasa mica (fiesta, c3, ibiza ) benzina 1.6. Cred ca e un compromis bunisor.
Conduc un c4, cutie robotizata,  1.6 hdi. Deși fac cam 5000km/an, am o sursa de carburant care face sa merite restul cheltuielilor. Ți l-as recomanda cu plăcere dar nu vrei diesel. Poți încerca din grupul PSA un 1.6 tHp, dar la bănuții tai găsești doar motoare din generația veche cu probleme la distribuite (lantul).

#13
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Si eu as recomanda o masina din clasa B (mica): Fiesta, Corsa, Fabia, Ibiza, etc La banii astia o sa gasesti una destul de noua si in stare foarte buna, important e sa cauti una de la prim proprietar din Romania nu ceva manarie adusa de samsari.
Eu personal m-as uita dupa Fiesta 1.25 82CP

Edited by axl07, 07 December 2017 - 10:14.


#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Benzina preponderent la oras ? S-ar putea sa nu iti placa la consum. Weltauto ....ce sa zic , am avut cu ei niste experiente . Practic nu exista garantia aia de un an . De obicei schimba uleiurile si filtrele si ...dau "garantie un an"  dar cresc pretul pentru asta de te apuca rasul. Faci si schimb de distributie in banii aia daca o servisezi tu . .  Mai bine cauta  masina de la vreun cunoscut . Ceva luata de noua . Ia-ti in calcul un 500-600 de euro sa schimbi fluide si distributie ( cel putin cureaua care este ieftina ) , indferent de ce zice proprietarul . Daca vrei benzina proftabila la oras trebuie sa fie masina de clasa mica , sa fie usoara . DEgeaba este motorul mic daca masina este grea . Consumi si 12-14 la oras . Daca este masina usoara ,iesi pe undeva pe la 8-9 ceea ce este mai mult decat decent .

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Chiar nu merita diesel , mai ales ca la banii astia iei o vechitura in care trebuie sa mai bagi inca o data costul de achizitie , in reparatii .

Vad ca esti fixat pe grupul VW asa ca nu are rost sa ti se spuna de altceva . La banii astia poti sa ai noroc sau ghinion 50/50% , in locul tau as evita marcile nemtesti in bugetul asta .
Bafta.

#16
moletti

moletti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 14.12.2014

 Baxon, on 07 decembrie 2017 - 10:32, said:

Chiar nu merita diesel , mai ales ca la banii astia iei o vechitura in care trebuie sa mai bagi inca o data costul de achizitie , in reparatii .

Vad ca esti fixat pe grupul VW asa ca nu are rost sa ti se spuna de altceva . La banii astia poti sa ai noroc sau ghinion 50/50% , in locul tau as evita marcile nemtesti in bugetul asta .
Bafta.
Nu sunt deloc fixat pe vag. Ba chiar incurajez pareri despre alte modele. Megane? Focus? Astra? Sau alea mici: corsa D? Mazda 2? Etc.
Merci!

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
https://www.olx.ro/o...html#764757bffa

https://www.olx.ro/o...html#764757bffa

Ideea e sa fie cat mai noua , cat mai putini km , sa fie fiabila , cred ca asta te intereseaza .

Edited by Baxon, 07 December 2017 - 11:08.


#18
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
In Bugetul tau eu m-as uita la asa ceva: https://www.olx.ro/o...html#b99efad628
Golf 5 e supraevaluat cu cel putin 10% fata de seat. Si e fix aceeasi masina tehnic.
Sx4 e o varianta excelenta, de asemenea. Are ca avantaj garda la sol putin mai buna decat un hatch normal. Insa in bugetul tau de apropii mai greu de 4x4, dar sunt destule 4x2
Cauta si o Corolla sau un Auris.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate