Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Sistem supraveghere hikvision

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
c0szu

c0szu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.08.2015
Salutare!As vrea sa achizitionez acest sistem de supraveghere pentru curte,datorita unui incident neplacut recent.Am vazut acest sistem https://www.spy-shop...20-1080p-s.html si vreau sa stiu daca este bun,fiindca nu prea am cunostinte in domeniu.

#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Investeste ceva mai mult intr-un sistem proiectat functie de cerintele tale concrete.
Chiar si pentru vreun sfaturi pe un forum sunt necesare detalii.

Eu m-as orienta pentru exterior catre camere de genul:

https://www.spy-shop...16d7t-it3z.html

[gasesti camera asta si mai ieftin]

Tocmai ne-am pus un sistem care are asa ceva si se cunoaste diferenta fata de camerele cu lentila fixa.

#3
c0szu

c0szu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.08.2015
vreau sa le pun la streasina,orientate spre poarta,cam 10m distanta.vreau sa se vada si noaptea,sa pot recunoaste fata de la acea distanta

#4
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Cumpara-l pe-ala la care ai pus link-ul. La banii aia e OK. Nu-ti trebuie camere cu lentile varifocale, ca n-o sa-ti angajezi dispecer care sa stea 24/7 sa le urmareasca live.

#5
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Salut, avand in vedere numele threadului postez aici si nu mai deschid altul nou. Sunt nevoit sa imi iau rapid un sistem de supraveghere. Voiam initial sa iau unul full hd dar avand in vedere ca trebuie luat rapid m-am hotarat intre modelele astea 2 de la emag.

https://www.emag.ro/...s/pd/DZJ1Q9BBM/

https://www.emag.ro/...f/pd/D9K7PJBBM/

As opta pentru cel cu cabluri incluse.

Daca stiti vreun sistem decent FULLHD care sa se vada chiar clar astept recomandari. Partea proasta este ca nu prea sunt sampluri pe internet ori youtube cu filmari ca sa-ti dai seama cat de cat de calitatea camerelor.. si alea care sunt sunt generice.

Vreau sa iau sistemul fiindca am probleme cu niste interlopi si nu vreau sa cad de fraier. Plus de asta am probleme si cu niste tuciurii. O camera o sa o montez fix cu vedere in fata portii si pe strada (atat cat pot sa prind din curte). Nu ma intereseaza legi si alte bazaconii imbecile. Fac asta pentru siguranta mea si siguranta proprietatii/al perimetrului stradal din fata portii.

Edited by -koss-, 29 May 2018 - 21:09.


#6
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005
buna, pentru un echipament hikvision ds-7216hghi-sh ce camere de exterior bune/foarte bune recomandati ? multumesc.

#7
silviu198225

silviu198225

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013
buna seara. am un dvr de la hikvision cu care am o problema. vad in modul live imagini si  dvr si pe laptop ,telefon, ivms 4200 dar inregistrarile nu le vad pe tel si laptop dar pe dvr le vad. Pe dIspozitive imi da eroare 800 ati mai intampinat astfel de probleme.

#8
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005

View Post-koss-, on 29 mai 2018 - 21:07, said:

Salut, avand in vedere numele threadului postez aici si nu mai deschid altul nou. Sunt nevoit sa imi iau rapid un sistem de supraveghere. Voiam initial sa iau unul full hd dar avand in vedere ca trebuie luat rapid m-am hotarat intre modelele astea 2 de la emag.

https://www.emag.ro/...s/pd/DZJ1Q9BBM/

https://www.emag.ro/...f/pd/D9K7PJBBM/

As opta pentru cel cu cabluri incluse.

Daca stiti vreun sistem decent FULLHD care sa se vada chiar clar astept recomandari. Partea proasta este ca nu prea sunt sampluri pe internet ori youtube cu filmari ca sa-ti dai seama cat de cat de calitatea camerelor.. si alea care sunt sunt generice.

Vreau sa iau sistemul fiindca am probleme cu niste interlopi si nu vreau sa cad de fraier. Plus de asta am probleme si cu niste tuciurii. O camera o sa o montez fix cu vedere in fata portii si pe strada (atat cat pot sa prind din curte). Nu ma intereseaza legi si alte bazaconii imbecile. Fac asta pentru siguranta mea si siguranta proprietatii/al perimetrului stradal din fata portii.

Ti-as recomanda https://www.spy-shop...20-1080p-s.html - sunt camere FUll HD.

Sau https://www.spy-shop...xt40-1080p.html - cu iR la 40m, tot Full HD

#9
99gyo

99gyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.05.2011
Sall, cum se rezolva aceasta problema? Am un sistem de supraveghere hikvision la care nu ma pot conecta cu telefonul si nici cu pc-ul, i-mi spune ca este folosit de un alt cont, cun dezactivez acel cont la care este conectat ca sa il pot conecta la contul creat de mine . Multumesc.  https://uploadimage.ro/1FfM/zzzz.jpg

Edited by 99gyo, 24 February 2019 - 13:12.


#10
Curiosu0807

Curiosu0807

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.07.2018
ce camera de supraveghere e indicata pt interior camera bloc?dar pt supraveghere exterior usa intrare?dome sau normala?ceva minim imi trebuie,sub 100 lei

pt transmisie semnal video e mai bun fir utp sau coaxial,contra interferentelor?e vorba de apartament in bloc

microfonul e mai ok pe fir cu camera sau separat,la intrarea dedicata in dvr?am montat unul la intrare audio dvr dar imi da ceva zgomot de fond care e putin suparator,cum scap de zgomot?

Edited by Curiosu0807, 10 March 2019 - 20:26.


#11
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
@Curiosu0807

Avand in vedere ca o montezi la interior poti sa ti iei un dome Acvil sau Hikvision in functie de preferinte https://www.spy-shop...sion-acvil.html

Atentie la bloc daca montezi pe scara ar trebui sa ai aprobare de al vecini/asociatie

In privinta cablului, poti sa alegi oricare varianta, utp sau coax pentru ca nu e distanta mare

Edited by reico, 11 March 2019 - 13:20.


#12
silviu198225

silviu198225

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013
Recomand cu toată încrederea coaxial cu alimentare lucrez de mult cu el și nu am nici un fel de problema

#13
Curiosu0807

Curiosu0807

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.07.2018
Dacă montez camera exclusiv pe usa mea de la întrare sa bata, fără sa vadă spațiul comun pe unde trec locatarii, nu trebuie aprobarea nimănui, decât un anunț ca e supraveghere video acolo. Ce camera e indicata pt asemenea scop?

Cablul ftp e mai protejat de interferente decât coaxialul?

Microfonul de ce da zgomot de fond și cum scap de el(de zgomot)?

exista cablu dedicat cu 3 fire, pt microfon sau numai dacă fac eu?

Edited by Curiosu0807, 21 March 2019 - 04:16.


#14
ficus

ficus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.03.2005
Eu am camere pe coaxial, dar  si pe utp cu video balunuri. Se vad la fel de bine. La microfon este o mare problema cu zgomotul pe utp. Recomand tot coaxial sau ceva bine ecranat pentru microfon.
ps: microfonul meu are doar 2 fire

Edited by ficus, 21 March 2019 - 14:28.


#15
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Salut!
In blocul cu 10 nivele in care locuiesc ne-am decis sa montam in regie proprie un sistem de supraveghere pe 2 scari. Nu este ceva pretentios, 4+4 camere de tip dome cu un necesar de energie de maxim 5W de fiecare camera, acestea sunt Hikvision 1080, analog Turbo HD. DVR-ul va sta intr-o incapere la etajul 10 iar camerele vor fi dispuse undeva in zona parterului. Pentru economie de cablu vreau sa folosesc 2 cabluri FTP (de fiecare scara) care vor cobori de la 10 la parter si voi folosi perechile de fire dintr-un cablu pentru semnalul video (cu videobalun) iar perechile din celalalt cablu, pentru alimentarea cu 12V. Distanta as estima-o la un maxim de 60-70m cea mai indepartata Am inteles ca la semnalul video nu ar fi probleme cu distanta dar transportul celor 12V la distanta aceasta ar fi o problema.
Are cineva idee daca ar merge sau nu la distanta aceasta? Desigur, as putea sa comand exact cum m-am gandit, sa testez si ma lamuresc instant dar as fi vrut sa nu fac teste pe banii locatarilor (vreau sa iau o sursa cu back-up si era foarte convenabil sa iau una suficienta pentru tot sistemul, inclusiv DVR). O alta varianta ar fi dispunerea a 2 surse separate in apropierea camerelor dar nu sunt sigur daca acestea nu ar fi o investitie inutila, trebuie si acestea sa fie cu back-up, amplasarea lor in siguranta  ar fi fost o alta problema...

Multumesc!

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Nu folosi FTP daca folosesti VideoBalun.
Vei fi in situatia de aici - https://forum.softpe...dublatefantoma/

Daca foloseai camere IP atunci da, FTP-ul era indicat. Pe analog insa ecranul favorizeaza interferentele intre canale.

Ptr alimentare incearca ceva mai local.
Poti incerca sa folosesti ceva cablu electric de 2mm sectiune - pe distanta aia tot vei avea cam 1-2V pierdere.
Ideal ar fi fost DVR-ul pe la jumatatea blocului.

P.S> - Dat fiind ca vei pune camerele pe o zona publica ar cam necesita firma autorizata de politie.

#17
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Am inteles, la distanta asta ar merge dar nu prea :). Credeam ca daca pun suficiente perechi de fire in paralel si mai urc putin din sursa voltajul (are semireglabil de ajustare), pot sa ma incadrez in limita de toleranta a camerelor. Am gasit totusi informatia cum ca ar merge transportat 12V pe distanta care ma intereseaza, desigur cu ceva compensare din sursa, nu mai gasesc exact link-ul, precum si informatia cum ca este mai bun FTP decat UTP (https://forum.softpe.../#entry11462437). O sa incerc sa mai studiez, test nu am cum sa fac pentru ca nu am cablul si camerele.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Daca aqi o sursa reglabila se poate regla un pic - maresti tensiunea la iesire cau aproximativ 1V.
Camerele nu merg nici ele fix la 12V - au o mica toleranta - ceva de genul 11-13V.

Quote

precum si informatia cum ca este mai bun FTP decat UTP
Am si uitat de sfatul ala. Din pacate a fost partial gresit. Oarecum normal - e vechi din 2012.
De-atunci am mai facut teste.
FTP-ul e bun ptr camere IP. Nu ptr analog.
Partea cu cablu tras separat insa e buna. Se elimina din interferentele ce pot apare.

Problema FTP-ului e faptul ca acel ecran actioneaza ca o cusca Faraday - tine in interior emisiile cablurilor - practic amplifica interferentele dintre canale cand ai mai multe camere conectate pe acelasi cablu.
Posibil sa mearga ceva FTP cat 6 sau 7 - care vine cu perechi ecranate individual - astea nu le-am testat pana acum - sunt mult mai scumpe.

Edited by eiffel, 25 March 2019 - 11:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate