Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mašini bune la reciclat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fađizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu sunt eu prea mare fan maşini. Nu urăsc ideea de automobil, am ce am cu efectele produse de ele (aglomeraţie, poluare în special), nu îmi plac decât rar maşinile noi, dar cu toate astea există ceva care-mi provoacă silă şi mă face să mă simt precum o locomotivă din aia mare (vezi mai jos, ultima filmare) şi care o ia la goană ca să-i alerge pe cei care duc la casat maşini (mai) vechi în stare bună. Înţeleg că îţi doreşti maşină nouă, dar nu înţeleg cum poţi să distrugi o maşină veche în stare mai bună dacă e ceva de lux, special sau un model mai rar. Povestea asta din păcate nu e nouă, dar am căutat "Scrap yard Germany" pe youtube, am văzut ce am văzut şi m-am înfuriat!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ObbO4RJNcvU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VfcA1ItrqxU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NveFvB1cniM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BNhqayfv0uE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fXcD6ZdPR9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 06 December 2017 - 17:39.


#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Deci tu practic nu-i poti intelege pe cei care nu sunt ca tine.
Pai asta-i un bug, nu un feature.

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Baaaaaa animalelor, ati distrus un SLS AMG!
Asta ma enerveaza mai tare ca uciderea puilor de foca pentru blana.

Edit: ptiu, mi-au dat lacrimile.
O sa ma razbun pentru clipul asta, djl-ule.
O sa iti bag si eu clip-uri cu televizoare pe lampi date prin malaxor.

Edited by jeffy86able, 06 December 2017 - 17:52.


#4
djl

djl

    Smrt fađizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Răzbune-te pe dobitoci şi pe aşa zişii iecologişti.

Dacă nu mai ai nevoie de ceva sau nu îţi mai place un lucru, e una, dar de ce trebuie să-l distrugi, asta nu înţeleg. Ah, dacă e prea distrus ca să mai poată fi folosit sau reparat, asta e altceva, dar când e în stare bună sau se mai poate repara...
Ptiu, Nemţii ne-au dat nişte tramvaie şi vagoane de dormit pe care le-au considerat gunoi, dar chestiile alea sunt/erau mamă-mamă. Unele ca şi confort, altele doar ca şi aspect. Aşa că nu pot să înţeleg cum poţi distruge ceva bun, care poate e dorit de alţii.
Acum vreo 12 ani am mers cu un "Citroën" BX... am rămas mască la maşina aia. Şi când te gândeşti câte o fi ajuns la recilclat. Şi BX-ul nu era vârf de gamă. În Bucureşti am văzut XM-uri abandonate.

Edited by djl, 06 December 2017 - 17:55.


#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postdjl, on 06 decembrie 2017 - 17:49, said:

nu pot să înţeleg cum poţi distruge ceva bun, care poate e dorit de alţii.
tu in general nu poti sa intelegi asta, daca ai avea cum...mare junk yard ce ti-ai trage, cu de toate.
sau ai dispune sa se foloseasca in continuare toate vechiturile, asa...din nostalgie...

#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dacă cele folosite nu sunt duse la crematoriu cum/cui să se vândă cele noi?

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Este efectul direct al noii religii care se numeste CONSUM
Ni se baga in cap aproape in fiecare secunda ca trebuie sa CONSUMAM sa CUMPARAM sa FIM IN PAS CU TEHNOLOGIA.
Ce rezulta de aici? Simplu - consumul trebuie sustinut de PRODUCTIE.
PRODUCTIE cat mai mare si cat mai diversificata.
Ce aduce productia? Simplu - PROFIT
In goana dupa profit ne distrugem planeta - o scufundam in gunoiae
Un televizor produs acum 5 ani este DEPASIT TEHNIC si trebuie aruncat
Masini ca Mercedes 200 W, practic indestructibile, nu se mai fac. Acum sunt inlocuite cu masini de unica folosinta, una mai proasta ca alta dar, pe care marketingul agresiv le ridica in slavi.
Nu mai dureaza mult si aflam ca masina XXX nu consuma benzina - NU - ea produce carburant
Aici ne-au adus reclamele - SUFLETUL COMERTULUI

#8
djl

djl

    Smrt fađizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
1) Nu o să rămână toate în stare bună, aşa că o să ajungă şi la reciclat;
2) La cât de mare e lumea asta, s-ar vinde cu duimul maşini la second-hand. Cred că ai putea vinde cel puţin 100.000 de maşini la s.h. într-un an.
Dar dacă e o maşină de lux sau model mai deosebit (asta poate să însemne mai multe), ar fi frumos să fie păstrate.
Ăstora care distrug aiurea le pot dori să-i fie alergaţi cu "autobuzul satanei" pe lumea ailalată: http://ratb.stfp.net...f&veh=666&all=Y

Edited by djl, 06 December 2017 - 18:08.


#9
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Dar ce masina ai, djl?

#10
djl

djl

    Smrt fađizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Eu, niciuna. Când o să fie nevoie, o să caut ceva clasic.

#11
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostNaijax, on 06 decembrie 2017 - 18:05, said:

In goana dupa profit ne distrugem planeta - o scufundam in gunoiae
Ne-am pierdut cu totul simtul ratiunii.
Metodele astea barbare de "reciclare", au ajuns sa fie mai nocive pentru planeta decat aruncarea bunurilor la groapa de gunoi.
Tineti minte cum urlau ecologistii cand auzeau de neoane, de toxicitatea lor?
Am adunat in ~ 3 ani becuri si neoane ( aveam spatiu de depozitare ) si m-am hotarat sa le duc la reciclare.
Am cautat o firma " specializata", le-am transportat pe cheluiala mea, am avut si 2 oamni pentru incarcare,descarcare.
Ce crezi ca au facut reciclatorii ??
Le-au spart si le-au maruntit.

#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006

View Postjeffy86able, on 06 decembrie 2017 - 17:49, said:

Baaaaaa animalelor, ati distrus un SLS AMG!
Asta ma enerveaza mai tare ca uciderea puilor de foca pentru blana.

Edit: ptiu, mi-au dat lacrimile.

Chiar e sadic sa vezi cum incearca sa prapadeasca Skoda cu excavatorul ala de 2 lei...

Edited by paco rabanne, 06 December 2017 - 18:15.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 06 decembrie 2017 - 17:38, said:

dar nu înţeleg cum poţi să distrugi o maşină veche în stare mai bună
Nu intelegi progresul Posted Image

View PostNaijax, on 06 decembrie 2017 - 18:05, said:

Este efectul direct al noii religii care se numeste CONSUM
Ni se baga in cap aproape in fiecare secunda ca trebuie sa CONSUMAM sa CUMPARAM sa FIM IN PAS CU TEHNOLOGIA.
Ai ti ceva cu consumul, nu-ti baga nimeni in cap... nu intelegi o chestie, consum = economie duduind, lipsa consum = somaj si decadere.

Edited by andreic, 06 December 2017 - 18:24.


#14
djl

djl

    Smrt fađizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
În afară de emisii mai mici, consum ceva mai mic şi A.B.S. cu ce diferă o maşină de acum 20 de ani faţă de una actuală?
Dacă mă întrebi de aparate foto D.S.L.R., da pot să spun că e o mare diferenţă între unul de acum 20 de ani şi unu actual în ceea ce priveşte calitatea imaginii.

Edited by djl, 06 December 2017 - 18:28.


#15
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
DJL , iti vei lua acum , sa ai si pt sarbatori ! Asta este lumea in care traim astea sint basinile noilor generatii , astea sint prostelile cu poluarea si dragostea pt planeta ( fix in cur ) .... asta este realitatea .
Aruncam , tocam , distrugem lucruri bune si folositoare doar pt ca asa este moda astora mai tineri si distrusi , astia care apoi se vaita ca distrugem planeta si se dau ecologisti .
Ca te-ai referit la masini ...sint masini care au peste 20 de ani in acte , si pot circula ok , in conditii perfecte , dar ce te faci cind toti papagalii zbiara ca o masina de 4-5 ani este vechitura , cum sa te pui contra curentului ?
Sau la faza cu dieselul , distrug un diesel care consuma max 6 l motorina in oras , sa iau benzina care consuma 11 l ....
Incerca sa te adaptezi , injura , scuipa-n sin si treci mai departe . Nu poti scapa din conjunctura asta .
Ai descoperit o alta ruptura intre generatiile mai vechi si noua generatie de tineri distrusi .

#16
djl

djl

    Smrt fađizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate nebunia asta cu distrus maşini bune nu e ceva nou. În anii '50-'60 nu era aşa de accentuat consumerismul şi cu toate astea distrugeau în duşmănie maşini bune...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rtJa8F7NmcI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0_lR7yoMpSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 06 December 2017 - 18:32.


#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Dejeleule tu nu ai idee cat costa o vizita la service in tarile din vest. E mai ieftin sa detii o masina noua decat sa repari la una veche, sa nu mai spun ca spatiile de parcare sunt scumpe si greu de gasit, nu e ca la Bucuresti sa-ti lasi rabla (masina clasica) pe in trotuar.

#18
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011

View Postdjl, on 06 decembrie 2017 - 18:25, said:

În afară de emisii mai mici, consum ceva mai mic şi A.B.S. cu ce diferă o maşină de acum 20 de ani faţă de una actuală?
Dacă mă întrebi de aparate foto D.S.L.R., da pot să spun că e o mare diferenţă între unul de acum 20 de ani şi unu actual în ceea ce priveşte calitatea imaginii.
Hai sa nu exageram... Pai compari performantele si comfortul actual cu cel de acum 20 de ani? Ca nu sunt mai fiabile is deacord, dar restul nu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate