Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Windows Phone Internals

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

Sa vad eu android pe lumia ala cu1 GB de RAM :D



#20
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 12.02.2014

View PostExtinct, on 06 decembrie 2017 - 20:16, said:



Pentru aplicatii

Dacă pui un custom rom nu-i același store? Chiar nu înțeleg. Și de unde luăm custom rom-uri?


View Post68x95, on 06 decembrie 2017 - 20:27, said:

Sa vad eu android pe lumia ala cu1 GB de RAM :D


Nu cred că e fezabil să pui Android pe un Lumia, probabil se va crash-ui la greu. Pentru cei ce vor Android, cea mai bună variantă e să cumpere un telefon cu Android.

-----------------
Nu mi se pare că am avea vreun mare beneficiu dacă pui custom rom. Eventual, rog colegii mai abili tehnic să ne explice. Eu chiar nu văd posibilele beneficii.

Edited by r3my_cc, 07 December 2017 - 01:53.


#21
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Ideea este de a putea pune (prin dezactivarea SecureBoot) un custom ROM facut de altcineva decat Microsoft (exact cum sunt pentru android) sau (de ce nu, pentru 950 si 950XL) Windows 10 ARM.

#22
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postbreitner, on 06 decembrie 2017 - 15:41, said:

Sa nu se creada ca am ceva impotriva Xiaomi, One Plus, Huawei (toate firme ale partidului comunist condus cu intelepciune de Si Tionping) ci impotriva celor facute pe "vapor".

Puteti adauga Lenovo (fostul IBM), Moto (fostul Motorola) si Meizu (Alibaba actionar principal, adica tot statul). Restul (poate mi-a scapat una sau doua) sunt ale "consiliilor populare regionale (orasenesti, satesti)" sau Triadei.

Edited by breitner, 07 December 2017 - 14:12.


#23
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Lenovo nu este fostul IBM. Lenovo a cumparat divizia de PC-uri de la IBM. IBM exista in continuare, numai ca se ocupa cu altceva.

Edited by Extinct, 07 December 2017 - 17:11.


#24
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Deci fostul IBM dar daca tot vrei sa fim mai catolici decat papa spune ca au fabricat (in China) la inceput calculatoare sub sigla IBM!

#25
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Corect, dar daca spui ca au cumparat IBM se intelege cu totul si cu totul altceva. Au cumparat doar divizia de PC-uri (laptopuri, desktopuri, servere). IBM a fabricat in China, asa cum o face si Apple, dar asta e cu totul altceva. Se numeste outsourcing. De design si proiectare se ocupa IBM. Ca idee, in ziua de azi, cine nu foloseste MAC-uri, in IBM, foloseste Lenovo ThinkPad.

Edited by Extinct, 07 December 2017 - 18:42.


#26
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 17.09.2008

View Postbreitner, on 06 decembrie 2017 - 14:07, said:

Noi informatii despre versiunea 2.2:

* Intrebare: "With this tool, will it be theoretically possible to install Windows 10 on ARM on i.e 950xl, when it's released?"
Raspuns: "In theory.. yes. But you would need to merge the drivers into the OS. Not an easy thing to do.".

* Se lucreaza la Android4Lumia.

* In curand se va putea descarca de catre utilizatori pentru teste.

* WPI 2.2 suportă în continuare toate vechile Lumia.
De asemenea, acum este testat cu succes pe Lumia 1520, 435, 550, 630, 640, 650, 830, 930, 950 și 950 XL.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kw046_ITuV8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nota mea:
Testele pentru Windows 10 ARM s-au facut (de catre Microsoft) si pe Snapdragon 820 (care suporta ARM versiunea 8, dar cu drivere specifice (modificate)).
Nu am incredere in asa ceva.

#27
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014

View PostCGDBZ, on 06 decembrie 2017 - 17:46, said:

Ar fi ceva, poate scap si eu de superbul Microstift Lumia 650 sa-mi cumpar un Nokia 2 caci acum poate doar gratis sa-l dau.
Te pomenești că noika 2 ăla e vreo rachetă!! Mai nou și eu folosesc andro și nu mă dă foarte mult "pe spate" 🤔 Ba chiar îmi lipsește sincronizarea mailuri lor din outlook, live title calendar, etc... Și crede-ma am telefon mai in firea lui decât nokia trei al tău.

#28
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Mda, a spus cineva ceva de rachete, ozn-uri, etc. ? Este doar un telefon care are aplicatiile necesare, nu am nevoie de "rachete". Un Nokia 2 mi-ar fi mult mai util decat Lumia 650, de altfel Lumia 650 sta in sertar, eu folosesc "nokia trei" si nu-mi lipseste nimic .
Cat despre ce se discuta in topic, daca o sa fie o sa fie pentru "meseriasi".

#29
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017

View Postdennis_2005, on 07 decembrie 2017 - 19:27, said:

Nu am incredere in asa ceva.

Ce telefon ai?

#30
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,296
  • Înscris: 29.04.2008

View Postsir_irwin, on 07 decembrie 2017 - 23:17, said:

Ba chiar îmi lipsește sincronizarea mailuri lor din outlook, live title calendar, etc...


baga Cortana pe Android si viola, ai rezolvat sincronizarea.

Gasesti apk-ul aici pe Softpedia.

Succes!

#31
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Heathcliff74 lucreaza la punerea Windows RT pe Lumia si vrea sa reia si proiectul Astoria.
Si o remarca a lui pe twitter: " Heathcliff74  @Heathcliff74XDA
More than 10000 downloads of #wpinternals in two days. Apparently #WindowsMobile is not dead yet. :)"

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   94.15K   16 downloads

Edited by breitner, 13 January 2018 - 09:16.


#32
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Am mai văzut ROM-uri, pe Android, făcute de diverși (chiar și renumitul Cyanogen) care, în mod practic, nu treceau de stadiul alpha (nici măcar beta quality). Thanks but no, thanks!

#33
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Cum spuneam si ieri, aceasta aplicatie este (mai mult) pentru Windows ARM:
Gustave, a reușit să aducă Windows 10 ARM pe Lumia  (dupa unii 830, dupa altii 1520)!
Este doar o demonstratie tehnica. Multe drivere de Windows 10 ARM Build 17061 nu sunt compatibile cu hardware-ul Lumia 830. Ecranul tactil nu funcționează încă.
Dar performanța este uimitoare, având în vedere că aplicatia a fost pusa recent în circulație.
Diferite hack-uri ar putea face ca mulți fanii Windows Phone să poată să-și folosească telefonul pentru o lungă perioadă de timp.
Probabil Lumia va putea să folosească versiunea finală a Windows 10 ARM (cele cu hardware puternic).
https://twitter.com/...-auf-lumia-830/

Edited by breitner, 14 January 2018 - 11:39.


#34
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,296
  • Înscris: 29.04.2008
Pentru ce? Că aplicații touch în plus n-or să aibă, iar cele non touch pe un telefon sunt doar de sport.

#35
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Un "hacker" a instalat Windows PE (Preinstalled Environment) pe un Xiaomi M4 (acest telefon poate functiona cu android sau cu windows 10 mobile).

#36
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
De amorul artei sunt deacord, eu nu as pune android pe un lumia. Detin un 735 si nu o sa-l vand niciodata, nici android nu pun pe el desi am alt telefon principal. O sa-l tin suvenir. E telefon de suflet cum a fost si n70. Pacat ca mi l-au furat cand avea deja vreo 7 ani. Habar nu am cui i-a trebuit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate