Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Marea emigratie 2

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

Poll: Marea emigratie 2 (96 member(s) have cast votes)

Vrei sa pleci din Romania? (doar pentru angajati la privat)

  1. Am plecat deja (33 votes [34.38%])

    Percentage of vote: 34.38%

  2. Imi caut activ (7 votes [7.29%])

    Percentage of vote: 7.29%

  3. E in planul meu.. (32 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. Nu, sunt multumit aici (13 votes [13.54%])

    Percentage of vote: 13.54%

  5. Nu, pentru ca nu pot pleca din varii motive (11 votes [11.46%])

    Percentage of vote: 11.46%

Vote Guests cannot vote

#19
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postandreibb, on 02 decembrie 2017 - 23:00, said:

,
Colega mea a avut un soc mai mare.



Sa vezi soc la pensionare pe IT-isti.Platesc sute de euroi la buget si la 65 de ani se vor trezi cu 200€ pensie.

#20
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
O intrebare, de ce acest chestionar se refera doar la angajatii din mediul privat?
Eu de exemplu am lucrat 7 ani la stat, bugetar, si in anul 2010 mi-am luat talpasita.
Cred ca vei fi uimit cati din cei de la stat au plecat sau vor pleca!
Sa o vezi pe colega, nu isi v-a mai reveni din soc dupa.

#21
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Poate pleacă şi ea...

#22
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View Postwb626ek, on 03 decembrie 2017 - 13:55, said:

O intrebare, de ce acest chestionar se refera doar la angajatii din mediul privat?
Eu de exemplu am lucrat 7 ani la stat, bugetar, si in anul 2010 mi-am luat talpasita.
Cred ca vei fi uimit cati din cei de la stat au plecat sau vor pleca!
Sa o vezi pe colega, nu isi v-a mai reveni din soc dupa.
deoarece nu prea am interactionat cu bugetarii. Am avut un singur caz de bugetar plecat la privat. Invers in niciun caz.
Cei de la buget nu apeleaza la firme de recrutare, ci la arborele genealogic intern  :D

#23
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Da, merg cu trandafirul rosu moldovenesc....

#24
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
LE Pana acum sondajul arata in mare ca o treime au plecat, o treime vor sa plece si o treime raman

Din datele statistice, din  vreo 13 milioane de romani apti de munca, 4 milioane si ceva sunt plecati din tara. Deci o treime. Daca mai pleaca nu 4, ci 2 milioane, da, cred ca o sa plec si eu si colega. :))

#25
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Romania in stare de soc! Un sondaj pe softpedia arata ca o treime din forta de munca a plecat deja si inca o treime urmeaza sa plece!
Citeste la noi in exclusivitate ce spune colega si vezi poze cu ea dezbracata la pagina 5.

#26
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View PostPengoon, on 03 decembrie 2017 - 18:13, said:

Romania in stare de soc! Un sondaj pe softpedia arata ca o treime din forta de munca a plecat deja si inca o treime urmeaza sa plece!
Citeste la noi in exclusivitate ce spune colega si vezi poze cu ea dezbracata la pagina 5.
sondajul nu arata nimic. Poate doar o tendinta.
Aia cu o treime plecata in afara nu e rezultatul unui sondaj, sunt cifre reale.
Avem cea mai mare emigratie din lume dupa Siria. Acolo e razboi

#27
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Majoritatea din treimea aia au plecat inca dinainte de 2005-2006, marele exod a fost 1995-2004/5. Faptul ca avem cea mai mare migratie dupa Siria nu inseamna ca au plecat ieri sau alaltaieri.

Stiti cine sunt aia care pleaca si vor pleca din UK? Aia care stau pe asistenta sociala, nu muncesc si/sau se ocupa cu activitati ilegale, muncesc la negru, etc. Aia vor pleca.
Cei care au actele in regula si muncesc legal vor sta acolo pana ii tin patronii ca au nevoie de ei. Cine crede ca daca UK iese din UE romanii vor fi trimisi toti acasa e cam naiv.
Sa nu mai spun ca majoritatea romanilor din UK sunt acolo dinainte de 2007.

View Postwb626ek, on 03 decembrie 2017 - 13:55, said:

O intrebare, de ce acest chestionar se refera doar la angajatii din mediul privat?
Eu de exemplu am lucrat 7 ani la stat, bugetar, si in anul 2010 mi-am luat talpasita.
Cred ca vei fi uimit cati din cei de la stat au plecat sau vor pleca!
Sa o vezi pe colega, nu isi v-a mai reveni din soc dupa.
Eu rar am auzit de un bugetar care sa plece din Ro. De acum incolo nici atat, le-au marit salariile de 2-3 ori.

Marea  migratie 2 e o gargara de 2 bani. Nu prea mai pleaca nimeni.

In schimb cei care au firme vor sa si le inchida, sa plece si sa isi deschida altele in tari cu legislatie si fiscalitate normale la cap.

#28
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 09.12.2015

View Postwb626ek, on 03 decembrie 2017 - 15:00, said:

Da, merg cu trandafirul rosu moldovenesc....
Și de pe acolo se pleacă, cine vrea, cine poate, cine cunoaște un minim necesar dintr-o limbă străină Posted Image pleacă,
''Pleacă mă Posted Image n-auzi?''
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g-mfuAb7puI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
''Raus hier!'' Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zxOfLQBZmfE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

''Tja, raus hier Posted Image aber schnell !'' Posted Image

Edited by TheStarkestTruthMatters, 03 December 2017 - 19:39.


#29
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View PostFriskey, on 03 decembrie 2017 - 18:51, said:

Majoritatea din treimea aia au plecat inca dinainte de 2005-2006, marele exod a fost 1995-2004/5. Faptul ca avem cea mai mare migratie dupa Siria nu inseamna ca au plecat ieri sau alaltaieri.

Stiti cine sunt aia care pleaca si vor pleca din UK? Aia care stau pe asistenta sociala, nu muncesc si/sau se ocupa cu activitati ilegale, muncesc la negru, etc. Aia vor pleca.
Cei care au actele in regula si muncesc legal vor sta acolo pana ii tin patronii ca au nevoie de ei. Cine crede ca daca UK iese din UE romanii vor fi trimisi toti acasa e cam naiv.
Sa nu mai spun ca majoritatea romanilor din UK sunt acolo dinainte de 2007.


Eu rar am auzit de un bugetar care sa plece din Ro. De acum incolo nici atat, le-au marit salariile de 2-3 ori.

Marea  migratie 2 e o gargara de 2 bani. Nu prea mai pleaca nimeni.

In schimb cei care au firme vor sa si le inchida, sa plece si sa isi deschida altele in tari cu legislatie si fiscalitate normale la cap.
Majoritatea care a plecat asa e, a plecat atunci. Doar ca vorbim de asa zisii capsunari.
Eu zic de oameni calificati, in domenii din tehnologie, nu capsunari.
Cu aia m-am trezit ca ii chim la interviu si surpriza, nu mai sunt in RO

#30
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
In the other news: apa curge la vale.
Pe bune, cine-i mirat de starea de fapt, a dormit de prin ‘95 incoace.

#31
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
@TheStarkestTruthMatters - daca tu asculti mizeriiile unui amarat de "ce natie o avea" numai neamt nu, de fapt e din iran, adica un refugiat, inseamna ca nu esti departe nici tu de el!

@andreibb - apropo, tu castigi cat castiga un capsunar?
Pe oamenii aia cum zici tu in domenii de tehnologie, etc., sunt constienti de salarul si viata de acolo.
Daca vrei exemplul concret, in Romania am terminat mecanica auto, am lucrat apoi in sistemul bugetar - functionar public la primarie pana in 2010, când au taiat salarul cu 25% plus sporurile.
Atunci mi-am luat talpasita in germania, nu la capsuni ci la salate, legume, etc.
In prezent sunt in austria, angajat cu acte intro fabrica renumita, cu salariu de 2000 E, program de 8 ore, 3 sau 4 schimburi.
Si atunci mai vrei sa stau in ro? Abia astept sa iau si cetatenia austriaca, sa nu mai am de-a face cu nimic cu tara asta numita Romania!
Doar in concediu cat timp mai traiesc parintii!

#32
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postwb626ek, on 03 decembrie 2017 - 21:05, said:

In prezent sunt in austria, angajat cu acte intro fabrica renumita, cu salariu de 2000 E, program de 8 ore, 3 sau 4 schimburi.
Si atunci mai vrei sa stau in ro? Abia astept sa iau si cetatenia austriaca, sa nu mai am de-a face cu nimic cu tara asta numita Romania!
Doar in concediu cat timp mai traiesc parintii!
Pai si cat o sa mai dureze pana o sa inlocuiasca angajatii din fabrica cu robotii sau muta fabrica cu totul in India sau China?

Edited by YourFan, 03 December 2017 - 22:12.


#33
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Nici o sansa, e firma mama chiar unde muncesc, sunt si roboti cu ce lucru, dar fara mana omeneasca care sa ii programeze, etc., nu este nici o sansa!

#34
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View Postwb626ek, on 03 decembrie 2017 - 21:05, said:

@TheStarkestTruthMatters - daca tu asculti mizeriiile unui amarat de "ce natie o avea" numai neamt nu, de fapt e din iran, adica un refugiat, inseamna ca nu esti departe nici tu de el!

@andreibb - apropo, tu castigi cat castiga un capsunar?
Pe oamenii aia cum zici tu in domenii de tehnologie, etc., sunt constienti de salarul si viata de acolo.
Daca vrei exemplul concret, in Romania am terminat mecanica auto, am lucrat apoi in sistemul bugetar - functionar public la primarie pana in 2010, când au taiat salarul cu 25% plus sporurile.
Atunci mi-am luat talpasita in germania, nu la capsuni ci la salate, legume, etc.
In prezent sunt in austria, angajat cu acte intro fabrica renumita, cu salariu de 2000 E, program de 8 ore, 3 sau 4 schimburi.
Si atunci mai vrei sa stau in ro? Abia astept sa iau si cetatenia austriaca, sa nu mai am de-a face cu nimic cu tara asta numita Romania!
Doar in concediu cat timp mai traiesc parintii!

Pai de astia ca tine vorbesc eu.
Sau mai sus, om cu 2500 euro in Romania care a plecat la 4000 fix in Austria. Nu e foarte fericit dar cand l-am intrebat pe cat s-ar intarce mi-a zis.. pai tot 4000 Posted Image)))

Legat de cat castig eu, din pacate eu lucrez in resurse umane. uneori plasez om cu salariu pe luna cat salariul meu pe juma de an :(

Edited by andreibb, 03 December 2017 - 23:10.


#35
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017
Dupa capsunari, evident ca vine randul celor calificati sa plece. Si deja se pleaca.
Evident ca cifrele nu sunt comparabile. Ca nu e egal numarul necalificatilor din tara asta cu cel al celor care chiar stiu sa faca ceva.

Din pacate pentru toata lumea, cei care au o meserie, cei care produc ceva in tara asta incep sa fuga.

#36
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
bad post

Edited by gumball3000, 03 December 2017 - 23:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate