Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

RCA cu Decontare Directa - Pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 08.12.2001
Am cautat si eu DD, la emag mi-au spus ca nu au optiunea asta si nici nu imi pot da o data la care va fi implementata. Am luat legatura cu Groupama, unde am si acum RCA-ul, au zis ca online la ei nu se poate, doar la agentii. Le-am spus ca tocmai de-aia fac online sa nu umblu prin agentii (ma rog, exista si agentii online).

Pana la urma, cu DD la groupama aproape se dubleaza pretul rca-ului, in timp ce fara el sunt cei mai ieftini pentru mine (am exclus euroins si city), asa ca nu prea vad sa merite deocamdata. La Allianz e mai mult de 50% din pretul total al RCA-ului.

#56
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Imi expira si mie RCA-ul si ma gandesc sa iau si eu optiunea cu decontare directa. Problema mea, cumva separat de treaba asta, este ca atunci cand cer o oferta(emag, rca-ieftin etc), mi se dau oferte pentru clasa B0, in loc de B8, cum ar trebui sa fiu. Vreo idee de ce?

#57
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Undeva gresesti la introducerea datelor.
Sau pe asigurarea veche ai datele gresite sau ti-a expirat asigurarea anul trecut si ai pierdut clasa bonus sau ai avut accidente sau e picat cedam sau...

#58
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Asigurarea imi expira in martie - am vrut sa vad cam care ar fi preturile. Nu am avut accidente anul trecut, iar pe asfromania apar cu B8. Poate ar trebui sa incerc cu maxim o luna inainte?

#59
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Revin cu un update la situatia mea, poate mai e cineva in situatia asta si il va ajuta pe cineva pe viitor.

Am ajuns la mai putin de o luna pana imi expira polita RCA si mie tot polite cu clasa de bonus/malus B0 mi se emit, desi eu am B8. Am sunat la brokerul care mi-a facut ultima polita si mi s-a explicat ca au fost niste probleme intr-o perioada cu transmiterea datelor catre baza de date CEDAM.

Solutie: brokerul va contacta asiguratorul pentru ca acesta sa transmita din nou datele corecte catre CEDAM(nu ar trebui sa dureze mai mult de 1-2 zile).

#60
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
A venit mail-ul de mult neasteptat. RCA.
12 luni fara deonctare: 295 euroins; 353 city; 420 asirom/omniasig
12 luni cu decontare: 452 city; 464 asirom; 510 omniasig euroins.
Mna ma rog,150 de lei pentru decontare directa tot la ceva fantoma. Birocratia este aceeasi, sincer cred ca voi alege euroins fara decontare tui ceapa lui de b8

#61
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 11.07.2016
Revin cu noutati:
Pentru a beneficia de decontare directa, trebuie cumulativ sa se indeplineasca urmatoarele conditii:
a) accidentele auto se produc pe teritoriul României;
b.) vehiculele implicate în accidentele auto sunt înmatriculate/înregistrate în România;
c) prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;
d) ambele vehicule implicate în accidentul auto au asigurare RCA valabilă la data evenimentului;
e) prejudiciile exclud vătămările corporale. Daca exista victime in accident, NU se aplica.
f). sa fie implicate doar 2 (si numai 2) autovehicule; daca dai cu masina proprie de un pom, nu se aplica.
Daca e un accident cu mai mult de 2 masini, NU se aplica.
g). daca ai consumat alcool, droguri etc, NU se aplica.
h). daca te lovesti cu un tramvai, tren, etc, NU se aplica.

Din punctul meu de vedere, inca nu este convenabila.
Sunt curios daca cineva care are RCA cu decontare directa, a fost nevoit sa o foloseasca pana acum, cum a decurs relatia cu asigurarea si cat de repede si-a recuperat paguba.

#62
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
310 Euroins si 350 Groupama, ambele fara decontari directe. Cu aceasta optiune, Groupama ajunge la 450 lei, clasa B8. Eu voi merge pe DD, avand in vedere jungla din B, caci benzina consumata pe aici ca sa te certi cu o eventuala paguba asigurata Euroins sau City nu va fi departe de cei 100 lei in plus  pentru DD.

#63
varlly

varlly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2016
Salut audienta ! ;
am fost de-alungul anilor un client Asirom dar de cativa ani masina veche a stat pe janta (rabla frate) ! ; anul trecut am dat-o prin programul Rabla pentru o machina noua, iar acum cand trebuie sa o ridic in cateva zile, am facut o prospectie in piata asigurarilor auto RCA ; Concluzie : brokerul de la sediu Asirom mi-a oferit o polita cu pretul aproape dublu ca cea oferita de dealer pentru AlianzTiriac, ma refer la polita fara Decontare D. si Asistenta T. ; i-am aratat oferta de la Alianz si a facut pe proasta ridicand din umeri ca nu stie de ce este asa o diferenta, in plus avea si un  comision destul de mare pentru emitere polita (cheltuiala medie de achizitie directa  3,41 + comision de intermediere 9%) fata de brokerul de la sediul Groupama ((cheltuiala medie de achizitie directa  8,30% + comision de intermediere ---- ), AlianzTiriac are (cheltuiala medie de achizitie directa  12,2% + comision de intermediere ---- ), ! ; atentie la detalii cand alegeti un asigurator auto....

#64
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

View PostMalus_Dacus, on 12 aprilie 2018 - 18:20, said:

Revin cu noutati:
Pentru a beneficia de decontare directa, trebuie cumulativ sa se indeplineasca urmatoarele conditii:

Imi poti spune unde sunt enumerate toate conditiile sau cum le-ai dedus?
Legea nr. 132/2017 spune:
Art. 26. - Decontarea directă între asigurătorii RCA
(1) Decontarea directă între asiguratorii RCA este aplicabilă la îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiții:
a) accidentele auto se produc pe teritoriul României;
b) vehiculele implicate în accidentele auto sunt înmatriculate/înregistrate în România;
c) prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;
d) ambele vehicule implicate în accidentul auto au asigurare RCA valabilă la data evenimentului;
e) prejudiciile exclud vătămările corporale.
(2) Serviciul de decontare directă se ofertează obligatoriu de către asigurător, dar achiziția acesteia este opțională de către asigurat.
(3) Procedura de decontare directă se stabilește prin reglementări ale A.S.F.
(4) Decontarea directă nu afectează dreptul persoanei prejudiciate în urma unui accident auto produs de un vehicul asigurat RCA de a exercita acțiunea directă pentru recuperarea prejudiciului produs împotriva asigurătorului RCA al persoanei vinovate de producerea accidentului auto.

#65
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Salut. Am primit oferta pe un an la rca groupama (am facut si anul trecut la ei).
E cam ciudat: pe 6 luni e 432,34. Pe un an e 469,93. Daca vreau si decontare directa e doar cu 99 lei in plus, adica 568,93.
Imi scapa ceva?

#66
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Salutare.mai merita decontarea directa in momentul de fata? Este diferența de 200 de lei la asiguratorii mai seriosi!

Edited by geo_fly, 29 November 2021 - 10:34.


#67
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Probabil din cauza City - durează pînă își recuperează banii de la fond. Decizi  ce e mai important pentru tine -lipsa durerilor de cap la un asigurator serios sau cei 200 împreună cu descurcatul pe cont propriu cu fondul.

#68
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 20.08.2004

 geo_fly, on 29 noiembrie 2021 - 10:34, said:

Salutare.mai merita decontarea directa in momentul de fata? Este diferența de 200 de lei la asiguratorii mai seriosi!
diferenta este de 89 lei la Allianz. si merita din plin daca ai necazuri. deci care sunt asiguratorii aia "seriosi" ?

#69
_Gabriel_

_Gabriel_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.08.2014

View Postlg, on 29 decembrie 2021 - 14:03, said:

diferenta este de 89 lei la Allianz. si merita din plin daca ai necazuri. deci care sunt asiguratorii aia "seriosi" ?
190 lei la Groupama, 160 lei la Allianz.

#70
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 28.04.2006
Doar ce am folosit-o eu la Allianz. Amiabila, vinovatul avea la Omniasig. Am trimis poze si documente pe email, si in aceea zi aveam constatarea tot pe email.
Astazi deschis dosar de reparatie la reprezentanta, au primit acceptul pentru decontare in 30 min dupa ce au introdus in sistem dovada constatarii. Super multumit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate