Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

RCA cu Decontare Directa - Pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015

View PostKroghy, on 09 decembrie 2017 - 19:50, said:

Cel mai bine e ca asigurarea sa se faca la sediul firmei de asigurare. Nici la emag si nici la broker de mai multe firme.
Un broker "profi" iti ofera multe avantaje, are posibilitatea evaluarii produselor fiecarui asigurator cu plusuri si minusuri, are permanent mai multe variante, poate sa iti spuna daca in piata o firma sau alta sta prost la capitolul despagubiri, etc.
Un agent al asiguratorului in va spune ca compania lui e buna sau cea mai buna, avand doar acea alternativa.

#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
E ca la un piesa schimbata care nu functioneaza. Vanzatorul spune ca a fost montata gresit iar service-ul spune ca piesa era defecta. Cel mai bine e sa cumperi si sa montezi in acelasi loc.
Asa si la asigurari, Ca sa eviti discutiil, cel mai bine faci direct la firma de asigurare. Acum ca avem acces la informatii asa de usor prin internet e chiar hazliu ca unii apeleaza la asa zis "experti" in asigurari pentru a le spune ce sa faca.

Edited by Kroghy, 09 December 2017 - 20:10.


#21
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015

View PostKroghy, on 09 decembrie 2017 - 20:10, said:

E ca la un piesa schimbata care nu functioneaza. Vanzatorul spune ca a fost montata gresit iar service-ul spune ca piesa era defecta. Cel mai bine e sa cumperi si sa montezi in acelasi loc.
Asa si la asigurari, Ca sa eviti discutiil, cel mai bine faci direct la firma de asigurare. Acum ca avem acces la informatii asa de usor prin internet e chiar hazliu ca unii apeleaza la asa zis "experti" in asigurari pentru a le spune ce sa faca.
E un punct de vedere, cel mai probabil nu ai dat de un profesionist in brokeraj.
Am mai scris pe topicul de asigurari, profesionisti sunt putini in asigurari, cei foarte buni nu au ramas in societatile de asigurari!
Concluziile le tragem fiecare in functie de experienta, ce se aude in piata, recomandari.......etc.

#22
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Mari profesionisti. Ei sunt niste operatori intr-o aplicatie. Exact ceea ce poate face oricine pe emag.
Marea majoritate a brokerilor, inclusiv emag, nici acum inca nu spun nimic de decontare directa. Ori nu stiu, ori nu au optiunea in program, ambele fiind la fel de grave.
La asigurare e bine sa te interesezi personal si sa fii foarte bine informat. Daca te lasi in mana brokerilor de multe ori cam iei teapa ca de exemplu omiterea optiunii de decontare directa.

Edited by Kroghy, 09 December 2017 - 20:28.


#23
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015

View PostKroghy, on 09 decembrie 2017 - 20:25, said:

Mari profesionisti. Ei sunt niste operatori intr-o aplicatie. Exact ceea ce poate face oricine pe emag.
Marea majoritate a brokerilor, inclusiv emag, nici acum inca nu spun nimic de decontare directa. Ori nu stiu, ori nu au optiunea in program, ambele fiind la fel de grave.
La asigurare e bine sa te interesezi personal si sa fii foarte bine informat. Daca te lasi in mana brokerilor de multe ori cam iei teapa ca de exemplu omiterea optiunii de decontare directa.
Raman la parerea de mai sus atat in ceea ce te priveste cat si vis a vis de profesionisti.
Eu vorbesc in cunostinta de cauza.

#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Poate ai drepate.
Eu pana acum, toti brokerii pe care i-am vazut erau niste ratati in cariera si din lipsa de alternative s-au facut vanzatori de asigurari cam cum se vand cartofi in piata.
Asta este ceea ce am vazut pana acum, poate ca piata ii va tria si sorta dar deocamdata, broker de asigurari mi se pare ca e refugiul celor incompetenti care se multumesc sa opereze o aplicatie care genereaza oferte.

Edited by Kroghy, 09 December 2017 - 20:39.


#25
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Revin cu noutati.
Intrucat se apropie ceasul, am solicitat o calculatie de la un broker.
Strict legat de decontare directa, am bifat pe formular ca vreau. Ca informatii generale, rabla masina implineste 11 ani peste cateva zile, clasa bonus/malus B5, motor 1.6 benzina, varsta proprietar peste 50 ani, rca pe 12 luni. Si avem asa:
  • City ~ 530 lei, din care decontarea directa (DD) 99 lei
  • Asirom tot cam asa, DD 45 lei
  • Omniasig ~ 585 lei, DD necunoscut (nu e defalcat pe calculatie)
  • Allianz ~ 635 lei, DD necunoscut
  • Euroins ~ 665 lei, DD 213 (!) lei
  • Generali ~ 710 lei, DD 175 lei
  • Groupama tot 710 lei, DD 189 lei
Cei mentionati de mine in postarile anterioare, Generali, si-au fixat un pret marisor pentru optiunea de decontare directa. Nu mai mare decat Euroins totusi Posted Image Cred ca fac la Allianz, diferenta dintre ei si un cosmar gen City fiind de 100 lei. Insa gramul de liniste cumparat cu acesti bani e mai valoros.

#26
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Din ce ai pus mai sus eu recomand Asirom si Omniasig ambele fiind detinute de Vienna Insurance Group, unul din cei mai mari asiguratori din Europa.
La cele doua firme ai doua avantaje majore: incredere si pret bun. Eu am ales Asirom pentru ca am avut o experienta una cu ei si vezi si tu pretul de la DD fata de restul.

Edited by Kroghy, 10 December 2017 - 19:40.


#27
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015

View PostKroghy, on 10 decembrie 2017 - 19:39, said:

Din ce ai pus mai sus eu recomand Asirom si Omniasig ambele fiind detinute de Vienna Insurance Group, unul din cei mai mari asiguratori din Europa.
La cele doua firme ai doua avantaje majore: incredere si pret bun.
Piata spune altceva....�

#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
omniasig sau tiriac.
de evitat city, asirom si euroins. in ordinea asta sunt campionii la reclamatii csa, dar asirom avand mult mai putine polite decat city si euroins, sunt de departe campionii la numar reclamatii raportate la numarul de polite incheiate.

#29
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015

View Postslai, on 10 decembrie 2017 - 21:29, said:

omniasig sau tiriac.
de evitat city, asirom si euroins. in ordinea asta sunt campionii la reclamatii csa, dar asirom avand mult mai putine polite decat city si euroins, sunt de departe campionii la numar reclamatii raportate la numarul de polite incheiate.
Primii 2 asiguratori in piata sunt Allianz si Groupama

#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
te-ai uitat pe lista lui?

#31
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015

View Postslai, on 10 decembrie 2017 - 21:45, said:

te-ai uitat pe lista lui?
?

#32
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postslai, on 09 decembrie 2017 - 19:54, said:

Cu ce te ajuta?

Cu nimic...

View PostKroghy, on 10 decembrie 2017 - 19:39, said:

Din ce ai pus mai sus eu recomand Asirom si Omniasig ambele fiind detinute de Vienna Insurance Group, unul din cei mai mari asiguratori din Europa.
La cele doua firme ai doua avantaje majore: incredere si pret bun. Eu am ales Asirom pentru ca am avut o experienta una cu ei si vezi si tu pretul de la DD fata de restul.
Si eu am ales tot Asirom....dar pentru ca era cel mai ieftin....fara DD evident.

View Postslai, on 10 decembrie 2017 - 21:29, said:

omniasig sau tiriac.
de evitat city, asirom si euroins. in ordinea asta sunt campionii la reclamatii csa, dar asirom avand mult mai putine polite decat city si euroins, sunt de departe campionii la numar reclamatii raportate la numarul de polite incheiate.
Banuiesc ca ai aflat ca RCA-ul e pentru cel pe care-l lovesti tu si nu pentru tine....

Edited by Clovis, 13 December 2017 - 17:13.


#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cand o sa iasa din garantie Vitara si nu-i voi mai face casco , o sa optez pt rca cu dd ( generali sau groupama )  , in schimb la " bombita " rca-ul cel mai ieftin de pe piata ( city insurance sau alta la fel de " buna " ) .

#34
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View PostClovis, on 13 decembrie 2017 - 17:20, said:

Banuiesc ca ai aflat ca RCA-ul e pentru cel pe care-l lovesti tu si nu pentru tine....
Da, dar soricul subtire nu-mi permite sa-mi bat joc de ala de l-as lovi. Am dat la omniasig 600, cand city era 400.

#35
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Exact din acest motiv eu am mers pe RCA la Asirom, aceeasi firma ca Omniasig, ambele fiind VIG.
Daca e sa fie vina mea sa-l lovesc pe altul atunci e de porc sa am asigurare la City sau alta firma cu probleme si sa-l lovesc pe celalalt si la reparatie cu probleme.

Edited by Kroghy, 13 December 2017 - 22:31.


#36
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Am fost foarte fericit cand au introdus aceasta optiune, am luat de la Allianz cu DD si am platit 85 lei in plus, asa ii respect si pe ceilalti pe care ii lovesc (ca sunt de vina pana la urma) si am parte si de respect daca ma lovesc niste nesimtiti cu asigurari fantoma (Euroins, Carpatica - daca mai exista).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate